ایرانیان جهان

آخرين مطالب

اوکراین کم آورد خواندنی ها

اوکراین کم آورد
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - دنیای اقتصاد /متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و بازنشرش در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
یک ژنرال ارشد اوکراینی روز دوشنبه گفت که ارتش اوکراین با وضعیت «بحرانی» در شمال شرق کشور مواجه است و با کمبود نیرو دست به گریبان است، آن هم زمانی که تلاش می‌کند حمله روسیه را (که چند روزی است در حال پیشروی است) دفع کند. نیروهای روسی هفته گذشته از مرز عبور کردند تا خط حمله جدیدی را در نزدیکی خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین پس از کی‌یف باز کنند و حداقل 9شهرک و روستا را تصرف و هزاران غیرنظامی را مجبور به فرار کردند. «کنستانت مهوت»، «ماریا وارنیکووا» و‌«مایل شویرتز» در گزارش 14مه در نیویورک‌تایمز نوشتند، ژنرال کیریلو بودانوف، رئیس سازمان اطلاعات نظامی اوکراین، در یک تماس ویدئویی از یک پناهگاه در خارکیف گفت: «وضعیت در آستانه است. هر ساعت این وضعیت به سمت بحرانی‌تر شدن پیش می‌رود.» ارزیابی تیره و تار او منعکس‌کننده نظرات سایر افسران اوکراینی در روزهای اخیر بود، مبنی بر اینکه چشم‌انداز نظامی کشور در حال رنگ باختن است.
اوکراینی‌ها علاوه بر اینکه تعدادشان بیشتر است، اما با کمبود شدید تسلیحات، به‌ویژه مهمات توپخانه‌ای مواجه هستند و 60.8میلیارد دلار تسلیحات از ایالات متحده -که سه‌هفته پیش پس از ماه‌ها بن‌بست کنگره تصویب شده بود- به آهستگی شروع به رسیدن کرده است. ژنرال بودانوف، مانند اکثر مقامات و کارشناسان نظامی اوکراینی گفت که معتقد است حملات روسیه در شمال شرق برای سوق دادن ذخایر ناچیز سربازان اوکراین به آن‌سو و منحرف کردن آنها از جنگ در مناطق دیگر است. وی اذعان کرد که این دقیقا همان چیزی است که اکنون در حال رخ دادن است. او گفت ارتش اوکراین در تلاش است تا نیروها را از دیگر مناطق خط مقدم برای تقویت دفاع خود به شمال شرق هدایت کند؛ اما یافتن نیرو دشوار است.
او با اشاره به یک دژ اوکراینی در حدود 120مایلی جنوب که نیروهای روسی در هفته‌های اخیر به آن حمله کردند، گفت: «همه نیروهای ما یا اینجا هستند یا در «چاسیویار». من از هر چیزی که داشتیم و داریم استفاده کرده‌ام. متاسفانه، دیگر نیروی ذخیره نداریم.» ژنرال بودانوف ارزیابی کرد که نیروهای اوکراینی طی چند روز آینده قادر خواهند بود خطوط خود را تقویت و جبهه را تثبیت کنند. اما او انتظار دارد روسیه حمله جدیدی را در شمال خارکیف در منطقه «سومی» انجام دهد.
درگیری روز دوشنبه در حومه «ووچانسک»، شهر کوچکی در حدود پنج مایلی مرز اوکراین و روسیه در شمال شرقی خارکیف جریان داشت. به گفته «دنیس یاروسلاوسکی»، یک ستوان ارشد و فرمانده واحدی که در حال حاضر در آنجا می‌جنگد، حملات هوایی روسیه ادامه دارد و در حال کوبیدن این شهر هستند. ستوان یاروسلاوسکی صبح روز دوشنبه در یک مصاحبه تلفنی گفت: «آنها هر سه دقیقه، پنج تا هفت بمب پرتاب می‌کنند.» «ووچانسک» قبل از جنگ جمعیتی حدود 17هزار نفر داشت و مقامات محلی در تلاش برای تخلیه 200 تا 300ساکن باقی مانده بودند. «هرهوری شچربان» داوطلبی که صبح روز دوشنبه در ووچانسک بود، گفت که بیش از 200درخواست برای تخلیه یک‌شبه دریافت کرده است. او گفت: «ما در حال رانندگی هستیم تا آدرس‌ها را پیدا کنیم. روسیه این جاده را که برای تخلیه استفاده می‌شود، گلوله‌باران می‌کند. شما مدام می‌توانید صدای انفجار را بشنوید.»
پیشروی در ووچانسک به دنبال هفته‌ها هشدار مقامات اوکراینی مبنی بر تجمع نیروهای روسیه در مرزها با هدف آغاز یک حمله جدید در شمال شرق بود. این هشدارها در اوایل صبح جمعه زمانی که نیروهای روسی از مرز در امتداد دو خط اصلی عبور کردند -یکی بلافاصله در شمال خارکیف و دیگری در حدود 12 مایلی شرق، در اطراف ووچانسک- به واقعیت تبدیل شدند. بر اساس نقشه‌های آنلاین میدان نبرد که توسط «موسسه مطالعات جنگ»، یک اندیشکده مستقر در واشنگتن، ارسال شده است، نیروهای روسی تاکنون موفق شده‌اند حدود پنج مایل به داخل خاک اوکراین بیایند و حدود 50مایل مربع زمین را تصرف کنند. ستاد کل اوکراین در بیانیه‌ای در اوایل روز دوشنبه اذعان کرد: «دشمن در حال حاضر به موفقیت تاکتیکی دست یافته است.» سپس در همان روز افزود که نیروهای روسی به شهرک دیگری به نام «لوکیانتسی» نزدیک‌تر شده‌اند. به گفته رئیس‌جمهور ولودیمیر زلنسکی، در نشانه‌ای احتمالی از مشکلات اوکراین در میدان نبرد، فرمانده اوکراینی مسوول جبهه شمال شرق روز دوشنبه برکنار و جایگزین شد.
کارشناسان نظامی و مقامات اوکراینی می‌گویند که نیروهای روسی تاکنون عمدتا در مناطقی که دارای دفاع کم و عمدتا خالی از سکنه هستند پیشروی کرده‌اند و این پیشرفت نسبتا سریع را توضیح می‌دهد. آنها خاطرنشان می‌کنند که مرز در شمال شرقی اوکراین در تمام طول جنگ مورد گلوله‌باران منظم روسیه قرار گرفته است که این امر ایجاد مواضع و استحکامات را دشوار و بسیاری از غیرنظامیان را مجبور به فرار کرده است. با این حال، نیروهای روسی در حال نزدیک شدن به مناطق پرجمعیت‌تری هستند و ممکن است شدت نبرد افزایش یابد. به گفته «اوله سینیهوبوف»، رئیس اداره نظامی منطقه خارکیف، مقامات محلی تاکنون نزدیک به 6هزار نفر را از روز جمعه تخلیه کرده‌اند. «تتیانا پولیاکوا» که در طول شب از جمعه تا شنبه از ووچانسک تخلیه شد، در توصیف بمباران بی‌امان شهر گفت: «آنجا جهنم است. باور کنید من بعد از زندگی در ووچانسک از ابتدای جنگ همه چیز را دیدم. گلوله‌باران را دیدم. من همه چیز را دیدم؛ اما هرگز به‌شدت ووچانسک نبود.»
خط مقدم در منطقه به سرعت در حال جابه‌جایی است و بسیاری از شهرک‌ها در آنچه مقامات اوکراینی «منطقه خاکستری» نامیده‌اند -مناطق مورد مناقشه بین مواضع اوکراین و روسیه- باقی مانده‌اند. غیرنظامیان اوکراینی روز دوشنبه گفتند که درگیری در نزدیکی «لیپتسی»، روستایی در شمال خارکیف رخ داده است که نشان می‌دهد نیروهای روسی ممکن است تا 10مایلی شهر پیشروی کرده باشند. «کریستینا گاوران» 32ساله که پس از یک ماموریت تخلیه به لیپتسی در خارکیف نفسی تازه می‌کرد، گفت: «ما با سرعتی که در توان داشتیم بیرون می‌رفتیم؛ زیرا می‌توانستیم صدای شلیک سلاح‌های سبک را در آنجا بشنویم.» او تخمین زد که کمتر از 100نفر در این روستا باقی مانده‌اند که قبل از جنگ 4هزار نفر جمعیت داشت.
ژنرال بودانوف گفت که هدف روس‌ها در شمال شرق ایجاد وحشت و سردرگمی در منطقه است. او گفت: «در حال حاضر وظیفه ما تثبیت خط و سپس عقب راندن آنها از مرز است.» او افزود که هجوم نیروهای ذخیره اوکراینی توانسته بود «تا حدی برنامه‌های آنها را مختل کند.» اینکه آیا این تحرکات نیروها باعث تضعیف دفاع اوکراین در سایر بخش‌های خط مقدم می‌شود یا خیر، باید دید. به گفته «فرانتس استفان گادی»، تحلیلگر نظامی مستقر در وین، هدف اصلی روسیه این است که نیروها را از «چاسیو یار» - شهری در ارتفاعات استراتژیک که در آن اوکراینی‌ها هفته‌ها برای جلوگیری از حمله روسیه در آن جنگیده‌اند- دور کند. این برای دفاع از بخش تحت کنترل اوکراین از منطقه جنوب شرقی دونباس که روسیه امیدوار است آن را تصرف کند، کلیدی است.«پاسی پاروینن» تحلیلگر گروه پرنده سیاه، یک سازمان مستقر در فنلاند که تصاویر ماهواره‌ای و محتوای رسانه‌های اجتماعی از میدان جنگ را تجزیه و تحلیل می‌کند، گفت که اوکراین نیروهای کمکی را به شمال شرق فرستاده است که آنها را از واحدهایی -مانند تیپ هجومی 92- که اخیرا در چاسیو یار در حال نبرد بودند، گرفته است.
اما پاروینن خاطرنشان کرد که این امکان وجود داشت که اوکراین از عناصر تیپی که در خارکیف بودند -پادگان اصلی آنها- استفاده کرده باشد، نه اینکه نیروهای دفاعی چاسیویار را تخلیه کند. تحلیلگران نظامی می‌گویند که روسیه هنوز تعداد زیادی از نیروها را برای حمله وارد نکرده است -احتمالا فقط چند هزار سرباز را مستقر می‌کند- و این خیلی به حرکت بعدی مسکو بستگی دارد. با داغ شدن جنگ در منطقه، درگیری برون‌مرزی احتمالا تشدید خواهد شد. مقامات روسیه روز دوشنبه گفتند که گلوله‌باران اوکراین باعث کشته شدن 19غیرنظامی در منطقه بلگورود روسیه در آن سوی مرز خارکیف شد. ژنرال بودانوف گفت که انتظار دارد حملات در منطقه خارکیف سه یا چهار روز دیگر ادامه داشته باشد و پس از آن نیروهای روسی به‌شدت در جهت «سومی»، شهری در حدود 90 مایلی شمال غربی خارکیف، پیشروی کنند.

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/1132721/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نخست وزیر ژاپن و امضاء دفتر یادبود شهید رئیسی

زاهدی: اصلا برایم باورکردنی نیست

شهاب زاهدی با دو اخراج در 5 روز، رکورد جدیدی در ژاپن به نام خود ثبت کرد!

چرا روسیه و چین صمیمی‌تر شده‌اند؟

تیراندازی در «پنسیلوانیا» آمریکا/ 2 نفر کشته و 3 تَن زخمی شدند

بکام باور نمی‌کند: مگر می‌شود من رئیس مسی باشم!‏

آمریکا از هیچ فرصتی برای ایجاد اختلاف بین چین و ایران نمی‌گذرد

دوم خرداد 1358 یادآور یک تصمیم تأییده نشده | چرا استعفای خلخالی در خرداد 58 پذیرفته نشد؟

فایننشیال تایمز: چگونه تحریم‌ها بر ایمنی هلیکوپتر‌های کهنه ایران اثر می‌گذارد؟

فرانسه: زمان مناسبی برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین نیست

حمایت ترکیه از تصمیم سه کشور اروپایی

قیمت نقره امروز 2 خرداد 1403

ببینید | ادای احترام رئیس اسبق مجلس عراق پیکر رئیس‌ جمهور شهید

ببینید | ادای احترام رئیس حشد الشعبی عراق و هیئت همراه به رئیس‌جمهور ایران و همراهان

موافقت پارلمان عراق با تعطیلی عید غدیر

رأی پارلمان عراق به تعطیلی رسمی عید غدیر

مقامات ارشد اقلیم کردستان عراق وارد تهران شدند

آیت‌الله رئیسی اخلاق اسلامی را در اولویت قرار می‌داد

پایان ماه عسل زاهدی؛ رکورد منفی مهاجم پرسپولیسی در ژاپن

ببینید | ادای احترام نماینده ویژه ژاپن به پیکر رئیس‌ جمهور شهید

میزبان فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال 2026 مشخص شد

چه کشورهایی در اتحادیه اروپا تاکنون فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند

بوداپست میزبان فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال 2026

هنرنمایی بی نظیر اسکولز در اروپا: هافبک افسانه ای، ستاره بی چون و چرای شیاطین سرخ در لیگ قهرمانان اروپا 2007/08! / فیلم

ادعای لندن درباره «کمک‌های مرگبار» چین به روسیه برای استفاده علیه اوکراین

ببینید | ادای احترام معاون نخست وزیر جمهوری خلق چین به پیکر رئیس‌ جمهور شهید

شمار شهدای غزه به 35 هزار و 709 نفر رسید

مصرف سالانه مرغ کشور 2 میلیون و 500 هزار تن است

مسیر حرکت با صلابت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در غیاب خدمتگزاران صادق متوقف نخواهد شد

ادای احترام سران و مقامات ارشد کشورهای جهان به رئیس جمهور شهید ایران / امیر قطر ، نخست وزیر عراق و وزیر خارجه مصر و ...

ببینید | ادای احترام نخست وزیر عراق به پیکر رئیس جمهور شهید و همراهان

نوری المالکی: در سایه رهبری حکیمانه ایران هیچ جای نگرانی وجود ندارد

مهمانان خارجی در چه سطحی برای ادای احترام شهدای خدمت به ایران آمده‌اند؟

(ویدئو) ادای احترام نخست وزیر عراق به پیکر رئیس جمهور شهید و همراهان

رای پارلمان عراق به تعطیلی رسمی عید غدیر

المالکی: در سایه رهبری حکیمانه ایران هیچ جای نگرانی وجود ندارد

خدمات ماندگار شهید جمهور در سرزمین برف و آفتاب

چرا آمریکا علیه قرارداد ایران و هند شمشیر کشیده است؟

هاجر صفر زاده در ژاپن طلایی شد

رکورد ویژه زاهدی در ژاپن؛ 2 بار اخراج در فاصله 5 روز! + فیلم

سومین قهرمانی اینتر در لیگ قهرمانان اروپا با برتری 2-0 مقابل بایرن مونیخ (2010/5/22) / فیلم

اعلام میزبانان مسابقات فینال لیگ قهرمانان و لیگ اروپا 2026

رسمی؛ رونمایی از میزبان‌های فینال‌های بعدی لیگ قهرمانان اروپا

بایر لورکوزن - آتالانتا / سه‌گانه یا تاریخ‌سازی؟

دومین قهرمانی یوونتوس در لیگ قهرمانان اروپا با غلبه بر آژاکس در ضربات پنالتی (22 می 1996) / فیلم

اولین قهرمانی میلان در جام باشگاه های اروپا با کسب برتری 2-1 مقابل بنفیکا (22 می، 1963) / فیلم

ضربه تماشایی ژابی آلونسو در آخرین تمرین بایر لورکوزن پیش از فینال لیگ اروپا / فیلم

جام جهانی سپک تاکرا| سکوی قهرمانی جهان زیر پای ایران/ دبل طلا در مالزی

چین بار دیگر خواستار تضمین برقراری آتش‌بس در غزه و اجرای قطعنامه 2728 شد

قزاقستان: به وضعیت افغانستان باید توجه جدی شود