ایرانیان جهان

آخرين مطالب

500 کیلومتر زیر زمین؛ میدان نبرد پیچیده مقاومت در غزه خواندنی ها

500 کیلومتر زیر زمین؛ میدان نبرد پیچیده مقاومت در غزه
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - ایسنا /متن پیش رو در ایسنا منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
رئیس سابق گروه تاریخ در ارتش رژیم صهیونیستی با انتشار کتابی به تونل‌های حفر شده توسط گروه‌های مقاومت در زیر غزه پرداخت و این تونل‌ها را مشکل اصلی ارتش این رژیم در تمامی جنگ‌ها با نوار غزه خواند.
روزنامه رای الیوم با انتشار یادداشتی درباره تونل‌های حفر شده توسط گروه‌های مقاومت فلسطین در زیر غزه نوشت: شاؤول شای، رئیس سابق گروه تاریخ در ارتش رژیم اشغالگر اسرائیل در کتاب خود "جنگ زیرزمینی و چالش‌های مهم برای نیروهای ما"، به "معضل تونل‌ها" پرداخته و معتقد است که این تونل‌ها در هر جنگی با مقاومت در غزه، به مساله اصلی پیش روی رژیم اشغالگر تبدیل خواهد شد.
وی در این کتاب به تجربه تاریخی ویتنام و ناکامی نیروهای آمریکایی در مواجهه با چالش تونل‌هایی اشاره کرد که توسط جنگجویان ویتنامی در جنوب این کشور مورد استفاده قرار گرفت.
بسیاری از ناظران فلسطینی نیز طی سال‌های گذشته انتظار داشتند که تونل‌های نوار غزه عرصه جدیدی برای جنگ میان مقاومت فلسطین و رژیم اشغالگر باشد، تونل‌هایی که در واقع نیز همین‌گونه بودند.
از زمان عملیات "الوهم المتبدد" در سال 2006، که با تکیه بر تونل‌ها انجام شد و در آن گردان‌های عزالدین القسام، شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) و جناح‌های مقاومت موفق شدند گلعاد شالیت را به اسارت بگیرند، تا به امروز رژیم اشغالگر جنگ‌های پی در پی را در نوار آغاز انجام داده است و هدف این رژیم طی 15 سال تخریب این شبکه تونل‌ها بود و این رژیم هر بار اذعان کرده است که در انجام مأموریت و رسیدن به این هدف ناکام مانده است.
در این گزارش، ما به استراتژی مقاومت مبتنی بر ساخت شبکه‌ای از تونل‌ها و استراتژی‌های رژیم اشغالگر اسرائیل برای تخریب آنها می‌پردازیم.
500 کیلومتر تونل؛ استراتژی مقاومت
اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس در سال 2016 و در جریان تشییع پیکر شماری از شهدای حفر تونل اظهار کرد: غزه تونل‌هایی را برای مقاومت ایجاد کرده است که دو برابر تونل‌های ویتنام است که در مدارس نظامی تدریس می‌شوند و نظامیان آنها را می‌خوانند و استراتژیست‌ها از طریق آنها برنامه ریزی می‌کنند.
ویتنامی‌ها توانسته‌اند تونل‌هایی به طول حدود 270 کیلومتر حفر کنند، آیا این بدان معنی است که تونل‌های حماس در غزه بیش از 500 کیلومتر است؟ این برای تل‌آویو به ویژه در شرایط کنونی چه معنایی دارد؟
در غزه، علی رغم جنگ‌های پی در پی که توسط رژیم اشغالگر در این باریکه صورت گرفت، تونل‌ها نقش محوری در پایداری مقاومت داشتند.
ماموریت‌ها و عملیات‌ها
طبق مطالعات رامی ابو زبیده محقق، این مقاومت برای غلبه بر منطقه نوار غزه و نبود زمین جغرافیایی وسیع که به مقاومت فرصتی برای پنهان شدن و غافلگیری بدهد، به شبکه تونل‌ها متکی است.
طبق این مطالعه، این تونل‌ها به تونل‌های استراتژیک از جمله انواع تونل‌های جنگ تهاجمی و دفاعی، توپخانه و موشک تونل‌های امدادرسانی و ارتباطات و همچنین تونل‌های فرماندهی و کنترل نبرد تقسیم می‌شوند.
اما نوع دوم این تونل‌ها؛ تونل‌های پیوند داخلی هستند و فاصله کمی دارند و در خطوط پشتی مقاومت برای اتصال مناطق نزدیک و به دور از رصد، جاده‌ها و خیابان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و هدف آن حمایت و تقویت نیروهای مقاومت در حرکت، استقرار و پیگیری در زمان جنگ است.
مقاومت در غزه از انتفاضه الاقصی (دوم) در سال 2000 با استفاده از استراتژی تونل‌ها چندین عملیات علیه ارتش اشغالگر انجام داده و آنها تأثیر زیادی در عقب نشینی اسرائیل از نوار غزه در سال 2005 را داشته‌اند.
استراتژی تل‌آویو میان طرح "گدعون" و "تنوفا"
زمانی که آوی کوخاوی ریاست ستاد کل ارتش رژیم اسرائیل را بر عهده گرفت بلافاصله استراتژی گادی آیزنکوت، رئیس سابق ستاد ارتش این رژیم برای مقابله با مقاومت فلسطین را لغو کرد. این استراتژی به "طرح گدعون" معروف و بر اساس جنگ سریع، برق آسا و سرنوشت ساز بود. کوخاوی این طرح را لغو و طرح خود را جایگزین آن کرد که موسوم به "تنوفا" (نیروی محرکه) است.
طرح جدید با چالش‌های نظامی پیش روی ارتش اسرائیل سازگار است و اساساً بر اساس جنگ‌های جدید میان ارتش منظم و سازمان‌های نظامی نیمه منظم مانند حزب‌الله و حماس است.
این طرح عمدتاً متکی به شدت زیاد درگیری در خشکی، دریا و هوا است و منجر به کشته شدن صدها تن در روز می‌شود.
طرح مذکور همچنین متکی بر هدف قرار دادن هر چیزی است که به ساختار مقاومت ارتباط داشته باشد مانند شبکه تونل‌ها یا همان چیزی که رسانه‌های عبری از آن به عنوان شبکه "مترو حماس" یاد می‌کنند.
نبرد شمشیر قدس
بمباران موشکی مناطق صهیونیست نشین در قدس در 10 مه برای اسرائیل غافلگیر کننده بود و این رژیم باور نداشت که مقاومت به این زودی تهدیدش را عملی کند.
طبق گفته منابع مطلع، ارتش رژیم اشغالگر برای دادن پاسخ این حملات منطقه نوار غزه را به میدان‌های جغرافیایی تقسیم کرده است، با این فرض که این شهر در برگیرنده یک شهر زیرزمینی و یک شهر کامل از تونل‌ها است. به همین منظور ارتش این رژیم در هر حمله طبق طرح تنوفا که "کمربند آتش" نیز خوانده می‌شود" یک میدان را به شدت مورد هدف قرار می‌داد.
ارتش رژیم اشغالگر در جریان حملات هوایی اخیر به غزه از انواع جنگنده استفاده کرد. ازجمله این جنگنده‌ها جنگنده اف-35 آمریکا بود که مناطقی از غزه را با موشک‌هایی هدف قرار داد که قادر به تخریب هرگونه استحکامات نظامی هستند.
مقامات تل‌آویو با انجام این حملات درصدد تخریب ورودی این تونل‌ها بودند و پس از آن بمب‌های حاوی مواد شیمیایی را در این تونل‌ها رها کرده تا منجر به خفگی افراد حاضر در این تونل‌ها شود.
این همان طرحی است که رژیم اشغالگر طبق آن جمعه 14 مه به دروغ اعلام کرد حملات گسترده‌ای آغاز شده علیه غزه مقدمه‌ای برای حمله زمینی است. هدف از این اظهارات فریب مبارزان مقاومت برای پناه بردن به تونل‌ها سوق داد بود تا نابودی آنها در جریان این حملات آسان شود اما رهبری مقاومت فریب این نیرنگ دشمن را نخورد و تلاش صهیونیست‌ها خنثی شد.
تمسخر ارتش تل‌آویو توسط اسرائیلی‌ها
تمام اظهارات مقامات اسرائیل پس از آغاز جنگ در راستای این ایده بود که آنها به دنبال از بین بردن تونل‌های مقاومت در زیر غزه هستند.
اما این اتفاق رخ نداد و ارتش رژیم اشغالگر تنها خانه‌های مسکونی، مراکز غیر نظامی و برج‌های میکونی را هدف قرار داد.
سردبیر روزنامه عبری زبان هاآرتص در سخنانی درباره این عملیات گفت که عملیات ارتش رژیم اشغالگر در غزه احمقانه‌ترین جنگ این رژیم بود و آنچه طی آن رخ داد یک شکست نظامی و دیپلماتیک خطرناک بود که ضعف بزرگ ارتش و نحوه عملکرد آن را مشخص کرد.
ترجمه حمید محمد طاهری

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/250254/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

رجا: شورای ائتلاف تمامیت خواه است

پرواز با بمب‌افکن هسته‌ای؛ سیگنال معنادار پوتین به غرب

کارگردان «چطور به تو گیر ندادن؟» در راه مجلس

رسانه صهیونیستی: شورای جنگ اسرائیل هیأتی برای مذاکره با حماس تعیین کرد

ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی مورد توجه فعالان اقتصادی دنیا

ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی توجه فعالان اقتصادی دنیا را جلب کرده است

مقابله با فساد نیازمند پیگیری 12 اصل ابلاغی توسط دولت است

شهرام حسن زاده

روند مناسبات ایران و مجارستان رو به رشد است

دولت در سیاست‌های دیپلماسی به نتایج ملموسی رسیده است

بناپارتیسم ایرانی؛ بازخوانی مداخله نظامیان در قدرت دوره پهلوی

آسیا تایمز: تغییر رژیم اوکراین در راه است

ادعای آمریکا درباره سرنگونی 6 پهپاد ارتش یمن

نتانیاهو: امنیت را در مرز شمالی برقرار می‌کنیم

برگزاری همایش سراسری روسای پلیس‌های امنیت اقتصادی

ستاد دائمی گردشگری استان همدان تشکیل می‌شود

وزیر اقتصاد وارد یزد شد

تشکیل اولین کارگروه اقدام برای رفع مشکلات اقتصادی لرستان

انتخابات پرثمرترین حوزه برای تحول و رفع نقاط ضعف است

دلیل فرونشست زمین در ایران چیست؟

سایه جنگی دیگر بر کنفرانس مونیخ

دو سناریو برای «صبح ایران»

وزیر رژیم صهیونیستی: اسرائیل به نابودی غزه می‌بالد!

افزایش فشار‌ها بر دولت فرانسه برای قطع فروش سلاح به رژیم صهیونیستی

لاوروف با فیدان دیدار کرد

پژو پارس، پیرمرد پرحاشیه بازار

انتقاد مجری تلویزیون از روند پیشرفت نهضت ملی مسکن؛ ٢٠ درصد، بعد از گذشت ٢ سال‌و‌نیم!

واردات اسباب بازی دوباره ممنوع شد؟

تبدیل مجوزهای کاغذی به شناسه الکترونیک

برنامه شورای شهر تهران برای کم آبی پایتخت چیست؟

باطری تارا و رانا خوابید!

با حضور در انتخابات درکنار مردم کشور برای آینده کیش زیبا و کشور تصمیم می گیریم

گردهمایی بزرگان لجستیک و حمل و نقل کشور در جزیره کیش

تاکید رحیم سرهنگی برلزوم مشارکت فعال همه ارکان وبخش ها در برگزاری انتخاباتی پرشور

راه اندازی موزه خلیج فارس و انعقاد تفاهم نامه میراث فرهنگی با دستور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش

هراس و نگرانی دشمنان، ماندگاری و زنده‌ماندن یاد شهدا است

وزیر اقتصاد و امور دارایی وارد یزد شد

تبعیض نظام‌مند در سطح سیاست؛ انتقاد «عباس عبدی» از عدم برخورد با «کریمی قدوسی»

مقاومت در «مونیخ» برابر گفت‌‏وگو با ایران

اردن: جنایات وحشیانه اسرائیل در غزه قابل وصف نیست

پوتین: اظهارات بایدن گستاخانه بود

بازار داغ فروش حواله خودروی وارداتی برای جانبازان؛ چهار میلیارد تومان!

عیدی مستمری‌بگیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان واریز شد

معاون صنایع وزارت صمت: اگر‌ واردات لوازم خانگی آزاد شود با تعرفه بالا خواهد بود

فیلترشکن زیر تیغ

از فرودگاه تا اراک؛ کمیته انضباطی فاقد اقتدار است

زمینه‏‌های برآمدن رضا خان

4 حمله آمریکا و انگلیس به غرب یمن

واکنش الازهر مصر به وتوی آمریکا علیه غزه در شورای امنیت

10 مورد از سردترین شهر‌های جهان