ایرانیان جهان

آخرين مطالب

مدعیان اصلاحات غایبان همیشگی کلاس تاریخ اخبار ایران

مدعیان اصلاحات غایبان همیشگی کلاس تاریخ
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - کیهان /متن پیش رو در کیهان منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
روزنامه آرمان در مطلبی نوشت:«دولت اصلاحات در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بین‌المللی دستاوردهای بزرگی داشته است. متأسفانه عمدی وجود دارد که ما تاریخ را فراموش کنیم. کسانی که تشنه قدرت هستند و تلاش می‌کنند به هر شکلی در قدرت باقی بمانند به دنبال نفی دیگران هستند».
مدعیان اصلاحات غایبان همیشگی کلاس تاریخ هستند. یکی از کارویژه‌های اصلی این طیف، تحریف تاریخ است.
چندی پیش روزنامه زنجیره‌ای شرق در مطلبی نوشته بود:«یکی از دلایل مهم تنهایی اصلاح‌طلبان در اواخر دولت دوم آقای خاتمی آن بود که از ابتدای دولت نخست، افرادی که مناصب دولتی را تصاحب کرده بودند، از تعامل با بدنه اجتماعی غافل شدند و فقط از مردم می‌خواستند که سر ایستگاه‌های انتخابات حاضر شوند و به کاندیداهای اصلاح‌طلب رأی بدهند...حتی رأی مردم به آقای خاتمی در سال 80 نیز سلبی بود زیرا مردم می‌ترسیدند که شرایط به پیش از سال 76 (دولت‌هاشمی رفسنجانی) بازگردد».
این روزنامه زنجیره‌ای در ادامه نوشته بود:«پس از شکل گیری دولت اصلاحات، رهبران اصلاحات...دچار یک ضعف عمیق و همچنین خطاهای بزرگی شدند. علاوه‌براین، لایه‌های مختلف اجتماعی آرام‌آرام دیگر خود را اصلاح‌طلب نمی‌دانستند و به یاد داریم در زمان تحصن نمایندگان مجلس ششم، اصلاحات تنها ماند».
بنابر مستندات منتشر شده، کارنامه دولت اصلاحات در حوزه‌های مختلف و به خصوص اقتصادی و سیاست خارجی بسیار ضعیف بوده است. به همین خاطر در سال 84 علیرغم آنکه خاتمی به صورت علنی و با تبلیغات فراوان از مصطفی معین در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کرد، اما وی با آرای بسیار پایین، در انتخابات شکست خورد.
اصلاحات: باید بابت رد صلاحیت‌ها خوشحال باشیم!
روزنامه همدلی در یادداشتی با عنوان «نفسِ راحتِ اصلاح‌طلبان» نوشت: «اکنون‌که چهره‌های اصلی اصلاح‌طلبان از سوی شورای نگهبان تأیید نشدند، به نظر باید آن را یک نوع خوش‌شانسی برای چهره‌های سیاسی این جریان پنداشت، زیرا اگر دولت آینده نتواند مشکلات انباشته‌شده از تحریم و شکست برجام را که باعث ایجاد چالش‌های عدیده‌ای در زندگی مردم شده است، حل کند، حداقل اصلاح‌طلبان برای چهار سال دیگر، چوب نارسایی‌ها را بر تن خود احساس نخواهند کرد».
در ادامه این مطلب آمده است: «شورای نگهبان به‌نوعی خیال اصلاح‌طلبان را راحت کرد. اگر شورای نگهبان نامزدهای مورد وثوق این جریان را تأیید می‌کرد و حتی اگر لاریجانی هم تأیید می‌شد، باز اصلاح‌طلبان روزهای سختی در پیش داشتند، اما حالا روز سختشان تمام شد و خیالشان در این انتخابات راحت».
می‌توانیم دلیل شکست خود را توجیه کنیم!
روزنامه آرمان ملی هم در گزارشی با عنوان «خسته نباشید؛ واقعاً!» با اشاره به رد صلاحیت گزینه‌های اصلاح‌طلبان نوشت: «جریان اصلاحات به خاطر این اتفاق باید بسیار خوشحال باشد چراکه با توجه به عدم‌مشارکت احتمالی مردمی که پیش‌تر از هراس کاندیداهای تندرو و اصولگرا به اصلاح‌طلبان رأی می‌دادند، در این انتخابات، اصلاح‌طلبان شکست‌خورده به شمار می‌آمدند، اما آنها اکنون تا حدودی می‌توانند، دلیل شکست خود را باقی نماندن کاندیدایی برای رقابت معرفی کنند».
لازم به یادآوری است که تأکید اصلاح‌طلبان بر اینکه « باید بابت رد صلاحیت‌ها خوشحال باشیم!» نشان دهنده تناقضات رفتاری آنهاست. مدعیان اصلاحات از یک‌سو می‌گویند باید خوشحال باشیم و از یک‌سو برای رسیدن به قدرت سر و دست می‌شکنند!
نامزدهای اصلاح‌­طلبان برای انتخابات کم اثر بودند
روزنامه شرق در شماره دیروز خود مانند دیگر روزنامه این طیف به آه و ناله برای کسانی پرداخت که باعث وضعیت امروز جامعه هستند.
شرق در گزارشی نوشت: «سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به‌شدت شبیه به انتخابات مجلس یازدهم در اسفند 98 شده است؛ در آن انتخابات نیز تمام اصلاح‌طلبان شاخص[!!] کنار گذاشته شده و حتی به صورت بی‌سابقه، نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس دهم که متصل به انتخابات مجلس یازدهم نمایندگی می‌کردند هم ردصلاحیت شدند. حالا هم انگار همان روش البته در ابعادی مهم‌تر رخ داده است و اصلاح‌طلبان که بیش از هر دوره‌ای نامزد در اختیار داشتند[!!]، حتی نامزدهای کم‌اثر[!!]، نتوانستند حتی یکی از نامزدهای خود را در عرصه انتخابات داشته باشند. همه اینها ذکر واضحات است و شاید آنچه باید امروز مورد بحث قرار بگیرد، جایگاه جبهه اصلاحات در عرصه سیاسی بعد از این است.»
در این باره باید گفت که همین روزنامه‌های اصلاح‌طلب در ماه‌های پایانی مجلس قبل (با اکثریت حامیان دولت و اصلاح‌طلبان) نوشتند که ضعیف‌ترین مجلس در تاریخ پس از انقلاب مجلس دهم بوده است. شورای نگهبان نیز در بررسی صلاحیت‌ها کارآمدی افراد را نیز لحاظ می‌کند. ضمن آنکه بارها و بارها سخنگوی شورای نگهبان در مورد بررسی صلاحیت‌ها توضیح داده که از میان متقاضیان برای نامزدی در انتخابات مجلس از هر دو جناح کشور افرادی را فاقد صلاحیت دانسته و در جلساتی به همه این افراد دلایل عدم تایید صلاحیت آنها اعلام شده است. همچنین سخنگوی این شورا بارها تاکید کرده که از لحاظ شرعی و قانونی آنها نمی‌توانند دلیل ردصلاحیت‌ها را به صورت علنی بگویند اما خود افراد رد صلاحیت شده می‌توانند به جای هوچی‌گری دلایلی که به خاطر آنها رد صلاحیت شده‌اند را بگویند. ضمن آنکه اسحاق جهانگیری، معاون اول دولت فعلی است که همه جریان‌های سیاسی کشور می‌گویند که ضعیف‌ترین دولت پس از انقلاب بوده است. همچنین کسانی مانند عباس آخوندی که در 6سال تصدی پست وزارت راه و شهر‌سازی حتی یک خانه هم نساخت و دست آخر به این ترک فعل خود (خانه نساختن) افتخار کرد آیا باید تایید صلاحیت می‌شدند؟! همه اینها در حالی است که شواهد گویای آن است که افراد اصلاح‌طلبی که در این دوره ثبت‌نام کردند گویا قرار بوده در نقش نامزد پوششی برای یک نامزد غیراصلاح‌طلب ظاهر شوند. روز چهارشنبه «سیدجلیل میرمحمدی» در جلسه علنی مجلس طی تذکری شفاهی با اشاره به اعلام اسامی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: شورای نگهبان موضوع اقامت و تابعیت منسوبین داوطلبین انتخابات ریاست جمهوری در کشورهای متخاصم را به عنوان یک مولفه مهم در بررسی صلاحیت آنان مورد توجه قرار‌داد و باید از این جهت از شورای نگهبان تشکر کرد.
لازم به ذکر است که مطابق قانون بستگان درجه یک و خانواده فرد متقاضی نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری نباید در کشورهای متخاصم (نظیر آمریکا، انگلیس و...) ساکن باشند.
گرانی 800 درصدی خودرو در دولت روحانی
روزنامه اعتماد روز گذشته در گزارشی با عنوان «سقف قیمتی در بازار خودرو» نوشت: «بازار خودرو تنها کمی پس از ابلاغ دوباره افزایش قیمت رسمی انواع خودروهای تولید داخل حالا به سقف قیمتی رسیده است. اوایل اردیبهشت ماه بود که شورای رقابت از افزایش قیمت خودروهای کارخانه‌ای خبر داد. 13 اردیبهشت ماه بود که شورای رقابت مصوبه‌ای در این زمینه ابلاغ کرد که در آن اعلام شده بود؛ براساس تورم‌بخشی یک‌ساله توسط بانک مرکزی و پس از کسب تورم‌های اعمال شده قبلی در 3 ماهه اول و دوم سال 1399 و پس از اعمال متغیرهای کیفیت و بهره‌وری نهایتا برای شرکت ایران خودرو به‌ طور متوسط 8.2 درصد و برای شرکت سایپا به‌ طور متوسط 8.2 درصد افزایش قیمت محاسبه شده است که برای خودروهای مشمول دستورالعمل قیمت‌گذاری شورا تا پایان شهریور 1400 اعمال و اجرا می‌شود. البته در مصوبه شورای رقابت آمده بود برای کسانی که تا پایان سال 1399 برای خرید خودرو ثبت‌نام نکرده‌اند و پیش‌پرداخت داشته‌اند، مشمول دریافت پول نبوده و این افزایش قیمت به آنها تعلق نمی‌گیرد.»
این روزنامه همچنین به نقل از یک کارشناس اقتصادی نوشت: «متاسفانه توان خرید مردم هم متناسب با قیمت‌ها بالا نرفته و 6 دهک پایین به هیچ عنوان توان خرید خودرو را ندارند و بازار در رکود کامل است زیرا تصمیمات غلط اقتصادی باعث از بین رفتن زیرساخت‌ها در این مدت شده است. ما شاهدیم که طی 4 سال گذشته حدود 6 مدیرعامل در دو خودروسازی بزرگ کشور تغییر کرده و این افراد متخصص باید در این مدت اقداماتی را انجام می‌دادند اما باید گفت شدنی نیست و تنها یک رویا‌پردازی غلط است و تا زمانی که اقتصاد رشد نکند و با اصول اقتصادی صحیح کنار نیاییم و رشد نکنیم، اوضاع به همین منوال خواهد ماند.»
گفتنی است چندی پیش یک روزنامه اصلاح‌طلب با طرح این پرسش که بازار خودرو در فاصله سال‌های 1392 تا 1400 شاهد چه تحولات قیمتی بوده، نوشت: رصد آمارهای منتشرشده نشان می‌دهد قیمت خودروهای داخلی در این بازه زمانی بیش از 8 برابر شده؛ به عبارت دیگر، نه تنها قیمت خودرو در این 8 ساله کاهش پیدا نکرده، بلکه رکوردهای جدیدی را در جهش قیمت خودرو طی سال‌های گذشته شاهد بودیم.
مسئولان به دنبال افزایش تولید در کشور باشند نه تسهیل بستر نوسان‌گیری
روزنامه دنیای اقتصاد دیروز طی یادداشتی نوشت: «از طرفی افراد تازه‌وارد، روی دیگر بازار که زیان باشد را ندیده بودند و با دعوت‌های پی‌درپی مسئولان کشور که مردم را به حضور در بورس تشویق می‌کردند، به این بازار وارد شدند... مشکل اصلی اینجا بود که برای مبالغ زیادی که افراد تازه‌وارد به بورس تزریق کرده بودند هیچ طرح و برنامه‌ای از قبیل تاسیس شرکت‌های جدید، پروژه‌های جدید و افزایش سرمایه راحت‌تر شرکت‌های بزرگ و تولیدی کشور ارائه نشده بود. در واقع بعد از هجوم نقدینگی به بورس بود که قانون افزایش سرمایه از محل صرف سهام به تصویب رسید که تقریبا دیر شده بود. در این راستا عده زیادی دارایی‌های فیزیکی خود همچون زمین، ساختمان و حتی خودروهای شخصی را فروخته و با دانش بسیار کمی وارد بورس شدند و از کسب سودهای زیاد خوشحال بودند و اصول اولیه سرمایه‌گذاری در بورس (یعنی سرمایه‌گذاری پول‌های اضافه و همچنین دوره زمانی بلندمدت) را نادیده گرفتند. به این ترتیب بازار سرمایه از تحلیل و روند تحلیلی فاصله زیادی گرفت و تب تند بورس، سریعا فروکش کرد. نتیجه این شد که سهام ارزنده و غیر‌ارزنده با یکدیگر رشد کردند و بسیاری از سهام دچار حباب وحشتناک شدند.»
دنیای اقتصاد افزود: «در همین راستا باید عنوان کرد که این دوره با حرکت تقریبا منفعلانه دولت همراه بود؛ چون تمامی سیاستگذاران بازار سرمایه و عموم جامعه از رشد بورس خوشحال بودند و راهکار مناسبی ارائه نشد. البته دولت از محل فروش اوراق بدهی بهره زیادی از بازار سرمایه برد و همانند گاو شیری در حال دوشیدن این گاو بود، بدون اینکه تغذیه مناسبی برای ادامه مسیر این بازار داشته باشد اما این پایان ماجرا نبود و از اواخر مرداد 99 بازار سهام وارد فاز رکود سنگینی شد که این مسئله از دو منظر نتیجه زیان‌باری داشت:
1) از دست رفتن اعتماد مردم به بازار سرمایه و خروج زیاد نقدینگی از بازار
2) افزایش تدریجی نرخ بهره اوراق بدهی و سخت‌تر شدن تامین مالی از بازار سرمایه»
در ادامه این مطلب آمده است: «پس ‌از این اتفاقات، سیاستگذاران با برگزاری جلسات متعدد، تغییرات گسترده در سازمان بورس، حمایت‌های شفاهی و تصویب قانون‌هایی جدید یا تزریق نقدینگی جدید، به‌دنبال حمایت‌های کوتاه‌مدت از بازار سرمایه بودند که همگی ناموفق بوده است. در این راستا باید عنوان کرد که مسئولان تصمیم‌ساز دولتی به‌جای هزینه منابع جهت حمایت از قیمت و خرید سهام، باید به‌دنبال راهکار بنیادی بوده و با سرمایه‌گذاری بلندمدت در شرکت‌ها، به‌دنبال افزایش تولید در کشور باشند، نه تسهیل بستر نوسان‌گیری. به عبارت دقیق‌تر بازار سرمایه و بورس به‌خودی‌خود تاثیری در اقتصاد کشور نخواهد داشت، مگر با هدایت نقدینگی جذب‌شده از این بازار به سمت تولید. امری که از طریق تسهیل فرآیند انجام افزایش سرمایه شرکت‌های موجود یا ایجاد پروژه‌های زیربنایی اساسی در کشور میسر خواهد شد.»

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/250109/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

کارکرد‌های فنی، تخصصی و اقتصادی طرح پویش در کسب رضایت دانشجویان

توسعه روابط تجاری با ایران را دنبال می‌کنیم

شارژر قدرت ریال

واشنگتن از توافق رژیم صهیونیستی و طرف‌های میانجی برای برقراری آتش‌بس موقت در غزه خبر داد

روزنامه جمهوری اسلامی: بعد فساد «چای دبش» نوبت به فساد «کوروش کمپانی» رسیده! بوی فراهم شدن زمینه آزادی بابک زنجانی هم به مشام می رسد/ اژدهای هفت‌ سر فساد هر روز قوی‌تر از گذشته به فعالیت خود ادامه می‌دهد/ به این باور برسید که فساد در جامعه ما نهادینه شده

نتانیاهو: اگر با حماس به توافق نرسیم به رفح حمله می‌کنیم

یمن: آمریکا و انگلیس بدانند دوره تسلط بر دریاها گذشته است

خیابان مقابل وزارت جنگ اسرائیل مسدود شد

رئیس سازمان امور مالیاتی: 2.7 میلیون مؤدی مالیاتی در سال جاری شناسایی شد

توضیحات سخنگوی دولت درباره افزایش قیمت ارز

سرمایه گذاری افغانستان در ایران

سالگرد جنگ اوکراین؛ پوتین قدرتمندتر شد؟

حماس: نتانیاهو کلیدهای اصلی موفقیت مذاکرات را رد می‌کند

هشدار شاه اردن درباره تداوم تجاوز به نوار غزه در ماه رمضان

شر اعظم اقتصاد ایران از نظر همتی

الگوریتم مجریان ذی‌صلاح ساختمان‌ها هفته آینده ابلاغ می‌شود

گزارش مهم صندوق بین‌المللی پول: تولید نفت ایران فراتر از انتظارات بود

تابوت مکرون بر دستان معترضان فرانسوی

سرنگونی 7 پهپاد گروه‌های تروریستی در سوریه

رویارویی رزمندگان قسام با نظامیان صهیونیست

خسارت ارزان‌فروشی مس در ایران

پیش بینی قیمت بیت کوین؛ آیا هدف بعدی 55 هزار دلار است؟

با این دستور کباب لقمه اقتصادی و خوشمزه درست کنید

ورود هیأت طالبان به ایران

سرمایه‌گذاری 35 میلیون دلاری بخش خصوصی افغانستان در ایران از چابهار آغاز شد

خواهان روابط خوب با جهان هستیم

اطلس جغرافیایی اعتراضات

روسیه: بیانیه گروه 7 نوعی باج‌خواهی و سرقت است

دومین سالگرد جنگ روسیه و اوکراین به روایت اعداد

برگزاری رای‌گیری زودهنگام انتخابات روسیه نزدیک خط مقدم

حقوق معلمان خرید خدمت و حق‌التدریسی پرداخت می‌شود

بخشودگی 100 درصدی جرایم مالیاتی فعالان اقتصادی تاپایان سال تمدیدشد

حکومت ولایی به دنبال فرهنگ مهدوی است

واکنش ارمنستان به گزارش‌ها درباره سفر زلنسکی

کودک فلسطینی: این روزها مجبورم خوراک دام بخورم!

دومین اعتصاب طولانی پزشکان انگلیسی در سال جاری

وراث برای دریافت سود سهام عدالت فقط 4 روز دیگر فرصت دارند

پیش بینی قیمت دلار 7 اسفند 1402

کشف البسه خارجی قاچاق در تبریز

فردا مناظره روز پنجم ؛ رونق اقتصادی و رشد تولید

شهادت 2 رزمنده حزب الله

حمله ترکیه به شمال عراق و کشته شدن 4 نیروی پ‌ک‌ک

نرخ سود اوراق گواهی سپرده خاص چگونه محاسبه می شود؟

صندوق بین‌المللی پول: مقدار فروش نفت ایران فراتر از انتظارها بود

تخصیص بنزین به هر خودرو غیرعادلانه است

گروه هفت: باید درآمدهای روسیه را کاهش دهیم

آمار تلفات اعلامی ارتش اسرائیل به 579 کشته رسید

تاکتیک انتخاباتی جدید ترامپ؛ نادیده گرفتن هیلی

شارژ مرحله سوم طرح ملّی «یسنا» انجام شد

افزایش دستمزد سال 1403 همچنان در ابهام