ایرانیان جهان
قاچاق ماهانه 10 تن زعفران از مرز‌های کشور
دوشنبه 23 بهمن 1402 - 15:02:41
ایرانیان جهان - باشگاه خبرنگاران /نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: ماهانه حداقل 10 تن زعفران به آن سوی مرز‌ها قاچاق می‌شود که براین اساس حداقل از درآمد ارزی 100 میلیون دلار بی نصیب هستیم.
غلامرضا میری گفت: با توجه به موانع سد راه صادرات زعفران و افزایش قاچاق انتظار می‌رود که میزان صادرات به رقم سال گذشته 286 تن برسد.
به گفته او، گرچه سال گذشته موانع بازگشت ارز به سامانه نیما را داشتیم، اما امسال به دلیل اختلاف قیمت ارز سامانه نیما با بازار آزاد، میزان قاچاق افزایش یافته است.
میری ادامه داد: برآورد‌ها حاکی از آن است که ماهانه حداقل 10 تن زعفران به آن سوی مرز‌ها قاچاق می‌شود که براین اساس حداقل از درآمد ارزی 100 میلیون دلاری بی نصیب هستیم.
نایب رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به راهکار کنترل قاچاق طلای سرخ افزود: با توجه به برآورد سالانه 120 تن قاچاق زعفران معادل خروج حداقل 120 میلیون ارز از مرز‌های کشور انتظار می‌رود که مشکلات بازگشت ارز به سامانه نیما مرتفع شود به طوریکه با قیمت‌های توافقی امکان فروش ارز به واردکنندگان وجود داشته باشد. ناگفته نماند با جلوگیری از قاچاق زعفران و توسعه بازار‌های صادراتی، صادرکنندگان به سراغ فرآورده‌های جانبی زعفران می‌روند که این امر به افزایش درآمد‌های ارزی کمک می‌کند.
بازار
او قیمت کنونی هرکیلو زعفران دسته را 55 تا 56 میلیون تومان، پوشال 70 تا 71 میلیون تومان، سرگل 73 تا 75 میلیون تومان و نگین 74 تا 82 میلیون تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به شرایط اقتصادی امکان پیش بینی قیمت‌ها در بازار برای ایام پایانی سال وجود ندارد.

http://www.ilandnews.ir/Fa/News/1111475/قاچاق-ماهانه-10-تن-زعفران-از-مرز‌های-کشور
بستن   چاپ