ایرانیان جهان
برگزاری مراسم روز ملی جمهوری اسلامی ایران درسنگال
شنبه 21 بهمن 1402 - 14:06:20
ایرانیان جهان - به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ از ابیجان، در این مراسم سامبا سای وزیر کار، گفتگو‌های اجتماعی و روابط نهاد‌های سنگال به عنوان مهمان ویژه این مراسم، سفرا، دیپلمات‌های مقیم داکار، تجار و فعالان اقتصادی، مدیران برخی سازمان‌ها و نهاد‌های فرهنگی، دانشگاهی، فرهیختگان علمی و مذهبی و ایرانیان مقیم حضور یافتند.
در این مراسم پس از نواختن سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و سنگال، حسن عسگری سفیر جمهوری اسلامی ایران در داکار طی سخنانی به ابعاد پیروزی انقلاب اسلامی ایران پرداخت و دستاورد‌های کشورمان در 4 دهه اخیر در حوزه‌های مختلف علمی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و به ویژه فناوری‌های نوین و اقتصاد دانش بنیان را برشمرد و از تاب آوری ملت ایران در برابر همه توطئه‌ها و تحریم‌های همه جانبه و فشار‌های حداکثری قدردانی کرد.
عسگری در بخش دیگری از سخنان خود سیاست خارجی ج. ا. ایران را بر پایه اصول و ارزش‌های تصریح شده در قانون اساسی مبتنی بر عدالت و نفی مداخله و سلطه خارجی دانست و اظهار داشت: " جمهوری اسلامی ایران در کنار مظلومان و ستمدیدگان جهان در هر نقطه از جهان ایستاده است. "
وی با اشاره به تحولات غزه، جنایات رژیم صهیونیستی در خلال 75 سال اشغال و ظلم و ستم بر مردم فلسطین را برشمرد و جنایات این رژیم جعلی در به شهادت رساندن بیش از 27 هزار نفر مردم مظلوم غزه به ویژه زنان و کودکان فلسطینی و تخریب کامل غزه و کرانه باختری را نمونه بارز از نقض حقوق بشر، جنایت علیه بشریت و نسل کشی و کوچ اجباری توسط رژیم صهیونیستی دانست و این جنایات وحشیانه را که مورد حمایت آمریکا و برخی کشور‌های غربی مدعی دروغین حقوق بشر است، محکوم کرد.
سفیر کشورمان در داکار در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به روابط خوب و رو به جلو سنگال و ایران در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، تبادل هیأت‌های عالی رتبه دو کشور، دیدار روسای جمهور دو کشو در حاشیه نشست سران بریکس در آفریقای جنوبی و برگزاری پنجمین کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و سنگال پس از 12 سال وقفه و امضا شش سند همکاری فیمابین دو کشور در حوزه‌های مختلف را از جمله دستاورد‌های مهم طی سال اخیر برای دو کشور خواند و خواستار توسعه روابط در تمامی عرصه‌ها شد.
در این مراسم خانم ترزا فای وزیر توسعه و همبستگی اجتماعی سنگال با اشاره به ملاقات روسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس بریکس در آفریقای جنوبی و تبادل هیأت‌های بلند پایه بین دو کشور که منجر به برگزاری کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی و تبادل اسناد در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و قضایی بین دو کشور گردید، اظهار امیدواری کرد گردید روابط دو کشور در عرصه‌های مختلف اقتصادی توسعه یابد. وی سرمایه گذاری و حضور جمهوری اسلامی ایران در سنگال را با کارخانه سنیران اتو و مشارکت در نیروگاه برق طوبی را نشانگر اراده دو کشور در توسعه روابط همه جانبه بین دو کشوردانست.
شایان ذکر است که در حاشیه این مراسم نمایشگاهی از دستاورد‌های انقلاب اسلامی طی 45 سال اخیر، صنایع دستی و فاخر کشورمان و هم چنین کتب مختلف به زبان‌های فرانسه و انگلیسی، و خودرو‌های ایرانی محصول کارخانه خودروسازی سنیران در سنگال، در معرض دید عموم قرار گرفت. ضمنا در طول مراسم فیلم‌هایی از دستاورد‌های برجسته کشورمان در حوزه‌های مختلف به ویژه اقتصادی، فرهنگ، آداب و سنن و جذابیت‌های دینی و تاریخی ایران به نمایش گذاشته شد.

http://www.ilandnews.ir/Fa/News/1110922/برگزاری-مراسم-روز-ملی-جمهوری-اسلامی-ایران-درسنگال
بستن   چاپ