ایرانیان جهان

آخرين مطالب

تازه‌ترین پیش‌بینی از تورم و رشد اقتصادی 1400 اخبار ایران

تازه‌ترین پیش‌بینی از تورم و رشد اقتصادی 1400
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - خبرآنلاین / عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان این‌که مذاکرات وین در رشد اقتصادی کشور بسیار موثر است، گفت: اگر ما بتوانیم با دنیا تعامل داشته باشیم و نفت را مثل قبل از تحریم‌ها بفروشیم و پول آن را برگردانیم و البته دلارپاشی اتفاق نیفتد، فکر می‌کنم در بهترین حالت نرخ رشد اقتصادی امسال مثبت خواهد شد.
در حالی تقریبا 15 ماه از اقتصاد کرونازده کشور می‌گذرد که در این مدت هر تصمیمی در حوزه اقتصاد، به شدت تحت‌تاثیر پیک‌های کرونایی قرار می‌گرفت؛ تا جایی که در سال گذشته با وجود تاکید بر گذر از درآمد نفتی و ایجاد درآمد پایدار مالیاتی، اما با همه‌گیری ویروس کرونا و تاثیر منفی آن بر بخش‌های اقتصادی، دیگر نمی‌شد به درآمدهای مالیاتی امید چندانی داشت.
براساس آنچه گفته می‌شد، شیوع ویروس کرونا به متاثر شدن شدید تقاضای کل و عرضه کل در اقتصاد ایران منجر شده است؛ به این صورت که در بخش تقاضا مصرف خانوار به علت کاهش درآمد، عدم تمایل برای خرید، افزایش پس‌انداز به دلیل نا اطمینانی از آینده و کاهش صادرات به دلیل ملاحظات تحریمی و بهداشتی کشورهای طرف تجاری به‌شدت کاهش پیدا کرد. از طرف عرضه نیز با شوک‌هایی مانند تعطیلی اجباری بخش عمده‌ای از خدمات، افزایش هزینه و سخت شدن واردات مواد اولیه و آسیب دیدن زنجیره تولید کالا روبه‌رو شد.
با این وجود با توجه به روندی که واکسیناسیون در دنیا طی می‌کند، پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تا پایان سال‌جاری میلادی تقریبا شرایط به حالت عادی باز خواهد گشت. چندی پیش صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود پیش‌بینی کرد که پس از افت بی‌سابقه در سال 2020 اقتصاد جهان در سال 2021 رشد 6 درصدی و در سال 2022 رشد 4.4 درصدی را تجربه خواهد کرد. براساس این پیش‌بینی، ایران در سال 2021 شاهد رشد 2.5 درصدی و در سال 2022 رشد 2.1 درصدی خواهد بود.
پس از کرونا اقتصاد ایران چه شکلی است؟
با این وجود، این سوال مطرح است که پس از کرونا، چه اتفاقاتی را در اقتصاد ایران شاهد خواهیم بود؟ علی شریعتی در این خصوص در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین اظهار داشت: دو مبحث وجود دارد؛ یکی اتفاقات مربوط به اقتصاد دنیا و بخشی نیز خاص اقتصاد ایران است.
وی افزود: در رابطه با مشاغلی همچون گردشگری، هتلینگ، مشاغل خدماتی، باشگاه‌های ورزشی و یا مواردی از این دست که اقتصاد ایران همچون سایر اقتصادهای دنیا را به‌هم ریخت، پیش‌بینی بر این است که با توجه به شیوع واکسیناسیون و پیش‌بینی‌هایی که دنیا برای حل این بیماری داشته است، تا پایان سال میلادی تقریبا محدودیت‌ها برداشته شود و بخش خدمات به سمت بهبود برود.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با بیان این‌که در حال حاضر دو دیدگاه در خصوص کرونا وجود دارد، تصریح کرد: یکی از این دیدگاه‌ها مربوط به مدل V و دیگری مربوط به مدل U است. در مدل U، شیب را خیلی شدید می‌دانند و برگشت را هم به همین شکل ارزیابی می‌کنند. اما آنچه که من فکر می‌کنم قابل تحقق بیشتر است، مدل V است که با یک شیب ملایم تقریبا از تابستان تعداد واکسیناسیون بالا رود.
شریعتی متذکر شد: نکته این‌جاست که در ایران، یک‌سری اتفاقات خاص است. برای مثال، در خصوص واکسیناسیون و محدودیت‌هایی که در رابطه با واکسن‌های بین‌المللی وجود دارد و به مرور در حال حل است، ضریب شیب به این ارتباط دارد که ما چقدر بتوانیم واکسن وارد کنیم و یا واکسن‌های داخلی به چه مرحله‌ای برسد.
وی عنوان کرد: نکته خیلی مهمی که در این مدت وجود دارد، موضوع تعامل با دنیا است. یک بخشی از آن با کشورهای منطقه و اطراف مشترک است که در شروع پاندمی در سال گذشته خیلی از کشورها مرزهای خود را بستند و بسته بودن مرزها باعث شد که صادرات ما دچار وقفه شود.
صادرات 80 درصد بالا رفت
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با بیان این‌که در 4 ماه اول سال گذشته یک نوع گیجی را در حوزه تجارت شاهد بودیم، گفت: این در حالی است که در فروردین امسال رشد 80 درصدی را در حوزه صادرات غیرنفتی به دلیل باز بودن مرزها شاهد بودیم.
شریعتی با ذکر این نکته که در حوزه داخلی نیز در آینده با موضوع تغییر دولت مواجه هستیم، افزود: همین موضوع یک وقفه و اثر اجتناب‌ناپذیری را در اقتصاد برون‌مرزی ما خواهد داشت. از همه مهم‌تر، عامل تحریم‌ها و مذاکرات وین است که از مشکلات کم‌نظیری است که شاید در دنیا یکی دو کشور با بحث تحریم و محدودیت مواجه هستند و ما هم جزو آنها هستیم، بنابراین باز هم الگوی دنیا با ما مطابقت نمی‌کند.
وی ادامه داد: البته ما در مدل تحریم در کف آن قرار داریم و هر گونه بهبود در فضای مذاکرات وین و برداشته شدن تحریم‌ها، به رشد سریع‌تر در آمدن از چاله کرونا کمک می‌کند. در واقع کرونا یک عامل مضاعفی شد که ما را بیشتر در باتلاق تحریم‌ها فرو برد. این‌ها لازم و ملزوم هستند، اما به‌هرحال اثر معکوسی روی یکدیگر داشتند و باعث شد فشار روی اقتصاد ایران بیشتر شود.
مراقب تصمیمات پوپولیستی باشیم
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران تصریح کرد: ما به نقش بی‌بدلیل تعامل و تجارت بین‌المللی آشنا هستیم، اما از طرف دیگر شاهد هستیم که تصمیمات بانک مرکزی به نوعی ممکن است سیاسی و انتخاباتی شود. شاهد ماجرا هم این است که ریاست بانک مرکزی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرده است و به تبع، امکان دارد کارهای خوشحال‌کننده مردم عادی مثل ارزان کردن ارز و پول‌پاشی اتفاق بیفتد.
شریعتی عنوان کرد: این موضوع اثر مستقیم روی حجم صادرات و تعامل کشور با دنیا دارد، بنابراین این مساله یک مجهولی است که در حوزه بین‌الملل، ما را می‌تواند دچار مشکلاتی کند و صادرات دچار وقفه شود.
وی متذکر شد: در دوران پساکرونا، حوزه داخلی به‌هرحال به‌طور اتوماتیک راه خود را با یک شیب ملایم پیدا می‌کند، اما در حوزه بین‌الملل ارزش وزنی تحریم و سیاست دلاری بانک مرکزی، می‌تواند به خروج از رکود سرعت دهد و یا این‌که ترمزی در تعامل با دنیا باشد.
تورم به کدام سمت می‌رود؟
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران درباره تورم سال 1400 نیز گفت: در بحث تورم این نکته وجود دارد که ما فعال اقتصادی هستیم و نه اقتصاددان و نه اقتصادخوانده و براساس حس‌مان از بازار و روندی که می‌بینیم، صحبت می‌کنیم، بنابراین نظر ما صحیح و مبتنی بر اصول علمی نیست و تجربی است.
شریعتی افزود: منتها دو تعریف از تورم وجود دارد؛ یک تورم واقعی و یک تورم اعلامی است. با توجه به عدد کسری بودجه‌ای که امسال با آن مواجه هستیم، فکر می‌کنم تورم واقعی عددی بیش از 30 تا 35 درصد است، اما ممکن است دولت با توجه به ملاحظاتی که وجود دارد، این عدد را کمتر اعلام کند.
وی تصریح کرد: به‌هرحال امسال سال خاصی است؛ به واسطه این‌که دو اتفاق مهم رخ خواهد داد. یک موضوع، تغییر دولت است که بعد از 8 سال اتفاق می‌افتد. این موضوع در مساله تورم اعلامی و واقعی تاثیرگذار است. پرونده دولت امسال بسته خواهد شد، بنابراین دولت به دنبال این است که پرونده اقتصاد کشور عددهای ورودی و خروجی معناداری داشته باشد.
دلار زیر 20 تومان می‌آید؟
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران متذکر شد: یکی از شاخص‌هایی که همیشه در دولت‌ها بررسی می‌شود، دلار است که یک دولت با چه نرخی دلار را تحویل و با چه نرخی تحویل دولت بعدی داد. این‌ها نشان می‌دهد که شاید دولت ترجیح دهد که سیاست انقباضی در پیش گیرد و سیاست را به سمتی ببرد که دلار زیر کانال 20 هزار تومان بیاید، ولی این‌که چقدر بتواند این موضوع را تحقق بخشد، در هاله‌ای از ابهام است.
شریعتی عنوان کرد: موضوع دیگر این است که مذاکرات وین در رشد اقتصادی کشور بسیار موثر است. اگر ما بتوانیم با دنیا تعامل داشته باشیم و نفت را مثل قبل از تحریم‌ها بفروشیم و پول آن را برگردانیم و دلارپاشی اتفاق نیفتد و به سمت فریز دلار نرویم، فکر می‌کنم در بهترین حالت نرخ رشد اقتصادی در سال‌جاری مثبت خواهد شد.

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/250066/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

همشهری مطرح کرد: شکست کاسبان التهاب

غرب همچنان به احیای برجام اشتیاق دارد

کوچ پول به بازار جذاب‌تر

ترامپ برای سومین بار زنگ کاخ سفید را به صدا درآورد

شعله ور شدن آتش اختلافات درون اسرائیل

درگیری پلیس فرانسه با دانش‌آموزان دبیرستانی

تدابیر شدید امنیتی در قدس اشغالی

پوتین و بن سلمان رایزنی کردند

هشدار جدی ترامپ درباره جنگ جهانی سوم

جهاد اسلامی: عملیات علیه صهیونیست‌ها ادامه دارد

انفجار مهیب در شهر کابل

اعتراف تاریخی بایدن: هیچ رئیس جمهوری...

نرخ تسهیلات بانکی 23 درصد شد/ سود سپرده 22.5 درصد

تلگرام بانکی ایران و روسیه

جاده فروش بورسی خودرو لغزنده می شود

عقب‌ماندگی قانون تجارت، مانع استقرار حاکمیت شرکتی در ایران

آغاز عرضه گوشت قرمز با کامیون‌های سیار در سطح شهر تهران

خداحافظی با ضامن برای دریافت وام

چرا برخی افراد ربع سکه 8میلیونی را 16میلیون خریدند؟

رابرت مالی: آماده تداوم مذاکرات غیرمستقیم با ایران هستیم / اتحاد با شرکای اروپایی و دیگران، ما را در موقعیت بسیار قوی تری برای مقابله با تهران قرار داده / ایران چندین فرصت را برای پایان دادن به این بحران از بین برد / گزینه نظامی دشوار و خطرناک است؛ رئیس جمهور آمریکا تنها در صورت لزوم به آن متوسل خواهد شد

اجرای «چراغ خاموش» سند 2030 در دولت رئیسی؟ | انکار انسیه خزعلی، بی‌پایه است + سند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار هرمزگان منصوب شد

بجای اصلاح قانون انتخابات مقداری هم به فکر معیشت مردم باشید

بخش عمده‌ای از بودجه سال آینده، صرف توسعه حمل و نقل عمومی می‌شود/ احیای 8 هزار میلیارد تومان از اموال شهرداری

خاندوزی به سوالات نمایندگان مجلس پاسخ داد

بهره‌برداری از «باغ گلاریس» در منطقه 5/ رویداد امید و افتخار از 12 بهمن تا انتهای سال هر روز برگزار می‌شود

اردوغان در ایستگاه آخر! ‌

ماجرای پرهزینه فربگی در شهرداری تهران

نقشه آمریکا برای ایران چیست؟

آینده به آمریکا تعلق دارد یا چین؟

استعفای معمار شبکه ملی اطلاعات

ریزپرنده‌های تبلیغاتی

دو «نوری» علیه هم و با هم

ترامپ: به پوتین بیشتر اعتماد دارم تا اطلاعاتی‌های فرومایه آمریکا

افزایش تلفات انفجار تروریستی در پیشاور پاکستان به 47 نفر

چین: مک کارتی سفر پلوسی به تایوان را تکرار نکند

برگزاری مراسم بزرگداشت هولوکاست در مراکش

سفیر جدید آمریکا همراه با شعار معترضان وارد روسیه شد

طرح تروریستی داعش با استفاده از پهپاد در لبنان

توضیحاتی درباره استعلام چک‌های برگشتی

افزایش حقوق سربازان در کمیسیون اجتماعی مجلس تصویب شد

موافقت کمیسیون صنایع مجلس با واردات خودروهای کارکرده با عمر کمتر از 5 سال

دولت پالایشگاه‌های استراتژیک را واگذار می‌کند؟

اختلاف جدی بین اعضای شورای رقابت در مورد عرضه خودرو در بورس

تسنیم: نرخ سود و تسهیلات بانکی افزایش یافت

جزیره کیش میزبان برنامه های متنوع جشن باشکوه انقلاب

ادعای ناتو: روسیه برای تداوم جنگ اوکراین از ایران تسلیحات می‌خرد

افتتاح بیش از 22 پروژه عمرانی،اقتصادی و کشاورزی در سرپل ذهاب

پاسخ وزیر اقتصاد به سوالات نمایندگان در کمیسیون اقتصادی مجلس

تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه نیاز کشور است