ایرانیان جهان

آخرين مطالب

گمانه‌زنی اندیشکده آمریکایی درباره پیشتازی رئیسی آلمان

گمانه‌زنی اندیشکده آمریکایی درباره پیشتازی رئیسی
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - مشرق /متن پیش رو در مشرق منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
یک اندیشکده آمریکایی می‌گوید کارزار انتخاباتی آتی احتمالاً بر رقابت سه‌جانبه میان رئیسیِ محافظه‌کار، لاریجانی عملگرای سابقاً محافظه‌کار، و جهانگیری از چهره‌های اصلاح‌طلب متمرکز خواهد بود.
مؤسسه واشنگتن در گزارشی تحلیلی به بررسی و واکاوی پنج نکته درباره آغاز فصل انتخابات ریاست جمهوری در ایران پرداخت و نوشت: چرخه انتخابات ریاست جمهوری در ایران شدیداً تحت نظارت شورای نگهبان قرار دارد. این نهاد قدرتمند حکومتی دوازده عضو دارد و صلاحیت کاندیداها را بر اساس معیارهای سختگیرانه مورد بررسی قرار می‌دهد.
مخاطبان گرامی، محتوا و ادعاهای مطرح‌شده در این گزارش، صرفاً جهت تحلیل و بررسی رویکردها و دیدگاه‌های اندیشکده‌های غربی منتشر شده است و ادعاها و القائات احتمالی این مطالب هرگز مورد تأیید مشرق نیست.
در این گزارش آمده است: شاید در نتیجه همین محدودیت‌ها بود که تنها 529 نفر طی مهلت پنج روزه ثبت‌نام به وزارت کشور مراجعه کردند. در مقام مقایسه، این رقم 1636 نفر در سال 2017، 686 نفر در سال 2013، 476 نفر در سال 2009، و 1014 نفر در سال 2005 بود. اندکی پس از پایان مهلت ثبت‌نام، شورای نگهبان اعلام کرد که همه ثبت‌نامی‌ها به‌جز 40 نفر به خاطر عدم ارائه حداقل مدارک لازم بلافاصله رد صلاحیت شده‌اند. شورای نگهبان فهرست نهایی نامزدهای مورد تائید را روز 28 مه (7 خرداد) اعلام خواهد و نام‌های بیشتری تا آن روز خط خواهند خورد.
این اندیشکده آمریکایی با اشاره به فروکش کردن هیجانات و گمانه‌زنی‌ها در خصوص ثبت‌نام نامزدها، نکاتی چند را در رابطه با انتخابات و پس از آن خاطرنشان ساخت و مدعی شد:
آیت‌الله ابراهیم رئیسی به نظر پیشتاز زودهنگام انتخابات خواهد بود. [آیت‌الله] علی خامنه‌ای رهبر ایران از ماه مارس ظاهراً در خصوص لزوم نامزد شدن رئیس قوه قضائیه علائمی ارسال کرده است. این امر در قالب توصیف ویژگی‌های مطلوب یک رئیس‌جمهور که با مشخصه‌های رزومه [آیت‌الله] رئیسی همخوانی دارند از طریق روزنامه کیهان طی ماه گذشته صورت گرفته است. حمایت تلویحی [آیت‌الله] خامنه‌ای از [آیت‌الله] رئیسی شاید موجب شده تا کاندیداهای برجسته محافظه‌کار نظیر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس از نامزدی در انتخابات خودداری کنند و قصد خود مبنی بر حمایت از گزینه رهبر را نمایان سازند. در خصوص برنامه هسته‌ای و روابط با آمریکا، [آیت‌الله] رئیسی از زمان کارزارهای انتخاباتی سال 2017 جندان درباره این مسائل سخن نگفته و ترجیح داده بر روی مسائل مرتبط با قوه قضائیه تمرکز کند. رویکرد او احتمالاً یک رویکرد محافظه‌کارانه خواهد بود، اما برای ارزیابی مواضع دقیق وی در خصوص هر یک از این مسائل هنوز خیلی زود است.
علی لاریجانی و دولت سوم روحانی
علی لاریجانی از طریق جلب حمایت پایگاه حامیان روحانی می‌تواند به‌ عنوان رقیب اصلی رئیسی پدیدار شود. رئیس سابق مجلس در میان عموم مردم جاذبه‌ای ندارد و خودش نیز فاقد یک پایگاه حمایتی قوی است ــ در حقیقت، برخی از ناظران امور ایران تأکید می‌کنند که خانواده او علیرغم برخورداری از پیوندهای قوی با روحانیون قم، عقب‌گردهای عمده‌ای طی چند سال اخیر داشته است. با وجود این، لاریجانی همچنان می‌تواند از طریق جذب عملگرایانی که نمی‌خواهند شاهد ریاست جمهوری [آیت‌الله] رئیسی باشند، خودش را به‌ عنوان یک کاندیدای بینابین مطرح کند.
حیات سیاسی لاریجانی داستان جالبی دارد و به جای آنکه به کارزار انتخاباتی وی ضربه بزند، می‌تواند به نفع او تمام شود. لاریجانی در ابتدا یک چهره محافظه‌کار بود و مذاکرات هسته‌ای سال 2004-2005 را به باد انتقاد گرفت، سپس یک دهه بعد به یک چهره عملگرا تبدیل شد و از مواضع روحانی در قبال برنامه جامع اقدام مشترک سال 2015 (برجام) حمایت به عمل آورد. این تغییر مواضع موجب شده تا برخی از نامزدها در قالب فعالیت‌های تبلیغاتی خود در رسانه‌های اجتماعی شعارهایی نظیر «لاریجانی همان روحانی است» و «دولت سوم روحانی» را سر دهند و در راستای نشان دادن پیوند منفی میان این کاندیدا و سیاست‌های روحانی، یک انسان دو چهره به نام «روحانیجانی» را به تصویر بکشند. با وجود این، اگر عوامل اردوگاه روحانی متقاعد شوند که لاریجانی رویکرد رئیس‌جمهور را دنبال خواهد کرد، چنین تبلیغاتی ممکن است نتیجه عکس دهند.
جهانگیری احتمالا گزینه اصلی اصلاحات خواهد بود
اصلاح‌طلبان در تلاشند تا با رد صلاحیت‌های احتمالی مقابله کنند. جبهه اصلاح‌طلب تصمیم گرفت چندین نامزد را در جریان مهلت ثبت‌نام معرفی کند، زیرا می‌دانست که شورای نگهبان بسیاری از آنها را رد صلاحیت خواهد کرد و امیدوار بود که حداقل چند نفر از آنها اجازه یابند در انتخابات حاضر شوند. آنها در راستای انتخاب نامزد اصلی خود شاید منتظر پایان روند بررسی صلاحیت‌ها بمانند. برجسته‌ترین چهره ثبت‌نامی آنها اسحاق جهانگیری معاون رئیس‌جمهور است که فی‌نفسه یک اصلاح‌طلب محسوب نمی‌شود، اما توسط جنبش اصلاحات به‌ عنوان یک کاندیدای اصلی پیشنهاد شده است. با این وجود، محافظه‌کاران پیشاپیش به یک پیروزی در مواجهه با اصلاح‌طلبان دست یافته‌اند: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه روحانی برای انتخابات ثبت‌نام نکرد که دلیلش احتمالاً پیامد رسوایی «فایل صوتی ظریف» بوده است.
احتمال رد صلاحیت احمدی نژاد
احمدی‌نژاد و دیگر نامزدهای نظامی به نظر یک چالش کوچک‌تر قلمداد می‌شوند. شورای نگهبان احتمالاً امسال نیز همانند سال 2017 احمدی‌نژاد را رد صلاحیت خواهد کرد. دیگر مقامات نظامی و وابسته به سپاه نظیر سعید محمد، حسن دهقان وزیر سابق دفاع، علیرضا افشار فرمانده اسبق بسیج، و محسن رضایی فرمانده اسبق سپاه ــ اقبال کمتری خواهند داشت. [سردار سرلشگر] حسین سلامی فرمانده کنونی سپاه پیشاپیش گفته که سپاه طبق سیاست رسمی خود علناً از هیچ نامزدی حمایت نمی‌کند.
مسیر پیش رو
در بخش دیگری از این گزارش به پیشینه انتخابات ایران و اینکه کارزار انتخاباتی در انتخابات پیشین حائز اهمیت بود اشاره شده و آمده است: پیروزی حسن روحانی در انتخابات سال 2013 در پی آن بود که او به مردم گفت که نه فقط سانتریفیوژهای اورانیوم، بلکه چرخ اقتصاد نیز باید بچرخد؛ احمدی‌نژاد با تأکید بر مضامین عوام‌پسندانه «مقاومت» در سال 2005 پیروز شد؛ و محمد خاتمی در سال 1997 به لطف سفرهای فراوان با اتوبوس به گوشه و کنار کشور و سخنرانی در جمع دانشجویان پیروز انتخابات شد. هیچکدام از این کاندیداها در بدو امر محبوبیتی نداشتند و هیچکس در داخل و خارج پیروزی آنها را پیش‌بینی نکرده بود.
سیاست خارجی ایران تحت تأثیر نتیجه انتخابات خواهد بود
اندیشکده واشنگتن در پایان گزارش خود تصریح کرد: تبلیغات انتخاباتی به طور رسمی روز 28 مه آغاز می‌شوند، اما کاندیداها طی روزهای پایانی هفته جاری به محض خروج از محل ثبت‌نام حمله به یکدیگر را آغاز کردند. اگرچه رئیس‌جمهور بعدی همچنان در درجه پایین‌تری از رهبر قرار خواهد گرفت، اما می‌توان بحث‌وجدل‌های داغ میان نامزدهای نهایی و حامیانشان را انتظار داشت، چرا که طرف پیروز می‌تواند سبک سیاست خارجی تهران را طی چند سال آینده تحت تأثیر خود قرار دهد.

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/248272/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

در ماجرای سلمان رشدی ردپای صهیونیست‌ها دیده می‌شود

فرمانده کل ارتش: درگیری‌های مرزی با طالبان باید دیپلماتیک حل شود

ایرنا: شکاف طبقاتی در دولت رئیسی کاهش یافت

سقوط یک هواپیما در ریاض

انفجار انبار مهمات در شمال کریمه

تمرین نظامی مشترک میان عمان و آمریکا

موانع مراسم راهپیمایی اربعین برطرف شده است/ خدمات ویژه شهرداری تهران در مراسم اربعین امسال

افزایش کم‌حال قیمت‌ها در بازار طلا و سکه

عملکرد سایپا در تولید و کیفیت

فعالیت سامانه "اصل بخرید" برای اطمینان از اصالت قطعات یدکی

کاهش بیش از چهار هزار واحدی شاخص کل بورس

خروج 11 خودرو از قرعه‌کشی؛ زمان برگزاری سومین مرحله قرعه‌کشی خودرو اعلام شد

اقدامات وزارت جهاد برای توسعه کشت فراسرزمینی؛ چهار محصول تحت پوشش‌اند

مصباحی مقدم: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن به تکالیف قانونی عمل کنند

گام بزرگ دولت در مسیر شفافیت و عدالت

ارتقاء سطح پاسخگویی به مطالبات مردمی با تشکیل میز خدمت

قرارگاه سازندگی خاتم‌‎الانبیاء هیچ نگاه اقتصادی در اجرای پروژه‌ها ندارد

وزیر اقتصاد آلمان: مدل اقتصادی آلمان شکست خورده است

وزیر اقتصاد: کارنامه 11 ماه گذشته عملکرد دولت را نشان می‌دهد/ گره‌گشایی از مشکلات تولیدکنندگان رسالت دولت است

روایت وزیر اقتصاد از فردی که با 1000 میلیارد تومان گردش مالی‌ یک ریال هم مالیات نمی‌داد‌

ادعا نداریم که تا به امروز شق‌القمر کرده‌ایم

احتکار یک میلیون و 200 هزار عدد انواع دارو در ساری

محاکمه متهمان پرونده کثیرالشاکی خودرویی در دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی

استاندار مازندران در گفت‌گو با الف: مگر از هلند چه کم داریم؟/ مازندران باید هاب صادراتی کشور شود

مجموعه مقررات ارزی با آخرین اصلاحات منتشر شد

به دنبال جمهوری اقتصادی هستیم/ یک واردکننده وزیر را تهدید میکرد

بهادری جهرمی: تورم 42 درصد تورم قابل‌قبولی نیست / وزیر پیشنهادی کار در زمان قانونی معرفی می شود

بروزرسانی مقررات ارزی بانک مرکزی بعد از 10 سال

محمودی: در اخذ مالیات از بازاریان انصاف فراموش نشود

برپایی موکب "زندگی حسینی" در فلکه دوم نیروی هوایی

بیا بریم ون !/ روستای هزارساله کاشان

سرمقاله کیهان/ این همه ارزش داشت؟

سرمقاله فرهیختگان/ جناب کرباسچی، قافیه به تنگ آمده اما شما مقصر نیستی

سرمقاله اعتماد/ حریم امن محیط‌بان کجاست؟

سرمقاله همشهری/ همه مقصران در پرونده ‌ قتل جوان محیط‌بان

سرمقاله قدس/ سلمان رشدی و چُرتی که پاره شد

توافق بدون تضمین و لغو تحریم‌ها یعنی تکرار خسارت محض

آیا امکان پیشگیری از قتل برومند نجفی وجود داشت؟

فرماندهی با کیست؛ محسن یا مخبر؟

سلام مخالفـــان به برجــام

جهت‌یابی بازارها در آستانه توافق

طالبان دوم، یکساله شد

دست رد به مسکن دولتی

ریزش دلاری طلا

اعترافات اختیاری

چین 7 مقام تایوان را تحریم کرد

سازمان ملل: مذاکرات برای برقراری آتش بس فراگیر در یمن ادامه دارد

کشته شدن نظامی صهیونیست با گلوله خودی

انتخابات ریاست جمهوری برزیل؛ یکه‌تازی «داسیلوا» در نظرسنجی‌ها

انتقال فرد مبتلا به کرونا به سبک چینی‌ها