ایرانیان جهان
تجلیل از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران در کابل + تصاویر
يکشنبه 22 بهمن 1402 - 16:05:56
ایرانیان جهان - به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، شیر محمد عباس استانکزی معین سیاسی وزارت خارجه طالبان امروز(یک‌شنبه،22 بهمن) در مراسم تجلیل از 45مین سالروز پیروزی انقلاب جمهوری اسلامی ایران در کابل صحبت می‌کرد، گفت که پیروزی انقلاب جمهوری اسلامی ایران، ثمره اتحاد و یک‌ پارچگی میلیون‌ها مرد و زن مسلمان ملت ایران است، این روز را من به نمایندگی از امارت اسلامی افغانستان به سفیر و دیپلمات‌های ایرانی از طریق شما به دولت و ملت شریف ایران تبریک تهنیت عرض می‌‌دارم.
استانکزی افزود: چنانچه هویدا است که بیش از دو نیم سال گذشته تعامل، توسعه و گسترش مناسبات میان طالبان و جمهوری اسلامی ایران در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی،علمی و غیره چشم‌گیر و قابل توجه بوده‌اند.
این مقام وزارت امور خارجه طالبان تاکید کرد که افغانستان و ایران بر اساس حسن نیت و حسن هم‌جواری به سوی اعتماد‌سازی متقابل حرکت نموده و به این نگرش رسیده‌اند که باعث دست‌یابی به اصول و منافع مردمی دو کشور با نگاه بُرد و بُرد تعامل داشته باشند.

ایرانیان جهان

معاون سیاسی وزارت امور خارجه طالبان افزود: پس زمینه‌های مشترک تاریخی دینی، فرهنگی و زبانی میان دو کشور سبب می‌گردد، تا روابط میان دو کشور در ابعاد مختلف از قبل گسترش و تقویت یابد چنانچه متقی صاحب سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی افغانستان به تاریخ 2 جدی سال روان در همایش بین‌المللی تهران در خصوص فلسطین اشتراک نمودند و در حاشیه این نشست، ملاقات‌های سودمند و ارزشمند دوجانبه با وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران داشتند، که بر تقویت و گسترش روابط حسنه میان دو کشور افزوده است.
استانکزی در بخش دیگر ازصحبت‌هایش گفت: اقتصاد و تجارت یکی از حوزه‌های مهم همکاری میان دو کشور در جهت تعاملات دو جانبی و اقتصادی است که روابط اقتصادی بین افغانستان و جمهوری اسلامی ایران همواره در حال گسترش است.
این مقام وزارت امور خارجه طالبان با اشاره به سفر معاون اقتصادی دولت سرپرست افغانستان به جمهوری اسلامی ایران گفت: چنانچه عبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریاست الوزراء در راس هیات 30 نفره از تاریخ 13 الی 19 عقرب سال جاری سفر نمودند، که شاهد به امضا رسیدن چندین توافق نامه درعرصه‌های اقتصادی و تجاری میان دو کشور بودیم که اکنون برای عملیات شدن این توافق نامه تلاش‌ها جریان دارد.
استانکزی گفت: در بخش قضایی ما میزبان هیات بلند رتبه عدلی و قضایی جمهوری اسلامی ایران بودیم که در این راستا از جمهوری اسلامی ایران صمیمانه ابراز امتنان و قدردانی می‌نمایم.

ایرانیان جهان

این مقام وزارت امور خارجه طالبان خاطر نشان کرد که امارت اسلامی خواهان گسترش تقویت کشورهای همسایه و من‌جمله جمهوری اسلامی ایران می‌باشد و به تداوم این روابط در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، امنیتی و اقتصادی تاکید می‌ورزد.
قابل یادآوری است که در بیش از دو سال گذشته با استقرار دولت سرپرست افغانستان، روابط افغانستان و جمهوری اسلامی ایران در ابعاد مختلف گسترش یافته و مقامات این دو کشور در سفر‌های خویش توافق‌نامه‌های زیادی همکاری را امضا کردند.
مقامات دولت سرپرست افغانستان بار‌ها تاکید کردند که امارت اسلامی افغانستان در کنار جمهوری اسلامی ایران دست بیگانه‌گان را از منطقه کوتا می‌کنند.

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

پایان پیام/

http://www.ilandnews.ir/Fa/News/1111188/تجلیل-از-سالروز-پیروزی-انقلاب-اسلامی-ایران-در-کابل---تصاویر
بستن   چاپ