ایرانیان جهان

آخرين مطالب

پالس های معنادار یک افشاگری بزرگ علیه ارتش اسرائیل خواندنی ها

پالس های معنادار یک افشاگری بزرگ علیه ارتش اسرائیل
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و بازنشرش در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
«روزنامه "هارتص" اسرائیل به تازگی در گزارشی به این نکته اشاره کرده که بالگردهای ارتش اسرائیل در روز اجرای عملیات "طوفان الاقصی" توسط جنبش حماس، اقدام به تیراندازی به سوی حاضران شرکت کننده در یک جشنواره موسیقی موسوم به "سوپرنووا" در منطقه مجاور با نوار غزه و کشتار شهروندان اسرائیلی کرده اند. موضوعی که زلزله ای قابل توجه را در اراضی اشغالی ایحاد کرده است.»
 همزمان با تداوم جنگ و درگیری میان ارتش اسرائیل و گروه های مقاومت فلسطینی در نوار غزه، انتشار یک گزارش قابل تامل در روزنامه اسرائیلی "هارتص"، توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. در این راستا، روزنامه هارتص در گزارش خود به این نکته اشاره کرده که یک بالگرد ارتش اسرائیل که از پایگاه "رامات داوید" حرکت کرده، در روزِ اجرای عملیات هفتم اکتبر(طوفان الاقضصی) توسط جنبش حماس، اقدام به گشودن آتش به روی شهروندان اسرائیلی کرده که در یک جشنواره موسیقی در منطقه مرزی نزدیک به نوار غزه شرکت کرده بودند.
روزنامه هارتص گزارش خود را با استناد به آنچه برخی مقام های پلیس و دیگر دستگاه های امنیتی رژیم اسرائیل اعلام کرده اند، تنظیم کرده است. بر اساس آمارهای رسمی رژیم اسرائیل، 364 اسرائیلی در جریان برگزاری جشنواره موسیقی "سوپرنووا" کشته شده اند. هارتص در گزارش خود به این نکته اشاره کرده که یافته های دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل حاکی از این مساله هستند که جنبش حماس از برگزاری جشنواره موسیقی سوپرنووا اطلاع نداشته و برای آن برنامه ریزی خاصی را هم نداشته است.
با این حال، بر اساس آنچه برخی شاهدان عینی حاضر در جشنواره مذکور گفته اند، عمده حاضران، پس از آغاز عملیات موشکی گسترده حماس به اراضی اشغالی، از محل برگزاری آن فرار کرده اند، با این حال، بالگردهای اسرائیلی و حتی تانک های این رژیم، اقدام به گشودن آتش به روی شهروندان اسرائیلی کرده اند. بسیاری از ناظران و تحلیلگران بر این باورند که این افشاگری آن هم در شرایط که رژیم اسرائیل یک کارزار نظامی گسترده را علیه نوار غزه به راه انداخته، از 2 منظر رویدادی قابل تامل است.
اولا، اینطور به نظر می رسد که طیف های مخالف با عملکرد نتانیاهو و تندروهای حامی وی، با افشاگری مذکور سعی در ضربه زدن به دولت نتانیاهو و متحدان آن داشته اند. در واقع، اینطور به نظر می رسد که نوعی تسویه حساب سیاسی با نتانیاهو به واسطه عملکرد نامطلوبش در ماه های اخیر در اراضی اشغالی، در جریان است. اینکه در گزارش روزنامه هارتص نیز در چندین نوبت به آنچه منابعی در پلیس و دیگر نهادهای امنیتی اسرائیلی عنوان کرده اند استناد شده نیز عمق فاجعه کنونیِ اسرائیل را نشان می دهد.
در واقع، حتی دستگاه‌های امنیتی اسرائیل نیز در شرایط بحرانی فعلی این رژیم، در وضعیت اتحاد قرار ندارند و نمی توانند ماجراجویی های نتانیاهو و افراطیون متحد وی در قدرت را تحمل کنند. موضوعی که بدون تردید موجب تشدید نارضایتی در اراضی اشغالی و گسترش اعتراضات علیه دولت نتانیاهو خواهد شد. این موضوع با توجه به عملکرد نامطلوب دولت نتانیاهو در آزادسازی اسرای اسرائیلی که در بندِ حماس هستند نیز ابعاد بحرانی‌تری را به خود می گیرد.
دوم اینکه به نظر می رسد این افشاگری بر آن است تا پالس های معناداری را نیز به جبهه های جنگ غزه ارسال کند. در بیش از یک ماه و نیم گذشته که اسرائیل کارزار نظامی خود علیه نوار غزه را آغاز کرده، دولت نتانیاهو با فشارهای قابل توجه منطقه ای، بین المللی و حتی داخلی رو به رو شده و جامعه بین المللی قویا به دنبال متوقف‌کردن راه و مسیر اسرائیل در ارتکاب به جنابت علیه ملت فلسطین است.
از این منظر، جگ افروزی اسرائیل علیه نوار غزه صرفا برای مردم فلسطین ایجاد آسیب و چالش نکرده بلکه اسرائیلی‌ها نیز با آسیب های جدیِ این مساله دست و پنجه نرم می کنند. اکنون اقتصاد اسرائیل به کل در حالت رکود و سکون قرار گرفته است. نیروهای فعال اقتصادی در اراضی اشغالی، در قالب نیروهای ذخیره ارتش اسرائیل، به جبهه های جنگ فرستاده شده اند. موضوع امنیت در اراضی اشغالی به شدت مخدوش شده است و مجاری ژئوپلینتیگ و راهبردی اسرائیل در جبهه های مختلف منطقه ای و بین المللی، به نحو قابل توجهی با انسداد رو به رو شده‌اند.
در کنار همه این ها، چشم اندازهای آتی پیش روی اسرائیل نیز چندان روشن به نظر نمی رسند. در این وضعیت، جامعه اسرائیلی اساسا خود را در موقعیت و وضعیت یک بازیگر مقتدر و پیروز ارزیابی نمی کند و بیش از هر زمان دیگر با تهدیدات وجودی رو به رو شده است.
در این شرایط، طیف های قابل توجهی در اراضی اشغالی، به ویژه به صورت پنهان، به دنبال متوقف کردن جنگ غزه و مدیریت بحران های جاری علیه اسرائیل هستند. تردیدی نیست که جریان های جبهه مقابلِ اسرائیل، هنوز تمامی برگ های برنده خود علیه تل آویو را رو نکرده اند و درست به همین دلیل، کلیت اسرائیل از منظر نگاه راهبردی، با عدم قطعیت های جدی رو به رو است. در این چهارچوب، هیچ بعید نیست که افشاگری اخیر روزنامه هارتص اسرائیل، به مثابه بخشی از تلاش ها جهت متوقف کردن جنگ غزه عملیاتی شده باشد.
جنگی که در ادمه راه می تواند صورت حساب های سنگینی را روی دست شهروندان اسرائیلی بگذارد. در این میان، جدای از شهروندان و طیف های سیاسی و اجتماعی اسرائیلی، نباید از گروه های فشار اقتصادی و تجاری در اراضی اشغالی نیز غافل شد. گروه هایی که تحولات جاری در قالب جنگ غزه، آسیب ها و فشارهای قابل توجهی را به آن ها منتقل کرده و می کند. فراموش نکنیم که هر روز ادامه افتن جنگ غزه، خسارتی بالغ بر 300 میلیون دلار را روی دست اسرائیل می گذارد.
در کنار این مساله، اقدام اخیر انصار الله یمن در توقیف یک کشتی تجاری اسرائیلی نیز پالس های معنادار دیگری را به اسرائیل و فعالان تجاری آن در صورت تداوم یافتن جنگ غزه فرستاده است. مسائلی که همه و همه در کنار یکدیگر، مجاری تنفسی راهبردی اسرائیل را تنگ تر و به ویژه نارضایتی های داخلی از تداوم جنگ غزه را بیشتر می کنند. نارضایتی هایی که لزوما در قالب اعتراضات خیابانی آشکار نمی شوند و بعضا خود را در قالب گزارش‌های افشاگرانه در روزنامه های شناخته شده اسرائیلی نشان می دهند!
بازار

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/1086298/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

چرخه کسری بودجه رشد تورم و گسترش فقر: حقوق‌بگیران حداقل 50 درصد از نرخ تورم موجود در جامعه عقب هستند/ با تصمیماتی که دولت امسال در حوزه مالیاتی در پیش گرفته عملا شمشیر را برای دهک‌های متوسط و محروم از رو بسته است

گفتاری از شهید مطهری/ چرا خدا یک مشت یهودی ژاندارم آمریکا را بر صدها میلیون مسلمان به صورت‌های مختلف نظامی، سیاسی، فکری، اقتصادی مسلّط می‌کند؟

روایت تحلیلگران نظامی اسرائیلی از روند جنگ غزه

بهادری جهرمی. دولت سیزدهم در حد توان با درآمدهای نفتی سرمایه‌گذاری کرده است

خطر تجزیه در کمین ارمنستان

مقام سعودی به خبرنگار اسرائیلی: حماس گروهی تروریستی است

تظاهرات گسترده در تل آویو علیه کابینه نتانیاهو

میزان جذب سرمایه گذاری خارجی خراسان رضوی سه برابر شده است

سرمایه‌گذاری دولت با درآمد‌های نفتی انجام شده است

تجلیل از بسیجیان و خانواده معظم شهدای محله ولی‌عصر(عج) در منطقه 15

نگاه تحلیلگران نظامی اسرائیلی به پایان آتش‌بس: از پیروزی بسیار دور هستیم

نتانیاهو: فشارهای بین‌المللی در حال افزایش است اما ایستادگی می‌کنیم

رشد اقتصادی هشت درصد در دستورکار مسوولان دولت قرار دارد

پیروزی اقتصادی لاتزیو برابر کالیاری پس از سه هفته ناکامی

رشد اقتصادی کشور در تابستان امسال بیش از 7 درصد گزارش شده است

بهادری جهرمی: رفع چالش 300 نقطه پر تنش آبی در دستور کار دولت است

تظاهرات گسترده خانواده اُسرای غزه در تل‌آویو

حماس: در حال حاضر مذاکراتی برای آتش‌بس در جریان نیست

حمله به اتوبوس مسافربری در پاکستان؛ 8 نفر کشته و 26 تَن زخمی شدند

اندک اندک جمع یاران رئیسی می‌روند!

تشکیل صندوق‌های پیشرفت عدالت در استان‌ها

بیش از 300 واحد فعال اقتصادی اتباع و مهاجرین در استان قم

تشییع پیکر شهید گمنام دفاع مقدس در منطقه 15

پیامدهای تهدید اتمی اسرائیل علیه ایران

حمایت‌های جهانی از مظلومین ساکنان غزه در نقاط مختلف جهان

پیش بینی قیمت طلا و سکه 12 آذر 1402؛ بازار طلا از مدار دلار خارج شد

نمایشگاه صنایع و‌مواد غذایی و‌ماشین آلات کشاورزی با حضور نخست وزیر کرواسی در شهر زاگرب افتتاح شد

ماجرای تخلف یک میلیارد و 400 میلیون دلاری یک شرکت واردکننده چای

در بحث درمان و پیشگیری باید راهبرد تغییر داشته باشیم

جهرمی: 16 آذر نیمی از اعضای هیئت دولت به دانشگاه‌ها می‌روند

دیدار سرکنسول جدید کشورمان در جمهوری خودمختار نخجوان باامام جمعه تبریز

تحولات اقتصادی و تجاری در اینچه‌برون قابل توجه است

منبع سعودی به خبرنگار اسرائیلی: حماس گروهی تروریستی است

ثناگوی ذات قدرت

جایگاه «تهران و مسکو» در رنکینگ «اکونومیست»

شهدای غزه به 15207 تن رسید

حامیان فلسطین در انگلیس برای هشتمین هفته متوالی تظاهرات کردند

ریاست دوره‌ای بریکس به روسیه منتقل شد

ماکرون: نابودی حماس به معنای 10 سال جنگ است

ارتش صهیونیستی: جنگ غزه طولانی خواهد بود

اظهار نظر عضو هیات رئیسه کمیسیون تلفیق برنامه هفتم در مورد قیمت بنزین

خبرهای خوب از قیمت گوشت قرمز

برنامه‌ریزی ترکیه برای جذب طراحان و بافندگان فرش دستباف ایرانی!

پیام تسلیت رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پی درگذشت پدر شهیدان والامقام «بهمنی‌نژاد»

ارسباران پیشران توسعه اقتصادی آذربایجان‌شرقی می‌شود

تورم اقتصادی 103 درصدی را از ریل سه رقمی خارج کردیم

اجرایی شدن طرح زوج و فرد در پایتخت تا روز چهارشنبه/ رئیس پلیس راهور تهران: خودروهای با پلاک فرد روز یکشنبه امکان تردد در طرح را دارند

ریل‌های مترو به پرند رسید

جلال، رُک و صریح بود

ورود سالانه حدود 70 هزار گردشگر درمان به مشهد