ایرانیان جهان

آخرين مطالب

اردبیلی خبر داد؛

جشنواره‌های 9 گانه برای بانوان برگزار می‌شود/ افتتاح شهردخت نوآوری برای نخستین بار در شهر تهران شهرداری تهران

جشنواره‌های 9 گانه برای بانوان برگزار می‌شود/ افتتاح شهردخت نوآوری برای نخستین بار در شهر تهران
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - مشاور امور بانوان شهرداری تهران گفت: 9 جشنواره در 9 بوستان از عید فطر تا میلاد پیامبر(ص) طراحی و برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در بوستان بانوان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار شهر، مریم اردبیلی در نشست خبری جشنواره فراغتی بوستان های بانوان شهر تهران گفت: پس از کرونا فشار زیادی بر روی آحاد مردم به ویژه کودکان و بانوان ایجاد شد و محدودیت هایی وجود دارد که می‌تواند در این فضا موثر باشد.
مشاور امور بانوان شهرداری تهران افزود: 9 بوستان ویژه بانوان در مناطق تهران در ابعاد متفاوت وجود دارد که در این بخش تا روزی 10 هزار بازدید وجود داشته است؛ اهمیت یافتن فراغت از جمله مواردی است که باید به آن توجه داده شود.
وی با اشاره به اینکه مهارت‌ها و سبک زندگی که در بخش اوقات فراغت انجام می شود می‌تواند نقش بسزایی داشته باشد؛ بیان کرد: یک خانم برای اینکه امور خانواده را بگذراند به موضوع اوقات فراغتش کمتر پرداخته می شد و به مساله اوقات فراغت به صورت حاشیه ای نگاه می شده است.
پرداختن به موضوع فراغت در زندگی، آینده بچه‌ها را می‌سازد
اردبیلی با بیان اینکه مطالعات نشان می دهد پرداختن به موضوع فراغت در زندگی؛، آینده بچه ها را می سازد، یادآور شد: ما به عنوان خادمان شهر باید اوقات فراغت مردم را برنامه ریزی کنیم.
مشاور امور بانوان شهرداری تهران در ادامه با اشاره به وجود 5 میلیون زن و دختر به عنوان شهروند در تهران تاکید کرد: 9 جشنواره در 9 بوستان از عید فطر تا میلاد پیامبر(ص) طراحی و برنامه ریزی کرده ایم که در بوستان بانوان برگزار می شود و طی آن از گروه های مختلف بانوان دعوت می کنیم که در این جشنواره ها شرکت کنند.
وی با بیان اینکه هر جشنواره حول محور یک جامعه هدف اجرا می شود، گفت: جشنواره اول ویژه معلولان، ناتوانان و سالمندان، جشنواره کارآفرینان، جشنواره خانواده ها، جشنواره ویژه محلات، دختران و نوجوان و جشنواره ای ویژه بانوان شاغل در شهرداری تهران که جمعیت این قشر به 12 هزار نفر می رسد و در نهایت جشنواره ویژه سمن ها و گروه های جهادی برگزار می شود.
برای نخستین بار شهردخت نوآوری در شهر تهران افتتاح می‌شود
اردبیلی با اشاره به ویژه برنامه های درنظر گرفته شده در این جشنواره ها افزود: ایستگاه ها و ویژه برنامه های فرهنگی و هنری تدارک دیده شده است؛ همچنین بازی هایی را برای زنان و کودکان و مادربزرگ ها درنظر گرفته ایم.
مشاور امور بانوان شهرداری تهران با بیان اینکه در ایام تابستان برای گروه های خاص برنامه هایی درنظر گرفته شده است، ادامه داد: برای نخستین بار شهردخت نوآوری در شهر تهران افتتاح می شود که ویژه دختران نوجوان و جوان است. همچنین در نظر داریم تا دو شهردخت دیگر نیز به این ظرفیت اضافه کنیم.
وی بیان کرد: در نظر داریم تا دختران نوجوان و جوان در کارگاه ها، رویدادهای کارآفرینی، نوآوری و راه اندازی استارتاپ ها شرکت کنند تا دختران به عنوان کنشگران شهر برای مشکلات شهر تصمیم گیری کرده و به آن رسیدگی کنند و از همه مهمتر راهکارهایی برای حل آن پیدا کنند.
به زنان به عنوان حلال مسائل نگاه می‌کنیم
اردبیلی با بیان اینکه ما به زنان به عنوان حلال مسائل نگاه می کنیم، یادآور شد: همچنین زنان سرپرست خانوار و همچنین برای فرزندان آنها به ویژه در حوزه برنامه های تحصیلی و هدایت شغلی آنها برنامه های مفصلی درنظر گرفته ایم.
مشاور امور بانوان شهرداری تهران با اشاره به پیش رو بودن روز دختر تاکید کرد: روز دختر شروع یک روشنگری برای دختران در محله ها است. در این روز اقدام به برگزاری جشنواره قصه های دختران، رویدادهای فرهنگی و اجتماعی و همچنین جشن ویژه خانواده های دارای فرزند دختر برگزار می شود. 
اجرای فاز دوم ریحان شهر و رویدادهای مردمی در روز دختر
وی با اشاره به رویکرد شهرداری تهران مبنی بر خانواده محوری بر پایه کنشگری زنان و دختران گفت: اجرای فاز دوم ریحان شهر و رویدادهای مردمی در قالب روز دختر درنظر گرفته شده است.
اردبیلی خاطرنشان کرد: هر آنچه که به عنوان امکانات در شهر داریم را باید ارتقا دهیم تا قدرت و اعتبار مدیریت شهری را به شهروندان به ویژه بانوان تفویض اختیار کنیم تا آنها بتوانند آرزوهایشان را در شهر محقق کرده و مدیریت شهری نیز از توان مدیریتی و خلاقیت در رفع مشکلات شهر استفاده کند.
مشاور امور بانوان شهرداری تهران در این زمینه گفت: این موضوع جدی است و ما به دنبال این هستیم تا زنان به عاملیتی برای تأثیرگذاری و اثربخشی تبدیل شوند.
وی افزود: دوگانه اصلی ما برای زنان منفعل بودن و تأثیرگذار بودن آنها است؛ زنی که بتواند مدیریت زندگی خود را خلق کند چه در خانواده و چه در جامعه باشد می‌تواند کنش خود را بازتولید کند و عنصری منفعل و قربانی نخواهد بود.
به دنبال حضور فعال زنان در جامعه هستیم
اردبیلی با بیان اینکه در سال‌های اخیر به دنبال این بودیم که زنان در جامعه حضور فعال داشته باشند، ادامه داد: برخی اوقات زنان فکر می‌کنند در چارچوبی اسیر هستند و دوگانگی خانه و جامعه به زنان آسیب وارد می کند.
مشاور امور بانوان شهرداری تهران بیان کرد: زنان سال‌ها مجبور به انتخاب میان نقش خانوادگی و اجتماعی بودند و صورت بندی منفعلی نیز ایجاد شد؛ متأسفانه در قواعد بازی غیرانسانی که مردانه نوشته شده است زنان ما دچار مشکل شدند.
وی با اشاره به اینکه زنان خلق نشدند که در میانه باشند، یادآور شد: زنان خلق شدند که در اوج باشند و متأسفانه در جامعه انعطافی نبود؛ ما باید ساختارهایی را خلق کنیم تا زنان بتوانند به درستی کار کنند و چارچوب‌های تنگ اجتماعی و خانوادگی برطرف شوند؛ اگر این اقدام انجام شود و عاملیت زنان بازگردد می‌توان اقدامات مناسبی را برای آنها انجام داد.
وظیفه شهرداری این است که در تهران ریل‌گذاری مناسبی را برای بانوان ایجاد کند
به اعتقاد اردبیلی؛ وظیفه شهرداری این است که در تهران ریل گذاری مناسبی را برای بانوان ایجاد کند تا آنها بتوانند نقش آفرینی مناسبی داشته باشند؛ بارقه‌های خوبی در میان دختران جوان وجود دارد و در فضای کنونی زنان می‌توانند به آینده شهر کمک کنند.
مشاور امور بانوان شهرداری تهران درباره ایجاد امنیت برای بانوان در شهر تهران تاکید کرد: گاهی اوقات فضاهای شهری بر انسان‌ها اولویت پیدا می‌کنند، ما نیازمند شهری هستیم که اقتضائات انسانی را در برگیرد و در این میان زنان اهمیت پیدا می‌کنند زیرا اگر محیط برای بانوان مناسب باشد برای خانواده‌ها نیز مناسب می‌شود.
لزوم ایجاد نگاه زنانه در مدیریت شهری
وی گفت: باید نگاه زنانه را در مدیریت شهری ایجاد کنیم، زیرا زنان به تمام خانواده توجه می کنند و اشاعه نگاه زنان سبب مناسب شدن شهر برای خانواده‌ها می‌شود؛ به دنبال این هستیم که مدیریت شهری بخشی از شناخت و تصمیم‌گیری در مسائل را با کنشگری زنان انجام دهد.
اردبیلی افزود: تهران-خانواده در حال شکل‌گیری است و امیدواریم تا پایان سال این نگاه را در تمام مدیریت شهری توسعه دهیم.
مشاور امور بانوان شهرداری تهران ادامه داد: تعلق خانوادگی در ایران جدی است و این موضوع می‌تواند مبنای تحول اجتماعی قرار گیرد؛ تبدیل تهران به عنوان شهری خانواده محور به معنای این است که اقتضائات تمامی اعضای یک خانواده مدنظر قرار گیرد و به عقیده ما تهران-خانواده با نگاه زنانه محقق می‌شود.
وی با اشاره به زنان زندانی بیان کرد: به قوه قضائیه اعلام شده است که آماده به‌کارگیری زنان رأی باز هستیم و شهرداری تهران تعهد کرده است که هیچ خانم رأی بازی وجود نخواهد داشت که نتوان برای آنها اشتغال ایجاد کرد.
اردبیلی با بیان اینکه از برنامه‌ریزی برای کل محلات اجتناب خواهیم کرد، یادآور شد: به دنبال این هستیم تا برنامه‌ها از سمت شهروندان در محلات ادامه شود و برنامه کلی نداشته باشیم.
مشاور امور بانوان شهرداری تهران با اشاره به پارک‌های مادر و کودک تاکید کرد: تعدادی بوستان ویژه بانوان وجود دارد که در آن بوستان‌ها اشرافیت کامل صورت گرفته است و زنان و دختران ما می‌توانند با پوششی آزاد در آن پارک‌ها حاضر شوند.
وی با بیان اینکه اما شهروندان از ما درخواست دیگر نیز داشتند، گفت: به صورت متعدد به ما اعلام شد تا در فضای پارک‌های محلی قسمتی ویژه بانوان برای ورزش و آسایش بانوان تعبیه شود؛ همچنین خانم‌ها تقاضا داشتند تا برای داشتن امنیت کامل، فضایی مخصوص برای آنها ایجاد شود.
فضای پارک‌های مادر و کودک به معنای دیوارکشی نیست
اردبیلی افزود: این فضاها به معنای دیوارکشی نیست بلکه فضایی با امنیت کامل و زنانه به دور از نگرانی‌ها و ایجاد مزاحمت است.
مشاور امور بانوان شهرداری تهران با بیان اینکه تعداد مدیران زنی که در شهرداری تهران شاغل هستند، نسبت به دوره قبل تغییری نکرده است، ادامه داد: معتقد هستیم که حضور بانوان در مدیریت شهری مثبت است.
وی با اشاره به طرح‌های مشاور یار بیان کرد: در تمامی مناطق مشاوره های ما انجام می‌شود و جنبه مشاوره‌ای در تمامی بوستان‌های بانوان در حال تقویت است و به دنبال شرایطی هستیم که بانوان از این مشاوره‌ها بهره مند شوند.
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/311808/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز: بسیاری از پروژه های توسعه شهرستانی باید از مسیر تعاونی ها دنبال شود

آنکارا با موفقیت سیستم دفاع موشکی "سپر" را آزمایش کرد

گشت مشترک ارتش سوریه، روسیه و شبه‌نظامیان کُرد

بایدن در گاف جدید دو کُره را قاطی کرد

یارانه گاز مشترکان پرمصرف حذف می‌شود

تحویل نهاده مدت دار به تولید کنندگان؛ صادرات مرغ آزاد شد

روابط تجاری و اقتصادی استان بوشهر با آفریقای جنوبی توسعه می‌یابد

پلمب 57 انبار احتکار کالاهای اساسی طی 48 ساعت

کارد به استخوان مردم رسیده/ دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند

ماهاتیر محمد: هدف گروه اقتصادی جدید آمریکا، انزوای چین است

گوگل قابلیت نظارت بر کیفیت خواب و تنفس افراد را به دستگاه‌های اندرویدی اضافه می‌کند

آنر 70 پرو با تراشه Dimensity 8000 و 12 گیگابایت رم در Geekbench فهرست شد

سامسونگ شدت تاخوردگی نمایشگر گلکسی زد فولد 4 را کاهش می‌دهد

فعالیت دوباره پارک آبی آزادگان و مجموعه ورزشی صدف| دریافت شهریه ورزشی بیشتر از نرخ مصوب را به 137 گزارش کنید

رئیس سازمان نظام مهندسی: قدرت لازم برای توقف پروژه های نا ایمن را نداریم!

شاخص کل با افت 11هزار واحدی معاملات را به پایان برد

چرا اقتصاد چین جهانی شده است؟

رئیس سازمان توسعه تجارت: برنامه قطعی برای تخصیص ارز واردات آیفون به واردات خودرو وجود ندارد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان بر انجام بازرسی های پیشگیرانه تاکید کرد

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی: روابط عمومی‌ها سربازان جهاد تبیین هستند

سرپرست دفتر ترویج، آموزش و تحقیقات تعاونی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منصوب شد

مدیرکل پشتیبانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منصوب شد

تشییع پیکر دو شهید گمنام در منطقه 14

در «ماخونیک» چای خوردن و سیگار کشیدن گناه است

اختلاف الجزیره با رویترز بر سر خبری درباره ایران

آمریکا: از حملات مسلحانه علیه طالبان حمایت نمی‌کنیم

ترامپ: تیراندازی تگزاس دلیلی برای مسلح شدن است نه خلع سلاح

جانبداری توییتر از صهیونیست‌ها پس از پیام مقتدی صدر

وزیر جهاد کشاورزی: تا پایان طرح مردمی سازی یارانه‌ها از تولید حمایت می‌کنیم

رئیس اتحادیه طلا: بعید است قیمت سکه از 14میلیون تومان بالاتر برود اما شاید هم رفت!

پایان رانت و سوداگری با عرضه خودرو در بورس

فائو اعلام کرد: جایگاه مهم ایران در تولید 20 محصول کشاورزی در جهان

حرکت صعودی قیمت طلا و سکه در بازار

جراحی اقتصادی مراحل تکمیلی خود را طی کند/ضرورت رفع مشکلات گام اول مردمی سازی یارانه‌ها

بازنشستگان بخوانند/ نامه رییس کمیسیون اقتصادی مجلس به رییس‌جمهور درباره حقوق بازنشستگان

نامه رییس کمیسیون اقتصادی مجلس به رییس‌جمهور درباره حقوق بازنشستگان

وزیر صنایع سوریه: هماهنگی تهران-دمشق برای غلبه بر تحریم‌ها ضروری است

مالک متروپل آبادان با فرزند محسن رضایی ارتباط داشت؟

بحران اقتصادی انگلیس گریبانگیر بی‌بی‌سی شد؛ 1000 نفر اخراج می شوند

راز رشد اقتصادی مالزی در چیست؟/ نسخه صوتی «معمای توسعه» منتشر شد

آرد کافی برای نانوایی‌های استان اردبیل تامین می‌شود

پلمب 57 انبار احتکار کالاهای اساسی در 48 ساعت

پلمب 57 انبار احتکار کالاهای اساسی در 48 ساعت/ بازرسی 2619 مرکز توزیع

حل مشکل بازار اجاره با تصویب اجاره‌داری حرفه‌ای/ آمادگی بخش خصوصی برای ساخت مسکن استیجاری

لزوم رفع ناامنی اماکن پرخطر از مسیر قانونی و حقوقی/وجود 59 ساختمان ناایمن در منطقه 8

نرخ نوسازی متغیر بالأخره به سرفیس لپ‌ تاپ استودیو اضافه شد

ساعت هوشمند امیزفیت T-Rex 2 با نمایشگر AMOLED و شارژدهی 24 روزه معرفی شد

حیات پس از مرگ برای چشم انسان: دانشمندان چشمان فرد اهداکننده عضو را احیا کردند

ظاهراً اینتل قصد دارد پردازنده‌های نسل سیزدهمی Raptor Lake را در اکتبر امسال معرفی کند

چهارمین جشنواره توت محله کن برگزار می‌شود