ایرانیان جهان
تورم کانادا زیر یک درصد آمد
یکشنبه 5 بهمن 1399 - 11:25:42 AM
ایرانیان جهان-به گزارش ایسنا به نقل از گلوب اند میل، متوسط نرخ تورم کانادا در 12 ماه منتهی به دسامبر با 0.3 درصد کاهش نسبت به ماه قبل به 0.7 درصد رسید که این نرخ تورم، 0.1 درصد کم تر از نرخ قبلی برآورد شده توسط کارشناسان و پاییین ترین تورم ثبت شده در این کشور طی سه ماه اخیر محسوب می شود.
در بین بخش‌های مختلف، بیشترین تورم مربوط به مواد غذایی و نوشیدنی با 1.1 درصد بوده است. تورم آب و برق نیز 1.0 درصد و مراقبت های درمانی با 0.9 درصد اندازه گرفته شده است. از سوی دیگر کمترین تورم مربوط به بخش حمل و نقل با منفی 14.5 درصد و فرهنگ و آموزش با منفی 1.6 درصد بوده است.
بانک مرکزی کانادا تا پیش از بحران کرونا بر خلاف همتای آمریکایی خود تاکنون توانسته بود نرخ تورم را در محدوده دو درصدی باقی نگه دارد و این مساله به ثبات نرخ بهره نیز کمک کرده بود. با این حال این بانک اعلام کرده است که تحت تاثیر شیوع کرونا و سقوط قیمت نفت، نرخ تورم این کشور احتمالا در محدوده صفر درصدی نوسان پیدا خواهد کرد و انتظار می رود که دست کم در طول سه ماهه نخست سال شاهد تداوم این وضعیت باشیم.
پس از مدت ها تعطیلی گسترده کسب و کارها، بخش های مختلف اقتصادی کانادا به تدریج در حال بازگشایی هستند و روند بازگشت کارکنان به کارهای خود آغاز شده است. انتظار می رود به زودی مخارج مصرف کنندگان افزایش پیدا کند هر چند تا بازگشت مخارج به سطوح پیش از کرونا مدت ها زمان لازم است.
طبق اعلام مرکز آمار کانادا، تورم ماهانه در ماه دسامبر با 0.1 درصد افزایش نسبت به ماه قبل به 0.3 درصد رسیده است. هسته تورمی نیز که تغییرات قیمتی انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن ها در نظر نمی گیرد تا پایان این ماه با 0.3 درصد کاهش نسبت به ماه قبل خود به 1.0 درصد رسیده است.
در بازه زمانی 1915 تا 2020، بالاترین تورم ماهانه ثبت شده در کانادا 21.6 درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز منفی 17.8 درصد بوده است.

http://www.ilandnews.ir/Fa/News/218169/تورم-کانادا-زیر-یک-درصد-آمد
بستن   چاپ