ایرانیان جهان

آخرين مطالب

اعداد و ارقام اقتصادی در هفته سوم بهمن 1402 اخبار ایران

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - در هفته‌ گذشته اعداد و ارقام متعددی درباره اقتصاد، تجارت و کسب‌وکار از سوی رسانه‌ها، نهادهای اقتصادی بین‌المللی و مراکز تحقیقاتی منتشر شد که مهم‌ترین آن‌ها ازاین‌قرار است:
داده‌های این هفته فدرال رزرو نشان داد عملکرد قوی در بازارهای مالی، به‌ویژه افزایش بیش‌ازحد عملکرد بازار سهام در سال 2021، به تثبیت روند موجود نابرابری ثروت در طول همه‌گیری در آمریکا کمک کرده است.
طبق گزارش این بانک، دارایی خالص واقعی افراد سفیدپوست آمریکایی از سه‌ماهه اول 2019 تا سه‌ماهه دوم سال 2023 به ترتیب 30 درصد و 9 درصد بیشتر از افراد سیاه‌پوست و اسپانیایی‌تبار بوده است.
این دوره دارای سطح قابل‌توجهی از حمایت مالی دولت بود و پس از شوک اولیه همه‌گیری، بازار کار به‌طور شگفت‌آوری قوی باقی ماند. نرخ بیکاری مخصوصاً برای سیاه‌پوستان آمریکایی در حال حاضر 5٫3 درصد است، درحالی‌که نرخ بیکاری کلی 3٫7 درصد اعلام‌شده است. درآمد کارگران سیاه‌پوست معمولی تمام‌وقت نسبت به قبل از همه‌گیری 7٫1 درصد افزایش‌یافته است.
نظرسنجی جداگانه فدرال رزرو نشانمی‌دهد که تا سال 2022، حدود 65٫6 درصد از خانوارهای سفیدپوست در سهام سرمایه‌گذاری کرده‌اند، درحالی‌که در دوران مشابه 28٫3 درصد از خانوارهای اسپانیایی‌تبار و 39٫2 درصد از خانواده‌های سیاه‌پوست این سرمایه‌گذاری را انجام داده‌اند.
براساس آخرین داده‌های موجود از اداره آمار کوئینزلند که در اواخر سال 2023 منتشر شد، استرالیایی‌ها در سال مالی 2020-2021، یعنی در بحبوحه بحران هزینه زندگی بیش از 7 میلیارد دلار در بخت‌آزمایی شرط‌بندی یا هزینه کرده‌اند. داده‌ها شامل انواع مختلفی از قرعه‌کشی‌های بخت‌آزمایی است. ساکنان نیوساوت‌ولز با 1٫9 میلیارد دلار رتبه اول هزینه برای بخت‌آزمایی رادارند، درحالی‌که ساکنان ویکتوریا 1٫8 میلیارد دلار و کوئینزلندی‌ها 1٫4 میلیارد دلار هزینه کرده‌اند.
گزارش جدیدی از اداره حسابرسی کوئینزلند نشان داد که کوئینزلندی‌ها بیش از 500 میلیون دلار در بخت‌آزمایی سال‌های 2022-2023 ضرر کرده‌اند.
اداره ملی آمار کشور چین گزارش کرد قیمت مصرف‌کننده چین در ماه ژانویه 0.8 درصد کاهش‌یافته است. براساس این گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) چین در ماه ژانویه 0.8 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش‌یافته است. قیمت مصرف‌کننده نسبت به ماه قبل 0.3 درصد افزایش یافت که نسبت به ماه دسامبر 0.2 درصد صعود کرده است.
شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) چین هم در ماه ژانویه نسبت به مدت مشابه سال قبل 2.5 درصد کاهش یافت. رقم منتشرشده در مقایسه با ماه قبل 0.2 درصد کاهش ثبت کرده است.
کل ثروت قابل سرمایه‌گذاری در حال حاضر در بلوک بریکس بالغ‌بر 45 هزار میلیارد دلار است و انتظار می‌رود جمعیت میلیونر آن طی 10 سال آینده افزایشی قابل‌توجه یابد.
براساس گزارش اولیه ثروت BRICS که توسط شرکت مشاوره مهاجرت سرمایه‌گذاری بین‌المللی Henley & Partners با مشارکت شرکت اطلاعاتی جهانی ثروت New World Wealth منتشرشده است، انتظار می‌رود ثروت قابل سرمایه‌گذاری بلوک بریکس به 45 هزار میلیارد دلار و جمعیت میلیونرهای آن در 10 سال آینده 85 درصد افزایش یابد.
در حال حاضر 1٫6 میلیون نفر با دارایی‌های قابل سرمایه‌گذاری بیش از 1میلیون دلار از گروه اقتصادهای نوظهور پیشرو جهان، ازجمله 4 هزار و 716 میلیونر « سِنتی » یا افرادی با بیش از 100 میلیون دلار دارایی قابل سرمایه‌گذاری و 549 میلیاردر در این بلوک حضور دارند.
گروه اصلی بریکس متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی با پذیرفتن اعضای جدیدی از خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) در این ماه، یعنی مصر، اتیوپی، ایران، عربستان سعودی و امارات متحده عربی قدرت مالی و نفوذ ژئوپلیتیک جدیدی را به بلوک BRICS افزودند.
این بلوک اکنون بیش از 45 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد و سهم بیشتری (نزدیک به 36 درصد) از تولید ناخالص داخلی جهانی را نسبت به کشورهای گروه 7 به خود اختصاص می‌دهد.
براساس گزارش جدید بانک فدرال رزرو آمریکا، خانوارهای آمریکایی دارای رکورد جدیدی در بدهی کارت اعتباری هستند. این بانک اعلام کرد که داده‌ها نشان می‌دهند که مشکلات مالی به‌ویژه در میان آمریکایی‌های جوان و کم‌درآمد در حال افزایش است.
گزارش فصلی فدرال رزرو در مورد بدهی و اعتبار خانوارها نشان می‌دهد که کل بدهی خانوارها 212 میلیارد دلار افزایش‌یافته و به 17٫5 هزار میلیارد دلار در سه‌ماهه چهارم سال 2023 رسیده است. موجودی کارت‌های اعتباری 50 میلیارد دلار افزایش یافت و به رکورد 1٫13 هزار میلیارد دلار رسیده است.
به گفته اقتصاددانان، تورم و نرخ‌های بهره بالاتر به افزایش بدهی کارت اعتباری کمک می‌کند و درنتیجه آمریکایی‌های بیشتری برای پرداخت موجودی کارت اعتباری خود با مشکل مواجه می‌شوند. معوقه‌های کارت‌های اعتباری نیز در سال گذشته بیش از 50 درصد افزایش‌یافته است، به‌طوری‌که گزارش فدرال رزرو نشان می‌دهد که حدود 6٫4 درصد از کل حساب‌ها در حال حاضر 90 روز از سررسید گذشته است که این رقم در پایان سال 2022 حدود 4 درصد بود. موجودی وام مسکن با افزایش 112 میلیارد دلاری به 12٫25 هزار میلیارد دلار رسیده است. انواع دیگر بدهی، ازجمله مانده وام خودرو هم رشد کرده و به 1٫61 هزار میلیارد دلار رسیده است.
با افزایش رشد ارزش رمز ارزهای دیجیتال، ارزش بیت کوین طی یک روز نزدیک به 2000 دلار افزایش یافت. هفته گذشته قیمت ارزهای دیجیتال اصلی صعود کرد و بیت کوین چهار درصد یا نزدیک به 2000 دلار در یک روز افزایش ارزش یافت، درحالی‌که ارزش اتریم از مرز 2500 دلار گذشت. ارزش بیت کوین در معاملات با رقم بالای 47 هزار دلار، حرکت صعودی را تجربه کرد.
علاوه بر این، فعالان بازار نسبت به بهبود ارزش این ارز دیجیتال طی 12 ماه آینده خوش‌بین هستند. مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتال در هفته گذشته 1.79 تریلیون دلار برآورد شد. در حال حاضر 51.95 درصد کل بازار ارزهای دیجیتال در اختیار بیت کوین است که طی هفته گذشته 0.17 درصد افزایش روزانه را ثبت کرده است.
جف بزوس مؤسس شرکت آمازون برای نخستین بار از سال 2021 تاکنون، 12 میلیون سهام این شرکت به ارزش بیش از 2 میلیارد دلار را فروخت. آمازون در یک اظهارنامه، اعلام کرد این فروش در شنبه هفته گذشته انجام‌شده است.
این غول اینترنتی برای نخستین بار در دوم فوریه اعلام کرد جف بزوس قصد دارد حداکثر 50 میلیون سهم آمازون را در طول مدت 12 ماه آینده بفروشد و از رشد سهام این شرکت که وی را در آستانه تبدیل‌شدن به ثروتمندترین فرد جهان قرار داده است، بهره ببرد. ثروت بزوس طبق شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، امسال 22.6 میلیارد دلار افزایش پیداکرده و تا روز جمعه، به 199.5 میلیارد دلار رسید.
مؤسس آمازون، از سال 2002 به بعد بیش از 30 میلیارد دلار سهام خود را فروخته که شامل فروش مجموعاً 20 میلیارد دلار در سال‌های 2020 و 2021 بوده است.
درآمد سالانه شرکت هوش مصنوعی اُپن ای‌آی (OpenAI) در ماه دسامبر، براساس رشد قوی محصول چت‌ جی‌پی‌تی آن به بیش از 1.6 میلیارد دلار رسید که از رقم 1.3 میلیارد دلار ثبت‌شده در اواسط ماه اکتبر افزایش‌یافته است. فایننشال تایمز گزارش کرد که شرکت اُپن ای‌آی تحت حمایت مایکروسافت در ماه دسامبر به نقطه عطف درآمد 2 میلیارد دلاری خود رسید.
براساس این گزارش، شرکت اُپن ای‌آی معتقد است که به دلیل علاقه شدید مشتریان تجاری که به دنبال استفاده از فناوری آن برای استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی مولد در محل کار هستند، می‌تواند این رقم را در سال 2025 بیش از 2 برابر کند.
پیش‌ازاین گزارش‌شده بود که درآمد سالانه این شرکت در ماه دسامبر براساس رشد قوی محصول چت آن به بیش از 1.6 میلیارد دلار رسیده که از 1.3 میلیارد دلار ثبت‌شده در اواسط ماه اکتبر افزایش‌یافته است. سرمایه‌گذاران، ارزش این استارت آپ مستقر در سانفرانسیسکو را بیش از 80 میلیارد دلار ارزیابی کرده‌اند.
نرخ تورم سالانه آلمان در پایین‌ترین نرخ از ماه ژوئن سال 2021 تاکنون قرار گرفت و به 2.9 درصد رسید. نرخ تورم ماه ژانویه 2024 آلمان براساس داده‌های جدید به 2.9 درصد رسیده است و نسبت به 3.7 درصد ماه دسامبر 2023 کاهش‌یافته است.
اداره آمار فدرال آلمان اعلام کرد که نرخ تورم سالانه در آلمان در ماه ژانویه به پایین‌ترین سطح از ماه ژوئن 2021 تاکنون رسیده است. نرخ تورم این کشور در ماه دسامبر سال گذشته 3.7 درصد و در ماه نوامبر سال گذشته 3.2 درصد اعلام‌شده بود. آخرین باری که نرخ تورم، کمتر از نرخ ثبت‌شده ماه ژانویه 2024 گزارش شد، در ژوئن 2021 و برابر 2.4 درصد بوده است.
طبق اعلام اداره آمار فدرال آلمان، وضعیت قیمت محصولات انرژی به‌وضوح در حال کاهش و افزایش قیمت مواد غذایی نزول بیشتری نشان داده است، بااین‌حال، هنوز این ارقام بالاتر از تورم کلی است. نرخ تورم ماهانه در ماه ژانویه 0.2 درصد بوده است.

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/1111525/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نجات تولید در امنیت اقتصادی است که توسط مجلس تامین می شود

فواید اقتصادی منطقه آزاد برای کل استان اردبیل خواهد بود/ کاهش سرعت‌گیر‌های بخش تولید در اولویت باشد

اندیشه های تمدنی راهکار حل مشکلات اقتصادی

آلمان مجددا جایگاه سومین قدرت اقتصادی را به ژاپن واگذار خواهد کرد

رشد 65 درصدی پرونده‌های تخلفات اقتصادی

محمود عباس بااستعفای نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین موافقت کرد

درد یا درمان؟ روایت «هم میهن» از «علت افول دین‌داری»

وبسایت نزدیک به جبهه پایداری علیه رای لیستی موضع گرفت

حرکت بعدی پوتین چه خواهد بود؟

سرخوردگی پایگاه رای اصولگرایان از ائتلاف مصنوعی پایداری - قالیباف

شیوع بیماری بین کودکان غزه

اوکراین بپذیرد، روسیه پایان می‌دهد

گزارش رسانه‌های عبری از شروط جدید نتانیاهو برای توافق مبادله اسرا

زکات باعث توسعه اقتصادی و رفع فقر از جامعه می‌شود

آغاز عملیات سامانه فکتورینگ با ابلاغ مصوبه شورای پول و اعتبار

اجرایی شدن سند محرمانه مدیریت ریسک از 1403

شهرام کابلی

چابهار آغاز کریدور بزرگ ترانزیتی

روزنامه‌های اقتصادی سه‌شنبه 8 اسفند

غروب اقتصاد رژیم صهیونیستی

کلید واژه مهم وزارت اقتصاد در دولت سیزدهم تسهیل تولید وتجارت است

تامین نقدینگی برای واحدهای تولیدی از اولویت‌هاست

مخالفان خوششان بیاید یا خیر، کشورهای مستقل اصرار بر توسعه همکاری با ایران دارند

سرباز آمریکایی در اعتراض به نسل‌کشی در غزه خودش را به آتش کشید

همشهری: رای بدهیم، کمک به غزه است

دوگانه دهنوی – مالک شریعتی؛ دعوای انتخاباتی اصولگرایان علنی‌تر شد!

شما بی‏‌اخلاقید! حمله «هم میهن» به رسانه های دولتی

معامله قالیباف و محصولی

«صدای ملت» در برابر صدای رادیکال‌ها

درد یا درمان؟ روایت «هم میهن» از افول دین‌داری

مجارستان عضویت سوئد در ناتو را تایید کرد

روایت شهروند اهل غزه از وضعیت دردناک در رفح

محمود عباس با استعفای نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان موافقت کرد

پرده آخر بابک زنجانی؛ ابربدهکار نفتی از طناب دار گریخت؟

شهریار رحیمی

ارتقای شاخص‌های اقتصادی در آذربایجان غربی

میلاد شفیعی

پیش‌‏بینی می‏‌کردم با شکست اصلاحات براندازان موقعیت پیدا کنند

آماتورها در عالم سیاست

دوئل در تهران

حملات متوالی آمریکا و انگلیس به الحدیده یمن

شکار 19 نظامی اشغالگر در خان یونس

حمله رژیم صهیونیستی به اطراف شهر «بعلبک»

اردوغان: تمرکز اصلی ما روی اف-16 است

فرصت 8 ماهه به تولیدکنندگان شیرخشک برای پرداخت مابه‌التفاوت ارز

قیمت جدید لاستیک در بازار اعلام شد

تاکسیرانی به‌دنبال الکترونیکی کردن پرداخت کرایه‌ها

پیش‌ بینی قیمت طلا و سکه 8 اسفند 1402

تندگویان: باید نگاهی متفاوت بر مجلس آینده حاکم شود /وقتی مردم درگیر مشکلات اقتصادی هستند، نباید ریخت و پاش تبلیغاتی کرد

انتظارات اقتصادی مردم از نامزدهای انتخابات