ایرانیان جهان

آخرين مطالب

رشد خودرویی سفرهای نوروزی اخبار ایران

رشد خودرویی سفرهای نوروزی
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - دنیای اقتصاد /در نوروز 1403 در حالی با افزایش 26‌درصدی استفاده از خودروی شخصی مواجه شدیم که میزان تردد با وسایل حمل‌ونقل عمومی جاده‏‏‌ای با افت 25 درصدی و حمل‌ونقل ریلی با کاهش 12درصدی مواجه بوده است‏‏‌.
در موضوع اقامت به عنوان دیگر ارکان سفر نیز اقامتگاه‏‏‌های بوم‌گردی بازار سردی را تجربه کرده‏‏‌اند، ‏‏‌ به طوری که تا نیمه تعطیلات نوروز ضریب اشغال کلی اقامتگاه‏‏‌ها در ایران 47‌درصد بود و برخی استان‏‏‌ها مانند خراسان رضوی حتی عدد 8‌درصد را برای اقامت در اقامتگاه‏‏‌ها اعلام کردند.
آمارهای اعلام شده توسط وزارت راه و شهرسازی نشان می‌‌‌دهد که سهم سفرهای نوروزی انجام شده با حمل‌ونقل عمومی جاده‌‌‌ای 5 میلیون بوده، ‌‌‌ در حالی که گردشگرانی که سال گذشته در همین بازه زمانی از این طریق سفر کردند بیش از شش و نیم میلیون نفر بودند. این موضوع درباره حمل‌ونقل ریلی هم صدق می‌‌‌کند. در نوروز 1403، یک میلیون و 440‌هزار نفر با قطار سفر کردند، در حالی که این رقم برای سال گذشته یک میلیون و 740‌هزار توریست بود و کاهش 12‌درصدی را نشان می‌‌‌دهد. تنها در حوزه حمل‌ونقل هوایی 8‌درصد رشد اتفاق افتاده است. به طوری که اگر نوروز سال گذشته 2میلیون و 362‌هزار سفر داشتیم این رقم در سال‌جاری به دو نیم میلیون سفر رسیده است. با این حال گروهی از توریست‌ها که از هواپیما برای سفر به مقاصد گردشگری استفاده می‌‌‌کنند معمولا از طبقه بالای جامعه هستند‌‌‌، ضمن آنکه میزان تردد در این بخش نیز محدود است. «دنیای اقتصاد» در سال گذشته بارها به موضوع چالش‌‌‌های صنعت حمل‌ونقل در صنعت توریسم در قالب انتشار گزارش‌‌‌های متعدد از نگاه کارشناسان مختلف پرداخت.
برآیند این گزارش‌‌‌ها نشان می‌‌‌داد که این صنعت با چند مشکل مواجه است؛‌‌‌ یکی از اصلی‌‌‌‌‌‌ترین موارد به قیمت‌های دستوری برمی‌‌‌گردد که باعث شده هزینه تردد بین استانی گاه پایین‌تر از جابه‌جایی درون شهری یا سیستم‌‌‌های جابه‌جایی به‌وسیله پیک در کلان‌شهری مانند تهران باشد. همین موضوع به کاهش انگیزه فعالان حوزه حمل‌ونقل تمایلی به حضور در این حوزه منجر شده است، به طوری که برخی از آنها در گفت‌‌‌وگو با خبرنگار «دنیای اقتصاد» اعلام کردند به فکر جایگزینی کامیون به جای فعالیت در حوزه حمل‌ونقل جاده‌‌‌ای هستند.

ایرانیان جهان


فرسوده بودن شبکه حمل‌ونقل جاده‌‌‌ای نیز مزید بر علت شده تا خرید بلیت اتوبوس به مصائب گردشگران بدل شود و بسیاری ناامید از یافتن بلیت، سفر با وسیله نقلیه شخصی را انتخاب کنند. در حوزه حمل‌ونقل ریلی نیز شرایط مشابه است و بسیاری از توریست‌‌‌ها نتوانستند بلیت قطار تهیه کنند، ‌‌‌ این گروه نیز به جمع حمل‌ونقل شخصی اضافه و باعث شدند آمار تردد در این بخش روند کاهشی داشته باشد. نتیجه چنین وضعیتی است که سبب شده ما در نوروز امسال با رشد 26درصدی تردد وسایل حمل‌ونقل شخصی در کشور مواجه باشیم. آمار جالب توجه دیگری نیز که در نوروز 1403 اعلام شد به ضریب اشغال اقامتگاه‌‌‌های بوم‌گردی برمی گردد.
یاور عبیری رئیس جامعه اقامتگاه‌های بوم گردی ایران در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» اعلام کرد که تا نیمه تعطیلات نوروز ضریب اشغال اقامتگاه‌‌‌های بوم‌‌‌گردی تنها 47‌درصد بود. او افزود: استان‌‌‌های بوشهر، گیلان و فارس نسبت به سایر استان‌‌‌ها شرایط بهتری داشتند، این در حالی است که در خراسان رضوی، ‌‌‌ چهار محال و بختیاری و همدان شرایط نامساعد بود، ‌‌‌ به طوری که ضریب اشغال اقامتگاه‌ها در استان خراسان رضوی تا نیمه تعطیلات پایین‌‌‌ترین ضریب اشغال در کشور را داشت و به عدد 8‌درصد رسید. چرا اقامتگاه‌‌‌های بوم‌گردی که قرار بود طبقه متوسط را هدف قرار دهند با این شرایط مواجهند؟ عبیری در این باره گفت: تورم و پایین آمدن توان اقتصادی طبقه متوسط باعث شده آنها نتوانند هزینه‌‌‌های اقامتگاه‌ها را بپردازند.
به علاوه ما با رشد قارچی اقامتگاه‌‌‌های غیرمجاز و خانه‌‌‌های اجاره‌‌‌ای مواجهیم. در این اماکن گردشگران ملزم نیستند کدهای رفتاری را رعایت کنند و البته همین موضوع هم سبب نارضایتی در جامعه میزبان می‌شود و دودش به چشم اقامتگاه‌‌‌های بوم‌گردی رسمی دارای مجوز می‌رود، ‌‌‌ چون اغلب مردم نمی‌توانند بین اقامتگاه مجاز و غیرمجاز تفکیک قائل شوند. او به عامل سومی هم اشاره کرد که اقامت گردشگران در خوابگاه‌ها و اماکن متعلق به سایر وزارتخانه‌‌‌هاست. عبیری اضافه کرد: به عنوان مثال آموزش و پرورش با قیمت بسیار پایین اسکان گردشگران را به عهده می‌گیرد و باعث می‌شود بخش بزرگی از توریست‌‌‌ها ترجیح دهند از این گزینه استفاده کنند. آمارهای محدود اعلام شده توسط مراجع ذی‌ربط درباره‌ درصد انتخاب اقامتگاه‌‌‌های رسمی و غیررسمی نیز تاییدکننده گفته‌های عبیری است.
به عنوان مثال در استان خوزستان که امسال با استقبال خوب گردشگران مواجه بود، ‌‌‌ 86‌درصد از اقامت‌‌‌ها به شکل غیررسمی یعنی در کمپ و چادر، ‌‌‌ مدرسه، اردوگاه‌‌‌ها، ‌‌‌قرارگاه‌‌‌های راهیان نور، مهمانسراهای دولتی، ‌‌‌ سالن ورزشی، ‌‌‌ خوابگاه دانشجویی و... بود. در استان هرمزگان به عنوان دیگر مقصد محبوب توریست‌ها نیز از 5میلیون اقامت، 3میلیون در دسته غیررسمی قرار می‌گرفت. در تعطیلات نوروز 1403 برخلاف تعطیلات سال نو 1402 شاهد حجم انبوه چادرها در استان گیلان نبودیم، ‌‌‌ البته این به آن معنا نیست که توریست‌‌‌هایی که به این استان سفر کردند تصمیم به اقامت در اقامتگاه‌‌‌ها گرفته‌اند، ‌‌‌در واقع گروه بزرگی از این گردشگران به واسطه شرایط آب و هوایی نتوانستند از این گزینه استفاده کنند و همین موضوع سبب شد آنها گزینه خانواده اقوام و آشنایان یا خانه‌‌‌های اجاره‌ای و ... را در دستور کار قرار دهند.
همچنان که این موضوع درباره خوزستان هم صدق می‌‌‌کند و بارش‌‌‌های سنگین به افزایش نرخ اقامت در اقامتگاه‌‌‌های رسمی منجر نشده است. موضوع قابل‌توجه دیگر به آمارهای اعلام شده در ایام تعطیلات سال از سوی متولی گردشگری برمی‌‌‌گردد. نگاهی به این آمار و ارقام و اعداد نشان می‌‌‌دهد سیستم یکپارچه‌‌‌ای از سوی ادارات کل گردشگری و میراث فرهنگی استان‌ها وجود ندارد. در غیاب این سیستم، هر کدام از ادارات به اشکال مختلف آمارها را به رسانه‌‌‌ها اعلام کرده‌‌‌اند. برخی از آنها تعداد گردشگرانی که به استان محل خدمت آنها سفر کرده‌‌‌اند را بیان کرده و گروه دیگری ترجیح داده‌‌‌اند سراغ تعداد بازدیدکنندگان بروند.
آمار اقامت رسمی و غیررسمی تنها توسط چند استان ذکر شده و برخی نیز تنها به ارائه اطلاعات درباره چند سایت گردشگری بسنده کرده و آمار کلی را بیان نکرده‌‌‌اند، ‌‌‌همین موضوع در مواردی قیاس میان مقاصد گردشگری و تجزیه و تحلیل را دشوار می‌‌‌کند. به علاوه در حالی که کشورهای موفق در حوزه توریسم، ‌‌‌ برای جذب توریست‌ها اطلاعات لحظه به لحظه از مقاصد گردشگری و جاذبه‌‌‌ها را ارائه می‌‌‌دهد در نوروز امسال هم مشابه سال‌های پیش شاهد بودیم که تنها هشدارهای هواشناسی اکتفا شد و تلاشی جز بیان ارائه اطلاعات کلی درباره یک سایت گردشگری برای جذب توریست‌‌‌ها صورت نگرفت.

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/1123018/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اعتماد: طعم قدرت‌نمایی ایران را با رویارویی در برابر زنان تلخ نکنیم

غربت مرتضی

گوترش: خاورمیانه در لبه پرتگاه قرار دارد

اوکراین درباره وقوع جنگ جهانی سوم هشدار داد

سازمان بهداشت جهانی: حجم ویرانی بیمارستان‌های غزه فاجعه‌آمیز است

سلامت جسمی- روانی صهیونیست‌ها وخیم‌تر شده است

انتقاد حسین عبده تبریزی به مالیات مضاعف علیه سرمایه‌گذاری

بیشترین و کمترین بازدهی نمادهای بازار سهام هفته چهارم فروردین

شهدا بهترین الگو برای انسان در مسیر الله هستند

از هر امری که مردم را نا امید کند بپرهیزید

جزییات واریز مرحله سوم سود اعلام شد

رئیس برنامه و بودجه کشور: رشد تولید باید به جهش تبدیل شود

اردوغان: باید در راستای توقف نسل‌کشی در غزه تلاش کنیم

بزرگ‌ترین ریسک اقتصاد ایران در سال 1403؛ تورم‌های بزرگتر در راه است؟

اتمام 53 پروژه اقتصادی تا پایان دولت در خراسان رضوی

فرش قرمز برای اسکناس درشت؟

از چاله به چاه؟

حملات صهیونیست‌ها به فلسطینی‌ها به بالاترین حد از سال 2006 رسید

رهبر انصارالله: کشتی‌های مرتبط با رژیم اشغالگر در معرض عملیات‌های ما هستند

بزرگ‌ترین ریسک اقتصاد ایران در سال 1403

حق‌شناس: تنش اخیر میان ایران و اسرائیل تأثیری بر نرخ ارز نمی‌گذارد

بازگشت بیش از 250 همت از سرمایه‌های مردمی با احیای واحد‌های تولیدی

15 میلیارد ریال مواد خوراکی و لوازم بهداشتی قاچاق در تبریز کشف شد

مبادلات تجاری ایران و ازبکستان افزایش می‌یابد

تقابل نظامی اسرائیل و ایران؛ پیامدها و راه‌حل‌ها

متحدان اسرائیل در برزخ

رفتار موذیانه همسایه شمالی زیر ذره‌بین

تعقیب سرباز روسی توسط پهپاد انتحاری اوکراینی؛ نتیجه را ببینید

قیمت گوشت مرغ و گوشت گوساله امروز پنجشنبه 30 فروردین

کشف 15 میلیارد ریال مواد خوراکی و لوازم بهداشتی قاچاق در تبریز

کمیسیون مشترک اقتصادی و تجاری ایران و تاجیکستان تشکیل شد

بوشهر ظرفیت خواهرخواندگی با یکی از شهرهای تاجیکستان را دارد

رئیس جمهور وارد شاهرود شد

برنامه مدون اقتصادی همدان منطبق با تحقق شعار سال تکلیف شد

رئیس‌جمهور وارد شاهرود شد

پیش‌بینی کاهش رشد اقتصادی ایران

آشیانه سری

درآمد عجیب از زباله گردی

رشد هزار میلیاردی خروج سرمایه از بورس

رفع مشکلات تولیدکنندگان، نیازمندهمکاری تمام دستگاه های اجرایی در سطح ملی است

چه شد که ون‌ها برگشتند؟

رسوایی 99 درصدی

حمله فسفری؛ روایت جنون صهیونیست‌ها

رهبر انصارالله یمن: متجاوزان فهمیدند که هرگونه تجاوزی بی پاسخ نخواهد ماند

10 ادکلن خوشبو و اصل مردانه

رونق صادرات در جزیره جهانی قشم / تراز تجاری منطقه آزاد قشم به بیش از 313 میلیون دلار رسید

‌رئیس جمهور ایران چه درخواستی از رئیس جمهور ازبکستان داشت؟

راه اندازی رصدخانه ی تحقق شعار سال در اتاق بازرگانی سنندج

عملیات «وعده صادق» شکل دهنده ساختار نظام بین‌الملل آینده است

افزایش نگرانی‌ از نیازهای 250 هزار کودک اخراجی از پاکستان