ایرانیان جهان
اعلام نتایج نهایی انتخابات پاکستان؛ شگفتی‌سازی حامیان عمران‌ خان
يکشنبه 22 بهمن 1402 - 13:02:29
ایرانیان جهان - ایسنا / کمیسیون انتخابات پاکستان نتایج نهایی انتخابات پارلمانی این کشور را اعلام کرد.
کمیسیون انتخابات پاکستان امروز (یکشنبه) با گذشت سه روز از انتخابات نتایج نهایی انتخابات سراسری 8 فوریه را اعلام کرد، نامزدهایی که عمدتاً با حزب سیاسی عمران خان، نخست وزیر سابق زندانی مرتبط هستند، بیشترین کرسی‌ها را به دست آوردند.
گفته شده نامزدهای مستقل وابسته به حزب تحریک انصاف پاکستان (PTI) به رهبری عمران خان، با کسب 102 کرسی از 265 کرسی، انتظارات را زیر پا گذاشتند.
بازار
براساس گزارش جئو، مستقل‌ها 102 کرسی به دست آوردند و پس از آن حزب مسلم لیگ پاکستان نواز شریف (PML-N) با 73 کرسی و حزب مردم پاکستان به رهبری بلاول بوتو زرداری موفق به کسب 54 کرسی شدند.
برای اولین بار در تاریخ سیاسی پاکستان، نمایندگان مستقل (اکثریت حامی عمران خان) توانسته‌اند بیشترین آرا را به خود اختصاص دهند، اما تشکیل دولت از سوی آن‌ها بعید به نظر می‌رسد.
طبق قانون انتخابات پاکستان، اگر هیچ حزبی اکثریت (نیم+یک) آرای رأی‌دهندگان را نتواند از آن خود کند، حزب پیروز (با بیشترین کرسی) باید اقدام به ائتلاف سازی کند اما بسیاری بر این باورند که نواز شریف که برخی می‌گویند از حمایت ارتش پاکستان برخوردار است تلاش کرده تا ائتلاف شکل دهد و نخست‌وزیر شود.
انتخابات در دو حوزه انتخابیه به ترتیب به دلیل فوت یک نامزد و ناقص بودن رای گیری دیرتر برگزار می شود. یک حزب برای تشکیل دولت با اکثریت ساده به 169 کرسی در مجلس ملی 336 عضوی نیاز دارد.
عمران خان، نخست‌وزیر پیشین در زندان است و حزب او به نام «تحریک عدالت و انصاف» از شرکت در انتخابات منع شده بود. از این رو، نامزدهای این حزب به عنوان افراد مستقل در انتخابات سراسری شرکت کردند.
عمران خان و نواز شریف، نخست‌وزیر سابق پاکستان هر دو روز جمعه در این انتخابات اعلام پیروزی کردند.
در انتخابات پارلمانی روز پنجشنبه پاکستان 265 کرسی از مجموع 266 کرسی در معرض رقابت قرار گرفتند. یک حزب سیاسی برای کسب اکثریت نسبی در پارلمان نیازمند 133 کرسی است.
روز پنجشنبه 128 میلیون پاکستانی به پای صندوق‌های رای رفتند تا دولت بعدی کشورشان را برای پنج سال آتی و همچنین مجلس قانونگذاری چهار ایالت کشورشان را انتخاب کنند.
به گزارش رسانه‌ پاکستانی داون، عمران خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان و دیگر سیاستمداران سرشناسی که در زندان به سر می‌برند، از طریق پستی در انتخابات شرکت کردند.
پاکستان یک دموکراسی پارلمانی است و رأی‌گیری برای کرسی‌های مجلس قانونگذاری فدرال به نام «مجلس ملی» و چهار مجلس قانونگذاری استانی یا ایالتی انجام می‌شود.
مجلس ملی پاکستان از 336 کرسی تشکیل شده است. 266 کرسی از طریق رای‌گیری مستقیم در روز انتخابات مشخص می‌شود، در حالی که 70 کرسی اختصاصی - 60 کرسی برای زنان و 10 کرسی برای غیرمسلمانان - بر اساس قدرت هر حزب در مجلس اختصاص داده شده است.
پس از تشکیل مجلس ملی، رای‌گیری پارلمانی برای انتخاب رهبر مجلس برگزار می‌شود که نخست‌وزیر می‌شود. یک نامزد موفق باید اکثریت ساده را در مجلس به دست آورد، یعنی حمایت حداقل 169 عضو. هنگامی که یک نامزد نخست‌وزیری در مجلس ملی رأی آورد، به عنوان نخست‌وزیر سوگند یاد می‌کند. نخست‌وزیر جدید وزرای کابینه را انتخاب می‌کند که دولت فدرال را تشکیل می‌دهند. روند مشابهی در سطح ایالتی برای انتخاب سروزیر و یک دولت محلی دنبال می‌شود.

http://www.ilandnews.ir/Fa/News/1111148/اعلام-نتایج-نهایی-انتخابات-پاکستان؛-شگفتی‌سازی-حامیان-عمران‌-خان
بستن   چاپ