ایرانیان جهان
آخرین وضعیت اقتصادی و سهم آذربایجان‌شرقی در کشور
دوشنبه 23 بهمن 1402 - 12:42:06
ایرانیان جهان - به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، حیدر فتح‌زاده امروز در جلسه رونمایی از «برنامه راهبردی و عملیاتی توسعه متوازن استان آذربایجان شرقی» که با حضور استاندار در سازمان برگزار شد، گفت: مهمترین اهداف این برنامه راهبردی، تبیین مفهومی سند تحول دولت مردمی، تعیین اهداف کیفی و کمی، ایجاد زنجیره به هم پیوسته ارزش، آینده نگری و آینده اندیشی است.
وی مشارکت و شبکه سازی، خلق مزیت پایدار، اصلاح فرایند و تسهیل‌گری، ارتقاء اعتماد و سرمایه اجتماعی، توانمندسازی و تولید ثروت و ارزش افزوده، ارتقاء بهره وری و تعالی سازمانی و در نهایت عدالت و پیشرفت را از دیگر آرمان های برنامه راهبردی و عملیاتی توسعه متوازن استان عنوان کرد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی تصریح کرد: بنیان‌های نظام برنامه ریزی استان آذربایجان شرقی را اسناد بالادستی «بیانیه گام دوم انقلاب»، «سند تحول دولت مردمی»، «برنامه آمایش سرزمین» و «برنامه هفتم توسعه کشور» تشکیل می‌دهند.
فتح‌زاده اذعان داشت: برنامه های عملیاتی استان را در بخش های توسعه‌ای صنعت، معدن، کشاورزی، حمل و نقل، گردشگری، انرژی، آب، دیپلماسی اقتصادی، رفاه و سلامت، آموزش، توانمندسازی حاشیه نشینان و بهینه سازی منابع به جد دنبال می‌کنیم.
این مسوول همچنین به مواردی مثل فعال‌سازی واحدهای راکد و نیمه فعال صنعتی و تعیین تکلیف وضعیت معادن راکد و غیرفعال استان، ایجاد اکوسیستم خلاقیت و نوآوری در بخش صنعت با همکاری دانشگاه‌ها و تشکل های صنفی، توسعه فعالیت‌های پایین‌دست معادن با رویکرد تکمیل زنجیره ارزش و ارتقاء سهم بخش معدن از کل ارزش افزوده استان، اشاره کرد.
فتح‌زاده یادآور شد: استان آذربایجان شرقی با کشورهای ارمنستان و آذربایجان از طریق شهرستان‌های جلفا و خداآفرین 235 کیلومتر مرز مشترک و با استان‌های آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان 965 کیلومتر همجواری دارد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی، تصریح کرد: سهم جمعیتی استان از کشور 4.79 درصد، سهم ارزش افزوده استان 3.96 درصد، سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی استان 3.51 درصد، سهم ارزش افزوده صنعت استان 5.25 رصد، سهم ارزش افزوده بخش معدن استان 17.03 درصد و سهم ارزش افزوده بخش خدمات استان از کشور 3.29 درصد است.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود توضیح داد: وجود رود دائمی ارس، برخورداری از ویژگی های طبیعی حاکم بر حریم این رودخانه، جنگل های اطراف، تنوع زیست محیطی و آثار باستانی شرایط ویژه ای به این منطقه بخشیده که نیازمند نگاه سیستمی در برنامه ریزی های این بخش از استان است. 
فتح‌زاده خاطرنشان کرد: توانمندسازی و ارتقای درآمد ساکنان حاشیه رود ارس به عنوان حافظان مرز از اولویت های برنامه ریزی استان محسوب می‌شود و لازم است نهادها و سازمان های مختلف که با موضوع رود ارس درگیر هستند اهتمام ویژه ای به این امر داشته باشند تا از مهاجرت روستایی کاسته و گام‌های موثر برای توسعه منطقه در ابعاد مختلف برداشته شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی همچنین به تشریح آخرین وضعیت پروژه های ملی در استان از جمله سد قیزقلعه سی، سد خداآفرین، تصفیه خانه فاضلاب تبریز، تصفیه خانه فاضلاب مرند و غیره همچنین مهم ترین پروژه های خصوصی در استان پرداخت.
در این جلسه معاونان و مدیران بخش های مختلف سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی به ارائه گزارشی از فعالیت های متبوع و برنامه‌های پیش رو پرداختند.
پایان پیام/

http://www.ilandnews.ir/Fa/News/1111431/آخرین-وضعیت-اقتصادی-و-سهم-آذربایجان‌شرقی-در-کشور
بستن   چاپ