ایرانیان جهان

آخرين مطالب

سرمقاله دنیای اقتصاد/ به سوی هویت ملی خواندنی ها

سرمقاله دنیای اقتصاد/  به سوی هویت ملی
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - دنیای اقتصاد / « به سوی هویت ملی » عنوان سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد به قلم سیدجوادجمالی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
بسیاری از اندیشمندان و صاحب‌نظران سیاسی و اقتصادی بر این عقیده‌اند که وجود دولت به‌عنوان یک رکن اصلی برای بقا و قوام هر جامعه واجب و ضروری است. به عبارتی در نبود و فقدان دولت، جامعه دچار هرج و مرج و گسستگی خواهد شد. لذا اندیشمندان تصریح می‌کنند دولت‌سازی امری ضروری برای تداوم حیات یک جامعه است.
فوکویاما اظهار می‌کند بعد از انجام دولت‌سازی باید به سراغ ملت‌سازی رفت. به این معنی که بعد از تشکیل دولت، شرط لازم برای تداوم فعالیت دولت، ایجاد ملت است. وی در ادامه اشاره می‌کند لازمه ملت‌سازی، خلق هویت ملی است.
منظور از دولت‌سازی تاسیس نهادهای عینی و ملموس مانند ارتش، پلیس، بوروکراسی و تصویب قوانین و دستورالعمل‌های مورد نیاز است. در مقابل ملت‌سازی ایجاد حسی از هویت ملی است که افراد به آن وفادار باشند، ملت‌سازی بر‌خلاف دولت‌سازی نیازمند ایجاد موارد ناملموسی چون سنت‌های ملی، نمادها، حافظه تاریخی مشترک و مراجع مشترک فرهنگی است. دولت‌ها می‌توانند از طریق سیاست‌های زبانی، مذهبی و آموزشی هویت‌های ملی بیافرینند.
آندرسون معتقد است با ظهور سرمایه‌داری تجاری در اروپای قرن شانزدهم که به واسطه اختراع صنعت چاپ و رشد بازار کتاب نیرو می‌گرفت، امکان تشکیل هویت‌های ملی، بیشتر امکان‌پذیر شد. گسترش روزنامه‌ها که عمده خوانندگانشان را طبقات متوسط تحصیلکرده تشکیل می‌دادند تاثیر شگرفی بر ایجاد آگاهی ملی در قرن نوزدهم داشت. آنهایی که هرگز روستای کوچک خود را ترک نکرده بودند با مطالعه، خود را در پیوند با مردمان دیگر روستاهای دورافتاده می‌دیدند و هویت ملی جمعی شکل می‌گرفت.
 در نقطه مقابل در دوران جدید می‌توان نیجریه را نام برد. نیجریه کشوری است که از نظر تاریخی هرگز یک ملت نبوده است. بریتانیایی‌ها به هنگام در اختیار گرفتن این کشور یک دولت مرکزی خوب سازمان‌دهی‌شده را فتح نکردند. مردم بومی در نیجریه بیشتر وفادار به طوایف کوچک بودند. فقدان هویت ملی خیلی زود به فروپاشی کشور و فرورفتن آن در گرداب جنگ داخلی و بحران اقتصادی انجامید.
از سوی دیگر پیش از قرن بیستم کشوری به نام اندونزی وجود نداشت، اندونزی شامل انواع سلطان‌نشین‌ها، قبایل، پایگاه‌های تجاری و گروه‌های قومی بود که به صدها زبان مختلف حرف می‌زدند، انتخاب یک زبان ملی اندونزیایی نقش بسیار مهمی در شکل‌گیری هویت در حال ظهور اندونزی داشت.
در دهه1990 میلادی درآمد سرانه هر دو کشور نیجریه و اندونزی مشابه یکدیگر و حدود 500دلار بود. ولی در حال حاضر درآمد سرانه اندونزی بالای 4000دلار و بیش از دو برابر نیجریه است. عواملی مانند مذهب، تاریخ، فرهنگ، موارد با اهمیتی در شکل‌گیری هویت ملی هستند. پس از شکل‌گیری هویت ملی، حفظ و نگهداشت و تقویت هویت ملی امری مهم و البته طاقت فرساست. چه بسا کشورهایی که توانسته‌اند، هویت ملی را شکل دهند؛ ولی در استوارسازی و استحکام بیشتر آن ناکام مانده‌اند.
اتحاد جماهیر شوروی هفتاد سال را صرف خلق «انسان جدید شوروی» کرد که قرار بود از مقولاتی چون قومیت و مذهب فراتر رود، لکن اتحاد جماهیر شوروی در سال1991 (براثر مشکلات اقتصادی) به جمهوری‌های تشکیل‌دهنده خود تجزیه شد و هویت‌های ملی کهنی که تصور می‌شد مدت‌هاست از بین رفته‌اند دیگر بار خود را نشان دادند.
در نمونه‌ای دیگر، یکی از اهداف تشکیل اتحادیه اروپا، ایجاد هویت اروپایی بین کشورهای مختلف بود تا از این طریق نوعی ملت‌سازی با برچسب اروپای واحد ایجاد شود. عملکرد اقتصادی اتحادیه اروپا طی دو دهه گذشته به هیچ وجه مطابق انتظار نبود، این عملکرد نامناسب اقتصادی، نقش اصلی را در خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ایفا کرد.
بنابراین بدیهی است که عنصر عملکرد اقتصادی به عاملی تعیین‌کننده برای ارتقا یا زوال هویت ملی عمل می‌کند. در شرایطی که بنیه اقتصادی مردم هر روز تحلیل رود، امکان وفاداری آنها به هویت ملی کاهش می‌یابد.
به گفته فوکویاما، ممکن است شهروندان به سهم خود وفاداری‌شان (نسبت به هویت ملی) را به این حساب و کتاب عقلانی منوط کنند که آیا دولت هم به وظایفش در چارچوب وعده‌های داده‌شده و انتظارات شکل‌گرفته در جامعه پایبند است یا نه؟
از سوی دیگر عملکرد اقتصادی قابل قبول، عاملی انگیزشی برای تقویت هویت ملی محسوب می‌شود. آنچه درباره اتحاد مجدد آلمان غربی و شرقی رخ داد، موید همین نکته است در این مورد، مرزهای آلمان ادغام و گسترش یافت و ملتی با هویت ملی مشترک آلمانی پدید آورد.
سخن آخر اینکه، دولت‌سازی فرآیندی بنیادی برای هر جامعه است. دولت‌ها برای آنکه قادر باشند دوام بیشتری به حکمرانی خود بدهند، باید پروژه ملت‌سازی را به نحو قابل قبولی اجرا کنند. هویت ملی عاملی تاثیرگذار برای انجام ملت‌سازی است. داشتن هویت ملی به معنی به رسمیت شناخته شدن است. هر میزان افراد بیشتری به این باور برسند که به رسمیت شناخته شده‌اند، احساس تعلق خاطر آنها به جامعه افزایش می‌یابد و زمینه برای تقویت هویت ملی برقرار می‌شود. از یکسو، هرچه اعضای جامعه به لحاظ اقتصادی در تنگنای بیشتری قرار بگیرند، به مرور زمان میزان وابستگی آنها به هویت ملی کاهش می‌یابد. از طرف دیگر در جامعه‌ای که هویت ملی آن تضعیف شده باشد، دیگر نمی‌توان انتظار داشت افراد جامعه برای اعتلا و پیشرفت کشور خود، از تمام توان خود بهره ببرند.
چنین جامعه‌ای تهی از انگیزه، فداکاری و امید به آینده است، بنابراین جوامعی که فاقد هویت ملی قابل اتکا هستند، نتوانسته‌اند عملکرد اقتصادی قابل دفاعی ارائه دهند. از سوی دیگر کشورهایی مانند ژاپن، چین، آلمان و...که توانسته‌اند هویت ملی مستحکمی پدید آورند، در زمینه عملکرد اقتصادی نیز موفق بوده‌اند.

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/337853/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

قرارگاه نظارت میدانی بر طرح‌های اشتغال استانی وزارت کار آغاز به کار کرد

روشنفکران دیگر میانجی نیستند

قبض نجومی‌گاز، فقط برای 2درصد

سایه بیکاری بر غول‌های فناوری

تقلای «مودی» برای سانسور تاریخ

استاد دانشگاه چمران: تیم اقتصادی رئیسی بسیار ضعیف است

واکنش حماس به محکومیت عملیات قدس توسط امارات و ترکیه

مغرب هم سفارت خود را در بغداد بازگشایی کرد

مدودف: جنگ جهانی سوم، واقعاً «جهانی» است

انتقاد معاون وزیر صمت از مشکل ناترازی گاز

فروش 1812 قطعه ربع سکه بهار آزادی در بورس کالا

توزیع گوشت گرم وارداتی از فردا

واکنش چند نماینده مجلس به مصوبه جنجالی مولدسازی دارایی‌های دولت / قالیباف به نمایندگان، نگفته بود

فرایند شفافیت در سال آینده نیز ادامه می‌یابد

بایدهای دستگاه دیپلماسی برای مقابله با پروژه ایران هراسی از نظر یک نماینده

کشف یونیت‌های میلیاردی قاچاق در اصفهان

ضرورت برخورد جدی ایران درباره هیرمند

ابهام در مصوبه «مولدسازی»

عملکرد ضعیف ایران درباره حق‌آبه هیرمند

ارسال پیام محدودیت به جامعه از سوی مجلس

تحلیلگر مسائل عراق: در روابط دوستانه تهران و بغداد تغییری رخ نداده است

گلایه تحلیلگر اصولگرا: مسئولان درکی نسبت به جامعه ندارند

رسانه انگلیسی: روسیه در تدارک حمله جدید به اوکراین است

حمله به خانه پلوسی؛ وحشت در خانه دشمن ترامپ

اولین تصاویر از بیمارستان «نووایدار» روسیه بعد از حمله موشکی اوکراین

پافشاری «ماکرون» در ادامه گفت‌‌وگو با «پوتین»

مسکو، سفیر لتونی را اخراج کرد

تسنیم: عرضه بورسی دنا، شاهین و 207 متوقف شد

آفریقا از فرصت‌های مهم اقتصادی فرهنگی امروز جهان اسلام است

صدور 40 مجوز سرمایه‌گذاری بی‌نام در گلستان

خروج دارایی‌های دولت از رکود و انجماد

ولخرجی‌های انتخاباتی در ترکیه

پارس جنوبی در مخمصه؟

اظهارات وکلای جوان سیاهپوست که به دست پلیس آمریکا به قتل رسید

رسانه انگلیسی: روسیه در تدارک حمله جدید در اوکراین است

نیویورک‌تایمز: ارسال تانک به تنهایی دردی از اوکراین دوا نمی‌کند

طالبان ثبت‌نام دختران در آزمون کنکور 1402 را ممنوع اعلام کرد

سکه پایین آمد/ ثبات نرخ دلار آزاد

برگزاری جشنواره هفتگی"کیش من"

سفر معاون خزانه‌داری آمریکا به خاورمیانه برای هشدار در مورد دور زدن تحریم‌های ایران و روسیه

عامل مهم مسافرت هموطنان به خارج از کشور! / ضعف بزرگ شهر تبریز

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شد / «شوراها»ی گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

بهادری جهرمی:رشد اقتصادی کشور از حدود صفر، به بالای سه درصد رسیده است

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شد / «شوراها» و «هیات‌ها» گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شد / «شوراها» و «هیات‌ها»ی گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

ناسپاس‎‌ها و دشمنان از اوضاع اقتصادی قبل انقلاب تعریف می‌کنند

از آسیب‌ شناسی مدیریت فرهنگی تا پاسخ به یک تحریف اقتصادی

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شده / «شوراها» و «هیات‌ها»ی گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

حضور فعال بیمه ایران در دومین نمایشگاه و همایش معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری حوزه انرژی در قشم

سازمان امور مالیاتی نحوه تعیین تخصیص کد اقتصادی به فعالان اقتصادی را اعلام کرد