ایرانیان جهان

آخرين مطالب

تازه‌ترین پیش‌بینی از تورم و رشد اقتصادی 1400 اخبار ایران

تازه‌ترین پیش‌بینی از تورم و رشد اقتصادی 1400
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - خبرآنلاین / عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان این‌که مذاکرات وین در رشد اقتصادی کشور بسیار موثر است، گفت: اگر ما بتوانیم با دنیا تعامل داشته باشیم و نفت را مثل قبل از تحریم‌ها بفروشیم و پول آن را برگردانیم و البته دلارپاشی اتفاق نیفتد، فکر می‌کنم در بهترین حالت نرخ رشد اقتصادی امسال مثبت خواهد شد.
در حالی تقریبا 15 ماه از اقتصاد کرونازده کشور می‌گذرد که در این مدت هر تصمیمی در حوزه اقتصاد، به شدت تحت‌تاثیر پیک‌های کرونایی قرار می‌گرفت؛ تا جایی که در سال گذشته با وجود تاکید بر گذر از درآمد نفتی و ایجاد درآمد پایدار مالیاتی، اما با همه‌گیری ویروس کرونا و تاثیر منفی آن بر بخش‌های اقتصادی، دیگر نمی‌شد به درآمدهای مالیاتی امید چندانی داشت.
براساس آنچه گفته می‌شد، شیوع ویروس کرونا به متاثر شدن شدید تقاضای کل و عرضه کل در اقتصاد ایران منجر شده است؛ به این صورت که در بخش تقاضا مصرف خانوار به علت کاهش درآمد، عدم تمایل برای خرید، افزایش پس‌انداز به دلیل نا اطمینانی از آینده و کاهش صادرات به دلیل ملاحظات تحریمی و بهداشتی کشورهای طرف تجاری به‌شدت کاهش پیدا کرد. از طرف عرضه نیز با شوک‌هایی مانند تعطیلی اجباری بخش عمده‌ای از خدمات، افزایش هزینه و سخت شدن واردات مواد اولیه و آسیب دیدن زنجیره تولید کالا روبه‌رو شد.
با این وجود با توجه به روندی که واکسیناسیون در دنیا طی می‌کند، پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تا پایان سال‌جاری میلادی تقریبا شرایط به حالت عادی باز خواهد گشت. چندی پیش صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود پیش‌بینی کرد که پس از افت بی‌سابقه در سال 2020 اقتصاد جهان در سال 2021 رشد 6 درصدی و در سال 2022 رشد 4.4 درصدی را تجربه خواهد کرد. براساس این پیش‌بینی، ایران در سال 2021 شاهد رشد 2.5 درصدی و در سال 2022 رشد 2.1 درصدی خواهد بود.
پس از کرونا اقتصاد ایران چه شکلی است؟
با این وجود، این سوال مطرح است که پس از کرونا، چه اتفاقاتی را در اقتصاد ایران شاهد خواهیم بود؟ علی شریعتی در این خصوص در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین اظهار داشت: دو مبحث وجود دارد؛ یکی اتفاقات مربوط به اقتصاد دنیا و بخشی نیز خاص اقتصاد ایران است.
وی افزود: در رابطه با مشاغلی همچون گردشگری، هتلینگ، مشاغل خدماتی، باشگاه‌های ورزشی و یا مواردی از این دست که اقتصاد ایران همچون سایر اقتصادهای دنیا را به‌هم ریخت، پیش‌بینی بر این است که با توجه به شیوع واکسیناسیون و پیش‌بینی‌هایی که دنیا برای حل این بیماری داشته است، تا پایان سال میلادی تقریبا محدودیت‌ها برداشته شود و بخش خدمات به سمت بهبود برود.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با بیان این‌که در حال حاضر دو دیدگاه در خصوص کرونا وجود دارد، تصریح کرد: یکی از این دیدگاه‌ها مربوط به مدل V و دیگری مربوط به مدل U است. در مدل U، شیب را خیلی شدید می‌دانند و برگشت را هم به همین شکل ارزیابی می‌کنند. اما آنچه که من فکر می‌کنم قابل تحقق بیشتر است، مدل V است که با یک شیب ملایم تقریبا از تابستان تعداد واکسیناسیون بالا رود.
شریعتی متذکر شد: نکته این‌جاست که در ایران، یک‌سری اتفاقات خاص است. برای مثال، در خصوص واکسیناسیون و محدودیت‌هایی که در رابطه با واکسن‌های بین‌المللی وجود دارد و به مرور در حال حل است، ضریب شیب به این ارتباط دارد که ما چقدر بتوانیم واکسن وارد کنیم و یا واکسن‌های داخلی به چه مرحله‌ای برسد.
وی عنوان کرد: نکته خیلی مهمی که در این مدت وجود دارد، موضوع تعامل با دنیا است. یک بخشی از آن با کشورهای منطقه و اطراف مشترک است که در شروع پاندمی در سال گذشته خیلی از کشورها مرزهای خود را بستند و بسته بودن مرزها باعث شد که صادرات ما دچار وقفه شود.
صادرات 80 درصد بالا رفت
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با بیان این‌که در 4 ماه اول سال گذشته یک نوع گیجی را در حوزه تجارت شاهد بودیم، گفت: این در حالی است که در فروردین امسال رشد 80 درصدی را در حوزه صادرات غیرنفتی به دلیل باز بودن مرزها شاهد بودیم.
شریعتی با ذکر این نکته که در حوزه داخلی نیز در آینده با موضوع تغییر دولت مواجه هستیم، افزود: همین موضوع یک وقفه و اثر اجتناب‌ناپذیری را در اقتصاد برون‌مرزی ما خواهد داشت. از همه مهم‌تر، عامل تحریم‌ها و مذاکرات وین است که از مشکلات کم‌نظیری است که شاید در دنیا یکی دو کشور با بحث تحریم و محدودیت مواجه هستند و ما هم جزو آنها هستیم، بنابراین باز هم الگوی دنیا با ما مطابقت نمی‌کند.
وی ادامه داد: البته ما در مدل تحریم در کف آن قرار داریم و هر گونه بهبود در فضای مذاکرات وین و برداشته شدن تحریم‌ها، به رشد سریع‌تر در آمدن از چاله کرونا کمک می‌کند. در واقع کرونا یک عامل مضاعفی شد که ما را بیشتر در باتلاق تحریم‌ها فرو برد. این‌ها لازم و ملزوم هستند، اما به‌هرحال اثر معکوسی روی یکدیگر داشتند و باعث شد فشار روی اقتصاد ایران بیشتر شود.
مراقب تصمیمات پوپولیستی باشیم
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران تصریح کرد: ما به نقش بی‌بدلیل تعامل و تجارت بین‌المللی آشنا هستیم، اما از طرف دیگر شاهد هستیم که تصمیمات بانک مرکزی به نوعی ممکن است سیاسی و انتخاباتی شود. شاهد ماجرا هم این است که ریاست بانک مرکزی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرده است و به تبع، امکان دارد کارهای خوشحال‌کننده مردم عادی مثل ارزان کردن ارز و پول‌پاشی اتفاق بیفتد.
شریعتی عنوان کرد: این موضوع اثر مستقیم روی حجم صادرات و تعامل کشور با دنیا دارد، بنابراین این مساله یک مجهولی است که در حوزه بین‌الملل، ما را می‌تواند دچار مشکلاتی کند و صادرات دچار وقفه شود.
وی متذکر شد: در دوران پساکرونا، حوزه داخلی به‌هرحال به‌طور اتوماتیک راه خود را با یک شیب ملایم پیدا می‌کند، اما در حوزه بین‌الملل ارزش وزنی تحریم و سیاست دلاری بانک مرکزی، می‌تواند به خروج از رکود سرعت دهد و یا این‌که ترمزی در تعامل با دنیا باشد.
تورم به کدام سمت می‌رود؟
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران درباره تورم سال 1400 نیز گفت: در بحث تورم این نکته وجود دارد که ما فعال اقتصادی هستیم و نه اقتصاددان و نه اقتصادخوانده و براساس حس‌مان از بازار و روندی که می‌بینیم، صحبت می‌کنیم، بنابراین نظر ما صحیح و مبتنی بر اصول علمی نیست و تجربی است.
شریعتی افزود: منتها دو تعریف از تورم وجود دارد؛ یک تورم واقعی و یک تورم اعلامی است. با توجه به عدد کسری بودجه‌ای که امسال با آن مواجه هستیم، فکر می‌کنم تورم واقعی عددی بیش از 30 تا 35 درصد است، اما ممکن است دولت با توجه به ملاحظاتی که وجود دارد، این عدد را کمتر اعلام کند.
وی تصریح کرد: به‌هرحال امسال سال خاصی است؛ به واسطه این‌که دو اتفاق مهم رخ خواهد داد. یک موضوع، تغییر دولت است که بعد از 8 سال اتفاق می‌افتد. این موضوع در مساله تورم اعلامی و واقعی تاثیرگذار است. پرونده دولت امسال بسته خواهد شد، بنابراین دولت به دنبال این است که پرونده اقتصاد کشور عددهای ورودی و خروجی معناداری داشته باشد.
دلار زیر 20 تومان می‌آید؟
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران متذکر شد: یکی از شاخص‌هایی که همیشه در دولت‌ها بررسی می‌شود، دلار است که یک دولت با چه نرخی دلار را تحویل و با چه نرخی تحویل دولت بعدی داد. این‌ها نشان می‌دهد که شاید دولت ترجیح دهد که سیاست انقباضی در پیش گیرد و سیاست را به سمتی ببرد که دلار زیر کانال 20 هزار تومان بیاید، ولی این‌که چقدر بتواند این موضوع را تحقق بخشد، در هاله‌ای از ابهام است.
شریعتی عنوان کرد: موضوع دیگر این است که مذاکرات وین در رشد اقتصادی کشور بسیار موثر است. اگر ما بتوانیم با دنیا تعامل داشته باشیم و نفت را مثل قبل از تحریم‌ها بفروشیم و پول آن را برگردانیم و دلارپاشی اتفاق نیفتد و به سمت فریز دلار نرویم، فکر می‌کنم در بهترین حالت نرخ رشد اقتصادی در سال‌جاری مثبت خواهد شد.

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/250066/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مدیر کل تعاون کار ورفاه اجتماعی لرستان خبر داد: شروع گام دوم شناسایی افراد در برنامه رفع فقر مطلق در استان

پیشنهادات رییس ایکوم برای ایرانی شدن کتاب دبستانی ها

روز جهانی چای/ 8 چای خوش طعم و پرطرفدار ازسراسر جهان + تصاویر

چالش‌ها و موانع احداث تونل در زیر آب‌های خلیج فارس

فارس نوشت: اصلاح‌طلبانی که فساد اقتصادی خود را به رخ کشیدند

اندیشکده کوئینسی: آمریکا دنبال سنگ‌اندازی است نه توافق با ایران

چوب حراج روسیه به نفت؛ بشکه ای65 دلار!

تکرار الگوی رفتاری روسیه در شبه‌جزیره کریمه

تاثیر کمبود جهانی روغن آفتابگردان بر این صنعت در جهان

رقابت بر سر کرسی بی‌رقیب

توافق بزرگ آمریکا در توکیو

انفعال برجامی بایدن

سلام معنادار بایدن به کیم جونگ اون

پهپاد جدید اردوغان در باکو فرود آمد

ویدیویی از یک خودروی تاکتیکی روسی که یک موشک ضد تانک در پی آن است

منابع عبری: سفر بایدن به تل‌آویو در موعد مقرر انجام می‌شود

پاریس: هدف فرانسه دست نیافتن روسیه به پیروزی است

لهستان: تنها اوکراین حق تصمیم گیری درباره آینده خود را دارد

وزیر خارجه ترکیه به سرزمین‌های اشغالی می‌رود

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا: خطر درگیری بین قدرت‌های بزرگ رو به افزایش است

دیدار سرپرست وزارت خارجه دولت سرپرست طالبان با نماینده ویژه آمریکا

لحظه انفجار یک ساختمان اداری در خارکیف اوکراین

عمران‌خان، طرفداران خود را برای تظاهرات ضددولتی در پاکستان فراخواند

حزب الله: سلاح فتنه باید از بین برود، نه سلاح مقاومت

«هشدار امنیتی ترکیه» به شهروندان خود در آمریکا

مقام طالبان از اعمال محدودیت‌های جدید بر زنان در افغانستان انتقاد کرد

معاون سازمان بهزیستی: همه مددجویان مشمول دریافت یارانه می‌شوند

علل قطع شدن یارانه افراد از زبان وزیر کار

بازار روغن آرام گرفت؛ تولید روغن نباتی از تقاضا پیشی گرفت

صورت مالی شرکت‌های غیردولتی برای اولین بار منتشر شد

رئیس اتاق ایران: واردات نهاده‌ها در انحصار دولت است

روایت یک نماینده از نقش اصحاب قدرت در رانت خودروسازی‌ها

رانت عجیب در خودروسازی ایران؛ یک پنجم بودجه کشور در جیب دلالان

پشت‌پرده ادعای ‌تصاحب بازار نفت و فولاد ایران در چین توسط روس‌ها‌

جریمه در انتظار صاحبخانه‌های متخلف

جزئیات به‌روزرسانی فهرست بدهکاران بانکی

نماینده مجلس: افزایش قیمت بنزین شایعه است

افزایش زمان بازپرداخت تسهیلات نوسازی بافت فرسوده

تخصیص بودجه به استان های پیشرو در طرح نهضت ملی مسکن

خرید تضمینی گندم از مرز 2 میلیون تن گذشت

مدت بازپرداخت وام نوسازی مسکن 20 ساله می‌شود؟

سکه امامی به نیمه کانال 14 میلیون تومان نزدیک شد

پورابراهیمی: اجازه نمی‌دهیم حتی یک نفر واجد شرایط از دریافت یارانه محروم بماند

بهترین سبد سرمایه‌گذاری در خرداد 1401

صدور مجوز افزایش قیمت محصولات شوینده

رئیس جمهوری آمریکا خواستار نگرانی همگانی درباره آبله میمونی شد / بایدن: این نگرانی وجود دارد که گسترش یافتن این بیماری، پیامدهای وخیمی داشته باشد

بایدن: کره‌شمالی به پیشنهاد ما برای اهدای واکسن کرونا پاسخ نداده

چالش‌های پلتفرم‌های صوت‌وتصویر فراگیر؛ از نبود کپی‌رایت تا انحصارطلبی صداوسیما

جزئیات طراحی آنر 70 و 70 پرو به‌طور کامل منتشر شد

با وجود سقوط نتفلیکس، اشتراک‌های پریمیوم سرویس‌های استریم همچنان در حال افزایش است