ایرانیان جهان
مقام روس: کارشکنی در مسیر عضویت ازبکستان در اوراسیا ادامه دارد
شنبه 21 بهمن 1402 - 14:06:26
ایرانیان جهان - به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «اولگ مالگینوف» سفیر روسیه در «تاشکند» گفت: بازیگران خارجی وجود دارند که نمی‌خواهند ازبکستان به اتحادیه اوراسیا بپیوندد.
وی اظهار داشت: کارها برای عضویت ازبکستان در اتحادیه اقتصادی اوراسیا به طور فعال انجام می‌گیرد اما مشخص نیست که این روند چقدر طول خواهد کشید.
مالگینوف در عین حال به تلاش های مقامات ازبکستان برای عبور از مقام ناظر به مشارکت کننده کامل در سازمان اشاره کرد.
وی افزود: اتحادیه اقتصادی اوراسیا یکی از مقاصد اصلی صادرات ازبکستان است و عضویت کامل این کشور در این سازمان می‌تواند محدودیت‌های تعرفه‌ای، گمرکی و دیگر را رفع کند.
سفیر روسیه در ازبکستان خاطرنشان کرد: این کار کاملاً مؤثر انجام می شود. از ماه دسامبر سال 2020 میلادی ازبکستان به عنوان ناظر در اتحادیه اقتصادی اوراسیا در تمام مراسم ها شرکت می‌کند، به طور فعال سهم و پیشنهادات ارائه می دهد که بعدا به طور مشترک اجرا می‌شود.
سفیر روسیه اعلام کرد: اخیراً یک کارگروه بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ازبکستان فعالیت می‌کند که در حال تنظیم پیش‌نویس اصلاحات قانونی و دیگر تشریفات و ابعاد به منظور ورود کامل به اتحادیه اقتصادی اوراسیا با در نظر گرفتن تمام ویژگی های که در حال حاضر در ازبکستان وجود دارد، می‌باشد.
به گفته این دیپلمات روس، این موضوع در آینده نزدیک تسریع خواهد شد، ازبکستان همچنین در زمینه پیوستن به سازمان تجارت جهانی نیز فعالیت می‌کند و بنابراین لازم است تشریفات برای پیوستن به هر دو سازمان هماهنگ شود.
سفیر روسیه گفت: این هدف (پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا) در دستور کار روابط ازبکستان و روسیه قرار دارد. یک هفته پیش «عبدالله عارف اف» نخست وزیر در نشست شورای بین دولتی اوراسیا سخنرانی و در آنجا پیشنهاداتی را برای تسهیل جابجایی کالا، بهبود تشریفات لجستیکی و دیگر ابعاد ارائه کرد.
وی تاکید کرد: در روند کنونی بازسازی روابط بین المللی از جمله روابط اقتصادی بین المللی بازیگران خارجی وجود دارند که نمی خواهند ازبکستان این گام را بردارد.
گفتنی است، روز 2 فوریه در نشست شورای بین دولتی اتحادیه اقتصادی ارواسیا در «آلماتی» قزاقستان «عبدالله عارف اف» نخست وزیر ابتکاری را برای برگزاری اولین نشست مشترک اتاق بازرگانی و صنایع ازبکستان و شورای تجاری اتحادیه اقتصادی ارواسیا در ازبکستان مطرح کرد.
روسیه یکی از بزرگ ترین همکاران اقتصادی و بازرگانی ازبکستان است، مبادلات بازرگانی این دو کشور در سال 2023 میلادی در سطح 9 میلیارد و 800 میلیون دلار قرار گرفته است.
در حال حاضر در ازبکستان بیش از 961 واحد شرکت مشترک با سرمایه‌گذاری روسیه فعالیت می‌کنند. در ازبکستان نمایندگی 64 شرکت روسیه به ثبت رسیده است.
در روسیه نیز بیش از 560 شرکت شراکت سرمایه‌گذاران ازبکی در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند.
روسیه استقلال این کشور را در تاریخ 20 مارس سال 1992 میلادی به رسمیت شناخته و در همین روز بین این دو کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.
پایان پیام/ح

http://www.ilandnews.ir/Fa/News/1110925/مقام-روس--کارشکنی-در-مسیر-عضویت-ازبکستان-در-اوراسیا-ادامه-دارد
بستن   چاپ