ایرانیان جهان

آخرين مطالب

همسر سرکرده سابق داعش: فکر می‌کنم ابوبکر البغدادی در طول مدت بازداشتش مورد تعرض جنسی قرار گرفته بود/ او پس از آزادی دچار مشکلات روحی و روانی شده بود/ از سال 2007 اجازه تماشای تلویزیون نداشتم عراق

همسر سرکرده سابق داعش: فکر می‌کنم ابوبکر البغدادی در طول مدت بازداشتش مورد تعرض جنسی قرار گرفته بود/ او پس از آزادی دچار مشکلات روحی و روانی شده بود/ از سال 2007 اجازه تماشای تلویزیون نداشتم
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - به گزارش جماران؛ به نقل از ایسنا، «ام حذیفه» همسر اول ابوبکر البغدادی است که زمانی که او سرکردگی گروه تروریستی داعش را در بخش‌های وسیعی از سوریه و عراق در دست داشت، با او ازدواج کرد.
ابوبکر البغدادی، سرکرده پیشین گروه تروریستی داعش در مصاحبه‌ای که در داخل زندان با شبکه خبری «بی‌بی‌سی» انجام داد، روایت خود را از زندگی مشترکش با سرکرده پیشین گروه تروریستی داعش ارائه کرد.
«ام حذیفه» همسر اول ابوبکر البغدادی است که زمانی که او سرکردگی گروه تروریستی داعش را در بخش‌های وسیعی از سوریه و عراق در دست داشت، با او ازدواج کرد.
او در حال حاضر در یکی از زندان‌های عراق تحت بازداشت بوده و در آنجا به دلیل جنایات تروریستی انجام شده در دوره داعش تحت بازجویی است.
در تابستان سال 2014 ام حذیفه همراه با ابوبکر البغدادی در شهر رقه، پایگاه وقت داعش در سوریه زندگی می‌کرد.
از آنجایی که ابوبکر البغدادی به عنوان سرکرده یکی از گروه‌های تکفیری افراطی در لیست چهره‌های تحت تعقیب قرار داشت، بیشتر اوقات خود را در جای دیگری به سر می‌برد، اما یک بار نگهبانی را به منزلش فرستاد تا 2 تن از فرزندان کوچکش را همراهی کند.
همسر ابوبکر البغدادی گفت: آن‌ها به من گفتند که بچه‌ها را برای آموزش شنا می‌برند.
او گفت: تلویزیونی در خانه بود که مخفیانه آن را روشن می‌کردم، زمانی که ابوبکر البغدادی در خانه نبود، از تلویزیون استفاده می‌کردم، البغدادی به من گفته بود که آن کار نمی‌کند. از سال 2007 ارتباطم با دنیای بیرون قطع بود و به من اجازه تماشای تلویزیون و یا استفاده از هرگونه تجهیزات جدید مثل تلفن همراه داده نمی‌شد.
ام حذیفه در ادامه گفت: چند روز بعد از اینکه آن نگهبان بچه‌ها را با خود برد، تلویزیون را روشن کردم و با یک غافلگیری بزرگ مواجه شدم، همسرم را در حال سخنرانی در مسجد جامع النوری شهر موصل واقع در شمال عراق دیدم که برای اولین بار و به صورت علنی خود را «خلیفه مسلمانان» معرفی کرد. وقتی متوجه شدم بچه‌ها همراه با او در موصل بودند به جای اینکه در رودخانه فرات آموزش شنا ببینند، به شدت شوکه شدم.
ام حذیفه در این مصاحبه 2 ساعته خود را یک قربانی توصیف کرد که قصد فرار از دست همسرش را داشته است و در این رابطه مشارکت خود را در تمام جنایات وحشیانه داعش تکذیب کرد.
اما این اظهارات او کاملاً با اظهارات و شکایات زنان ایزدی ربوده شده و مورد تجاوز قرار گرفته توسط داعشی‌ها، مغایرت دارد و آن‌ها در شکایات خود او را به دست داشتن در بردگی جنسی زنان و دختران ربوده شده متهم کردند.
او در طول مدت این مصاحبه طولانی حتی یک بار سر خود را بالا نیاورد، یک لباس سیاه بر تن داشت که تنها بخشی از صورتش تا زیر بینی پیدا بود.
او متولد سال 1976 در یک خانواده محافظه‌کار عراقی است و در سال 1999 با «ابراهیم عوض البدری» که بعد‌ها با نام مستعار ابوبکر البغدادی شناخته شد، ازدواج کرد.
در سال 2004 پس از حمله آمریکا به عراق نیرو‌های آمریکایی البغدادی را بازداشت کرده و او را در پایگاه «بوکا» در جنوب عراق تقریباً به مدت یک سال همراه با چند فرد دیگر در بازداشت نگه داشتند، بعد‌ها این افراد چهره‌های برجسته گروه تروریستی داعش و دیگر گروه‌های تکفیری شدند.
به گفته دیگر افرادی که البغدادی را می‌شناختند، او پیش از بازداشتش در پایگاه بوکا با تشکیلات القاعده همکاری داشت، اما به گفته ام حذیفه بازداشت او نقطه عطفی بود که پس از آن به شدت افراطی شد.
ام حذیفه در این رابطه گفت: او دچار مشکلات روحی و روانی شده بود، زمانی که از او علت را سوال کردم گفت که دچار مشکلی شده که من نمی‌توانم آن را درک کنم، فکر می‌کنم او در طول مدت بازداشتش مورد تعرض جنسی قرار گرفته بود هرچند که این را صراحتاً نگفت.
عکس‌هایی که از زندان «ابوغریب» تحت مدیریت آمریکا در عراق منتشر شد، حاکی از این است که زندانی‌ها مجبور به انجام رفتار‌های شنیع جنسی شده‌اند.
شبکه خبری بی‌بی‌سی این ادعا را به وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) انتقال داد تا نظر آن را در این مورد نظر جویا شود، اما تا زمان تدوین این گزارش پاسخی در این خصوص دریافت نکرده است.
ام حذیفه با اشاره به اینکه درباره پیوستن البغدادی به گروه‌های افراطی مشکوک شده بوده، گفت: زمانی که به خانه باز می‌گشت، به حمام که می‌رفت یا می‌خوابید، لباس‌هایش را می‌گشتم، حتی روی بدنش به دنبال آثار جراحت و کبودی بودم، اما هیچ چیزی پیدا نکردم به او گفتم که تو گمراه شدی و او به شدت عصبانی شد.
او در ادامه به انتقال مداومشان از خانه‌ای به خانه دیگر با هویت‌های جعلی و ازدواج البغدادی با همسر دومش اشاره کرد و گفت: من از او طلاق خواستم، اما نتوانستم شرطش برای رها کردن کودکانمان را بپذیرم پس با او ماندم.
ام حذیفه ادامه داد: با ورود عراق به جنگ داخلی خونینی که از سال 2006 تا 2008 ادامه داشت، دیگر تردیدی در خصوص دست داشتن او در فعالیت‌های گروه‌های تکفیری اهل تسنن نداشتم، در سال 2010 او سرکرده داعش در عراق شد که در سال 2006 تاسیس شده بود، ما ژانویه 2012 به حومه ادلب در سوریه رفتیم برای من کاملاً آشکار شد که او سرکرده داعش است.
به گفته ام حذیفه، البغدادی در آن زمان لباس افغانی بر تن می‌کرد و ریش می‌گذاشت و یک هفت تیر با خود حمل می‌کرد.
با وخامت شرایط امنیتی در شمال غرب سوریه در طول جنگ داخلی در این کشور، آن‌ها به شرق سوریه در شهر رقه رفتند که در ادامه به عنوان مرکز خلافت داعش در سوریه اعلام شد.
گروه تحقیقاتی سازمان ملل نیز در این زمینه گزارش داد که به شواهد و مدارکی دال بر ارتکاب جنایت نسل‌کشی در حق اقلیت ایزدی در عراق دست یافته و داعش مرتکب اقدامات ضد بشری از جمله قتل، شکنجه، آدم‌ربایی و بردگی شده است.
داعش پس از آن مرتکب جنایات فجیعی، چون بریدن سر گروگان‌ها و آتش زدن خلبان اردنی شد و ویدیو‌های آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشت.
همچنین جنایت بسیار فجیع دیگری که مرتکب شد، کشتار حدود 1700 سرباز عراقی آموزش دیده بود که بیشترشان شیعه بودند و آن‌ها را هنگام بازگشت از پایگاه نظامی اسپایکر در شمال بغداد به شهرهایشان قتل عام کرد.
در حال حاضر برخی از زنانی که با داعشی‌ها زندگی می‌کردند، در این رابطه مدعی هستند که اطلاعی از این جنایت‌ها نداشتند.
ام حذیفه نیز در پاسخ به سوالی درباره این دوره از جنایات داعش گفت: اکنون نمی‌توانم به عکس‌ها نگاه کنم، این جنایات شوکی بزرگ و غیر انسانی هستند، ریختن خون انسان‌ها فاجعه بار است و آن‌ها (داعشی‌ها) در این رابطه مرز‌های انسانیت را زیر پا گذاشتند، درباره این مساله با همسرم صحبت کردم و به او گفتم که دستش آلوده به خونه این انسان‌های بی‌گناه است و طبق شریعت اسلام امکان اتخاذ اقدامات دیگری وجود دارد.
2 دختر جوان به نام‌های سمر و زینه (اسامی واقعی نیستند) در این گروه بودند که طبق ادعای ام حذیفه تنها چند روز در خانه او در رقه بودند و سپس منتقل شدند، خانواده البغدادی در ادامه به موصل منتقل شد و سمر دوباره در آنجا حضور یافت و به مدت تقریباً 2 ماه با آن‌ها بود.
«حامد» پدر سمر در این رابطه گفت که 2 همسر و تمام 26 فرزند و 2 برادر و خانواده‌های آن‌ها همگی از شهر خوانصور در سنجار ربوده شدند و او به کوه‌های اطراف گریخته است. هنوز 6 تن از فرزندانش از جمله سمر مفقود هستند، بعضی از آن‌ها پس از پرداخت فدیه و برخی دیگر نیز پس از آزادسازی مناطق تحت تصرف داعش آزاد شدند.
اما دختر دیگر «زینه» که دختر برادر حامد است، احتمالاً در شمال سوریه ربوده شده است، «سعاد» خواهر زینه هرگز با ام حذیفه ملاقات نکرده، اما به بردگی گرفته شده و به او تجاوز شده و هفت بار در طول مدت اسارت فروخته شده است.
خانواده‌های سمر و زینه شکایت‌های خود را علیه ام حذیفه به جرم همدستی در ربودن و بردگی دختران ایزدی تنظیم و ارائه کردند، آن‌ها ام حذیفه را یک قربانیِ ناتوان در این ماجرا نمی‌دانند بلکه خواستار اجرای حکم اعدام برای او هستند.
سعاد با استناد به اظهارات دیگر قربانیانی که به خانه‌هایشان بازگشتند، گفت: او مسؤول همه چیز است، او تعیین می‌کرد که کدام یک از دختر‌ها خدمتکارش باشند و کدام برای همسرش باشند، خواهر من یکی از این دختران بود، او همسر ابوبکر البغدادی جنایتکار است و مانند او جانی است.
ام حذیفه در واکنش به این اظهارات سعاد ضمن رد اتهام‌های مطرح شده گفت: انکار نمی‌کنم همسرم مجرم بوده، بابت اتفاقاتی که برای آن‌ها افتاده بسیار متاسف هستم.
او گفت: مدتی بعد در ژانویه 2015 مدت کوتاهی با «کایلا مولر» امدادرسان ربوده شده آمریکایی که مدت 18 ماه گروگان گرفته شده بود و در نهایت فوت کرد، ملاقات کردم، به یک پناهگاه امن در رقه منتقل شدم در آنجا از طبقه بالا صدایی را شنیدم، به بالا رفتم و در اتاق خواب کایلا را دیدم، او بسیار خوشحال بود و به من گفت که همسر شیخ است و منظورش همسر من بود. کایلا با محبت از البغدادی صحبت می‌کرد جوری که من به او حسادت کردم و از او خشمگین شدم چرا که من در تلاش برای نجات جان دختر بیمارم نسیبه بودم که در ادامه فوت کرد.
این اظهارات با صحبت‌های افرادی که همراه با کایلا بازداشت بودند، کاملاً مغایرت دارد. بعد از مرگ کایلا مادر او با استناد به اظهارات دیگر زندانیان زنی که همراه با دخترش بازداشت شده بودند، گفت که کایلا با این مرد ازدواج نکرده بلکه البغدادی به او تجاوز کرده و او را مورد استفاده قرار داده است.
یک کارشناس همکار با تیم مبارزه با آدم ربایی در این رابطه گفت: اگر کایلا به شکلی که ام حذیفه می‌گوید، رفتار کرده باشد احتمالاً این یک استراتژی برای حفظ جانش بوده است.
هنوز ابهاماتی در خصوص شرایط و علل مرگ کایلا وجود دارد، در آن زمان داعش مدعی شد که او در حمله هوایی اردن کشته شده، اما آمریکا همواره این مساله را رد کرد، در حال حاضر یک منبع امنیتی عراقی به ما اطلاع داد که او به دست داعش کشته شده است.
در سال 2019 نظامیان آمریکایی به محل اختفای البغدادی و خانواده‌اش در شمال غرب سوریه یورش بردند و البغدادی زمانی که در یک تونل محاصره شد، جلیقه مواد منفجره خود را منفجر کرد و خودش و 2 فرزندش را به قتل رساند، 2 تن از چهار همسرش نیز در تیراندازی‌ها کشته شدند.
در آن زمان ام حذیفه در آنجا نبود بلکه با نامی مستعار در ترکیه زندگی می‌کرد و در سال 2018 بازداشت شد و فوریه همان سال به عراق بازگردانده شد، او از آن زمان در زندان به سر می‌برد و تحت بازجویی مسؤولان عراقی درباره نقشش در فعالیت‌های داعش قرار دارد. دختر بزرگ او «امیمه» نیز در زندان با او به سر می‌برد، اما فاطمه 12 سال دارد در بازداشتگاه نوجوانان است، یکی از پسران او در حمله هوایی روسیه به نزدیکی حمص کشته شد و یک پسر دیگرش همراه ابوبکر البغدادی در داخل تونل کشته شد، اما پسر کوچکش در یتیم خانه جان باخت.

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/1145012/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

قاضی‌زاده هاشمی و مشاورانش در میزگرد اقتصادی انتخابات چه گفتند؟

عشایر در تولید ملی نقش پدافند اقتصادی دارد

ویدیو/ اظهارات امیرحسین قاضی‌زاده در برنامه میزگرد اقتصادی از شبکه خبر

ایتالیا 2-1 آلبانی ؛ گام سخت مدافع عنوان قهرمانی در اروپا

«فرانسوا اولاند» هم نامزد انتخابات فرانسه شد

(تصاویر) ماجرای موشک هوا به هوای آمریکایی که شوروی آن را ربود

هدف ما ارتقا معیشت خانوار است | در دهه 90 رشد اقتصادی ما نزدیک به صفر بود | باید بازار اقتصادی 80میلیونی را به یک بازار 700میلیونی ارتقا دهیم

کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در روز ششم تبلیغات تلویزیونی چه گفتند؟

اریکسن بدترین روز زندگی‌اش را فراموش می‌کند

سفیر ایران در عراق: ملت فلسطین مصداق بارز مظلوم مقتدر هستند

هدف ما ارتقا معیشت خانوار است | متاسفانه در دهه 90 رشد اقتصادی ما نزدیک به صفر بود

توضیح محسن رضایی درباره اجماع کاندیداها

زاکانی: سفره‌ها کوچک شده؛ فشار اقتصادی بر دوش مردم است

افشاگری مهم قالیباف علیه جلیلی

قاضی‌زاده هاشمی: هدف ما ارتقاء معیشت خانوار است

پورمحمدی: مردم به قول دادن ما بی‌اعتماد شده‌اند

سریع‌ترین گل تاریخ جام ملت‌های اروپا به ثمر رسید (فیلم)

سریع‌ترین گل تاریخ جام ملت‌های اروپا به ثمر رسید؛ آلبانی با گلی در ثانیه 22 ایتالیا را شوکه کرد (فیلم)

سریع‌ترین گل تاریخ جام ملت‌های اروپا؛ آلبانی در ثانیه 22 ایتالیا را شوکه کرد (فیلم)

ممنوعیت واردات خودروهای ساخت قبل از 2005 در افغانستان

صهیونیست‌ها شماری منزل مسکونی در رفح را به آتش‌ کشیدند

معاون بایدن : پیشنهادات جدید روسیه مستلزم تسلیم شدن کی یف است

آلمان: صلح در اوکراین بدون مشارکت روسیه ممکن نیست

سفیر ایران در عراق: ملت فلسطین مصداق مقتدر مظلوم هستند

فیلم/قاضی‌زاده هاشمی: ذره ذره ارز ترجیحی باید حذف شود

انتقاد قاضی‌زاده هاشمی از وضع حقوق کارمندان و کارگران

روایت پورمحمدی از حضور یک پیرزن‌ روستایی و دختر 7 ساله فوت کرده در پرونده پولشویی میلیاردی| دلیل ناکامی‌های پی در پی ما چیست؟

قاضی‌زاده هاشمی: رشد پایین اقتصادی به دلیل کاهش میزان سرمایه‌گذاری است

پورمحمدی: شکل برنامه هفتم داد می‌زند که نمی شود آن را درست اجرا کرد

حاشیه و متن انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم 27 خرداد

قاضی‌زاده هاشمی: حقوق کارمندان و کارگران به وسط ماه هم نمی‌رسد + فیلم

صد‌ها هزار فرانسوی علیه جریان راست افراطی تظاهرات کردند

«فرانسوا اولاند» هم نامزد انتخابات زودهنگام فرانسه شد

اردوغان: بایدن ثابت کند طرح آتش‌بس غزه برای بهره‌برداری انتخاباتی نبوده است

شفیعی کدکنی: روسیه برای نابودی زبان فارسی در آسیای‌میانه می‌جنگد

باید از مداخله اشخاص در امور بانکی جلوگیری کنیم

قاضی‌زاده هاشمی: حقوق کارمندان و کارگران به وسط ماه هم نمی‌رسد

متاسفانه فقط 30 تا 35 درصد برنامه‌ها اجرا شده است/ فراتر از مسائل اقتصادی، مهم‌ترین مساله اعتماد است

قاضی‌زاده: مهار تورم، ایجاد اشتغال و ریشه کنی فقر 3 اولویت اقتصادی دولت مردم و خانواده است

خوشبینانه رشد اقتصادی حدود 2.5 درصد بوده، براورد 8 درصد از کجا آمده است؟ + ویدئو

ببینید | حقوق کارگران و کارمندان بعضا به وسط‌ ماه نمی‌رسد

افشاگری مهم قالیباف علیه طرح نفتی جلیلی؟/ اعتراف قالیباف به ضربه سهمگین تحریم ها به کشور

قاضی‌زاده هاشمی: برای رفع ناترازی بانک‌ها باید از مداخلات اشخاص غیرمسئول جلوگیری کرد

مهار تورم، ایجاد اشتغال و ریشه کنی فقر 3 اولویت اقتصادی دولت مردم و خانواده است

قاضی‌زاده: هدف ما ارتقا معیشت خانوار است

اعلام مواضع اقتصادی کاندیداهای چهاردهمین دوره انتخابات/وعده قاضی‌زاده درباره حقوق چیست؟

محسن رضایی: پیام اجماع، اداره کشور توسط مردم است

فیلم/ روایت قاضی‌زاده هاشمی از مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم

مهار تورم، ایجاد اشتغال و ریشه کنی فقر 3 اولویت اقتصادی دولتم است/ حقوق کارمندان و کارگران به وسط ماه هم نمی‌رسد

این عادت‌های عجیب ژاپنی‌ مردم جهان را شوکه کرد!