ایرانیان جهان
اردوغان: برای بازگرداندن پناهجویان سوری آماده می‌شویم
سه شنبه 2 خرداد 1402 - 09:54:18
انتخاب - بین الملل
ایرانیان جهان - رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه می‌گوید دولت او در حال آماده‌سازی طرحی برای بازگرداندن مهاجران و پناهجویان سوری به کشور خود است که در جریان آن یک میلیون پناهجو به سوریه بازگردانده می‌شوند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : فارس: رئیس جمهور ترکیه می‌گوید دولت او در حال آماده‌سازی طرحی برای بازگرداندن مهاجران و پناهجویان سوری به کشور خود است که در جریان آن یک میلیون پناهجو به سوریه بازگردانده می‌شوند.
«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه برای عقب نیافتادن از رقیب خود در دور دوم انتخابات و کسب آراء ملی‌گرایان و مخالفان پذیرش مهاجران، از آماده‌سازی طرحی برای بازگشت پناهجویان سوری خبر داد.
پیشتر «کمال قلیچدار اوغلو» رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه گفته بود اردوغان در زمان حضور 20 ساله خود در قدرت، حدود 10 میلیون مهاجر و پناهجوی غیرقانونی را در ترکیه اسکان داده است.
اردوغان شامگاه دوشنبه گفت که دولت او در حال آماده‌سازی طرحی برای بازگرداندن مهاجران و پناهجویان سوری به کشور خود است که در صورت رأی آوردن در دوم انتخابات ریاست جمهوری، این طرح اجرا خواهد شد.
به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، وی در این‌باره توضیح داد:‌ «در آینده نزدیک، نقشه راهی برای بازگشت پناهندگان برنامه‌ریزی خواهد شد. اینکه چگونه بتوانیم بازگشت سریع آنها را تضمین کنیم نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهد گرفت».
قلیچدار اوغلو همچنین با وعده اخراج 10 میلیون مهاجر غیرقانونی از ترکیه در صورت پیروز شدن، گفته بود تدابیر امنیتی برای جلوگیری از ورود دوباره پناهجویان را تشدید می‌کند.
رئیس جمهور ترکیه اظهار داشت: «450 هزار پناهجوی سوری به وطن خود در شمال سوریه بازگشته‌اند. ما برنامه‌ای برای بازگرداندن یک میلیون پناهجوی دیگر نیز به آنجا داریم».
اداره مهاجرت ترکیه در ژانویه امسال گزارش داده بود که 3.5 میلیون سوری در ترکیه زندگی می‌کنند و در سال 2022 تقریباً 59 هزار نفر به مناطق امن سوریه بازگشتند.
انتخابات سراسری ترکیه (پارلمانی و ریاست جمهوری) در تاریخ 24 اردیبهشت 1402 (14 می 2023) برگزار شد که به دلیل عدم کسب بیش از 50 درصد آراء توسط هیچکدام از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، دور دوم آن قرار است در تاریخ 7 خرداد (28 می) برگزار شود.

http://www.ilandnews.ir/Fa/News/1024575/اردوغان--برای-بازگرداندن-پناهجویان-سوری-آماده-می‌شویم
بستن   چاپ