ایرانیان جهان

آخرين مطالب

پرواز دلار در بغداد خواندنی ها

پرواز دلار در بغداد
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - اعتماد /متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
چگونه دستورالعمل‌های تحمیلی امریکا باعث افزایش قیمت دلار و تشدید تورم در عراق شد
شهاب شهسواری | استمرار بحران ارزی در عراق باعث شد تا محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، روسای بانک مرکزی و بانک تجارت عراق را از کار برکنار کند. قیمت دلار در عراق از پاییز سال جاری، همزمان با روی کار آمدن دولت جدید و اجرای دستورالعمل‌های جدید فدرال رزرو نیویورک که مسوولیت تامین ارز مورد نیاز عراق را بر عهده دارد و تحریم‌های وزارت خزانه‌داری امریکا علیه چند بانک عراقی، به شکل پیوسته در حال افزایش است. در طول سه ماه گذشته قیمت دلار در عراق 12 درصد افزایش یافته و از حدود 1450 دینار به ازای هر دلار به نزدیک 1670 تا 1690 دینار به ازای هر دلار رسیده است. این بالاترین قیمت دلار از سال 2004 تاکنون محسوب می‌شود. قیمت دلار در عراق، طی سال‌های گذشته بین 1450 تا 1470 دینار به ازای هر دلار ثابت مانده‌بود. افزایش قیمت دلار در عراق باعث افزایش گسترده قیمت کالاهای مصرفی به ویژه در بخش خوراکی شده است. در عین حال برخی کارشناسان اقتصادی در ایران هم مدعی شده‌اند که کاهش عرضه دلار در بانک‌ها و صرافی‌های عراقی، بر افزایش قیمت دلار در ایران هم موثر بوده است. از آنجا که بخش عمده کالاهای اساسی و نیازهای مصرفی مردم عراق از طریق واردات انجام می‌شود، افزایش قیمت دلار به شکل مستقیم در قیمت کالاها در این کشور تاثیر گذاشته و در طول هفته‌های گذشته قیمت کالاهای مصرفی در این کشور به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.
بانک مرکزی عراق سال 2004 بعد از اشغال عراق توسط امریکا با همکاری دولت امریکا و فدرال رزرو ایالت نیویورک تاسیس شد. بخش عمده اقتصاد عراق وابسته به دلار است. به نوشته وال‌استریت‌ژورنال، عمده دلار نقدی مورد نیاز عراق هر چند ماه یک بار توسط هواپیماهای امریکایی از طریق فدرال رزرو ایالت نیویورک به عراق فرستاده می‌شود. در واقع دولت عراق، به‌رغم صادرات روزانه سه میلیون بشکه نفت، برای تامین ارز مورد نیاز خود کاملا وابسته به فدرال رزرو نیویورک است. مبادلات ارزی بین بانک‌ها به صورت آنلاین انجام می‌شود و در نهایت میزان بستانکاری ارز بانک‌ها توسط بانک مرکزی عراق محاسبه می‌شود و درخواست دلار نقدی به فدرال رزرو نیویورک برای تامین ارز ارسال می‌شود. این فرآیند باعث شده است که عراق به‌رغم درآمدهای کلان ارزی، برای تامین ارز نقدی خود کاملا وابسته به یک بانک امریکایی باشد و در صورت تغییر سیاست‌های فدرال رزرو نیویورک، بازار ارز عراق دچار التهاب شدید می‌شود. به نوشته رسانه‌ها روزانه نزدیک به 250 میلیون دلار بین حساب‌های دولتی عراق و فدرال رزرو نیویورک جابه‌جا می‌شد اما این رقم هفته گذشته به 30 میلیون دلار کاهش پیدا کرده است.
تازه‌ترین التهاب در بازار عراق، نتیجه تغییر سیاست‌های فدرال رزرو نیویورک است که قواعد سختگیرانه‌تری برای انتقال ارز در بانک‌های عراق تعیین کرده است. وال‌استریت ژورنال هفته پیش نوشته‌بود که مقام‌های امریکایی خواسته‌اند که سختگیری‌های بیشتری در خصوص انتقال ارز در حساب‌های بانکی بانک‌های خصوصی عراق اعمال شود. به نوشته وال‌استریت ژورنال این سختگیری‌های جدید از ماه نوامبر در گفت‌وگوهای دو کشور مورد توافق قرار گرفته ‌بود و مقام‌های امریکایی معتقدند که افزایش اخیر در قیمت دلار در عراق، ارتباطی با سختگیری‌های جدید ندارد. با این حال، قواعد جدید جلوی نزدیک به 80 درصد از کل تراکنش‌های ارزی در بانک‌های عراق را گرفته است. این تراکنش‌ها به دلیل عدم ارایه اطلاعات کافی در مورد حساب مقصد یا خطاهای دیگر مسدود شده‌اند.
جهانبخش سنجابی، دبیر اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق به خبرگزاری ایلنا می‌گوید: «تبدیل دینار به دلار در عراق باید زیر نظر فدرال رزرو امریکا باشد. این موضوع عرضه دلار در بازار عراق را کاهش می‌دهد؛ به بیان دیگر وقتی 15 بانک از شبکه بانکی کشور دچار محدودیت می‌شوند اما از سوی دیگر تقاضا ثابت است این موضوع باعث افزایش نرخ دلار در بازار عراق می‌شود.»
بر اساس مقررات جدید، یک سامانه آنلاین ایجاد شده است که هر فرد قبل از نقل‌وانتقال ارزی باید اطلاعات تراکنش خود را در این سامانه ثبت کند. همچنین بانک مرکزی عراق چهار بانک عراقی را از هرگونه نقل‌وانتقال دلار منع کرده است. این چهار بانک، بانک اسلامی آسیا، بانک خاورمیانه عراق، بانک اسلامی انصاری و بانک القبوض هستند. به نوشته رسانه‌های امریکایی سختگیری‌های بیشتر در نقل و انتقال ارز در بانک‌های عراقی با هدف جلوگیری از «قاچاق ارز» به ایران و سوریه انجام می‌شود. به نوشته رسانه‌ها، امریکا محدودیت‌هایی را برای 15 بانک عراقی در خصوص نقل و انتقال ارز اعمال کرده است.
برکناری روسای بانک‌های مرکزی و تجارت عراق
محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، مصطفی غالب مخیف، رییس بانک مرکزی عراق را برکنار کرد. به گزارش میدل‌ایست‌نیوز و به نقل از خبرگزاری رسمی عراق، سودانی همزمان علی محسن العلاق را به عنوان سرپرست بانک مرکزی عراق منصوب کرد. وی همچنین دستور بازنشستگی سالم چلبی، مدیر بانک تجارت عراق را نیز صادر و بلال حمدانی را با حفظ سمت به عنوان مدیر بانک تجارت عراق منصوب کرد. علی محسن العلاق در سال‌های 2014 تا 2020 رییس بانک مرکزی عراق و نماینده عراق در صندوق بین‌المللی پول و پیش از آن از 2007 تا 2014 رییس شورای مشترک مبارزه با فساد بود. وی همچنین در سال‌های 2006 تا 2014، در هر دو دولت نوری‌المالکی دبیرکل هیات دولت عراق و در سال‌های 2006-2004 بازرس کل وزارت نفت عراق بوده است.
تماس‌های مستمر با واشنگتن برای کنترل قیمت دلار
دولت سودانی تلاش می‌کند که از طریق گفت‌وگو با مقام‌های امریکایی، وضعیت قیمت ارز را در این کشور کنترل کند. رسانه‌ها از دیدارهای مستمر سفیر امریکا در عراق با نخست‌وزیر این کشور و همچنین تماس‌های دیگر نخست‌وزیر عراق با واشنگتن، از جمله احتمال مطرح شدن این موضوع در سفر قریب‌الوقوع سودانی به واشنگتن خبر می‌دهند. به نوشته المانیتور، آلینا رومانووسکی، سفیر ایالات متحده امریکا در عراق، به صورت مستمر با نخست‌وزیر عراق در تماس است. به نوشته این پایگاه خبری امریکایی، دو طرف تاکنون نزدیک به 10 جلسه حضوری با یکدیگر داشته‌اند و تمام این جلسات موضوع نرخ برابری ارز در صدر دستور کار گفت‌وگوها بوده است.
فواد حسین، وزیرخارجه عراق در گفت‌وگو با پایگاه خبر دووداو، ضمن تایید گفت‌وگوهای نخست‌وزیر عراق با مقام‌های امریکا در خصوص نرخ برابر ارز گفته است: «نخست‌وزیر، محمد شیاع السودانی، به صورت روزانه با کمیته اقتصادی دیدار برگزار می‌کند تا این مشکلات را که به بانک مرکزی عراق مربوط می‌شود، حل‌وفصل کند.» وی تاکید کرد: «محمد شیاع السودانی در حال گفت‌وگو با ایالات متحده است تا نرخ برابری دینار عراق را در برابر دلار بهبود بخشد و به زودی برای گفت‌وگو به واشنگتن سفر می‌کند.»
بازداشت گسترده دلال‌های ارز در بغداد
به نوشته رسانه‌های عراقی، طی روزهایی ماموران امنیت اقتصادی در بغداد با هجوم به محله‌های کفاح و حارثیه که بورس صرافی‌ها و محل خرید و فروش دلار در پایتخت عراق است، تعدادی از صاحبان صرافی‌ها را بازداشت کردند. به نوشته شفق‌نیوز، بازداشت تعدادی از صراف‌ها باعث شده است تا صرافی‌های بغداد، فعلا خرید و فروش دلار را متوقف کنند. با رسیدن قیمت دلار به مرز 1650 دینار، دولت عراق، تعدادی از صراف‌ها را به دلیل آنچه «سفته‌بازی» و «دلالی» توصیف می‌کرد، بازداشت کرد. یکی از صراف‌های محله حارثیه به شفق‌نیوز گفته است: «هر چند صرافی‌ها همچنان باز هستند، اما خرید و فروش دلار متوقف شده است.» این صراف عراقی گفته است که امنیت اقتصادی برای کنترل قیمت، افرادی را با لباس مبدل به عنوان خریدار به صرافی‌ها اعزام می‌کند تا از خرید و فروش دلار به قیمت مصوب بانک مرکزی مطمئن شود. این صراف عراقی ضمن انتقاد از این رویکرد دولت عراق گفته است که با تحت فشار گذاشتن صرافی‌های رسمی، خرید و فروش دلار به بازار سیاه منتقل خواهد شد.
خبرگزاری رسمی عراق، خبر بازداشت تعدادی از «دلالان» بازار ارز را تایید کرده است. به گزارش میدل ایست نیوز، منابع امنیتی عراق روز دوشنبه اعلام کردند: «پس از اعلام اداره اطلاعات و امنیت بغداد مبنی بر وجود گروهی از صرافی‌ها در خیابان الکفاح که در حال ایجاد اخلال در بازار ارز و زیر پا گذاشتن دستورات بانک مرکزی هستند، یگان‌های این اداره با هماهنگی نیروهای امنیتی، 4 متهم را در حین فروش غیرقانونی ارز دستگیر کردند.» این منابع افزودند: «مراحل دستگیری متهمان پس از اخذ تاییدات قضایی وفق ماده 420 قانون مجازات عراق بود. اقدامات لازم برای رسیدگی به پرونده این متهمان انجام شد و این متهمان به مراجع مربوطه معرفی شدند.»
تحریم هوشمند علیه ایران
جهانبخش سنجابی، دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، افزایش نرخ ارز در عراق را با افزایش نرخ ارز در ایران مرتبط می‌داند و معتقد است که اقدام امریکا در خصوص سختگیری‌های بیشتر برای نقل‌وانتقالات ارز در عراق، نه یک اقدام برای مبارزه با پولشویی بلکه یک تحریم هوشمند علیه ایران است. وی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، با بیان اینکه دلار در بازار آزاد ایران تابعی از نرخ دلار در بازارهای جنبی از جمله کابل و عراق به‌ویژه سلیمانیه است، افزود: «محدودیت‌ها برای تبدیل حواله‌های دینار به دلار باعث رشد قیمت دلار در بازار آزاد ایران شده است.» سنجابی در پاسخ به این پرسش که آیا این مصوبه می‌تواند در کنترل پولشویی تاثیری بگذارد، گفت: «به نظر می‌رسد که این قانون ارتباطی با پولشویی ندارد در واقع این مساله نوعی تحریم‌ هوشمند است. این مجموعه اقدامات امریکایی دو هدف را دنبال می‌کند؛ نخست، شبکه نقل‌وانتقالات ایران را از محل ارز ناشی از صادرات و تامین ارز فیزیکی و تبدیل ریال به دلار با توجه به حجم مسافرت‌های دوجانبه کاهش می‌دهد و تامین ارز فیزیکی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد که افزایش قیمت دلار را به همراه دارد و نکته دوم این است که بخواهند یکسری سوداگری را کنترل کنند پس این مساله ارتباطی با پولشویی ندارد.»

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/350557/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

واکنش حماس به محکومیت عملیات قدس توسط امارات و ترکیه

مغرب هم سفارت خود را در بغداد بازگشایی کرد

مدودف: جنگ جهانی سوم، واقعاً «جهانی» است

انتقاد معاون وزیر صمت از مشکل ناترازی گاز

فروش 1812 قطعه ربع سکه بهار آزادی در بورس کالا

توزیع گوشت گرم وارداتی از فردا

واکنش چند نماینده مجلس به مصوبه جنجالی مولدسازی دارایی‌های دولت / قالیباف به نمایندگان، نگفته بود

فرایند شفافیت در سال آینده نیز ادامه می‌یابد

بایدهای دستگاه دیپلماسی برای مقابله با پروژه ایران هراسی از نظر یک نماینده

کشف یونیت‌های میلیاردی قاچاق در اصفهان

ضرورت برخورد جدی ایران درباره هیرمند

ابهام در مصوبه «مولدسازی»

عملکرد ضعیف ایران درباره حق‌آبه هیرمند

ارسال پیام محدودیت به جامعه از سوی مجلس

تحلیلگر مسائل عراق: در روابط دوستانه تهران و بغداد تغییری رخ نداده است

گلایه تحلیلگر اصولگرا: مسئولان درکی نسبت به جامعه ندارند

رسانه انگلیسی: روسیه در تدارک حمله جدید به اوکراین است

حمله به خانه پلوسی؛ وحشت در خانه دشمن ترامپ

اولین تصاویر از بیمارستان «نووایدار» روسیه بعد از حمله موشکی اوکراین

پافشاری «ماکرون» در ادامه گفت‌‌وگو با «پوتین»

مسکو، سفیر لتونی را اخراج کرد

تسنیم: عرضه بورسی دنا، شاهین و 207 متوقف شد

آفریقا از فرصت‌های مهم اقتصادی فرهنگی امروز جهان اسلام است

صدور 40 مجوز سرمایه‌گذاری بی‌نام در گلستان

خروج دارایی‌های دولت از رکود و انجماد

ولخرجی‌های انتخاباتی در ترکیه

پارس جنوبی در مخمصه؟

اظهارات وکلای جوان سیاهپوست که به دست پلیس آمریکا به قتل رسید

رسانه انگلیسی: روسیه در تدارک حمله جدید در اوکراین است

نیویورک‌تایمز: ارسال تانک به تنهایی دردی از اوکراین دوا نمی‌کند

طالبان ثبت‌نام دختران در آزمون کنکور 1402 را ممنوع اعلام کرد

سکه پایین آمد/ ثبات نرخ دلار آزاد

برگزاری جشنواره هفتگی"کیش من"

سفر معاون خزانه‌داری آمریکا به خاورمیانه برای هشدار در مورد دور زدن تحریم‌های ایران و روسیه

عامل مهم مسافرت هموطنان به خارج از کشور! / ضعف بزرگ شهر تبریز

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شد / «شوراها»ی گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

بهادری جهرمی:رشد اقتصادی کشور از حدود صفر، به بالای سه درصد رسیده است

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شد / «شوراها» و «هیات‌ها» گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شد / «شوراها» و «هیات‌ها»ی گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

ناسپاس‎‌ها و دشمنان از اوضاع اقتصادی قبل انقلاب تعریف می‌کنند

از آسیب‌ شناسی مدیریت فرهنگی تا پاسخ به یک تحریف اقتصادی

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شده / «شوراها» و «هیات‌ها»ی گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

حضور فعال بیمه ایران در دومین نمایشگاه و همایش معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری حوزه انرژی در قشم

سازمان امور مالیاتی نحوه تعیین تخصیص کد اقتصادی به فعالان اقتصادی را اعلام کرد

«بی‌اطلاعی» نمایندگان مجلس از روند مصوبه جنجالی مولدسازی دارایی‌های دولت / قالیباف به نمایندگان، نگفته بود / از رسانه‌ها شنیدم / به خود لرزیدم

حذف قوانین و موانع مخل تولید دارو در دستور کار معاونت اقتصادی استانداری البرز

فرآیند شفافیت در سال آینده نیز ادامه می‌یابد

قفل مولدسازی دارایی‌های دولت شکسته می‌شود

فرآیند شفافیت در سال آینده هم ادامه می‌یابد

رویکرد ایجابی در مبحث آموزش فضای مجازی مدنظر قرار گیرد