ایرانیان جهان
21 محصول جدید به سبد صادراتی استان زنجان اضافه شد
دوشنبه 23 بهمن 1402 - 12:42:06
ایرانیان جهان - به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، حسین محمدی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش سه برابری حجم صادرات زنجان اظهارداشت: صادرات استان شامل صادرات از طریق گمرک استان و صادرات از طریق سایر گمرکات کشور با مبدا تولیدی استان می باشد. از این رو وقتی صحبت از صادرات استان می شود، بایدصادرات بر مبنای مبدا تولید لحاظ گردد که هم شامل صادرات از گمرک زنجان و هم از سایر گمرکات کشور با نام استان وتوسط تولیدکنندگان استان می باشد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان ادامه داد: بر اساس هدف گذاری ابلاغی وزارت صمت در سال 1402 برای صادرات استان ، تعهد 627 میلیون دلاری تعیین شده که سهم 9 ماهه برای استان از این تعهد، 470 میلیون دلار است.
وی اظهار کرد: صادرات استان در 9 ماهه امسال بر مبنای مبدا تولید 457 میلیون دلار است که نشان دهنده تحقق 97 درصدی تعهدات است و این میزان در کشور 88 درصد می باشد.
محمدی خاطرنشان کرد: این شرایط در حالی است است که قیمت پایه صادرات محصولات صادراتی استان به دلیل کاهش قیمت جهانی فلزات اساسی بسیار کاهشی بوده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان گفت: حجم صادرات استان در 9 ماهه امسال 867 هزارتن بوده که فقط 181 هزار تن آن از گمرک استان صادر شده و صادرات مابقی از سایر گمرکات کشور انجام شده است. 
وی افزود: میزان صادرات استان در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد سه برابری داشته است و این نشان دهنده حرکت رو به رشد صادرات استان می باشد. 
محمدی افزود: از سوی دیگر در 9 ماهه امسال با افزایش 11 کشور صادراتی جدید و 21 محصول صادراتی جدید و 31 صادر کننده حقیقی جدید در استان شاهد تغییر سبد صادرات استان نیز بوده ایم که امید داریم تا پایان سال تغییرات افزایشی دیگری را هم شاهد باشیم. 
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان با بیان اینکه سهم صادرات استان از صادرات کشور 1.3 درصد است، گفت: حجم واردات استان نیز در 9 ماهه سال جاری نزدیک به 490 میلیون دلار است که از این نظر با در نظر گرفتن مجموع صادرات و واردات شاهد حجم تجارت خارجی بالای 940 میلیون دلاری در استان بوده‌ایم.

http://www.ilandnews.ir/Fa/News/1111430/21-محصول-جدید-به-سبد-صادراتی-استان-زنجان-اضافه-شد
بستن   چاپ