ایرانیان جهان
فراخوان «تحریک انصاف» برای تظاهرات سراسری در پاکستان
يکشنبه 22 بهمن 1402 - 16:46:10
ایرانیان جهان - تسنیم / حزب تحریک انصاف در فراخوانی از هوادارانش خواست تا در تظاهرات مسالمت‌آمیز در سراسر کشور علیه آنچه تقلب در انتخابات خوانده است، شرکت کنند.
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، حزب تحریک انصاف پاکستان در اعتراض به آنچه تقلب در انتخابات این کشور خوانده، فراخوان تظاهرات سراسری منتشر کرد.
در ادامه فراخوان آمده است اعتراضات مسالمت‌آمیز از ساعت 14:00 امروز (یکشنبه، 22 بهمن) در سراسر پاکستان آغاز خواهد شد.
حزب تحریک انصاف که بنیان‌گذار آن، عمران خان در زندان به‌سر می‌برد، از شرکت در انتخابات منع شده بود، اما نامزدان طرفدار این حزب که به‌طور مستقل در انتخابات اشتراک کرده بودند، با 102 رأی پیشتاز هستند و پس از آن نامزدان حزب «مسلم لیگ (نواز)» با 73 کرسی و حزب «مردم پاکستان» با 54 کرسی در جایگاه‌های دوم و سوم قرار دارند.
بازار
حزب تحریک انصاف برای تشکیل دولت به تنهایی به 169 کرسی نیاز دارد و در شرایط کنونی، باوجود پیشتازی در انتخابات، نمی‌تواند به تنهایی دولت تشکیل دهد.
پارلمان پاکستان در مجموع 342 کرسی وجود دارد. از این تعداد سرنوشت 266 کرسی از طریق انتخابات مستقیم تعیین می‌شود. بر اساس قانون اساسی پاکستان 10 کرسی برای اقلیت‌های مذهبی و 60 کرسی برای زنان در نظر گرفته است که با نمایندگان نسبی در میان احزاب با بیش از 5 درصد آرا پر خواهند شد.
آمار رسمی نتایج انتخابات پاکستان؛ نامزدهای تحت حمایت «تحریک انصاف» همچنان پیشتاز هستند
این در حالی است که حزب مسلم‌لیگ نواز شریف اعلام پیروزی کرده و در عین حال بدون توجه به پیشتازی نامزدان طرفدار عمران خان به‌دنبال ائتلاف با احزاب مردم پاکستان به رهبری بلاول بوتوزرداری و جمعیت علمای پاکستان است.
انتخابات پارلمانی و ایالتی پاکستان روز پنج‌شنبه هفته گذشته برگزار شد، اما هنوز نتایج نهایی آن اعلام نشده است.

http://www.ilandnews.ir/Fa/News/1111199/فراخوان-«تحریک-انصاف»-برای-تظاهرات-سراسری-در-پاکستان
بستن   چاپ