ایرانیان جهان

آخرين مطالب

سرمقاله حمایت/ نگاه دقیق به مذاکرات وین اخبار ایران

سرمقاله حمایت/ نگاه دقیق به مذاکرات وین
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - حمایت / « نگاه دقیق به مذاکرات وین » عنوان سرمقاله روزنامه حمایت نوشته دکتر جواد منصوری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران در خصوص برجام، در نوزدهم بهمن 99 از سوی رهبر معظم انقلاب در دیدار با فرماندهان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش تشریح شد: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی -که چند تعهد آن را لغو کرده- برگردد، باید آمریکا تحریم‌ها را کلاً لغو بکند؛ آن‌هم نه به زبان و روی کاغذ که بگوید لغو کردیم؛ نه، بایستی در عمل تحریم‌ها را لغو کنند و ما راستی آزمایی کنیم و احساس کنیم که درست تحریم‌ها لغو شده، آن‌وقت ما هم به این تعهدات برجامی برمی‌گردیم؛ این سیاست قطعی جمهوری اسلامی است و مورد اتفاق مسئولان کشور هم هست و از این سیاست بر نخواهیم گشت.»
در این سیاست، تأکید شده تحریم‌ها باید در عمل «لغو» شوند و «تعلیق» آن‌ها قابل‌پذیرش نیست. کاخ سفید اعلام کرده اولاً همه تحریم‌ها را یکجا نمی‌تواند بی‌اثر کند، ثانیاً همان میزان را «تعلیق» خواهد کرد و ثالثاً ایران نباید بر تعلیق کلی تحریم‌ها اصرار کند. «رابرت مالی»، رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا پافشاری کشورمان بر لغو کلیه تحریم‌ها را صراحتاً ناشی از عدم جدیت ایران در بازگشت به برجام تفسیر و تأویل کرده بود.
تعلیق تحریم‌ها آن‌هم نه به‌صورت تمام و کمال بلکه به‌صورت جزئی، مغایر با سیاست کلان نظام است چراکه اگر لغو نشوند، همه زیرساخت‌های طراحی‌شده آمریکا برای اعمال محدودیت در بخش بانکی و نفتی، دست‌نخورده باقی خواهند ماند. به این مفهوم که زیرساخت‌های وزارت خارجه و خزانه‌داری محفوظ می‌مانند و نظارت خصمانه بر نحوه تراکنش‌های بانکی و فروش نفت ادامه خواهد یافت.
از سوی دیگر، در چارچوبی که واشنگتن تمهید کرده، تعلیق به معنی بازگشت‌پذیر بودن همه‌چیز است و این در حالی است که از نگاه طرف آمریکایی و غربی، ایران مجاز به بازگشت از تعهداتش نیست. به جریان معکوس کردن گام‌های برجامی که نگاه کنیم، این قاعده را متوجه می‌شویم. همزمان با آغازاین‌روند، اروپا و آمریکا از ایران خواستند بیش از این، برجام را نقض نکند، درحالی‌که طرف‌های اروپایی از همان ابتدا همه تعهداتش را نقض و به‌جز بخش بسیار ناچیزی، تقریباً همه الزاماتش را زیر پا گذاشته بود.
این موضع‌گیری حاکی از آن است که غرب برای ایران، گزینه بازگشت را در نظر نگرفته ولی همه اقدامات خود را قابل بازگشت می‌دانند. بنابراین، لغو نشدن کامل تحریم‌ها به مفهوم عدم تعادل در قرارداد ایران با آمریکا و اروپاست که یک‌طرف، خود را برای هر اقدامی محق می‌داند و طرف دیگر، حتی مجاز نیست که با کاستن از میزان تعهداتش، طرف غربی را متوجه بدعهدی‌های خود کند.
از سوی دیگر، از دست‌فرمان آمریکایی‌ها برمی‌آید که آن‌ها همان تعداد از تحریم‌ها را بنا دارند که به‌صورت تدریجی تعلیق کنند. به‌این‌ترتیب که از ایران خواسته‌اند ابتدا به برجام بازگردد و سپس طی یک فرایند زمانی، محدودیت‌ها را بکاهند. در این فرمول، خبری از لغو نیست بلکه تأکید بر تعلیق است. این تصمیم کاخ سفید نیز اساساً پذیرفتنی نیست چراکه طبق سیاست قطعی، ایران زمانی تعهداتش را انجام می‌دهد که پس از گام اول (لغو تمام تحریم‌ها)، راستی آزمایی نیز صورت بگیرد.
این روش آمریکایی‌ها البته مسبوق به سابقه است، در مذاکرات منتهی به برجام نیز همین رویه را داشتند و در عمل، تحریم‌ها روی کاغذ لغو شدند. حتی مسئولان وقت کشورمان نیز بر عایدی تقریباً صفر ایران از این رهگذر تأکید کردند. نکته مهم این است که حتی اگر فرض را بر این بگیریم که واشنگتن بنا دارد تحریم‌ها را به شیوه خود تعلیق کند، بین تعلیق بر روی کاغذ و اجرای آن، زمان زیادی وجود دارد چراکه نگاه آمریکا به این توافق، صرفاً در موضوع هسته‌ای نیست و نگرانی‌های خود در مسائل دیگر را کتمان نکرده است.
«رابرت مالی» در فروردین سال جاری طی گفتگویی با رادیو ملی آمریکا (ان.پی.آر)، رویکرد برجامی آمریکا در مذاکرات وین را مشخص و اظهار کرد: «چیزی که دنبال آن خواهیم بود، اول از همه، توافقی طولانی‌تر خواهد بود... همان‌طور که می‌دانید ما نگرانی‌هایی درباره برنامه موشک‌های بالستیک ایران داریم. ما نگرانی‌هایی درباره فعالیت‌های آن‌ها در منطقه داریم. می‌خواهیم درباره همه این موارد گفت‌وگو کنیم.»
در حقیقت آمریکا یک ساز و کار برای گروکشی از ایران تعریف کرده و درصدد است تعلیق‌ها را در چند مرحله، ابتدای روی کاغذ و سپس همان‌ها را منوط به توقف فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای کند. اضافه شدن «ریچارد نفیو»، معمار تحریم‌های ایران نیز گواه این مدعاست چراکه این سناریو پس از برجام اجرا شد و حالا با استخدام این سیاستمدار بدنام، بی کم‌وکاست به دنبال همان سیاست هستند.
بنابراین، زمین‌بازی آمریکا با آنچه ایران به دنبال آن است، تفاوت فاحش دارد و باید توجه داشت که کاخ سفید تا زمانی که صدای واحدی از داخل نشود، از موضع خود عقب‌نشینی نخواهد کرد. در مواردی شنیده‌شده که برخی می گویند لغو همه تحریم‌ها در اختیار رئیس‌جمهور آمریکا نیست بلکه در حوزه کنترل کنگره است و چون کنگره آماده لغو نیست بنابراین، بایدن با استفاده از اختیاراتش در قانون اساسی آن‌ها را تعلیق می‌کند! این قبیل مواضع پذیرفتنی نیست. اینکه آمریکایی‌ها در حوزه سیاست داخلی خود چه مشکلاتی دارند و چگونه می‌خواهند تعهداتشان در قبال ما را انجام دهند، به ایران مربوط نیست؛ همان‌گونه که واشنگتن نیز همین نگاه را دارد و بدون رودربایستی از کشورمان خواسته از سیاست قطعی خود دست بردارد. اخباری که به نقل از منابع مطلع در وین منتشر می‌شود، حاکی از آن است که مسیر مذاکرات در جهت تعلیق تحریم در بازه زمانی 120 و 180 روزه است. ضمن اینکه مدت‌زمان موردنیاز برای راستی آزمایی، سه تا 6 ماه است اما آمریکا با راستی آزمایی یک‌هفته‌ای موافقت کرده است.
همه این موارد حاکی از آن است که طرف‌های غربی یک‌بار دیگر با ژست متمدنانه و از در صلح و دوستی وارد مذاکره شده‌اند درحالی‌که نیتی جز مانع‌تراشی و ایجاد دست‌اندازهای جدید بر سر راه پیمایش ایران ندارند. ازاین‌رو، اصرار بر اجرای اسناد و سیاست‌های بالادستی از یک‌سو و اجماع داخلی از سوی دیگر، این پیام را ارسال می‌کند که ایران درحرکت خود به سمت قله‌های پیشرفت، دچار دودستگی نمی‌شود و این آمریکاست که با توجه به وخامت وضعیتش در غرب آسیا، ناچار است به قدرت به جمهوری اسلامی به‌عنوان یک قدرت منطقه‌ای اعتراف کند.

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/249987/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

رجا: شورای ائتلاف تمامیت خواه است

پرواز با بمب‌افکن هسته‌ای؛ سیگنال معنادار پوتین به غرب

کارگردان «چطور به تو گیر ندادن؟» در راه مجلس

رسانه صهیونیستی: شورای جنگ اسرائیل هیأتی برای مذاکره با حماس تعیین کرد

ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی مورد توجه فعالان اقتصادی دنیا

ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی توجه فعالان اقتصادی دنیا را جلب کرده است

مقابله با فساد نیازمند پیگیری 12 اصل ابلاغی توسط دولت است

شهرام حسن زاده

روند مناسبات ایران و مجارستان رو به رشد است

دولت در سیاست‌های دیپلماسی به نتایج ملموسی رسیده است

بناپارتیسم ایرانی؛ بازخوانی مداخله نظامیان در قدرت دوره پهلوی

آسیا تایمز: تغییر رژیم اوکراین در راه است

ادعای آمریکا درباره سرنگونی 6 پهپاد ارتش یمن

نتانیاهو: امنیت را در مرز شمالی برقرار می‌کنیم

برگزاری همایش سراسری روسای پلیس‌های امنیت اقتصادی

ستاد دائمی گردشگری استان همدان تشکیل می‌شود

وزیر اقتصاد وارد یزد شد

تشکیل اولین کارگروه اقدام برای رفع مشکلات اقتصادی لرستان

انتخابات پرثمرترین حوزه برای تحول و رفع نقاط ضعف است

دلیل فرونشست زمین در ایران چیست؟

سایه جنگی دیگر بر کنفرانس مونیخ

دو سناریو برای «صبح ایران»

وزیر رژیم صهیونیستی: اسرائیل به نابودی غزه می‌بالد!

افزایش فشار‌ها بر دولت فرانسه برای قطع فروش سلاح به رژیم صهیونیستی

لاوروف با فیدان دیدار کرد

پژو پارس، پیرمرد پرحاشیه بازار

انتقاد مجری تلویزیون از روند پیشرفت نهضت ملی مسکن؛ ٢٠ درصد، بعد از گذشت ٢ سال‌و‌نیم!

واردات اسباب بازی دوباره ممنوع شد؟

تبدیل مجوزهای کاغذی به شناسه الکترونیک

برنامه شورای شهر تهران برای کم آبی پایتخت چیست؟

باطری تارا و رانا خوابید!

با حضور در انتخابات درکنار مردم کشور برای آینده کیش زیبا و کشور تصمیم می گیریم

گردهمایی بزرگان لجستیک و حمل و نقل کشور در جزیره کیش

تاکید رحیم سرهنگی برلزوم مشارکت فعال همه ارکان وبخش ها در برگزاری انتخاباتی پرشور

راه اندازی موزه خلیج فارس و انعقاد تفاهم نامه میراث فرهنگی با دستور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش

هراس و نگرانی دشمنان، ماندگاری و زنده‌ماندن یاد شهدا است

وزیر اقتصاد و امور دارایی وارد یزد شد

تبعیض نظام‌مند در سطح سیاست؛ انتقاد «عباس عبدی» از عدم برخورد با «کریمی قدوسی»

مقاومت در «مونیخ» برابر گفت‌‏وگو با ایران

اردن: جنایات وحشیانه اسرائیل در غزه قابل وصف نیست

پوتین: اظهارات بایدن گستاخانه بود

بازار داغ فروش حواله خودروی وارداتی برای جانبازان؛ چهار میلیارد تومان!

عیدی مستمری‌بگیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان واریز شد

معاون صنایع وزارت صمت: اگر‌ واردات لوازم خانگی آزاد شود با تعرفه بالا خواهد بود

فیلترشکن زیر تیغ

از فرودگاه تا اراک؛ کمیته انضباطی فاقد اقتدار است

زمینه‏‌های برآمدن رضا خان

4 حمله آمریکا و انگلیس به غرب یمن

واکنش الازهر مصر به وتوی آمریکا علیه غزه در شورای امنیت

10 مورد از سردترین شهر‌های جهان