ایرانیان جهان

آخرين مطالب

ریز و درشت اعتبارات لایحه بودجه 1402 در کهگیلویه و بویراحمد اخبار ایران

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - به گزارش ایرنا، دولت سیزدهم از ابتدای حضور خود رویکردی جدی در زمینه محرومیت زدایی در استان های مختلف کشور بخصوص مناطق غیر برخوردار داشته که در این میان کهگیلویه و بویراحمد از این امر مستثنی نبوده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد در این باره می گوید: سند دخل و خرج کشور باید برای مردم تشریح شود یعنی مردم استان بدانند سند دخل و خرج در سال 1402 به چه شکل است.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
علی شهابی نسب افزود: چنانچه نگاهی تحلیلی به شرایط اقتصادی جهان و منطقه خاورمیانه شود همه در جریان هستند که بحث همه گیری ویروس کرونا در دنیا در این 2 سال و کمبود مواد اولیه دارو و تجهیزات پزشکی و خشکسالی و کمبود غذا باعث شد که تمام کشورهای تولید کننده مواد غذایی تلاش کنند این مواد را برای مصارف خودشان ذخیره کنند.
وی تاکید کرد: جنگ روسیه و اوکراین این قضیه را تشدید کرده و اکنون دنیا با افزایش بحران قیمت ها و کمبود انرژی روبرو است از طرفی جنگ روسیه و اوکراین سبب شد گاز روسیه به اروپا صادر نشود.

ایرانیان جهان

مقایسه رشد اقتصادی و ضریب جینی جهان، ایران و کهگیلویه و بویراحمد
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: اقتصاد جهان در سال 2021 رشد 6.1 درصدی را تجربه کرده است اما جنگ روسیه و اوکراین و بحران های دیگر باعث شدند که رشد اقتصادی در کشور کاهش یابد.
وی تاکید کرد: اکنون رشد اقتصادی از 6.1 درصد در سال 2021 به 3.6 درصد در سال 2022 کاهش پیدا کرده است.
شهابی نسب ابراز کرد: متوسط تورم دنیا از 4.7 درصد از سال 2021 به 7.4 درصد در سال 2022 رسیده، بنابراین رشد اقتصادی کاهش پیدا کرده و تورم بالا رفته است که پیش بینی شده در سال 2023 رشد اقتصادی دنیا به 3.6 درصد برسد.
وی عنوان کرد: ایران به لحاظ رشد اقتصادی نیز در بهار 1401 به 4.3 درصد رسیده است و رشد اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد با نفت 1.1 درصد بوده و بدون نفت 65. درصد است که رشد اقتصادی کمی است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: نرخ بیکاری در کشور پایان 1400 حدود 9.2 درصد بوده است و استان کهگیلویه و بویراحمد 9.1 درصد بوده است.
شهابی نسب ادامه داد: نرخ بیکاری در تابستان گذشته در کشور 8.9 درصد و در استان 8.7 درصد است و نرخ بیکاری بالایی داریم.
وی اضافه کرد: یکی از شاخص های توسعه یافتگی در دنیا و ایران ضریب جینی است که نشان دهنده توزیع عادلانه ثروت و امکانات بین آحاد جامعه است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: این ضریب بین صفر تا یک است و هر چه به یک نزدیک تر شود ناعادلانه می شود و هر چه از یک پایین تر بیاید عادلاتر می شود.
شهابی نسب افزود: ضریب جینی در ایران 39. درصد بوده یعنی به نیم درصد هم نمی رسد و در استان کهگیلویه و بویراحمد 31 درصد است که خیلی بالاست و باید کم شود تا فاصله بین طبقاتکاهش یابد.
وی ادامه داد: متوسط هزینه کل خانوار در ایران در یک سال 92 میلیون تومان است و در کهگیلویه و بویراحمد این رقم 81 میلیون تومان است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: متوسط درآمد خانوار ایرانی در یک سال 112 میلیون تومان و در کهگیلویه و بویراحمدی 104 میلیون تومان است.
وی بیان کرد: نرخ تورم در کشور در دی ماه 1401 حدود 46 درصد بوده است و در کهگیلویه و بویراحمد 48 درصد بوده است که تورم استان نسبت به کشور بالاتر است.

ایرانیان جهان

لایحه بودجه 1402 باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: بنابراین با این تحولات جهانی شامل کرونا، خشکسالی، جنگ اوکراین و روسیه و دیگر موارد باید دولت لایحه بودجه 1402 را طوری تنظیم کند که به این وقایع موجود در دنیا هم توجه شود.
وی افزود: کشور ایران همچنین با چالش های اصلی از جمله معضلات محیط زیستی مواجه است و محیط زیست در حال تخریب است و گاز های گلخانه ای سبب گرم شدن زمین شده اند.
شهابی نسب عنوان کرد: ناترازی آب و انرژی وجود دارد به گونه ای که 85 درصد آب های زیرزمینی کشور مصرف شده اند و اخیرا معاون وزیر نفت اعلام کرده ایران 85 میلیونی به لحاظ سرانه مصرف گاز با کشور یک میلیارد و 400 نفری چین برابری می کند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: کسری بودجه دولت وجود دارد یعنی درآمدها از هزینه ها بیشتر است و ناترازی نظام بانکی وجود دارد به این معنا که بانک ها منابع شان از مصارف شان کمتر است.
وی ادامه داد: کشور با ناکارآمدی نظام مالیاتی روبروست و اکنون 100 هزار میلیارد تومان در کشور فرار مالیاتی وجود دارد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: نا تمام بودن حجم زیادی از پروژه های زیربنایی و اقتصادی در کشور است و نزدیک 100 هزار پروژه عمرانی نیمه تمام در کشور وجود دارد که یک هزار و 200 مورد آن در کهگیلویه و بویراحمد است.
وی ابراز کرد: با توجه به این رویکردها بودجه توسط دولت نوشته شد و در هفته گذشته توسط آیت الله سید ابراهیم رئیسی برای تصویب نهایی تقدیم مجلس شد.
در جلسه علنی روز یکشنبه - 2 بهمن - بررسی کلیات لایحه بودجه 1402 در دستور کار نمایندگان قرار گرفت و پس از ارایه گزارش کمیسیون تلفیق، دفاع رئیس جمهور از کلیات لایحه دولت به تصویب نمایندگان رسید.
کلیات این لایحه با 169 رای موافق، 54 رای مخالف و 7 رای ممتنع از مجموع 235 نماینده حاضر در مجلس به تصویب رسید و محمدباقر قالیباف رئیس مجلس پس از اعلام نتایج رای گیری از نمایندگان و کمیسیون ها خواست تا بررسی جزئیات این لایحه را در دستور کار خود قرار دهند.
شهابی نسب ادامه داد: بنابراین کلیات لایحه بودجه روز گذشته در مجلس به تصویب رسید و با عملی شدن آن باید دولت به ثبات اقتصادی، رشد اقتصادی هشت درصدی و مهار تورم دست یابد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: همچنین عدالت محوری مد نظر باشد و اقشار آسیب پذیر دیده شوند تا عدالت ایجاد شود برای نمونه تنها به افراد آسیب پذیر یارانه داده شود.
وی ادامه داد: کارآمدسازی نظام حکمرانی و اصلاح ساختار بودجه مد نظر قرار گیرد که وابستگی آن به نفت کم شود و هزینه ها هم باید کاهش پیدا کند در حال حاضر 90 درصد بودجه کشور هزینه ای است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: همچنین اجرای طرح های پیشران اقتصادی مد نظر قرار گیرند.
اکنون، در لایحه بودجه 1402 نسبت به لایحه بودجه 1401 شاخص‌های مهمی در بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سلامت، کشاورزی و سایر حوزه‌های کشور بررسی و تدوین شده است.

ایرانیان جهان

وضعیت بودجه کهگیلویه و بویراحمد در لایحه 1402
وی ادامه داد: بودجه کل کشور پنج هزار و 262 میلیارد تومان است و سال گذشته حدود سه هزار و 700 میلیارد تومان بوده است و از مجموع پنج هزار و 262 میلیارد تومان حدود 2 هزار و 164 میلیارد تومان آن بودجه عمومی دولت است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: کل اعتبارات تملک و دارایی استان در سال 1401، از چهار منبع استانی، نفت، بیست و هفت صدم و متوازن، مبلغ هزار و 550 میلیارد تومان ابلاغ شد.
شهابی نسب تاکید کرد: این عدد در لایجه بودجه کشور در سال 1402 به 2 هزار و 35 میلیارد تومان رسیده است که معادل 31 درصد رشد را نشان می دهد.
وی بیان کرد: اعتبارات نفت 87 درصد، بیست و هفت صدم 100 درصد و متوازن 23 درصد رشد پیدا کرده است.
وی با اشاره اعتبارات هزینه‌ای، عنوان کرد: امسال، 563 میلیارد تومان به 762 میلیارد تومان در سال 1402رسیده است که 40 درصد رشد را نشان می دهد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: درآمدهای استان در سال 1401، هزار و 246 میلیارد تومان بوده است و اما پیش بینی در سال 1402 هزار و 486 میلیارد تومان است که 20 درصد رشد را نشان می دهد.
وی تاکید کرد: بخش عمده ای از توسعه استان به طرح های ملی بر می گردد که عمده تسهیلات این طرح ها در استان افزایش چشمگیر داشته است.
وی بیان کرد: حقوق کارکنان دولت در سال آینده نزدیک به 20 درصد رشد خواهد داشت و حداقل حقوق کارکنان دولت هفت میلیون تومان خواهد بود که تقریبا تا همین هفت میلیون تومان معاف از مالیات می باشد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات لایحه بودجه 1402 موافقت کردند و به این ترتیب رسیدگی به جزئیات آن در دستور کار کمیسیون تلفیق بودجه قرار گرفت.
بر اساس ماده واحده لایحه بودجه سال آینده کل منابع و مصارف بودجه کشور به بیش از پنج میلیون و 261 هزار و 696 میلیارد تومان می‌رسد.
همچنین منابع بودجه عمومی دولت از نظر درآمدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای به بیش از 2 میلیون و 164 هزار میلیارد تومان و منابع عمومی بودجه به بیش از یک میلیون و 984 هزار میلیارد تومان و بودجه شرکت‌های دولتی به بیش از 3 میلیون و 97 هزار میلیارد تومان می‌رسد.
توجه به پیشرفت اقتصادی توأم با عدالت، امینت غذایی و بهبود معیشت مردم، اصلاح ساختار بودجه، ایجاد شفافیت در درآمدها و هزینه‌ها، جلب سرمایه عمومی و خصوصی برای طرح‌های نیمه‌تمام، اصلاح الگوی کشت، موضوعات مرتبط با آب و خشکسالی؛ توجه به طرح‌های مهم و اثرگذار اقتصادی؛ رعایت آمایش سرزمین و توجه به خانواده و بانوان از جمله موارد مهم سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه هستند که در لایحه بودجه به آن توجه ویژه‌ای شده است.
استان‌ها کهگیلویه و بویراحمد 0 نفر برچسب‌ها کهگیلویه و بویراحمد سازمان برنامه و بودجه یاسوج

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/350676/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

قرارگاه نظارت میدانی بر طرح‌های اشتغال استانی وزارت کار آغاز به کار کرد

روشنفکران دیگر میانجی نیستند

قبض نجومی‌گاز، فقط برای 2درصد

سایه بیکاری بر غول‌های فناوری

تقلای «مودی» برای سانسور تاریخ

استاد دانشگاه چمران: تیم اقتصادی رئیسی بسیار ضعیف است

واکنش حماس به محکومیت عملیات قدس توسط امارات و ترکیه

مغرب هم سفارت خود را در بغداد بازگشایی کرد

مدودف: جنگ جهانی سوم، واقعاً «جهانی» است

انتقاد معاون وزیر صمت از مشکل ناترازی گاز

فروش 1812 قطعه ربع سکه بهار آزادی در بورس کالا

توزیع گوشت گرم وارداتی از فردا

واکنش چند نماینده مجلس به مصوبه جنجالی مولدسازی دارایی‌های دولت / قالیباف به نمایندگان، نگفته بود

فرایند شفافیت در سال آینده نیز ادامه می‌یابد

بایدهای دستگاه دیپلماسی برای مقابله با پروژه ایران هراسی از نظر یک نماینده

کشف یونیت‌های میلیاردی قاچاق در اصفهان

ضرورت برخورد جدی ایران درباره هیرمند

ابهام در مصوبه «مولدسازی»

عملکرد ضعیف ایران درباره حق‌آبه هیرمند

ارسال پیام محدودیت به جامعه از سوی مجلس

تحلیلگر مسائل عراق: در روابط دوستانه تهران و بغداد تغییری رخ نداده است

گلایه تحلیلگر اصولگرا: مسئولان درکی نسبت به جامعه ندارند

رسانه انگلیسی: روسیه در تدارک حمله جدید به اوکراین است

حمله به خانه پلوسی؛ وحشت در خانه دشمن ترامپ

اولین تصاویر از بیمارستان «نووایدار» روسیه بعد از حمله موشکی اوکراین

پافشاری «ماکرون» در ادامه گفت‌‌وگو با «پوتین»

مسکو، سفیر لتونی را اخراج کرد

تسنیم: عرضه بورسی دنا، شاهین و 207 متوقف شد

آفریقا از فرصت‌های مهم اقتصادی فرهنگی امروز جهان اسلام است

صدور 40 مجوز سرمایه‌گذاری بی‌نام در گلستان

خروج دارایی‌های دولت از رکود و انجماد

ولخرجی‌های انتخاباتی در ترکیه

پارس جنوبی در مخمصه؟

اظهارات وکلای جوان سیاهپوست که به دست پلیس آمریکا به قتل رسید

رسانه انگلیسی: روسیه در تدارک حمله جدید در اوکراین است

نیویورک‌تایمز: ارسال تانک به تنهایی دردی از اوکراین دوا نمی‌کند

طالبان ثبت‌نام دختران در آزمون کنکور 1402 را ممنوع اعلام کرد

سکه پایین آمد/ ثبات نرخ دلار آزاد

برگزاری جشنواره هفتگی"کیش من"

سفر معاون خزانه‌داری آمریکا به خاورمیانه برای هشدار در مورد دور زدن تحریم‌های ایران و روسیه

عامل مهم مسافرت هموطنان به خارج از کشور! / ضعف بزرگ شهر تبریز

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شد / «شوراها»ی گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

بهادری جهرمی:رشد اقتصادی کشور از حدود صفر، به بالای سه درصد رسیده است

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شد / «شوراها» و «هیات‌ها» گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شد / «شوراها» و «هیات‌ها»ی گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

ناسپاس‎‌ها و دشمنان از اوضاع اقتصادی قبل انقلاب تعریف می‌کنند

از آسیب‌ شناسی مدیریت فرهنگی تا پاسخ به یک تحریف اقتصادی

مجلس؛ شیری که «بی‌دندان» شده / «شوراها» و «هیات‌ها»ی گوناگون، جای نمایندگان، «قانونگذاری» می‌کنند

حضور فعال بیمه ایران در دومین نمایشگاه و همایش معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری حوزه انرژی در قشم

سازمان امور مالیاتی نحوه تعیین تخصیص کد اقتصادی به فعالان اقتصادی را اعلام کرد