ایرانیان جهان
رایزنی پوتین و السیسی پیرامون غزه و تاکید بر راه‌حل 2دولتی
جمعه 3 فروردين 1403 - 12:08:49
ایرانیان جهان - ایسنا / روسای جمهور مصر و روسیه در گفت‌وگوی تلفنی بر اولویت راه‌حل 2دولتی جهت تضمین امنیت و ثبات منطقه تاکید کردند.
«احمد فهمی» سخنگوی دفتر ریاست جمهوری مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد «عبد الفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر شامگاه پنج‌شنبه گفتگوی تلفنی با «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود داشت.
به گفته فهمی، السیسی و پوتین در این تماس تلفنی درباره شرایط جهان و منطقه به‌ویژه نوار غزه گفت‌وگو کرده و راه‌های برقراری آتش‌بس فوری در این منطقه را بررسی کردند.

بر اساس این بیانیه، پوتین از اقدامات مستمر مصر در دو سطح سیاسی و انسان‌دوستانه تقدیر کرده و بر اتفاق‌نظر دو کشور درباره لزوم برقراری آتش‌بس، انتقال کمک‌های بشردوستانه و نیز اولویت راه‌حل 2دولتی برای بازگرداندن صلح و امنیت به منطقه تاکید کرد.
طبق بیانیه یاد شده، همچنین السیسی و پوتین در این گفت‌وگوی تلفنی راه‌های تقویت همکاری‌های مشترک دو کشور در تمامی زمینه‌ها را بررسی کردند.
السیسی در ادامه این گفت‌وگو نیز به پوتین به مناسبت پیروزی دوباره‌اش در انتخابات ریاست جمهوری روسیه تبریک گفت و برای او موفقیت و برای مردم روسیه پیشرفت و شکوفایی بیشتر را آرزو کرد.
همزمان با این تماس تلفنی، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا در سفر به قاهره و دیدار با السیسی، درباره اوضاع فعلی در نوار غزه رایزنی و آخرین تحولات مربوط به تلاش‌های مشترک برای میانجی‌گری جهت دستیابی به آتش‌بس و تبادل اسرا را بررسی کردند. بلینکن امروز (جمعه) عازم اراضی اشغالی فلسطین شده است.
حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه که از هفتم اکتبر 2023 ادامه دارند، ده‌ها هزار قربانی در میان غیرنظامیان که بیشترشان زنان و کودکان هستند، برجای گذاشته و موجب ویرانی گسترده زیرساخت‌ها در این منطقه شده است.
در نتیجه این حملات وحشیانه و کشتار جمعی فلسطینی‌ها در نوار غزه، دیوان بین‌المللی دادگستری برای اولین بار رژیم صهیونیستی را به اتهام ارتکاب کشتار جمعی به حضور در دادگاه فراخواند و ماه ژانویه با صدور حکم‌های موقتی به این رژیم دستور داد کشتارهای جمعی را متوقف کرده و اقدامات لازم را برای تضمین انتقال کمک‌های بشردوستانه برای غیرنظامیان در غزه در پیش بگیرد اما تل‌آویو تاکنون به هیچ یک از این حکم‌ها عمل نکرده است.

http://www.ilandnews.ir/Fa/News/1120919/رایزنی-پوتین-و-السیسی-پیرامون-غزه-و-تاکید-بر-راه‌حل-2دولتی
بستن   چاپ