ایرانیان جهان

آخرين مطالب

آغاز فرآیند انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث اخبار ایران

آغاز فرآیند انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - باشگاه خبرنگاران / رئیس سازمان بورس گفت: از هفته آینده فراخوان خواهیم داد که وراث افراد فوت‌شده برای انتقال سهام عدالت به دفاتر کارگزاری‌ها مراجعه کنند البته که روند تدریجی خواهد بود.
مجید عشقی رئیس سازمان بورس با حضور در برنامه صف اول ضمن ارائه نکاتی به سوالت هم پاسخ داد.
وظیفه سازمان بورس چیست؟
عشقی: سازمان بورس بر اساس ماده 2 قانون اوراق بهادر در راستای حقوق سهامداران وظیفه ساماندهی ،حفظ و توسعه بازار سرمایه را دارد در بحث توسعه ابزارها و بازارها و رسیدگی به تخلفات که رخ می دهد در راستای حفظ حقوق سهامداران تلاش می کنیم. 
برای این اهداف چه کردید؟
تقریبا 2 سالی که تیم جدید سازمان بورس مشغول به کار شد برنامه ای در سه محور تنطیم شد که بحث اول آن حفظ حقوق سهامداران بود یکی از راهبردها بحث توسعه سرمایه‌گذاری غیر مستقیم بود که تلاش شد در این راستا گام برداریم و سعی شد سبد ابزار به شکلی توسعه یابد که هر سرمایه‌گذاری با هر سطح سلیقه و ریسک بتواند از آن استفاده کند.
دو سال گذشته حدود 20 درصد معاملات روزانه برای صندوق ها بود اما اکنون حدود 50 درصد از معاملات روزانه به صندوق ها اختصاص دارد. معاملات در صندوق های مزیت هایی دارد به طور مثال کارمزد معاملاتی صندوق ها بسیار کمتر است بنابر این هزینه معاملات در بازار سرمایه کاهش پیدا کرده است مورد دیگر این که اشخاصی که ناراحت توسعه صندوق ها بودند به سبب این که در گذشته می توانستند با اغوا افراد را به سمت سهامی بکشانند با توسعه صندوق ها این افراد نقش کمتری خواهند داشت.
سهم بخش مسکن در بازار سرمایه کم است و باید توسعه پیدا کند صندوق های املاک و مستغلات راه اندازی شد و در حال توسعه است و اوراق سلف مسکن در حال نهایی شدن است تا منابع به شکل مستقیم به سمت تولید برود. 
مورد بعدی افزایش کیفیت ارائه خدمات است در دو سال گذشته بالغ بر 206 نهاد مالی را مجوز دادیم و انحصار را در این بخش از بین بردیم دارایی ها در سبدگردان ها به بالای 100 هزار میلیارد تومان رسیده است و این یعنی نقش نهاد های مالی در بازار سرمایه در حال توسعه است و در دو سال گذشته بالغ بر 10 شرکت کارگزاری مجوز گرفتند و همه این موارد از طریق درگاه ملی مجوزها است.
در این دو سال تلاش شد سودهای که در مجامع شرکت ها تصویب می شود همه از سامانه سجام پرداخت شود مورد دیگر این که سال های زیادی یک سری سودهای انباشته در شرکت ها بود سال گذشته 36 میلیون نفر سود رسوبی دریافت کردند امسال هم تاکنون 12 میلیون نفر سود رسوبی خود را دریافت کردند.
سامانه متوفیان سهام عدالت چرا راه اندازی نشده است؟
بله قوه قضاییه سرویس را در اختیار بورس قرار داده نکته این است این سرویس اصالت گواهی انحصار وراثت که یک تصویر باید به اعداد تبدیل شود به واسطه نیاز به تجهیز شبکه کارگزاری و یک سری رفت و برگشت ها این برنامه سال گذشته‌ عملیاتی نشد این کار انجام شده و از هفته آینده فراخوان خواهیم داد که وراث افراد فوت شده به دفتر کارگزاری مراجعه کنند تا انتقال قهری انجام شود البته این تدریجی خواهد بود. این انتقال دو بخش یک سود سنواتی و مورد بعد بحث انتقال خود سهام است و سود ها بر اساس درصد های که مشخص می شود به افراد تخصص داده خواهد شد.
در خصوص صندوق های بازنشستگی تکمیلی بفرمایید.
یک صندوق های بازنشستگی اجباری مانند تامین اجتماعی داریم اما مجوز صندوق های بازنشستگی تکمیلی را سازمان بورس می دهد در شیوه گدشته به این شکل است که کارفرمایانی که ترجیح می دهند برای آینده افراد خود یک هزینه ای را بپردازند در یک جا سرمایه‌گذاری می کند که معمولا مشکلاتی دارد اما در صندوق های بورسی می تواند در این صندوق ها آن مبلغ سرمایه‌گذاری شود که این در بلند مدت مناسب خواهد بود بازدهی بلند مدت بازار سرمایه نسبت به بازار های رقیب بالای 30 الی 40 درصد و صندوق ها نیز به همین شکل است بر این اساس صندوق های بازنشستگی این مبلغ را می توانند ذخیره و در نهایت بر اساس توافق بین فرد و کارفرما به شکل یکجا به شخص پرداخت شود در این صندوق ها باتوجه به حد نصاب ها صندوق حق بنگاهداری ندارد و در بلند مدت مشکل تصدی گری در این صندوق نخواهیم داشت.
در خصوص نظارت ها بفرمایید؟
موارد توسط سامانه های هوشمند ما در حال بررسی است اگر شخص توجه نکند دسترسی برخط آن فرد به شکل محدود قطع می شود در خصوص دارندگان نهایی نیز بررسی ها شکل می گیرد اگر شناسایی تخلف صورت گیرد برخورد های قانونی انجام می شود.
بند چ احکام احکام دائمی در خصوص افشا اسامی تخلفات مدیران بازار سرمایه است البته انتشار اسامی حساسیت هایی دارد که دستورالعملی برای آن نوشته شد که این اسامی به شکل مناسب منتشر شود که همین روزها منتشر خواهد شد.
پرونده های تخلفاتی در سازمان بورس به شیوه های مختلفی شکل می‌گیرد و به دست می‌رسید به طور مثال سامانه سوت زنی، سامانه رسیدگی به شکایت و یا گزارشات مربوط به چهار بورس به واحد حقوقی ما خواهد رسید.
در خصوص سوت زنی چه شکلی فرآیند انجام می شود؟
با توجه به گسترش بازار سرمایه و حضور بالغ بر 700 ناشر یک فضای گسترده ای وجود دارد که ممکن برخی ناهنجاری ها از چشم ناظر دور بماند بر این اساس یکی از مجاری رسمی شناخت این ناهنجاری ها خود مردم هستند که یکی از آنها دیده بان بازار سرمایه است پاداش هم به سوت زن پرداخت می شود قبلا سقف جریمه 300 میلیون و ‌اکنون یک میلیارد است.
تامین مالی ها در بازار سرمایه چگونه است؟
یکی از محورهای اصلی حوزه تامین مالی است یکی از معضلات اقتصادی کنونی بحث تشکیل سرمایه است در این‌حوزه خوشبختانه ابزارهای خوبی طراحی شد اولین شرکت های سهامی عام پروژه به پذیر نویسی رسید و 2 هزار میلیارد تومن تامین مالی شکل گرفت امیدوارم تا پایان سال سه شرکت دیگه به این مرحله است.
مورد دیگر بحث افزایش سرمایه ها بود که در بودجه بحث معافیت مالیاتی به این حوزه اختصاص داده شد. امسال بحث تامین مالی جمعی را در فرابورس داریم و تا کنون بیش از 80 طرح تامین مالی شده که امیدواریم تا پایان سال به 200 طرح برسد. مورد دیگر تسهیل انتشار اوراق تامین مالی غیر دولتی بوده است که رخ داده است. اکنون برنامه داریم 750 میلیارد تومان تامین مالی در بازار سرمایه تا پایان سال داشته باشیم.
در خصوص خروج سیمان و فولاد از بورس کالا آیا خارج می شود؟
معاملات کالاها در بورس کالا بر اساس قانون ها است بررسی کارشناسی نشان داده خروج سیمان و فولاد از بورس کالا می تواند بازار آنها را متلاطم کند بر این اساس تصمیمی برای آنها گرفته نشده است.

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/1069777/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ماجرای اسیری فلسطینی که چند روز پیش زیر شکنجه اسرائیل شهید شد

سنگ تمام ایلان برای اسرائیل

پادشاه اردن: اشغال غزه را نمی‌پذیریم

حماس: آماده توافق جامع درباره اسرا هستیم

گفت‌وگوی اختصاصی شبکه افق با «ولاء طنجه»، اسیر آزاد شده فلسطینی

احتمال نافرجامی افزایش سن بازنشستگی

بزودی نخستین بانک ایرانی در سوریه آغاز بکار می‌کند/جایگزینی ارز‌های ملی در مبادلات اقتصادی

پوکو C65؛ سه دلیل برای نه گفتن به گوشی جدید شیائومی

چهارمین نمایشگاه ملی ستاره‌های صنعت غذا و گردشگری در مشهد گشایش یافت

افتتاح نخستین بانک ایرانی در سوریه | حذف دلار از مبادلات اقتصادی ـ تجاری

نمره مردودی مجلس

بدعهدی رژیم صهیونیستی حتی در آتش‌بس

رفتار دوگانه کمیته بین‌المللی المپیک با رژیم صهیونیستی

ایهود باراک: نتانیاهو در جنگ غزه شکست خورده و باید برکنار شود

ناتو: پیروزی «پوتین» بر اوکراین فاجعه است

شولتز: حمایت تسلیحاتی آلمان از اوکراین ادامه خواهد یافت

حماس: تلفات دشمن صهیونیستی در روزهای آینده افزایش می‌یابد

پوتین: جنگ غزه باعث رنج‌های ناگفته زیادی برای فلسطینی‌ها شده است

هشدار به متقاضیان نهضت ملی مسکن؛ 40 میلیون تومان واریز نکنید، حذف می‌شوید

افتتاح نخستین بانک ایرانی در سوریه بزودی

جزئیات رفع سوءاثر چک در بانک‌ها و موسسات اعتباری

مسکن آرام گرفت

پاسخگویی سرپرست بنیاد آذربایجان شرقی به 63 ایثارگر

56 هزار ایثارگر استان کرمان تحت پوشش بیمه و خدمات تکمیلی درمان قرار دارند

عدم وجود سالن مناسب جهت اجرای نمایش در کلانشهر تبریز

منصوری: باید بتوانیم از ظرفیت فوق‌العاده فرودگاه پیام استفاده کنیم

نامه تشکر اسیر آزاد شده اسرائیلی برای گردان‌های قسام

ائتلاف شاید؛ لیدری نه

تجمع مردم روسیه در روز جهانی همبستگی با فلسطین

پاسخ مقاومت به نقض آتش‌بس در غزه

گانتز: گزینه‌ای جز ادامه جنگ در غزه نداریم

تقلید عجیب آلمانی‌ها از روی دست ایرانی‌ها برای فرار از جریمه!

استقبال از مکرون با ماهیتابه و قابلمه!

توضیحات رئیس سازمان بورس درباره برگزاری مجامع شرکت‌های سهام عدالت

توضیحات رئیس سازمان بورس در مورد پرداخت سود سهام عدالت 1402

رسیدگی به مشکلات 155 تن از جامعه معزز ایثارگری مازندران در یک روز ملاقات عمومی

تورم در استان ایلام 13 پله بهبود پیدا کرده است

هدف‌گذاری تجارت 500 میلیون دلاری ایران و تاجیکستان

تحریم اقتصادی رویکرد مقابله با رژیم صهیونیستی

پیگیری تبعات اقتصادی جنگ غزه بر رژیم صهیونیستی/ هر روز برای تل آویو 250 میلیون دلار آب می خورد

مقاومت مردم فلسطین ثمره اشاعه تفکر بسیجی است

اتاق گاز یا اتاق سیاست‌گذاری؛ انتقاد تند «عبدی» از روند تصمیم‌گیری

قانون‌گذاری انقلابی؛ مصوباتی دور از شفافیت و با ابهامات و ایرادات متعدد

نوجوان فلسطینی: در زندان‌های اسرائیلی به قدری کتکم زدند که دستم شکست

بهداشت جهانی: ساکنان غزه به خاطر بیماری در معرض مرگ قرار دارند

هرتزی هالیوی: ارتش و دستگاه اطلاعاتی هفتم اکتبر شکست خوردند

جریان زندگی روی آوارهای غزه

به روزرسانی قانون بانک مرکزی، بعد از 50 سال

نوسان محدود قیمت‌ها در بازار طلا و سکه؛ دلار در کانال 50 هزار تومان ماندگار شد

اپراتورهای تلفن همراه ملزم به ارائه بسته های اینترنتی متنوع شدند