ایرانیان جهان

آخرين مطالب

سرمقاله شرق/ دموکراسی تسکینی خواندنی ها

سرمقاله شرق/ دموکراسی تسکینی
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - شرق / « دموکراسی تسکینی » عنوان سرمقاله سردبیر روزنامه شرق، احمد غلامی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
 .
دموکراسی، مفهومی روشن و یک‌دست در میان دولت‌ها و آحاد مردم ایران ندارد. دولت‌ها و بخش‌های مختلف کشور، برداشت و تعریف خودشان را از این مفهوم دارند و مردم با تعریف و انتظار خودشان از دموکراسی پای صندوق‌های رأی می‌روند و نمایندگان مجلس و رؤسای جمهور را انتخاب می‌کنند. این تنوعِ برداشت بیش از هر چیز خودش را در انتخابات مجلس عیان می‌کند، خاصه در حوزه انتخابیه در روستاها و شهرستان‌ها که ما با یک تفاوت اساسی نسبت به کلان‌شهرها و پایتخت روبه‌رو هستیم، از شکل طیف‌بندی‌های مردم در حمایت از نمایندگان تا مواجهه و انتظارات آنان از این نمایندگان. در روستاها و شهرستان‌ها، دموکراسی از طریق صندوق رأی، این امکان را برای آنان فراهم کرده است که آنان بتوانند از هویت و منافع روزمره‌شان دفاع کنند. با تساهل می‌توان گفت در اینجا ما با نوعی «دموکراسی روستایی» روبه‌رو هستیم. دموکراسی روستایی، بیش از هر چیز به منافع کاربردی و ملموس در زندگی روزانه وابستگی دارد و مردم از انتخابات، این شیوه دموکراتیک، استفاده ابزاری می‌کنند تا مسائل و مشکلات مبتلابه جامعه خود را مرتفع سازد، اما در «دموکراسی شهری» که وابسته به شهروندان است هم با یکدستی روبه‌رو نیستیم. صورت دموکراسی یعنی انتخابات در شهرهای کوچک با کلان‌شهرها و در کلان‌شهرها با پایتخت و حتی در بخش‌های پایتخت از یکدیگر متفاوت است. در شهرهای کوچک، انتخابات ابزاری برای رسیدن به مقاصد و منافع خُرد اقتصادی است و امید دستیابی به مشاغل و حداقل مزایای رفاهی و بهداشتی. در دموکراسی روستایی و شهرهای حاشیه‌ای به‌ندرت کسانی در اندیشه مشارکت‌های سیاسی و اجتماعی‌اند. دموکراسی روستایی، سابقه طولانی دارد و گاه در شکل‌گیری دولت‌ها نقشی اساسی ایفا کرده است. نمونه دموکراسی روستایی را می‌توان در هند و در بخش‌هایی از آفریقا یا هر جای دیگر که انسان‌ها در آنجا وابسته به زمین‌اند، پیدا کرد. در این نوع دموکراسی، مردم تعهد کمتری به جمهوری دارند. بیشتر آرای دولت احمدی‌نژاد و رئیسی، از روستاها و حاشیه شهرها و شهرستان‌هاست. البته این به آن معنا نیست این رؤسای جمهور در کلان‌شهرها و پایتخت حامیانی نداشته‌اند.
دموکراسی وابسته به شهروندان (شهروندی) در بخش‌هایی از مراکز استان و پایتخت، نمود و معنایی واقعی دارد. به تعبیر ریچارد لاکمن، شهروندان با اتباع تفاوت دارند. شهروندان، حقوق فردی دارند و با مشارکتِ یکدیگر قانون‌گذاران و مدیران دولت را به‌طور غیرمستقیم انتخاب می‌کنند. از نگاه لاکمن، دموکراسی چیزی بیش از صرف رأی‌دادن است و دموکراسی باید حق مشارکت در سیاست فراتر از انتخابات را تضمین کند. رأی‌دادنِ شهروندان فقط وقتی واقعا معنادار است که آنها از فشارها و تهدیدهای نامعقول دولت‌ها مصون باشند. با اینکه صورت‌بندی فراوانی از دموکراسی‌ها شده است اما هنوز نمی‌توان از دموکراسی ایرانی و سیر تطور آن حرف زد و دست بر قضا برخلاف نظر لاکمن، دموکراسی ایران صرفا در صورت ظاهر آن یعنی انتخابات محقق شده است. آنچه از دموکراسی‌ها با اشکال متنوع آن انتظار می‌رود استفاده از مزایای دموکراسی است. مزایایی که شامل مردم مطالبات اجتماعی، اقتصادی و مهم‌تر از همه مشارکت سیاسی در سطح وسیع آن است. در اینجا تأکیدم بر مزایای دموکراسی است، چراکه همه دموکراسی‌ها بر استفاده از مزایای دموکراسی اتفاق‌نظر دارند، مزایایی که تحقق آن در همه دموکراسی‌ها پیش‌فرض گرفته شده‌اند. اما در دولت‌های بعد از انقلاب ایران، هر دولتی تعریف خاص خود از دموکراسی را نه به‌وضوح و صراحت بلکه در لفافه بیان کرده است، حتی برخی از رؤسای دولت، نه مستقیم بلکه غیرمستقیم از ناباوری به دموکراسی هم سخن گفته‌اند. تضارب آرا بیش از آنکه در استفاده از مزایای دموکراسی باشد، در تعریف و تبیین آن بوده است. گویا هر دولتی «حکومتی» تازه است که روی کار آمده و در ابتدا باید معانی و مفاهیم مرتبط با دموکراسی را دوباره بازتعریف و تبیین کند. این‌گونه به نظر می‌رسد که هنوز باورمندی به یک معنای واحد از دموکراسی وجود ندارد.
 آنچه جملگی بر سر آن توافق دارند، صورتِ دموکراسی یعنی انتخابات است که آن‌هم در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری و انتخابات دوره یازدهم مجلس مورد تردید قرار گرفت. پس بی‌دلیل نیست که هر نامزدی در آستانه انتخابات چنان وارد کارزار می‌شود که گویا قرار است برخلاف دولت پیشین طرحی نو در همه ابعاد دراندازد. این مواجهه با دولت‌های پیشین چندان دور از انتظار نیست، چراکه تلاش در تغییر معانی و مفاهیم، عملکردها را هم تغییر خواهد داد. اغراق نیست اگر بگوییم دولت‌های ایران با یک روحیه انقلابی روی کار می‌آیند که خود را ادامه یا پیوسته دولت قبلی نمی‌دانند و حتی تلاش می‌کنند خود را از نحوه دولت‌داریِ دولت‌های سابق یا پیشین مبرا کنند. شاید در این زمینه دو دولت اصلاحات و سازندگی استثنا باشند که حفظ ظاهر کرده‌اند و اگرچه کاملا برداشت متفاوتی از دموکراسی و اداره جامعه داشتند، خصم یکدیگر نشدند. طرفه آنکه در این میان حتی دولت‌هایی که به دموکراسی باور داشتند نتوانستند این معنا را تبیین کرده و نهادهای آن را مستقر کنند؛ اما همه دولت‌ها در یک برداشت از یک دموکراسی همداستان هستند. آنان دموکراسی و انتخابات را دستمایه تسکین آلام و رنج‌های یک ملت می‌دانند. از سوی دیگر نهادهای رسمی نیز دموکراسی را تسکینی برای برون‌رفت از جدال‌های طبقاتی می‌دانند و از سوی دیگر برای ازمیان‌برداشتنِ نزاع‌های‌ جدی جریان‌های سیاسی، با جابه‌جایی محل نزاع این جریان‌ها و به‌عرصه‌کشاندن آنان به میدان تنگ و ترشِ مدیریت اجرائی کشور از این نزاع‌ها جلوگیری کرده و آن را از ریخت می‌اندازند. در واقع اینجا برداشت از دموکراسی چیزی شبیه دموکراسی تسکینی است که با دموکراسی واقعی فاصله زیادی دارد. دموکراسی واقعی از طریق انتخابات، زمانی محقق می‌شود که نخبگان ملی متعدد ناگزیر شوند در جریان رقابتشان برای کسب قدرت دولتی، متحدانی از بین نخبگان غیردولتی (مردم) به کار بگیرند، چیزی که در همه دولت‌ها بعد از برگزاری انتخابات جایش خالی است.

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/280089/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تور بازدید دانشجویان از موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی برگزار می شود

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بانوان و خانواده از شرکت کروز بازدید کرد

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی: وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی رتبه نخست شفافیت و خدمات الکترونیک را به دست آورد

عملکرد سه ماهه مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری تشریح شد: راه اندازی فاز اول سامانه «داشبوردهای مدیریتی »/ راه اندازی فاز سوم «سامانه جامع هوشمند تعاون» برای تسریع صدور مجوز تشکیل تعاونی

برنامه‌های اجرایی رویداد «ساری 2022» اعلام شد

آبشار هفت قلوی پلیه ثبت ملی می‌شود

توسعه گردشگر‌ی کشاورز‌ی و بوم‌گردی البرز در اولویت قرار دارد

سرمقاله ایران/ مدیریت خشکسالی و راهکارها

آیا پوتین ماشه را به سمت اوکراین می‌چکاند؟

سرمقاله خراسان/ شرط موفقیت در خصوصی سازی بزرگ

سرمقاله کیهان/ روز دانشجو از 16 آذر 32 تا 16 آذر 1400

سرمقاله وطن امروز/ اقرار بزرگ بلینکن

سقوط هلی‌کوپتر نظامی در پاکستان

مخالفت تل‌آویو با ایده حماس برای تبادل اسرا

راه اندازی شبکه رصد فضایی «دریاچه سریز» تاجیکستان توسط چین

وزیر خارجه قطر: روابطمان با ترکیه شراکتی استراتژیک است

واکنش شورای حقوق بشر سازمان ملل و اتحادیه اروپا به حکم حبس سوچی

رئیس‌جمهور اوکراین: ارتش ما قادر به مقابله با حمله نظامی روسیه است

استعفای نماینده جمهوری‌خواه کنگره برای پیوستن به تیم رسانه‌ای ترامپ

محدود کردن اخوان المسلمین، باج ترکیه برای عادی سازی روابط با مصر

ترامپ چطور یک تنه کرونا را در میان کارکنان و همراهانش منتشر کرد؟

کابینه جدید آلمان معرفی شد

آمریکا المپیک چین را تحریم دیپلماتیک کرد

ثبات قیمت دلار در کانال 27 هزار تومان؛ صعود محتاطانه قیمت طلا

گزارش اتاق بازرگانی از مهم‌ترین چالش‌های بین بخش خصوصی و دولت

سود در کدام بازار است؟

دلار 31 هزار تومانی با سیگنال ارزی رییسی به بازار

بررسی One UI 4 ؛ با جدیدترین تغییرات رابط کاربری سامسونگ آشنا شوید

زمان اجاره فرکانس رایتل توسط همراه اول و ایرانسل سال آینده خاتمه می‌یابد

دادستانی کل کشور: دولت روحانی دل به فیلترینگ نمی‌داد

9 مخترعی که قربانی اختراعشان شدند

گوشی ردمی 10 مدل 2022 گواهی FCC را دریافت کرد؛ دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی و نمایشگر 90 هرتزی

یکی از اجداد ناشناخته انسان مانند خرس روی پاهای عقب خود راه می‌رفت

eBay به اشتباه حساب برخی کاربران را مسدود کرد

علم آموزی باید توام با مسئولیت پذیری باشد

رابطه استخدامی نوآوری را کور میکند

قدردانی وزیر ارشاد از زاکانی به خاطر همراهی شهرداری در برنامه‌های هفته کتاب

پرندگان مهاجر دریاچه چیتگر

مخالفت پلیس با برگزاری نمایشگاه پر مخاطب در نمایشگاه بین‌المللی تهران

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان: صیانت از نیروی کار در سیستان و بلوچستان راهبرد جدی و در اولویت است

بانک اطلاعاتی مشاغل خرد البرز تکمیل می‌شود

معاون سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در البرز : تحقق سیاست‌های فنی حرفه ای با همکاری بخش دولتی و خصوصی میسر است

سرمقاله خراسان/ سیاه و سپید دگردیسی بودجه ریزی

سرمقاله کیهان/ توپ توی زمین آمریکاست

سرمقاله فرهیختگان/ این مذاکرات پیوست رسانه‌ای می‌خواهد

سرمقاله شرق/ چگونه می‌اندیشیم؟

سرمقاله اعتماد/ چماقِ چربِ تعلیق فوتبال

سرمقاله ایران/ تقویت نظام انرژی کشور با قرارداد سه جانبه «سوآپ گاز»

سرمقاله دنیای اقتصاد/ تورم و بازار سرمایه

سرمقاله رسالت/ مردم‌داری انقلابی