ایرانیان جهان

آخرين مطالب

امروزه مبارزه با صهیونیسم همان مبارزه با نازیسم است خاورمیانه‌

امروزه مبارزه با صهیونیسم همان مبارزه با نازیسم است
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - به گزارش خبرنگار ایلنا، سازمان دفاع از قربانیان خشونت در تاریخ 18 تیرماه 1403 نشستی تخصصی را در حاشیه پنجاه و ششمین نشست شورای حقوق بشر با حضور پنج سخنران و متمرکز بر موضوع حق آزادی برگزاری تجمعات و گردهم‌آیی‌های صلح‌آمیز برگزار نمود. هدف اصلی این نشست که با حضور تعداد قابل توجهی از سمن­های خارجی، فعالان حقوق بشری و نماینده ایالات متحده آمریکا همراه شد، بررسی تخصصی اعتراضات دانشجویی در کشورهای غربی بویژه آمریکا به نسل‌کشی و نقض فاحش حقوق بشر در غزه و نقد رفتار دولت‌های مذکور با این تجمعات بود.
دکتر سلیم نضال (به نمایندگی از جامعه بین‌المللی حقوق بشر و توسعه)؛ رئوف سالتی (موسس و رییس سازمان حق کودکان برای برخورداری از مراقبت‌های بهداشتی)؛ پروفسور مهمت شکرو گوزل (رئیس مرکز مطالعات صلح و آشتی)؛ خالد برکات (عضو کمیته اجرایی جنبش فلسطینی مسیر انقلابی جایگزین) و بلالیا محمد (فعال حقوق بشری از دانشگاه ژنو) پنج سخنران این نشست بودند.
هیچ موضوع حقوق بشری‌ای بدون تصمیم یا خواست سیاسی امکان تحرک ندارد دکتر سلیم نضال به نمایندگی از جامعه بین‌المللی حقوق بشر و توسعه در این نشست گفت: حقوق بشر و اجرای آن درگیر استانداردهای دوگانه عمیقی است. مصداق این ادعا را امروزه می‌توان درخصوص فلسطین مشاهده نمود.
وی افزود: دانشجویان در کشورهای غربی تصور می‌کنند آنگونه که در دانشگاه‌ها فراگرفته‌اند، حق برگزاری آزادانه اجتماعات صلح‌آمیز، یکی از اصول اولیه حقوق بشر است. اما وقتی موضوع از تئوری به عمل می‌رسد، می‌بینند درخصوص برخی موضوعات – مثل فلسطین – چون موضوعی سیاسی است و توسط قدرت‌های سیاسی همچون آمریکا و انگلستان و نیز بدلیل بحث اشغال توسط اسرائیل پیچیده شده، دانشجویان متوجه می‌شوند که توسط دولت‌ها و مقامات کشور خودشان از اعمال این حق منع می‌گردند.
سلیم نضال تاکید کرد: این تجمعات و اعتراضات اگر درخصوص موضوعی دیگر بود، به راحتی توسط دولت‌های غربی تحمل می‌شد، اما وقتی مساله فلسطین پیش می‌آید، بدلیل تصمیم سیاسی اتخاذ شده از سوی این قدرت‌ها، اجرای این حق متوقف می‌شود.
وی تصریح کرد: نتیجه‌ای که از تحولات چندماه گذشته در فلسطین می‌توان گرفت آن است که هیچ موضوع حقوق بشری‌ای بدون تصمیم یا خواست سیاسی امکان تحرک ندارد (گرچه به نظر می‌رسد این وضعیت در حال تغییر است و ما در مرحله گذار قرار داریم).
5. موضوع برخورد با حق آزادی اجتماعات را در برخی حکومت‌های دیکتاتور عربی هم شاهد هستیم. اما غزه در حال تغییر دادن کل فضای جهان است. روزی که فلسطین آزاد شود خواهیم دید که حقوق بشر واقعی هم به مسیر و منش صحیح خود بازخواهد گشت.
امروزه مبارزه با صهیونیسم همان مبارزه با نازیسم است رئوف سلتی موسس و رییس سازمان حق کودکان برای برخورداری از مراقبت‌های بهداشتی نیز در این نشست گفت: به عنوان فردی که در بیش از 24 ماموریت انساندوستانه سازمان ملل شرکت داشته و بیشترآنها هم در فلسطین و هفت مورد آن مشخصا در غزه بوده‌ است، عنوان می‌دارم موضوع فلسطین بیش از 76 سال است که تداوم داشته و این کشور، تنها کشوری در دنیا است که هنوز تحت اشغال نظامی قرار دارد.
وی ادامه داد: سرکوب حق آزادی بیان و آزادی برگزاری اجتماعات مسالمت‌آمیز درخصوص موضوع فلسطین، بدلیل هم‌دستی دولت‌های این دانشجویان و نفوذ لابی صهیونیست بر آن‌ها است.
سلتی گفت: برای درک واقعی مساله فلسطین، باید تاریخ را خواند.
وی بعد از اشاره به صدور اعلامیه بالفور در 1917، متمرکز بر توافق «هاوارا (به معنای انتقال)» میان حزب نازی هیتلر و صهیونیست‌های آلمانی یهودی شد که در سال 1933 درخصوص تسهیل انتقال یهودیان آلمانی و مایملک آنان به سرزمین فلسطین تحت قیمومیت انگلستان، میان دوطرف منعقد شده بود.
سلتی در ادامه تصویر مدالی با عنوان «مدال سفر به فلسطین» را نمایش داد که به اعتقاد وی، رابطه خاص حزب نازی و جنبش صهیونیست را عینیت بخشیده و اثبات می‌کند.
وی در انتها و با استناد به این موضوعات گفت: امروزه مبارزه با صهیونیسم همان مبارزه با نازیسم است. مبارزه با صهیونیست، پیروزی‌ای برای جهانیان است و ما باید انتخاب کنیم کدام سمت بایستیم؟
ریشه اصلی مشکلات فلسطین به اقدام اشتباه جامعه جهانی در سال 1967 برمی گردد پروفسور مهمت شکرو گوزل (رییس مرکز مطالعات صلح و آشتی) نیز در این نشست اظهار داشت: اسرائیل با پذیرش راه‌حل دو دولت مخالفت می‌کند و معتقد است حاکمیت فعلی‌اش مبتنی بر قطعنامه 181 مجموع عمومی سازمان ملل است.
وی گفت: ریشه اصلی مشکلات فلسطین به اقدام اشتباه جامعه جهانی در سال 1967 در قالب قطعنامه 242 شورای امنیت باز می‌گردد. این قطعنامه مرزهای اسراییل تا پیش از جنگ 1967 را صحیح فرض کرد و مشکل از همین‌جا آغاز شد. حتی روسیه، چین، دولت فلسطین و برخی دیگر از کشورها که بر مرزهای فلسطین اصرار داشتند، در این اشتباه دخیل بودند. بخش تاسف‌بار موضوع آن است که این رویکرد عملا دیدگاه اسراییل را مشروعیت می‌بخشد و استدلال اسراییل را بدلیل این اشتباه بزرگ جامعه جهانی در سال 1967، قوی‌تر می‌سازد.
رییس مرکز مطالعات صلح و آشتی تصریح کرد: در قطعنامه 242 از اسراییل درخواست می‌شود که به مرزهای پیش از جنگ 1967 برگردد. این سبب شد تا عملا مرزهای قبل این جنگ برای اسراییل مشروع و قانونی محسوب شود. لذا تنها راه صحیح و پایدار برای حل و فصل موضوع فلسطین، موضوع دو دولت، پایتختی بیت‌المقدس و ... این است که این قطعنامه توسط شورای امنیت اصلاح شود.
وی ادامه داد: این کار می‌تواند توسط هر دولتی به دیوان بین‌المللی دادگستری ارجاع داده شود تا چینش و معنای حقوقی قطعنامه 242 را تفسیر نماید.
به اعتقاد شکرو گوزل، از آنجاکه اقدام شورای امنیت در تصویب قطعنامه 242 در واقع نقض منشور بوده، نظر دیوان مشورتی نبوده و الزام‌آور محسوب می‌گردد.

ایرانیان جهان

ادعای دولت‌های غربی درباره حق آزادی تجمعات دروغ است خالد برکات (عضو کمیته اجرایی جنبش فلسطینی مسیر انقلابی جایگزین) هم در این نشست تاکید کرد: برای فلسطینیان، در هیچ زمانی امکان برخورداری از حق برگزاری آزادانه اجتماعات صلح‌آمیز، حتی در حد برگزاری یک سخنرانی ادبی، بدلیل حجم بالای سرکوب موجود در فضای اشغال، وجود نداشته و ندارد.
وی گفت: ممانعت فعلی این حق برای دانشجویان کشورهایی مثل آلمان، فرانسه یا هلند نشان می‌دهد دولت‌های این کشورها همواره در حال دروغ‌گفتن درخصوص حق آزادی تجمعات بوده‌اند.
برکات تاکید کرد: دولت‌های غربی تلاش دارند با تمسک به بهانه‌هایی واهی مثل نژادپرستی و یهودستیزی با این جنبش‌ها مقابله نمایند. اما این مشخص است که اسراییل همواره برای آنان یک استثنا بوده است و نسل‌کشی در غزه و رفتار دولت‌های غربی این‌را به همه نشان داد.
وی گفت: در این فضا، علاوه بر دولت، پلیس یا مسوولان دانشگاه، رسانه‌ها هم نقش منفی بزرگی را بازی کرده‌اند. آن‌ها تلاش کرده‌اند با سیاه‌نمایی این تجمعات و تمرکز بر موضوعاتی نادرست، همچون «عدم امنیت برای دانشجویان یهودی» اعمال این حق را مانع شوند. اما حضور و وجود شبکه‌های اجتماعی، امکان افشاسازی اینگونه دروغ‌ها را برای مردم فراهم نموده است.
برکات اظهار داشت: عملیات هفتم اکتبر، نه‌تنها رژیم صهیونیستی و دولت‌های عرب متحدش را شوکه کرد، بلکه اروپا را نیز تغییر داد؛ چراکه برای نخستین ‌بار روایت متفاوت اسراییل و فلسطینیان از این معضل هفت دهه‌ای را در مقابل دیدگان مردم قرار داد و به آن‌ها فرصت قضاوت بخشید.
وی افزود: هر بمبی که اسراییل بر سر مردم غزه، سوریه یا جنوب لبنان می‌اندازد، ماهیت واقعی این رژیم و همچنین متحدانش، به‌ویژه آمریکا را آشکارتر می‌سازد.
برکات ادامه داد: فضای ارعاب دانشجویان فعال در حوزه فلسطین، منحصر به دولت‌های غربی نیست، بلکه تقریبا تمامی دولت‌های عرب – غیر از معدوی انگشت‌شمار – را نیز در بر می‌گیرد. آن‌ها نیز هرگز به دانشجویان اجازه بهره‌‌مندی از حق آزادی بیان یا اجتماع را در حمایت از مساله فلسطین نمی‌دهند. در واقع اغلب فلسطینی‌ها در غالب جغرافیای زمین، تحت این سرکوب زندگی می‌کنند.
وی تصریح کرد: با همه این وجود فلسطینیان اکنون احساس قدرت دارند و در برابر گفتمان لیبرال و سیاست‌زده آن‌چه حقوق بشر نامیده می‌شود، متحد می‌باشند.
صهیونیسم از یهودیت برای رسیدن به اهداف استعمارگرایانه خود استفاده می‌کند بلالیا محمد (فعال حقوق بشری از دانشگاه ژنو) نیز در این نشست گفت: فعالان دانشجویی ترتیب‌دهنده تجمع‌های حامی فلسطین در سوییس هم، گرچه نه به مانند دانشجویان آمریکا یا کانادا، اما به نوعی دیگر تحت فشار بوده‌اند. دلیل اصلی آن است که روایت غالب تاکنون، این بوده که اسراییل مظلوم و قربانی است و هرکه مقابل آن باشد، بد و شر.
وی اظهار داشت: شعار ما فعالان دانشجویی که خواستار آزادی فلسطین از رود تا دریا می‌باشیم، باعث ایجاد مشکلات و سوء‌تفاهم‌هایی در دانشگاه و مدیریت آن شد. ما بارها توضیح داده‌ایم که این به‌معنای زدودن یا حذف یهودیان از سرزمین‌های اشغالی نیست.
محمد گفت: بین یهودیت و صهیونیست فاصله بسیاری است و نقد ما به ایدئولوژی مرگ‌آفرین صهیونیسم است. این ایدئولوژی از یهودیت به‌عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف و آرزوهای استعمارگرایانه خود استفاده می‌کند.
وی تاکید کرد: جنبش‌های دانشجویی و جوانان نسل فعلی، خواهان صلح هستند. آنها به‌دنبال «ضدیت» با چیزی نیستند و اتهام ضدیت با یهود و یهودیان به آن‌ها نمی‌چسبد.

ایرانیان جهان

انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/1161153/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سگ دوچرخه‌سوار/ عکس

تصمیم بایدن محترم است

استقبال اسلاف دموکرات بایدن از کناره‌گیری او از انتخابات

انتقاد شدید کمیته ملی جمهوری‌خواهان از کامالا هریس

کاخ سفید برای جلب حمایت از نامزدی هریس در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خیز برداشت

روسیه رسانه‌ها و سیاستمداران آمریکا را به پنهانکاری درباره سلامت روانی بایدن متهم کرد

بایدن باید هرچه سریع‌تر از ریاست‌جمهوری هم استعفا دهد

واکنش رهبران جهان به کناره گیری بایدن از انتخابات

واکنش وزرای دفاع و خارجه آمریکا به کناره گیری بایدن

عصبانیت آرسنالی‌ها از ستاره تیم: او را بفروشید

کاخ سفید: بایدن دوره ریاست جمهوری خود را کامل خواهد کرد

کناره‌گیری بایدن از انتخابات2024،حمایت از هریس و واکنش‌ها در آمریکا؛گزینه دموکرات‌ها کیست؟

جزئیات رویارویی هوایی آمریکا و روسیه

تلاش آمریکا برای منصرف کردن یمن از انتقام

کناره‌گیری بایدن از انتخابات، حمایت از هریس و واکنش‌ها در آمریکا؛ گزینه دموکرات‌ها کیست؟

واکنش کرملین به کناره‌گیری بایدن از انتخابات آمریکا

العربیه: روسیه و عراق برای احیای روابط ترکیه و سوریه تلاش می کنند

تورم 2 میلیون درصدی ونزوئلا چگونه به یک درصد رسید؟ از اصلاح روابط بین المللی و کاهش تحریم ها تا بهره گیری از مشاوران خارجی و کنترل های مالی

تقدیر پلوسی از تصمیم بایدن برای کنار رفتن از رقابت‌های انتخاباتی

کامالا هریس: با تمام توان برای شکست ترامپ تلاش خواهم کرد

واکنش اوباما به کناره‌گیری بایدن از ادامه رقابت‌های انتخاباتی

آغاز دردسر‌های دموکرات‌ها پس از بایدن ؛ نظرسنجی‌ها چه می‌گویند؟

واکنش رهبران جهان به کناره گیری بایدن از انتخابات ریاست جمهوری

آغاز دردسر‌های دموکرات‌ها پس از بایدن ؛ انتخاب هریس یک تیر با چند نشان!

کامالا هریس: تمام تلاش خود را برای شکست ترامپ انجام خواهم داد

واکنش مقامات و سناتورهای آمریکا به کناره‌گیری «بایدن» ؛ حمایت کلینتون‌ها از هریس

واکنش‌ ها به کناره‌گیری بایدن و حمایت او از هریس

کامالا هریس رسما وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد

واکنش‌ها به کناره‌گیری بایدن و حمایت او از هریس/ کلینتون ها حمایت کردند اوباما سکوت کرد

عبور از سیاست بی‌طرفی؛ خطای بزرگ سوئدی‌ها

طالبان: امنیت در مرز افغانستان و ایران تامین است/ تهدیدی متوجه تهران نیست

واکنش کلینتون و اوباما به حمایت بایدن از هریس

لوا قید تعطیلات را زد: تخت گاز برای فصل جدید

حماس: پس از حمله یمن به تل‌آویو امنیت در رژیم صهیونیستی از بین رفت

اوباما: در روزهای آینده با چالش‌های بی‌سابقه‌ای روبرو خواهیم شد

روسیه: پوتین رئیس جمهوری همانند بایدن را ترجیح می‌دهد

دولت چهاردهم از اهمیت ارز‌های دیجیتال غفلت نکند

روزنامه‌های اقتصادی دوشنبه 1 مرداد

تا پیدا شدن تیم: تمرین ستاره اسپانیایی با باشگاه دانمارکی

گزارش مرکز خبرنگاران معتبر نیست

اولین واکنش ترامپ به کناره‌گیری بایدن از رقابت: متقلب!

واکنش جالب ترامپ به کناره‌گیری بایدن

بایدن از رقابت های انتخاباتی کناره گیری کرد

واکنش رسانه‌های آمریکایی به انصراف بایدن از انتخابات

اوباما: حزب دموکرات برجسته‌ترین نامزد را انتخاب خواهد کرد

واکنش‌ها به کناره‌گیری بایدن و حمایت او از هریس

◄ بایدن از هریس حمایت کرد/ ترامپ: هریس را راحت‌تر شکست می‌دهم!

هریس: با اتحاد مردم آمریکا ترامپ را شکست می‌دهم

کیفیت اینترنت؛ با رویکرد عصر کشاورزی نمی‌توانیم در عصر مدرن زندگی کنیم

خسارت مدیران ناکارآمد