ایرانیان جهان

آخرين مطالب

رکود در قیمت دلار پا برجاست / قیمت دلار امروز پنجشنبه 2 تیر 1401 اخبار ایران

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - قیمت دلار امروز هم تغییرات چندانی را تجربه نکرد!
قیمت دلار در مبادلات بین المللی ارزش مهمی دارد. قیمت دلار به همین دلیل با افزایش یا کاهش ارزش، اثرات زیادی را به زندگی مردم جهان وارد می‌نماید. قیمت دلار در ایران بعد از خارج شدن آمریکا از توافقنامه برجام، سِیر سعودی به خود گرفت. با بالا رفتن قیمت دلار، اکثر کالاها گرفته از مواد اولیه تا دیگر مسائل، روند افزایش قیمتشان آغاز گشت.
حالا باز هم قیمت دلار نگاه به مذاکرات هسته‌ای دارد تا بتواند در فضای ساکنی به لحاظ ارزش قرار گیرد.

ایرانیان جهان

قیمت دلار امروز 2 تیر 1401 به گزارش برنا به نقل از اقتصاد نیوز، بر این اساس قیمت خرید دلار آمریکا 27,445 (بیست وهفت هزار و چهارصد و چهل و پنج تومان) و قیمت فروش دلار آمریکا 27,720 (بیست و هفت هزار وهفتصد و بیست تومان) اعلام شد.
قیمت خرید یورو امروز 28,387 (بیست و هشت هزار و سیصد و هشتاد و هفت تومان) و قیمت فروش یورو 28,672(بیست و هشت هزار وششصد وهفتاد و دو تومان) است.
حذف ارز ترجیحی چه شد؟! به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، با حذف ارز ترجیحی که در بودجه سال 1401 پیش بینی شده بود، این ارز ار ابتدای زنجیره عرضه و تقاضا به انتهای آن یعنی به دست مصرف کننده تا اطلاع ثانوی به صورت یارانه قرار است برسد. اینکه ارز ترجیحی که به ارز جهانگیری نیز معروف است از سال 97 بر چه اساس و هدفی تعریف شد و سپس چگونه مهمترین بخش اقتصاد یعنی معیشت مردم را تحت تاثیر قرار داد، در حوصله این مقال نبوده و چه بسا در این باره سخنان بسیار رانده شده! قاچاق معکوس، تورم 40درصدی ، کمبود کالا و همچنین برخی تخلفات در حوزه دارو به وسیله این ارز از دلایل حدف آن بود.
آمار نشان می دهد که 70درصد ارز ترجیحی که برای کاهش بار تورم ناشی از تحریم ها که در بخش دارو و کالاهای اساسی و همچنین مواد اولیه برای تولید پرداخت شده بود، در مسیری غیر از این مساله هزینه شده و بخش قابل توجهی از این ارز به خزانه کشور بازنگشته است. 
بعد از حذف ارز 4200 قیمت اقلام اساسی و دارو راه صعود را در پیش گرفت. برخی از کارشناسان بر این عقیده اند که افزایش قیمت کالاها گران فروشی محسوب می شود نه گرانی یا همان تورم که دولت توفیق چندانی برای نظارت و کنترل این روند نداشته است .
در این خصوص، محسن رضایی معاون اقتصادی دولت چندی قبل در خصوص افزایش ناگهانی قیمت ها بعد از حذف ارزترجیحی می گوید: گرانی با گرانفروشی دو مسئله مجزا است، اگر تمام بازارها درست عمل کنند و حتی مشکل گرانی را حل کنیم اما رانت باشد، باز هم گرانفروشی داریم. باید با مردم صحبت شود که دولت برنامه دارد و به دنبال این است که با تحول در اقتصاد کشور معیشت مردم را درست کند.
وی سپس افزود: استفاده از ارز ترجیحی موجب تخلیه ذخایر ارزی کشور شد. اصلاح ارز ترجیحی بر اثر یک محاسبه خوش بینانه دولت قبل از بازار ارز کشور ایجاد و با آغاز تحریم های سنگین مشکلاتی را به مردم و کشور تحمیل کرد. در این شرایط دولت برای خرید کالاهای اساسی با مشکلات زیادی در رابطه با تامین نقدینگی مواجه شد.
رضایی ادامه داد: ارز ترجیحی با ارز آزاد فاصله زیادی داشت و همین موضوع باعث فراهم شدن شرایط رانت برای وارد کنندگان و واسطه ها شد.
معاون اقتصادی دولت همچنین ادامه داد: قاچاق با وجود ارز ترجیحی بسیار زیاد و 30 درصد کالاهای کشور قاچاق می شد،ارز ترجیحی باعث کاهش منابع و فساد اقتصادی و ترویج قاچاق شد.
رضایی در خصوص اجرای قانون مردمی کردن یارانه ها از سوی دولت اظهار داشت: طبق محاسبه انجام شده پرداخت چهار میلیون ریال به طبقات پایین جامعه و سه میلیون ریال به طبقات بالا موجب تعادل در زندگی مردم خواهد شد ،این طرح آنقدر منطقی است که مشکلات فعلی را مرتفع خواهد کرد.
در عین حال، سید کاظم موسوی، نماینده مردم اردبیل و نایب رییس اول کمیسیون اقتصادی مجلس به برنا می گوید: درنتیجه اجرای حذف ارز ترجیحی برخی سو استفاده ها نیز صورت گرفته و برخی اقدام به گران فروشی می کنند اما ما در مجلس به عنوان قوه مقننه و بر اساس ابزار نظارتی که داریم اجازه این سواستفاده ها از نان و خوراک مردم را نمی دهیم. این مساله را هم به دولت و هم به سایرین تذکر می دهیم. البته دولت الحق و الانصاف خودش مراعات مردم را می کند و در حال جراحی اقتصادی است که اگر انجام شود یکبار برای همیشه اقتصاد شرایطش تغییر می کند.
نایب رییس اول کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است که برای اجرا و یا حذف هر طرحی باید قبل از انجام آن بررسی‌های کارشناسی انجام شود و در خصوص ارز ترجیحی نیز وضع به همین منوال است، دولت و مجلس باید قبل از حذف آن به این مساله فکر می کردند که قرار است چه جایگزینی برای این موضوع تعریف شود.
اثر گذاری کشورهای همسایه در قیمت دلار حقیقت دارد به گزارش خبرگزاری برنا، نرخ ارز در بازارهای غیر رسمی متأثر از برخی اخبار سیاسی و شیطنت برخی کشورهای همسایه روزهای پرنوسانی را پشت سر گذاشت، نرخ‌هایی که واقعیت اقتصادی نداشت، فرایندی که تلاش داشت تا بانک مرکزی را بار دیگر وارد بازی بی حاصل مداخله در بازار ارز کند.
نکته‌ای که صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی در جمع اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بران تاکید کرد و گفت: " برای ایجاد تعادل در بازار ارز فقط بخشی از ارز صادرکنندگان به بازار ارز عرضه می‌شود"
هر چند به گفته رئیس کل بانک مرکزی منابع ارزی بانک مرکزی به لحاظ حجم ذخایر در تاریخ این بانک کم سابقه است اما در شرایط جنگ اقتصادی، این منابع باید با تدبیر هزینه شود و اولویت نخست آن در شرایط کنونی پیشبرد اهداف توسعه‌ای کشور است.
در همین راستا بانک مرکزی طی روزهای اخیر با کسب مجوز خاص از جلسه سران قوا مجموعه برنامه‌هایی را برای تعادل بخشی در بازار ارز اتخاذ کرد، برنامه‌ای که هدف نخست آن پاسخگویی به نیاز واقعی بازار و تأمین ارز مورد نیاز وارد کنندگان، باکمترین دخالت مستقیم بانک مرکزی در قالب حضور مستقیم در همراه بود.
رئیس کل بانک مرکزی در این زمینه می‌گوید: " سیاست بانک مرکزی در شرایط کنونی به هیچ وجه مداخله مستقیم با نرخ پایین‌تر از نرخ بازار غیر رسمی نیست بلکه تسهیل گری برای عرضه ارز در اختیار صاحبان ارز و عمق بخشی به بازار با نرخ توافقی است تا از این طریق با افزایش عرضه نرخ‌های غیر رسمی به تعادل برسد، و این سیاستی است که تاکنون جواب داده است."
براین اساس سیاست بانک مرکزی در شرایط کنونی به هیچ وجه دخالت مستقیم نمی‌کند چراکه این اقدام به مانند پاشیدن آب بر روی شوره زار است. باید تاکید کرد با وجود وضعیت مناسب ذخایر ارزی کشور، این نهاد سیاستگذار ارزی کشور تاکنون برای تعادل بخشیدن به بازار از منابع بانک مرکزی استفاده نکرده است بلکه با تسهیل گری در فرایند عرضه ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان بستر را برای افزایش عرضه در بازار با نرخ توافقی در صرافی‌ها مهیا کرده است.

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/317018/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

پای وزارت اطلاعات به استیضاح باز شد

اهداف یک سفر؛ تثبیت نخست‌وزیری، نجات سعودی

نزول نرخ ارز روی موج مذاکرات

تولید خودرو 30 درصد کمتر از وعده وزیر

جمهوری اسلامی: جراحی مهمی در لایه های افراطی رخ داده است

بلاروس؛ جبهه جدید جنگ اوکراین

پسکوف: مسکو اقداماتی برای حفظ منافع خود انجام می دهد

استولتنبرگ: ناتو شمار نیروهای با آمادگی بالا را به 300 هزار نفر افزایش می‌دهد

هشدار مفتی قدس درباره خطر تخریب مسجدالأقصی

نماینده الفتح: گروه‌های مقاومت پاسخ کوبنده‌ای به ترکیه می‌دهند

آتش در عین الاسد زبانه کشید

مأمور کهنه‌کار سیا: اوکراین نیروی نیابتی آمریکا علیه روسیه است

حزب الله لبنان خواستار تشکیل دولت جدید بدون وقت کشی شد

سامانه موشکی جدید در راه اوکراین

حزب الله 15 مرکز دیده بانی در مرزهای شمالی فلسطین ایجاد کرده است

روس‌ها، ماست ایرانی را یک دلار گران‌تر می‌خرند!

بانک مرکزی: نرخ تورم در ماه‌های آینده کاهشی خواهد شد

خبر مهم بانک مرکزی برای مستاجران

کمیسیون مشاوران املاک برای معامله یک خانه 4 میلیاردی چقدر است؟

مقصر تورم 12درصدی خرداد ماه کیست؟

تعزیرات حکومتی: قیمت‌ کالاها به 31 اردیبهشت باز می‌گردد

اولین پردیس بین المللی دانشگاهی در کیش تاسیس می شود

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: یک توافق روی میز است؛ بستگی به ایران دارد که بخواهد آن را بپذیرد یا نه

بنی گانتز: اسرائیل با قدرت‌های جهان درباره هرگونه توافق با ایران همکاری خواهد کرد

اصابت موشک روسیه به مرکز خرید کرمنچوک؛ شمار تلفات به دست‌کم 10 کشته و 40 زخمی رسید

تجلیل از 10 کسبه نمونه گراش

هشدار میرسلیم : شرایط نزدیک به بحران است نباید مسیر را اشتباه برویم/ ریشه نارضایتی ها سقوط ارزش پول ملی است

لزوم هوشمندسازی تعرفه واردات خودرو

شهرداری از زمین های ارزش افزا در بافت‌های فرسوده استفاده کند

کمک و مساعدت به زیردستان؛ وسیله‌ای برای رفع بحران‌های اقتصادی

وزیر صنعت و تجارت طالبان به ازبکستان سفر می‌کند

ظرفیت‌های تجاری و ترانزیتی کشورهای دی 8 مغفول مانده است

درخواست آیت‌الله حسینی از بخش اقتصادی/ سوء مدیریت را کنار بگذاریم تحریم‌ها بی‌اثر می‌شود

لزوم ایجاد بستری مناسب برای حمایت از نخبگان

درآمد عربستان از حج چقدر است؟‌

درآمد عربستان از حج چقدر است؟

کمیسیون اقتصادی مجلس برای رفع مشکلات مردم پای کار است

موضع چین درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها در دوحه

لزوم ثبت اموال دستگاه‌های اجرایی لرستان در سامانه جامع اموال «سادا»

بانک مرکزی درباره افزایش نرخ تورم در خرداد: مربوط به حذف ارز ترجیحی و عادلانه سازی یارانه‌ها بود/ این تورمی نبوده که توسط دولت ایجاد شده باشد

توضیح بانک مرکزی درباره دلیل افزایش نرخ تورم در خردادماه

از تبار هابیلیان

دعوت دبیرکل سازمان گردشگری جهانی از شهردار تهران برای حضور در اجلاس بین‌المللی شهرداران در اسپانیا

در جهان نما ،تا چشم کار می کند زیبایی است+ تصاویر

عبور از گذشته با تفاهم جمعی

از وین تا دوحه!

کشتار مهاجران آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

آغاز اختصاص اراضی نزدیک به مسجدالاقصی به یهودیان

وزیر دادگستری: قیمت کالاها در تاریخ 31 اردیبهشت مبنای قیمت‌گذاری است

سبز پوشی بازار بورس در پایان معاملات امروز