ایرانیان جهان
گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در قرقیزستان + تصاویر
شنبه 21 بهمن 1402 - 10:35:29
ایرانیان جهان - به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، مراسم جشن چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بیشکک پایتخت قرقیزستان برگزار شد.
«آوازبیک آتاخانوف» معاون وزیر امور خارجه قرقیزستان به عنوان میهمان ویژه، مقامات نهادهای مختلف قرقیزستان، سفرای کشورهای روسیه، ژاپن، پاکستان و دیپلمات های مقیم، فرهنگیان، اصحاب رسانه و تجار و صاحبان شرکت‌ها به همراه جمعی از ایرانیان حضور داشتند.
«غلامحسین یادگاری» سفیر کشورمان در قرقیزستان با خیرمقدم به میهمانان و تبریک چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب گفت: چهل و پنج سال پیش در فوریه 1979 ملت بزرگ و آگاه ایران پس از 15 سال مبارزه مستمر تحت هدایت پیشوای بزرگ خود امام خمینی(ره) و با هدف استقلال و رهایی از سیطره استعمارگران خارجی با وحدت و همدلی علیه رژیم ظالمانه پهلوی و نظام سلطنت قیام کرده و به آن پایان دادند. چند ماه بعد از آن نیز همه‌پرسی عمومی در ایران برگزار شد و مردم از تغییر حکومت از سلطنتی به جمهوری حمایت و به تشکیل جمهوری اسلامی ایران رای موافق دادند.
یادگاری افزود: در چهل و پنج سال گذشته جمهوری اسلامی ایران مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرده است. با توجه به اینکه آرمان مشخص جمهوری اسلامی ایران حرکت به سوی الگوی نوینی از سیاست خارجی مستقل و عدم وابستگی به مراکز قدرت جهانی، اعتقاد به برابری ملت‌ها در عرصه بین‌المللی، رفع وابستگی‌ها با تکیه بر توانمندی‌های داخلی بوده است، لذا شاهد بودیم موانع بسیار زیادی از سوی برخی قدرت‌های خارجی در مسیر حرکت این نظام به سمت آرمان‌های خود ایجاد شد.
سفیر کشورمان در بیشکک تاکید کرد: برخی از موانع ایجاد شد. در مسیر حرکت نظام جمهوری اسلامی، حمله حکومت وقت عراق به ایران و تحمیل 8سال جنگ به کشور، تحریم‌های بی‌سابقه اقتصادی، علمی و محروم کردن جوانان ایرانی به خصوص در زمینه هسته‌ای، ترور بیش از صد تن از مقامات ارشد و متفکران، ترور تعداد زیادی از مقامات ارشد نظامی همچون شهید صیاد شیرازی و شهید سلیمانی، عملیات‌های کور تروریستی علیه مردم جهت ناامن سازی کشور و تشویق و تلاش های متعدد برای ایجاد شورش های خیابانی قابل ذکر است.
در ادامه نیز آتاخانوف با تبریک به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: می‌خواهم اشتراکات تاریخی، فرهنگی و دوستی دیرینه مردم قرقیزستان و ایران و همچنین نبود هیچ گونه اختلاف بین کشورهایمان را خاطرنشان کنم.
در سی‌امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان قرقیزستان و جمهوری اسلامی ایران، همکاری بین کشورهایمان با توسعه تدریجی در همه سطوح مبتنی بر احترام متقابل و در نظر گرفتن منافع یکدیگر مشخص شده است. سال 2023 همکاری‌های قرقیزستان و ایران یک سال مثمر ثمر را پشت سر گذاشته است. 
وی افزود: در حوزه سیاسی ملاقات دوجانبه «سادیر جباراف» رئیس جمهور قرقیزستان با «ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور ایران در چارچوب هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در تاریخ 19 سپتامبر سال 2023 در شهر نیویورک و همچنین ملاقات «محمد مخبر» معاون اول ریاست جمهوری اسلامی ایران با «عاقل بیک جباراف» نخست وزیر قرقیزستان در چارچوب حضور در نشست شورای نخست وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای مورخ 25 الی 27 اکتبر سال 2023 در شهر بیشکک را یادآور می‌شوم.
آتاخانوف گفت: همچنین خانم «آیگل جاپاروا» بانو اول قرقیزستان در نخستین کنگره بین‌المللی بانوان تاثیرگذار در زمینه‌های علم و فرهنگ مورخ 18 الی 21 ژانویه سال 2023 در شهر تهران شرکت و ملاقات‌های دوجانبه انجام داد. علاوه بر آن، در سال 2023 سیزدهمین نشست کمیسیون مشترک بین دولتی قرقیزستان و ایران و رایزنی‌های سیاسی دوره‌ای قرقیزستان و ایران در سطح معاونان وزرای امور خارجه در تاریخ 1 فوریه سال جاری برگزار شد. همچنین قرقیزستان و ایران در چارچوب سازمان‌های بین‌المللی ضمن حمایت متقابل از یکدیگر همکاری نزدیک دارند.
آتاخانف تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو سازمان‌های معتبر جهان، در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به دستاوردهای بزرگی دست یافته و در عرصه بین‌الملل جایگاه شایسته‌ای را دارد. ضمنا، عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای و انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران را صمیمانه تبریک عرض می‌نمایم. معتقدیم که ایران به عنوان عضو سازمان همکاری شانگهای و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در تحکیم دوستی و همکاری با سایر کشورها سهم به سزایی دارد.
قرقیزستان در تعمیق مشارکت و تقویت مناسبات با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌های همکاری از جمله سیاسی، تجاری، اقتصادی، سرمایه گذاری، فرهنگی و بشردوستانه بسیار علاقه مند است. قویا اعتقاد دارم که روابط دوستی و صمیمی که بین دو کشور برقرار است و شرایط خوبی برای گسترش بیش از پیش مناسبات ایجاد می‌کند.

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

پایان پیام/ح

http://www.ilandnews.ir/Fa/News/1110851/گرامیداشت-سالگرد-پیروزی-انقلاب-اسلامی-در-قرقیزستان---تصاویر
بستن   چاپ