ایرانیان جهان

آخرين مطالب

تغییــــرات برای کارآمدی بیشتــــر خواندنی ها

تغییــــرات برای کارآمدی بیشتــــر
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - آرمان ملی /متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
نگاهی به وضعیت جامعه در حوزه‌های مختلف و بروز نارضایتی‌ها نشان می‌دهد که جامعه از عملکرد دولت رضایت نداشته و دولت نیز نتوانسته آنطور که باید و شاید موفق ظاهر شود. چه اینکه وعده‌ها در برخی حوزه‌ها حتی به مرزهای تحقق نیز نرسیده است. شاید بهتر باشد برای درک بهتر موضوع بازگشتی به سال گذشته و زمان روی کارآمدن رئیس‌جمهور و تشکیل کابینه داشته باشیم. در آن زمان رئیس‌جمهور کارآمدی و شایسته‌سالاری را ملاک و معیار اصلی خود برای انتخاب وزرا و مدیران در دولت در نظر گرفت؛ اما با گذشت چندی از زمان و مشخص شدن گزینه‌های پیشنهادی برای تصدی وزارتخانه‌های مختلف انتقاداتی نسبت به انتخاب این افراد صورت گرفت و در همان زمان از مخالفان و منتقدان دولت گرفته تا برخی حامیان دولت انتقاداتی را به نحوه چینش و انتخاب وزرا مطرح کردند و فصل مشترک صحبت‌ها نیز این بود که برخی از گزینه‌های پیشنهادی در حد و اندازه‌های اداره وزارتخانه در مقام وزیر نیستند؛ اما روند امور تغییری نکرد و با حمایت مجلس همه گزینه‌ها راهی پاستور شدند. اما گذشت 6 تا 9 ماه کافی بود تا مشخص شود برخی وزرا و مدیران برنامه‌ خاصی در حوزه‌ مورد نظر خود نداشتند. شاهد مثال بارز این موضوع نیز حجت‌ا... عبدالملکی، وزیر کار سابق بود که شعار ایجاد اشتغال با یک میلیون تومان داد؛ اما در نهایت عمر وزارتش به یکسال نرسید و نخستین جدا شده دولت سیزدهم لقب گرفت. ادامه روند نیز به همین نحو پیش رفت و طی ماه‌های گذشته تاکنون انتقادات از عملکرد وزرا در حوزه‌های مختلف همچنان پا برجا بوده و هست. چنانکه از وزیر صمت گرفته تا وزیر بهداشت، ورزش و... در تیرس استیضاح نمایندگان مجلس قرار گرفته‌اند. چندی پیش نیز جلال میرزایی، نماینده سابق مجلس گفته بود: «شنیده‌ام آقای رئیسی در بعضی دیدار‌ها که پیشنهاد شده در کابینه افراد توانمندتری به کار گرفته شوند و بعضی از وزرا ناتوان هستند، این مساله را پذیرفته است.» این در حالی است که طی چند وقت اخیر نیز برخی اذعان می‌کنند که با وجود گذشت یکسال و نیم از روی کارآمدن دولت و دیدن عملکردها در برخی حوزه‌ها چندان کارآمدی بالایی مشاهده نمی‌شود. لذا در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی باید وزرایی چابک‌تر، تواناتر و متخصص به‌کار گرفته شوند که بتوانند در حوزه عملکردی خود راندمان کاری بالایی را بروز دهند. از طرفی رئیس‌جمهور چندی پیش در شورای عالی استان‌ها اظهارداشت که اصلاح عقب‌نشینی نیست. این رویکرد خود نوعی حرکت رو به جلو است و رئیسی باید بپذیرد که کابینه‌اش احتیاج به ترمیم دارد و در راستای تغییرات هرچه زودتر در کابینه باشد تا عملکردهای بهتر و موثرتری را از وزارتخانه‌ها در حوزه‌های مختلف شاهد باشیم و در مجموع عملکرد دولت بهبود یابد.
کارآمدی نباشد تحول خاصی اتفاق نمی‌افتد
یک فعال سیاسی اصولگرا در خصوص عملکرد دولت و لزوم تغییرات اظهارداشت: انتظار این بود که پس از چالش‌های اقتصادی که در دولت گذشته ایجاد شده بود دولت سیزدهم با نگاه تحول ورود پیدا کند و مدیرانی را معرفی کنند که یک نگاه تحول‌گرا و ویژه در جهت ساماندهی داشته باشند و در عین حال درصدد پوشش برخی از ضعف‌های دولت گذشته برآیند. اگر همه دولت‌ها به‌دنبال قوام بیشتر نقاط قوت و تقویت نقاظ ضعف می‌رفتند و خودشان به‌دنبال اختراع چرخ نبودند شرایط ما خیلی بهتر از این بود. امیررضا واعظی‌آشتیانی به «آرمان‌ملی» گفت: آقای رئیس‌جمهور چندی پیش اعلام کردند که از به‌کارگیری نیروهای ناکارآمد جلوگیری شود و این مطلب نشان می‌دهد که خود وزرا از نیروهایی استفاده می‌کنند که کارایی لازم را ندارند. وی افزود: وقتی کارآمدی نباشد تحول اتفاق نمی‌افتد و چون تحول اتفاق نیفتد پیشرفتی وجود ندارد و در نتیجه مردم احساس می‌کنند که اتفاق مثبتی نیفتاده و به سمت مطالبه‌گری می‌روند. در برخی بخش‌ها تحول لازم صورت نگرفته و برخی از وزرایی که انتخاب شدند از توانایی لازم برخوردار نیستند. وی تصریح کرد: معنی و مفهوم ثبات مدیریت این است که یک انتخاب درست انجام بگیرد که نشان از اجرایی کردن منویات و سیاست‌های دولت باشد که به درستی انجام شود نه اینکه مدیرانی انتخابی کنیم که نه کارآمدی دارند و نه احیانا تخصص خاصی دارند و فقط آدم خوبی هستند.
به اهداف انتخاباتی رئیسی ضربه می‌زنند
یک چهره اصولگرا درباره انتقاد شدید رئیس‌جمهوری از خواص و مصادیق یأس‌آفرینی اظهارداشت: آقای رئیسی سال 1400 در جایگاه ریاست‌جمهوری قرار گرفت اما در واقع او گرفتار تیم‌هایی شد که در خوشبینانه‌ترین حالت می‌توان گفت شایستگی قرار گرفتن در مسئولیت‌های کلان اجرایی را نداشتند. هدایت‌ا... خادمی گفت: شعارهایی همچون ساخت یک میلیون مسکن در سال، ایجاد یک میلیون شغل در سال، افزایش ارزش پول ملی، تک رقمی کردن تورم و حل مشکل بورس در سه روز از جمله شعارهایی بود که کاندیداهای اصولگرا زمان انتخابات ریاست‌جمهوری مطرح کردند و آقای رئیسی هم آنها را وارد کابینه کرد و در مسئولیت‌های اجرایی بر این تصور بود که وقتی این افراد خودشان را در حد رئیس‌جمهور می‌دانند پس دولت سیزدهم با چند شخصیت در حد رئیس‌جمهور بهتر می‌تواند مشکلات کشور را حل کند. نماینده مجلس دهم تأکید کرد: وقتی شایستگی مدیریتی نباشد طبیعتا اتفاقی نمی‌افتد و کاری پیش نمی‌رود، در نتیجه اهداف و شعارهای انتخاباتی آقای رئیسی به منصه ظهور نمی‌رسد. این تحلیلگر مسائل سیاسی اظهارکرد: امروز وزرایی اطراف آقای رئیسی هستند که در سطحی نیستند که بتوانند مشکلات کشور را حل کنند. ارزش پول ملی کاهش و تورم و رکود افزایش پیدا کرده است، سالی یک میلیون شغل که ایجاد نشد هیچ، برخی شغل‌های قبلی از دست رفتند. وضعیت ساخت سالی یک میلیون مسکن نیز که در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/337139/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

25 ارتش قدرتمند جهان در سال 2022

رئیس امارات در یک سفر رسمی وارد قطر شد

لاپید: نتانیاهو وزارت جنگ را فروخت

صدور دستور ترخیص 220 دستگاه خودروی خارجی متعلق به شرکت خصوصی از گمرک

آلمان از آمریکا «اف-35» می‌خرد

شستا از ظرفیت های اقتصادی خود برای سرمایه گذاری در استان استفاده کند

جایگزینی تحریم‌ها با ناامنی اقتصادی؛ راهبرد جدید دشمن علیه ایران‌

ضعف در تامین مالی عامل عدم تحقق ساخت یک میلیون مسکن/ ترانزیت شمال‌غرب به جنوب‌شرق سالانه 10 میلیار دلار درآمد کشور را افزایش می‌دهد

آمادگی برای واگذاری زمین به منظور احداث گلخانه‌های هوشمند

ایران و ترکمنستان؛ دو دوست با تجارت 180 میلیون دلاری

◄ بیعت نمایندگان، چهره های سیاسی و اقتصادی با مهرداد بذرپاش

اقتصاد آمریکا در ترس؛ با یک اشتباه همه چیز از بین می رود

مناسب‌سازی بیش از 27 هزار متر از معابر منطقه 20 برای تردد معلولان

ترامپ از ساختار سیاسی آمریکا حذف می‌شود؟

پاکستان: ادعای داعش در حمله به سفارت را راستی‌آزمایی می‌کنیم

9 وزیر لبنان دعوت میقاتی برای شرکت در جلسه کابینه را رد کردند

افزایش 300 درصدی مبادلات اقتصادی ایران و تاجیکستان

نوسانات یک ماهه بازار خودرو؛ قیمت‌ها ترمز برید

توزیع بنزین سوپر در روزهای آینده؛ تراز تولید و مصرف بنزین منفی شد

دیدار مدیرکل بنیاد هرمزگان با خانواده‌های معظم شاهد و ایثارگر

تجلیل مدیرکل بنیاد کرمانشاه از خانواده نخستین شهید شهرستان دالاهو

امکان تبدیل خیابان مصطفی‌خمینی به پیاده‌راه گردشگری/ فضاهای مستعد گردشگری در منطقه 10 احصا شود

سینمای ورشکسته و دستمزدهای نجومی بازیگران | یک گارگردان شناخته شده: بازیگر نیست، پروژه تعطیل می‌شود

دولت سیزدهم مناسبات منطقه‌ای را متحول کرد

نقش کشاورزان البرزی در حفاظت خاک انکارناپذیر است

محرابیان: رشد 300درصدی مبادلات اقتصادی بین ایران و تاجیکستان

افتتاح دو بوستان مناسب‌سازی شده برای معلولان

بانک‌ها پرداخت تسهیلات اشتغالزایی را سرعت ببخشند

مجلس حامی وزیر پیشنهادی راه وشهرسازی

امیرعبداللهیان: اجازه اغتشاش و ترور در داخل ایران را به هیچکس نمی‌دهیم

رشد 300درصدی مبادلات اقتصادی ایران و تاجیکستان

الگوی توسعۀ چینی؛ آبی که می‌‏تواند سراب شود!

یک روز پاییزی در منطقه 14

آغاز فعالیت ستاد برف‌روبی در اولین بارش برف پاییزی/انجام عملیات برف‌تکانی درختان در منطقه2

بهره‌مندی بیش از 70 درصد کردستانی ها از خدمات وزارت کار

پیشرفت پروژه‌های عمرانی منطقه 19 با سرعت ادامه دارد

بیش از 99درصد کارکنان شرکت بهره‌برداری مترو دو دوز واکسن دریافت کرده‌اند

سرمقاله اعتماد/ تناقض در موضوع مقابله با اخبار جعلی

سرمقاله ایران/ پازل عملیات روانی در پساآشوب!

سرمقاله دنیای اقتصاد/ تورم؛ مهم‌ترین اولویت

سرمقاله جوان/ تحریم رسانه با دست فرمان گور‌های دسته جمعی!

سرمقاله قدس/ روزه سکوت سخنگوی فدراسیون فوتبال

بازداشت یکی از اعضای حماس توسط تشکیلات خودگردان فلسطین

افراد مسلح با حمله به مسجدی در شمال نیجریه 19 نفر را ربودند

اجباری شدن دعا برای رهبر طالبان در خطبه های نماز جمعه

تصاویری از جلسه تیرماه سران تجزیه‌طلب کُرد با نماینده آمریکا و موساد

استقبال متفاوت بحرینی‌ها از اسحاق هرتزوگ

حمله نظامیان صهیونیست به بیت‌لحم

آتش زدن پرچم ناتو توسط شهروندان ایتالیایی

نشست سران منطقه و ماکرون در اردن قبل از پایان 2022