ایرانیان جهان

آخرين مطالب

500 کیلومتر زیر زمین؛ میدان نبرد پیچیده مقاومت در غزه خواندنی ها

500 کیلومتر زیر زمین؛ میدان نبرد پیچیده مقاومت در غزه
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - ایسنا /متن پیش رو در ایسنا منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
رئیس سابق گروه تاریخ در ارتش رژیم صهیونیستی با انتشار کتابی به تونل‌های حفر شده توسط گروه‌های مقاومت در زیر غزه پرداخت و این تونل‌ها را مشکل اصلی ارتش این رژیم در تمامی جنگ‌ها با نوار غزه خواند.
روزنامه رای الیوم با انتشار یادداشتی درباره تونل‌های حفر شده توسط گروه‌های مقاومت فلسطین در زیر غزه نوشت: شاؤول شای، رئیس سابق گروه تاریخ در ارتش رژیم اشغالگر اسرائیل در کتاب خود "جنگ زیرزمینی و چالش‌های مهم برای نیروهای ما"، به "معضل تونل‌ها" پرداخته و معتقد است که این تونل‌ها در هر جنگی با مقاومت در غزه، به مساله اصلی پیش روی رژیم اشغالگر تبدیل خواهد شد.
وی در این کتاب به تجربه تاریخی ویتنام و ناکامی نیروهای آمریکایی در مواجهه با چالش تونل‌هایی اشاره کرد که توسط جنگجویان ویتنامی در جنوب این کشور مورد استفاده قرار گرفت.
بسیاری از ناظران فلسطینی نیز طی سال‌های گذشته انتظار داشتند که تونل‌های نوار غزه عرصه جدیدی برای جنگ میان مقاومت فلسطین و رژیم اشغالگر باشد، تونل‌هایی که در واقع نیز همین‌گونه بودند.
از زمان عملیات "الوهم المتبدد" در سال 2006، که با تکیه بر تونل‌ها انجام شد و در آن گردان‌های عزالدین القسام، شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) و جناح‌های مقاومت موفق شدند گلعاد شالیت را به اسارت بگیرند، تا به امروز رژیم اشغالگر جنگ‌های پی در پی را در نوار آغاز انجام داده است و هدف این رژیم طی 15 سال تخریب این شبکه تونل‌ها بود و این رژیم هر بار اذعان کرده است که در انجام مأموریت و رسیدن به این هدف ناکام مانده است.
در این گزارش، ما به استراتژی مقاومت مبتنی بر ساخت شبکه‌ای از تونل‌ها و استراتژی‌های رژیم اشغالگر اسرائیل برای تخریب آنها می‌پردازیم.
500 کیلومتر تونل؛ استراتژی مقاومت
اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس در سال 2016 و در جریان تشییع پیکر شماری از شهدای حفر تونل اظهار کرد: غزه تونل‌هایی را برای مقاومت ایجاد کرده است که دو برابر تونل‌های ویتنام است که در مدارس نظامی تدریس می‌شوند و نظامیان آنها را می‌خوانند و استراتژیست‌ها از طریق آنها برنامه ریزی می‌کنند.
ویتنامی‌ها توانسته‌اند تونل‌هایی به طول حدود 270 کیلومتر حفر کنند، آیا این بدان معنی است که تونل‌های حماس در غزه بیش از 500 کیلومتر است؟ این برای تل‌آویو به ویژه در شرایط کنونی چه معنایی دارد؟
در غزه، علی رغم جنگ‌های پی در پی که توسط رژیم اشغالگر در این باریکه صورت گرفت، تونل‌ها نقش محوری در پایداری مقاومت داشتند.
ماموریت‌ها و عملیات‌ها
طبق مطالعات رامی ابو زبیده محقق، این مقاومت برای غلبه بر منطقه نوار غزه و نبود زمین جغرافیایی وسیع که به مقاومت فرصتی برای پنهان شدن و غافلگیری بدهد، به شبکه تونل‌ها متکی است.
طبق این مطالعه، این تونل‌ها به تونل‌های استراتژیک از جمله انواع تونل‌های جنگ تهاجمی و دفاعی، توپخانه و موشک تونل‌های امدادرسانی و ارتباطات و همچنین تونل‌های فرماندهی و کنترل نبرد تقسیم می‌شوند.
اما نوع دوم این تونل‌ها؛ تونل‌های پیوند داخلی هستند و فاصله کمی دارند و در خطوط پشتی مقاومت برای اتصال مناطق نزدیک و به دور از رصد، جاده‌ها و خیابان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و هدف آن حمایت و تقویت نیروهای مقاومت در حرکت، استقرار و پیگیری در زمان جنگ است.
مقاومت در غزه از انتفاضه الاقصی (دوم) در سال 2000 با استفاده از استراتژی تونل‌ها چندین عملیات علیه ارتش اشغالگر انجام داده و آنها تأثیر زیادی در عقب نشینی اسرائیل از نوار غزه در سال 2005 را داشته‌اند.
استراتژی تل‌آویو میان طرح "گدعون" و "تنوفا"
زمانی که آوی کوخاوی ریاست ستاد کل ارتش رژیم اسرائیل را بر عهده گرفت بلافاصله استراتژی گادی آیزنکوت، رئیس سابق ستاد ارتش این رژیم برای مقابله با مقاومت فلسطین را لغو کرد. این استراتژی به "طرح گدعون" معروف و بر اساس جنگ سریع، برق آسا و سرنوشت ساز بود. کوخاوی این طرح را لغو و طرح خود را جایگزین آن کرد که موسوم به "تنوفا" (نیروی محرکه) است.
طرح جدید با چالش‌های نظامی پیش روی ارتش اسرائیل سازگار است و اساساً بر اساس جنگ‌های جدید میان ارتش منظم و سازمان‌های نظامی نیمه منظم مانند حزب‌الله و حماس است.
این طرح عمدتاً متکی به شدت زیاد درگیری در خشکی، دریا و هوا است و منجر به کشته شدن صدها تن در روز می‌شود.
طرح مذکور همچنین متکی بر هدف قرار دادن هر چیزی است که به ساختار مقاومت ارتباط داشته باشد مانند شبکه تونل‌ها یا همان چیزی که رسانه‌های عبری از آن به عنوان شبکه "مترو حماس" یاد می‌کنند.
نبرد شمشیر قدس
بمباران موشکی مناطق صهیونیست نشین در قدس در 10 مه برای اسرائیل غافلگیر کننده بود و این رژیم باور نداشت که مقاومت به این زودی تهدیدش را عملی کند.
طبق گفته منابع مطلع، ارتش رژیم اشغالگر برای دادن پاسخ این حملات منطقه نوار غزه را به میدان‌های جغرافیایی تقسیم کرده است، با این فرض که این شهر در برگیرنده یک شهر زیرزمینی و یک شهر کامل از تونل‌ها است. به همین منظور ارتش این رژیم در هر حمله طبق طرح تنوفا که "کمربند آتش" نیز خوانده می‌شود" یک میدان را به شدت مورد هدف قرار می‌داد.
ارتش رژیم اشغالگر در جریان حملات هوایی اخیر به غزه از انواع جنگنده استفاده کرد. ازجمله این جنگنده‌ها جنگنده اف-35 آمریکا بود که مناطقی از غزه را با موشک‌هایی هدف قرار داد که قادر به تخریب هرگونه استحکامات نظامی هستند.
مقامات تل‌آویو با انجام این حملات درصدد تخریب ورودی این تونل‌ها بودند و پس از آن بمب‌های حاوی مواد شیمیایی را در این تونل‌ها رها کرده تا منجر به خفگی افراد حاضر در این تونل‌ها شود.
این همان طرحی است که رژیم اشغالگر طبق آن جمعه 14 مه به دروغ اعلام کرد حملات گسترده‌ای آغاز شده علیه غزه مقدمه‌ای برای حمله زمینی است. هدف از این اظهارات فریب مبارزان مقاومت برای پناه بردن به تونل‌ها سوق داد بود تا نابودی آنها در جریان این حملات آسان شود اما رهبری مقاومت فریب این نیرنگ دشمن را نخورد و تلاش صهیونیست‌ها خنثی شد.
تمسخر ارتش تل‌آویو توسط اسرائیلی‌ها
تمام اظهارات مقامات اسرائیل پس از آغاز جنگ در راستای این ایده بود که آنها به دنبال از بین بردن تونل‌های مقاومت در زیر غزه هستند.
اما این اتفاق رخ نداد و ارتش رژیم اشغالگر تنها خانه‌های مسکونی، مراکز غیر نظامی و برج‌های میکونی را هدف قرار داد.
سردبیر روزنامه عبری زبان هاآرتص در سخنانی درباره این عملیات گفت که عملیات ارتش رژیم اشغالگر در غزه احمقانه‌ترین جنگ این رژیم بود و آنچه طی آن رخ داد یک شکست نظامی و دیپلماتیک خطرناک بود که ضعف بزرگ ارتش و نحوه عملکرد آن را مشخص کرد.
ترجمه حمید محمد طاهری

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/250254/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

همشهری مطرح کرد: شکست کاسبان التهاب

غرب همچنان به احیای برجام اشتیاق دارد

کوچ پول به بازار جذاب‌تر

ترامپ برای سومین بار زنگ کاخ سفید را به صدا درآورد

شعله ور شدن آتش اختلافات درون اسرائیل

درگیری پلیس فرانسه با دانش‌آموزان دبیرستانی

تدابیر شدید امنیتی در قدس اشغالی

پوتین و بن سلمان رایزنی کردند

هشدار جدی ترامپ درباره جنگ جهانی سوم

جهاد اسلامی: عملیات علیه صهیونیست‌ها ادامه دارد

انفجار مهیب در شهر کابل

اعتراف تاریخی بایدن: هیچ رئیس جمهوری...

نرخ تسهیلات بانکی 23 درصد شد/ سود سپرده 22.5 درصد

تلگرام بانکی ایران و روسیه

جاده فروش بورسی خودرو لغزنده می شود

عقب‌ماندگی قانون تجارت، مانع استقرار حاکمیت شرکتی در ایران

آغاز عرضه گوشت قرمز با کامیون‌های سیار در سطح شهر تهران

خداحافظی با ضامن برای دریافت وام

چرا برخی افراد ربع سکه 8میلیونی را 16میلیون خریدند؟

رابرت مالی: آماده تداوم مذاکرات غیرمستقیم با ایران هستیم / اتحاد با شرکای اروپایی و دیگران، ما را در موقعیت بسیار قوی تری برای مقابله با تهران قرار داده / ایران چندین فرصت را برای پایان دادن به این بحران از بین برد / گزینه نظامی دشوار و خطرناک است؛ رئیس جمهور آمریکا تنها در صورت لزوم به آن متوسل خواهد شد

اجرای «چراغ خاموش» سند 2030 در دولت رئیسی؟ | انکار انسیه خزعلی، بی‌پایه است + سند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار هرمزگان منصوب شد

بجای اصلاح قانون انتخابات مقداری هم به فکر معیشت مردم باشید

بخش عمده‌ای از بودجه سال آینده، صرف توسعه حمل و نقل عمومی می‌شود/ احیای 8 هزار میلیارد تومان از اموال شهرداری

خاندوزی به سوالات نمایندگان مجلس پاسخ داد

بهره‌برداری از «باغ گلاریس» در منطقه 5/ رویداد امید و افتخار از 12 بهمن تا انتهای سال هر روز برگزار می‌شود

اردوغان در ایستگاه آخر! ‌

ماجرای پرهزینه فربگی در شهرداری تهران

نقشه آمریکا برای ایران چیست؟

آینده به آمریکا تعلق دارد یا چین؟

استعفای معمار شبکه ملی اطلاعات

ریزپرنده‌های تبلیغاتی

دو «نوری» علیه هم و با هم

ترامپ: به پوتین بیشتر اعتماد دارم تا اطلاعاتی‌های فرومایه آمریکا

افزایش تلفات انفجار تروریستی در پیشاور پاکستان به 47 نفر

چین: مک کارتی سفر پلوسی به تایوان را تکرار نکند

برگزاری مراسم بزرگداشت هولوکاست در مراکش

سفیر جدید آمریکا همراه با شعار معترضان وارد روسیه شد

طرح تروریستی داعش با استفاده از پهپاد در لبنان

توضیحاتی درباره استعلام چک‌های برگشتی

افزایش حقوق سربازان در کمیسیون اجتماعی مجلس تصویب شد

موافقت کمیسیون صنایع مجلس با واردات خودروهای کارکرده با عمر کمتر از 5 سال

دولت پالایشگاه‌های استراتژیک را واگذار می‌کند؟

اختلاف جدی بین اعضای شورای رقابت در مورد عرضه خودرو در بورس

تسنیم: نرخ سود و تسهیلات بانکی افزایش یافت

جزیره کیش میزبان برنامه های متنوع جشن باشکوه انقلاب

ادعای ناتو: روسیه برای تداوم جنگ اوکراین از ایران تسلیحات می‌خرد

افتتاح بیش از 22 پروژه عمرانی،اقتصادی و کشاورزی در سرپل ذهاب

پاسخ وزیر اقتصاد به سوالات نمایندگان در کمیسیون اقتصادی مجلس

تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه نیاز کشور است