ایرانیان جهان

آخرين مطالب

نتانیاهو در بازی دو سر باخت حمله به لبنان خواندنی ها

نتانیاهو در بازی دو سر باخت حمله به لبنان
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - اکو ایران /متن پیش رو در اکو ایران منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
اسرائیل در حال آماده شدن برای مرحله بعدی جنگ در نوار غزه است که می‌تواند طی دو تا سه هفته آینده آغاز شود. در این مرحله، نبرد‌های شدید به عملیات‌هایی متمرکزتر با حضور بسیار کمتر نیروها در میدان تبدیل می‌شود.
 اسرائیل در حال آماده شدن برای مرحله بعدی جنگ در نوار غزه است که می‌تواند طی دو تا سه هفته آینده آغاز شود. در این مرحله، نبرد‌های شدید به عملیات‌هایی متمرکزتر با حضور بسیار کمتر نیروها در میدان تبدیل می‌شود.
به نوشته المانیتور، روز یکشنبه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و یوآو گالانت، وزیر دفاع به مقر فرماندهی جنوب ارتش رفتند و با ژنرال ارشد ارتش اسرائیل، هرزی هالوی، یارون فینکلمن، رئیس فرماندهی جنوب، و مقامات ارشد اطلاعاتی و آژانس امنیتی شین‌بت گفتگو کردند. بحث‌ها روی اعلامیه پایان نبرد شدید در غزه، خروج بیشتر نیروها از غزه و تغییر رویکرد به حملات دقیق متمرکز بود.
تقریباً 24 ساعت بعد، حدود 20 موشک و راکت از شهر خان یونس غزه به سمت جنوب سرزمین‌های اشغالی شلیک شد.
انتظار برای تصمیم غزه
تصمیم برای این تغییر رویکرد هنوز گرفته نشده است. با وجود این، به رغم عدم تمایل نتانیاهو به توقف جنگ پیش از «پیروزی کامل» بر حماس، جلوگیری از یک شیفت به سوی عملیات‌های با شدت کمتر در غزه برای نخست وزیر دشوار است.
بر اساس این طرح، نیروهای نظامی در امتداد دو کریدور در نوار غزه باقی خواهند ماند: کریدوری که توسط اسرائیل برای تقسیم منطقه به بخش شمالی و جنوبی ایجاد شده است و کریدوری که غزه را از مصر جدا می‌کند و راه ارتباط غزه با دنیای خارج است.
این تحول میدانی می‌تواند آخرین اهرم‌های فشار اسرائیل بر حماس برای آزاد کردن 120 اسیر را از بین ببرد، اسرایی که به عقیده ارتش اسرائیل بسیاری از آن‌ها مرده‌اند و هنوز در تونل‌های غزه نگهداری می‌شوند.
فشار نظامی مستمر اسرائیل بر حماس اکنون خود آن را نیز فرسوده کرده است. در نتیجه، نتانیاهو با استمرار تلفات نظامی در جنگ چریکی علیه باقی نیروهای حماس، ادامه اسارت گروگان‌ها و احتمال بقای مسئول حمله 7 اکتبر، یعنی یحیی سنوار، مواجه خواهد بود.
فایننشال تایمز روز دوشنبه گزارش داد که اسرائیل قرار است یک برنامه آزمایشی را برای اداره غزه پس از جنگ آغاز کند. این طرح شامل ایجاد یک سری «مناطق محصور بشردوستانه» یا «حباب» است که قرار است از کنترل حماس خارج باشند. به دلیل پیچیدگی واگذاری مسئولیت دریافت کمک‌ها و مدیریت مدنی به عناصر محلی فلسطینی، منابع دیپلماتیک نسبت به موفقیت این طرح ابراز بدبینی کردند.
تشدید تنش با حزب الله
غزه تنها تصمیمی نیست که رهبری اسرائیل در حال حاضر با آن مواجه است. نتانیاهو همچنین با تصمیمی حیاتی در مورد تشدید جاری با حزب الله روبرو است.
اسرائیل ابتدا خواستار عقب‌نشینی تمام نیروهای حزب الله به خط تعیین شده سازمان ملل (قطعنامه 1701) در حدود 30 کیلومتری از مرز بود. سپس تقاضای خود را به فاصله 10 کیلومتر کاهش داد و اکنون در مورد عقب نشینی حزب الله از نوار بین مرزی با اسرائیل صحبت می‌کند، بدون اینکه فاصله دقیقی را مشخص کند.
علی‌رغم میانجی‌گری‌های فشرده ایالات متحده، فرانسه و دیگران، حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله تاکنون این درخواست‌ها را رد کرده است. اگرچه گروه او متحمل تلفات تاکتیکی و زیرساختی بیشتری نسبت به اسرائیل شده است، اما در سطح استراتژیک این گروه بر اسرائیل غلبه کرده است. با وجود چندین دهه جنگ و درگیری اسرائیل با حزب‌الله و گروه‌های چریکی فلسطینی، منطقه الجلیل علیا هرگز از ساکنان خالی نشده بود و مزارع و خانه‌های آن توسط آتش دشمن ویران نشده بودند.
در همین حال، تهدیدات اسرائیل همچنان ادامه دارد، اگرچه پس از 9 ماه نبرد مستمر در تمام جبهه‌ها، دل اسرائیل با حمله به لبنان نیست، به ویژه که نیاز فوری به پر کردن انبارهای مهمات و بهبود دفاع موشکی برای محافظت از زیرساخت‌ها وجود دارد.
با این وجود، نشریه آلمانی بیلد به نقل از منابع اسرائیلی ناشناس گزارش داد که اسرائیل اوایل مرداد ماه عملیات زمینی در لبنان را آغاز خواهد کرد. سفارتخانه‌ها در بیروت به اتباع خارجی هشدار داده‌اند که کشور را ترک کنند و حداقل یک شرکت هواپیمایی، لوفت هانزا، برنامه پرواز خود به لبنان را تغییر داده است.
ایده ارتش برای جنگ محدود در لبنان
با این حال، ارتش همچنین ایده‌ای را به عنوان جایگزین یک جنگ تمام عیار مطرح می‌کند؛ یک جنگ زمینی محدود در مناطق جنوب لبنان در مجاورت سرزمین‌های اشغالی.
یک منبع ارشد نظامی اسرائیلی که نخواست نامش فاش شود در گفت‌وگو با المانیتور مدعی شد: «ارتش می‌تواند خط تماس با حزب‌الله را به راحتی ظرف چند هفته پاکسازی کند. ما در حال حاضر بیشتر کار را انجام داده‌ایم. در طول خط تماس، بیش از چند صد نفر از مبارزان حزب‌الله حضور ندارند. بیشتر نیروهای کیفی حزب‌الله برای جلوگیری از آسیب عقب‌تر رفته‌اند. ما می‌توانیم این پاکسازی را نسبتاً به سادگی تکمیل کنیم و حتی پس از خروج، می‌توانیم از طریق حملات دقیق و استفاده از حملات هوایی وابسته به اطلاعات، آن را حفظ کنیم.»
آمریکایی‌ها که هفته گذشته توسط گالانت از این ایده مطلع شدند، اشتیاق بسیار کمتری نسبت به این ایده دارند.
یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به المانیتور گفت: «وقتی شما با حمله زمینی وارد لبنان می‌شوید، نمی‌دانید چه زمانی آن را ترک خواهید کرد.»
وی خاطرنشان کرد که پس از حمله سال 1982 به لبنان، 18 سال طول کشید تا اسرائیل با تهدیدات شبه نظامیان فلسطینی مستقر در لبنان مقابله کند و از این کشور خارج شود. این مقام آمریکایی همچنین هشدار داد که جنگی جدید با حزب‌الله که به شدت مسلح‌تر شده، بسیار مرگبارتر از جنگ اول اسرائیل در لبنان و دومین جنگ آن در سال 2006 علیه حزب‌الله خواهد بود و احتمالاً باعث مداخله ایران خواهد شد.
یکی از مقامات ارشد سابق ائتلاف نتانیاهو که نخواست نامش فاش شود به المانیتور گفت: «نتانیاهو منافع واضحی در ادامه جنگ دارد، زیرا درگیری در غزه در شرف پایان است و جنگ در شمال از نظر سیاسی به او کمک می‌کند. اما، نتانیاهو همچنین می‌داند که جنگ‌ها با لبنان به قیمت پایان عمر سیاسی اسلافش - مناخیم بگین در سال 1983 و ایهود اولمرت در سال 2009 - تمام شد.»
این می‌تواند بحث‌های مقامات ارشد اسرائیلی در مورد توافق با حزب الله برای پایان دادن به جنگ را توضیح دهد. گالانت پس از مذاکراتی که در واشنگتن برگزار کرد، این مسیر محتاطانه را رهبری می‌کند.
منابعی که با بیلد در مورد عملیات زمینی اسرائیل در مرداد صحبت کردند، همچنین این قید را اضافه کردند که «اگر حزب‌الله به حملات خود علیه اسرائیل پایان ندهد.» به عبارت دیگر، اگر جنگ غزه پایان یابد و حزب‌الله همانطور که گفته بود حمله به اسرائیل را متوقف کند، نتانیاهو می‌تواند مدعی «پیروزی کامل» در شمال شود، زیرا اکثر کماندوهای نیروی رضوان حزب‌الله را از مرز دور کرده است و به ساکنان امکان داده است تا به خانه‌های خود بازگردند.

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/1157959/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بایدن باید هرچه سریع‌تر از ریاست‌جمهوری هم استعفا دهد

واکنش رهبران جهان به کناره گیری بایدن از انتخابات

واکنش وزرای دفاع و خارجه آمریکا به کناره گیری بایدن

عصبانیت آرسنالی‌ها از ستاره تیم: او را بفروشید

کاخ سفید: بایدن دوره ریاست جمهوری خود را کامل خواهد کرد

کناره‌گیری بایدن از انتخابات2024،حمایت از هریس و واکنش‌ها در آمریکا؛گزینه دموکرات‌ها کیست؟

جزئیات رویارویی هوایی آمریکا و روسیه

تلاش آمریکا برای منصرف کردن یمن از انتقام

کناره‌گیری بایدن از انتخابات، حمایت از هریس و واکنش‌ها در آمریکا؛ گزینه دموکرات‌ها کیست؟

واکنش کرملین به کناره‌گیری بایدن از انتخابات آمریکا

العربیه: روسیه و عراق برای احیای روابط ترکیه و سوریه تلاش می کنند

تورم 2 میلیون درصدی ونزوئلا چگونه به یک درصد رسید؟ از اصلاح روابط بین المللی و کاهش تحریم ها تا بهره گیری از مشاوران خارجی و کنترل های مالی

تقدیر پلوسی از تصمیم بایدن برای کنار رفتن از رقابت‌های انتخاباتی

کامالا هریس: با تمام توان برای شکست ترامپ تلاش خواهم کرد

واکنش اوباما به کناره‌گیری بایدن از ادامه رقابت‌های انتخاباتی

آغاز دردسر‌های دموکرات‌ها پس از بایدن ؛ نظرسنجی‌ها چه می‌گویند؟

واکنش رهبران جهان به کناره گیری بایدن از انتخابات ریاست جمهوری

آغاز دردسر‌های دموکرات‌ها پس از بایدن ؛ انتخاب هریس یک تیر با چند نشان!

کامالا هریس: تمام تلاش خود را برای شکست ترامپ انجام خواهم داد

واکنش مقامات و سناتورهای آمریکا به کناره‌گیری «بایدن» ؛ حمایت کلینتون‌ها از هریس

واکنش‌ ها به کناره‌گیری بایدن و حمایت او از هریس

کامالا هریس رسما وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد

واکنش‌ها به کناره‌گیری بایدن و حمایت او از هریس/ کلینتون ها حمایت کردند اوباما سکوت کرد

عبور از سیاست بی‌طرفی؛ خطای بزرگ سوئدی‌ها

طالبان: امنیت در مرز افغانستان و ایران تامین است/ تهدیدی متوجه تهران نیست

واکنش کلینتون و اوباما به حمایت بایدن از هریس

لوا قید تعطیلات را زد: تخت گاز برای فصل جدید

حماس: پس از حمله یمن به تل‌آویو امنیت در رژیم صهیونیستی از بین رفت

اوباما: در روزهای آینده با چالش‌های بی‌سابقه‌ای روبرو خواهیم شد

روسیه: پوتین رئیس جمهوری همانند بایدن را ترجیح می‌دهد

دولت چهاردهم از اهمیت ارز‌های دیجیتال غفلت نکند

روزنامه‌های اقتصادی دوشنبه 1 مرداد

تا پیدا شدن تیم: تمرین ستاره اسپانیایی با باشگاه دانمارکی

گزارش مرکز خبرنگاران معتبر نیست

اولین واکنش ترامپ به کناره‌گیری بایدن از رقابت: متقلب!

واکنش جالب ترامپ به کناره‌گیری بایدن

بایدن از رقابت های انتخاباتی کناره گیری کرد

واکنش رسانه‌های آمریکایی به انصراف بایدن از انتخابات

اوباما: حزب دموکرات برجسته‌ترین نامزد را انتخاب خواهد کرد

واکنش‌ها به کناره‌گیری بایدن و حمایت او از هریس

◄ بایدن از هریس حمایت کرد/ ترامپ: هریس را راحت‌تر شکست می‌دهم!

هریس: با اتحاد مردم آمریکا ترامپ را شکست می‌دهم

کیفیت اینترنت؛ با رویکرد عصر کشاورزی نمی‌توانیم در عصر مدرن زندگی کنیم

خسارت مدیران ناکارآمد

پاسخی قاطع به یک تهاجم

کسب مقام سوم تنیسور مهابادی در مسابقات کانتندر دختران در عراق

امکان تردد مستقیم و یکسره زائران از تمرچین پیرانشهر به کربلا فراهم شد

فعالان اقتصادی: اسرائیل در بدترین انزوا قرار دارد

(ویدئو) فوران آتشفشان زیبای ساکوراجیما در ژاپن

چین: ماهواره‌های استارلینک را با لیزر می‌زنیم!