ایرانیان جهان

آخرين مطالب

اصلاح نظام مالیاتی کشور؛ مالیات ارزش افزوده اخبار ایران

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان -

ایرانیان جهان

به گزارش خبرگزاری آریا، آقای دکتر موحدی رئیس محترم مرکز آموزش و پژوهش در برنامه ریزی سازمان اوراق مالیاتی، میهمان رادیو اقتصاد در برنامه روزی نو بودند که مشروح گفتگو به این شرح است؛
مجری: در خبرها و رویدادهای که داشتیم یک اظهار نظری البته بازتاب خواست فعالان اقتصادی بود که وزیر اقتصاد و دارایی و به عنوان سخنگوی اقتصادی دولت از معافیت های مالیاتی گفتند از مناطق آزاد وجود دارد و تاکید هم کردند که باید وجود داشته باشد از مالیات بر درآمد شرکت ها گفتند و همچنین موضوعی که مدتی است مطرح شده است وآن هم ابهامات قانونی که سبب اخذ مالیات مضاعف از مودیان می شود تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
حالا خبر می رسد که قرار است ظاهرا بازنگری بشود. می خواهیم با آقای دکتر موحدی، رئیس محترم مرکز آموزش و پژوهش در برنامه ریزی سازمان اوراق مالیاتی صحبت بکنیم که ببینیم این بازنگری کلید خورده آغاز شده و قرار است چه اتفاقی بیفتد؟ سلام دکتر موحدی و صبح بخیر
آقای دکتر موحدی رئیس محترم مرکز آموزش و پژوهش در برنامه ریزی سازمان اوراق مالیاتی: عرض سلام و ادب.
مجری: آقای وزیر و در البته مسند دیگری سخنگوی اقتصادی دولت اشاره هایی به این موضوع هم داشتند کاری قرار است صورت بگیرد و چگونه این ابهامات احصاء شده و یا می شود و یا فکر می کنید امیدی است به این اصلاحات؟
آقای دکتر موحدی رئیس مرکز آموزش و پژوهش در برنامه ریزی سازمان اوراق مالیاتی: هر قانونی که در واقع به تصویب می رسد طبیعتا ممکن است واجد اشکالاتی باشد و وطبیعی هم هست که برنامه ای برای این اصلاحات و احصاء آن وجود دارد. اما از آنجا که مالیات ارزش افزوده در سال گذشته اصطلاحا به تصویب رسید و ابلاغ شد و اجرایی شدن آن از 13 دی ماه 1400 شروع شد چندان وقتی از تصویب این قانون نگذشته هر چند ابهاماتی و یا سوالاتی و مسائلی وجود داشته باشد. این مسائل و ابهامات اگر قابل حل باشد با تفاسیری که در واقع سازمان و یا مراجع قانونی بتوانند ناظر به رفع اشکال این قانون انجام بدهند انجام خواهند داد اما به نظر نمی رسد که فعلا سازمان امور مالیاتی حداقل در پیشنهادات اصلاحات قانونی و مالیات بر ارزش افزوده بخواهد در واقع پیشنهادی در این زمان آتی و مدت زمان کوتاهی ما پیش رو داریم بخواهد انجام بدهد و فعلا شاید برنامه ای در اصلاح این قانون نداشته باشد اما این را خدمتتان عرض بکنم که ما برای یک مجموعه قوانینی در جهت اصلاح اصطلاحاً نظام مالیاتی کشور در دستور کار داریم. همین الان بحث مالیات برعایدی سرمایه را داریم که در مجلس مطرح است و مجموعه درآمد واصطلاحا ساماندهی و معافیتها، مشوق های مالیاتی را داریم و طبیعتاً آنجا به دنبال این هستیم که بخش عمده ای از این اشکالاتی که در نظام مالیاتی وجود دارد را انشالا حل بکنیم.
مجری: آقای موحدی صحبتی را هم که آقای وزیر می کردند موضوع مالیات بر ارزش افزوده به اضافه مالیات به تولید مالیات به سرمایه گذاری است. این ابهام ایجاد کرده به ویژه در مناطق آزاد صحبت بر سر این است که اگر مناطق آزاد تسهیل گر باشند برای فعالان اقتصادی به ویژه در امر صادرات، وجود چنین مالیات هایی آن ها را متضرر می کند آیا این شکلی که الان دارد در موردش صحبت می شود قابل اصلاح است لااقل برای آنها جذابیت ایجاد نکنیم مسلما مانع ایجاد خواهد ساخت.
آقای دکتر موحدی رئیس مرکز آموزش و پژوهش در برنامه ریزی سازمان اوراق مالیاتی: واقعیت قضیه این است که مقوله مناطق آزاد و مالیات ارزش افزوده ای درواقع به واسطه قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده مطرح شد الان یک شرایطی را به وجود آورده که ممکن است به قول شما فضای این چنینی را به وجود بیاورد چون در واقع پیش از این مشمول معافیت می شد وحالا برای برخی از کالاها ما در مناطق آزاد این مالیات ارزش افزوده را داریم اما فعلا هنوز درواقع این جمع بندی صورت نگرفته در حال بررسی هستیم و بررسی هایی دارد حول این موضوعات دارد صورت می گیرد در واقع پیرامون حل این مشکل طبیعتاً صورت می گیرد اما جمع بندی نهایی هنوز صورت نگرفته که به چه شکلی در واقع این مساله قابل حل است آیا این در قالب یک قانونی قرار است صورت بگیرد یا مشکل به نحو دیگری حل بشود چون این مساله ،مساله چندین ساله است دیگر بالاخره مناطق آزاد ما مناطقی هستند که برای پیشرفت و پیش برد اهداف اقتصادی کشور ایجاد می شوند اما محملی می شوند برای بسیاری از اجتناب های مالیاتی یعنی دور زدن قانون به نوع قانونی عملا و عدم پرداخت مالیات
مجری: با این شکلی که شفاف بشود کاملا موافقیم ولی با این که تعللی بشود و یا اینکه این هفته یک ماه دیگر سه ماه شش ماه دیگر و آنها همچنان از این بابت معترض و نگران باشند و نقد بکنند که چرا این اصلاح نمی شود یا اینکه این اشکال در اینجا به گونه ای است که قانون باید انعطافی را داشته باشد این محل صحبت ماست فکر می کنید تحقیقا با ابزارهایی که داریم می تواند یک نقطه مطلوبی برسید که این تعیین تکلیف بشود.
آقای دکتر موحدی رئیس مرکز آموزش و پژوهش در برنامه ریزی سازمان اوراق مالیاتی: در واقع به یک جمع بندی باید برسند همان طور که خدمتتان عرض کردم ما در واقع معافیت مالیاتی مناطق آزاد را داشتیم الان بحث ، بحث شمولیت است. بحث درواقع مالیات که الان چون شامل مالیات می شود و طبیعتا باید مالیات پرداخت شود مورد اعتراض قرار می گیرد که چرا پیشتر معاف بودند الان باید مالیاتی بپردازند و مشمول مالیات مضاعف به آن معنا نیست ولی اینکه باید جمع بشود و آثار اقتصادی وبرآورد اقتصادی صورت بگیرد که اگر احیانا در واقع دارد مشکلی ایجاد می کند این مشکل چه میزان هست و چه میزان ممکن است ضرر اقتصادی ایجاد بکند؟ چه میزان منفعت اقتصادی ایجاد بکند؟ چون لزوما معافیت مالیاتی مفید نیست ما بیش از 300 هزار میلیارد یعنی به اندازه حجم مالیاتی که سال گذشته در واقع دریافت کردیم به همین میزان معافیت مالیاتی که داریم اعطا می کنیم و این خودش به ضرر است چون معافیت های بسیار بیشمار و بی جایی که اگر این معافیت ها را نبودند یا بخشی از آنها نبودند چه بسا الان حجم قابل توجهی هم به عدالت مالیاتی کمک میکرد وهم حجم قابل توجهی از درآمد دولت را می توانست در واقع ایجاد بکند.
مجری: خیلی متشکرم از توضیحاتتون همه اینها به شدت به نظام برنامه ریزی وسیاست های کلان اقتصادی وابسته است به شدت تاثیر گذارند یعنی کمترین تغییری نوسان آنها را در بخش های مختلف می شود دید ولی در عین حال نظام مالیاتی نظامی است که به عدالت اجتماعی و تحقق برنامه های خرد و کلان در کشور کمک می کنند.

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/337061/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

25 ارتش قدرتمند جهان در سال 2022

رئیس امارات در یک سفر رسمی وارد قطر شد

لاپید: نتانیاهو وزارت جنگ را فروخت

صدور دستور ترخیص 220 دستگاه خودروی خارجی متعلق به شرکت خصوصی از گمرک

آلمان از آمریکا «اف-35» می‌خرد

شستا از ظرفیت های اقتصادی خود برای سرمایه گذاری در استان استفاده کند

جایگزینی تحریم‌ها با ناامنی اقتصادی؛ راهبرد جدید دشمن علیه ایران‌

ضعف در تامین مالی عامل عدم تحقق ساخت یک میلیون مسکن/ ترانزیت شمال‌غرب به جنوب‌شرق سالانه 10 میلیار دلار درآمد کشور را افزایش می‌دهد

آمادگی برای واگذاری زمین به منظور احداث گلخانه‌های هوشمند

ایران و ترکمنستان؛ دو دوست با تجارت 180 میلیون دلاری

◄ بیعت نمایندگان، چهره های سیاسی و اقتصادی با مهرداد بذرپاش

اقتصاد آمریکا در ترس؛ با یک اشتباه همه چیز از بین می رود

مناسب‌سازی بیش از 27 هزار متر از معابر منطقه 20 برای تردد معلولان

ترامپ از ساختار سیاسی آمریکا حذف می‌شود؟

پاکستان: ادعای داعش در حمله به سفارت را راستی‌آزمایی می‌کنیم

9 وزیر لبنان دعوت میقاتی برای شرکت در جلسه کابینه را رد کردند

افزایش 300 درصدی مبادلات اقتصادی ایران و تاجیکستان

نوسانات یک ماهه بازار خودرو؛ قیمت‌ها ترمز برید

توزیع بنزین سوپر در روزهای آینده؛ تراز تولید و مصرف بنزین منفی شد

دیدار مدیرکل بنیاد هرمزگان با خانواده‌های معظم شاهد و ایثارگر

تجلیل مدیرکل بنیاد کرمانشاه از خانواده نخستین شهید شهرستان دالاهو

امکان تبدیل خیابان مصطفی‌خمینی به پیاده‌راه گردشگری/ فضاهای مستعد گردشگری در منطقه 10 احصا شود

سینمای ورشکسته و دستمزدهای نجومی بازیگران | یک گارگردان شناخته شده: بازیگر نیست، پروژه تعطیل می‌شود

دولت سیزدهم مناسبات منطقه‌ای را متحول کرد

نقش کشاورزان البرزی در حفاظت خاک انکارناپذیر است

محرابیان: رشد 300درصدی مبادلات اقتصادی بین ایران و تاجیکستان

افتتاح دو بوستان مناسب‌سازی شده برای معلولان

بانک‌ها پرداخت تسهیلات اشتغالزایی را سرعت ببخشند

مجلس حامی وزیر پیشنهادی راه وشهرسازی

امیرعبداللهیان: اجازه اغتشاش و ترور در داخل ایران را به هیچکس نمی‌دهیم

رشد 300درصدی مبادلات اقتصادی ایران و تاجیکستان

الگوی توسعۀ چینی؛ آبی که می‌‏تواند سراب شود!

یک روز پاییزی در منطقه 14

آغاز فعالیت ستاد برف‌روبی در اولین بارش برف پاییزی/انجام عملیات برف‌تکانی درختان در منطقه2

بهره‌مندی بیش از 70 درصد کردستانی ها از خدمات وزارت کار

پیشرفت پروژه‌های عمرانی منطقه 19 با سرعت ادامه دارد

بیش از 99درصد کارکنان شرکت بهره‌برداری مترو دو دوز واکسن دریافت کرده‌اند

سرمقاله اعتماد/ تناقض در موضوع مقابله با اخبار جعلی

سرمقاله ایران/ پازل عملیات روانی در پساآشوب!

سرمقاله دنیای اقتصاد/ تورم؛ مهم‌ترین اولویت

سرمقاله جوان/ تحریم رسانه با دست فرمان گور‌های دسته جمعی!

سرمقاله قدس/ روزه سکوت سخنگوی فدراسیون فوتبال

بازداشت یکی از اعضای حماس توسط تشکیلات خودگردان فلسطین

افراد مسلح با حمله به مسجدی در شمال نیجریه 19 نفر را ربودند

اجباری شدن دعا برای رهبر طالبان در خطبه های نماز جمعه

تصاویری از جلسه تیرماه سران تجزیه‌طلب کُرد با نماینده آمریکا و موساد

استقبال متفاوت بحرینی‌ها از اسحاق هرتزوگ

حمله نظامیان صهیونیست به بیت‌لحم

آتش زدن پرچم ناتو توسط شهروندان ایتالیایی

نشست سران منطقه و ماکرون در اردن قبل از پایان 2022