ایرانیان جهان

آخرين مطالب

جنجال یک انتصاب خانوادگی دیگر در شهرداری تهران خواندنی ها

جنجال یک انتصاب خانوادگی دیگر در شهرداری تهران
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - شرق /متن پیش رو در شرق منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
‌نورا حسینی/ جلسه هم‌اندیشی اعضای شورای شهر تهران جلسه آرامی نبود. این پیام را از سخنان مهدی چمران زمانی که قبل از صحن شورای شهر تهران به میان خبرنگاران آمد، می‌توان گرفت. او در پاسخ به این پرسش که چه خبر از جلسه هم‌اندیشی، گفت: اگر قرار بود درباره موضوعاتی که در هم‌اندیشی صحبت می‌شود، سخن بگوییم که در صحن شورای شهر صحبت می‌کردیم. فضای شورا هم فضای آرامی نبود. مشخص بود بحث‌ها در جلسه هم‌اندیشی تمام نشده است. احمد علوی در کنار سه عضو خانم شورای شهر در حال صحبت بود. خبرنگاران منتظر بودند صحبت‌های او تمام شود تا درباره انتصاب همسرش در یکی از پست‌های کلیدی شهرداری گفت‌وگو کند؛ اما او هم در ابتدای شورا و هم در انتهای شورا در برابر سؤال خبرنگاران سکوت کرد.
انتصاب همسر علوی دومین انتصاب پرحاشیه شهرداری تهران است. بعد از انتصاب داماد شهردار، این انتصاب دوباره موضوع انتصاب‌های خانوادگی را داغ کرد. فاطمه حیدری همسر این عضو شورای شهر تهران هفته گذشته به‌عنوان سرپرست اداره کل ماده 100 منصوب شد. کمیسیون‌های ماده 100 به تخلفات ساختمانی در تهران رسیدگی می‌کنند و جایگاهی استراتژیک از لحاظ شهرسازی و اقتصادی برای شهرداری تهران محسوب می‌شود. ‌معاونت شهرسازی این انتصاب را در راستای یکی از بندهای برنامه پنج‌ساله سوم عنوان کرده بود که در آن تأکید بر ارتقای جایگاه زنان در مدیریت شهری شده بود. همچنین به سابقه کاری او به‌عنوان یکی از کارکنان شهرداری هم تأکید شده بود.
واکنش اعضای شورای شهر به این انتصاب که برخلاف انتصاب داماد زاکانی غیر‌قانونی نبود، اصلاح مصوبه تعارض منافع در شهرداری تهران بود. در زمان طرح این موضوع صحن پرسر‌و‌صدای شورای شهر تهران ساکت بود، به نظر می‌آمد عده‌ای که تلاش می‌کردند برخی از امضا‌کنندگان این طرح از امضای‌شان پای این طرح پشیمان شوند، موفق نشده‌اند.
مهدی عباسی، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به ارائه طرح اصلاحیه مصوبه تعارض منافع گفت: طرحی با 12 امضا تقدیم به هیئت‌رئیسه شده است و خواهش می‌کنم در دستور کار قرار گیرد.
او با اشاره به جزئیات این طرح گفت: این طرح اصلاحیه مصوبه تعارض منافع در شهرداری تهران است که بناست در این اصلاحیه اعضای شورای اسلامی شهر تهران نیز مشمول این مصوبه شوند. همکاران ما در شورا تقریبا یکپارچه آمده‌اند که هر جایی ممکن است منافعی برای شخص آنها به وجود آید و منجر به تعارض منافع شود، در مقابل آن بایستند.
او افزود: این از مصادیق شورای انقلابی و ارزشی است. شورای انقلابی شورایی نیست که بخواهد برای خود یا نزدیکان و دوستان خود فرصت‌هایی ایجاد کند که آن فرصت‌ها معنی و برداشت متفاوتی داشته باشد. طرحی که از جانب اعضا آماده شده، به هیچ‌یک از اعضا بر‌نمی‌گردد.
دقیقه‌ای از طرح این سخنان در صحن نگذشته بود که پیامکی برای عباسی آمد. او در واکنش به مطلبی که برایش ارسال شد، گفت: ابتدای جلسه مطلبی را گفتم و طرحی را ارائه دادم و برای من قابل پیش‌بینی بود که بیان چنین طرحی عوارض دارد و سمپادها شروع به انجام عملیات رسانه‌ای علیه من می‌کنند؛ چرا‌که به من گفته بودند اگر وارد چنین صحنه‌ای شوی، علیه‌ات وارد کار می‌شویم؛ اما چون شفافیت را سرلوحه کار خود می‌دانم، ابایی از این مسئله ندارم.
او ادامه داد: مطلب صریح، منطقی، اخلاقی و عرفی را گفتم و پای آن ایستاده‌ام. هرکسی هر تولید محتوایی علیه من داشته باشد، مهم نیست‌. او خطاب به هیئت‌رئیسه گفت که به تدبیر شما گفتیم مسئله هفته بعد ذکر شود؛ اما اینکه خلاف واقعیت دروغ‌پردازی شود، مطمئن باشید که من محکم‌تر خواهم شد و اجازه نمی‌دهم کسی از این کرسی برای منافع شخصی استفاده کند. این کار غیراخلاقی است و از این به بعد هرچه باشد، در عموم مطرح خواهم کرد.
ناصر امانی هم در دفاع از طرح تعارض منافع که طی آن اعضای شورا امکان رایزنی برای استخدام اقوام خود در شهرداری را ندارند، گفت: در‌حال‌حاضر که شورای ششم را یک شورای انقلابی و جهادی نام‌گذاری کردیم، اینکه مردم چقدر این نام را باور کنند، به عملکرد ما بستگی دارد. سر یک دوراهی قرار گرفته‌ایم؛ دوراهی دفاع از حیثیت انقلابی، جهادی و ارزشی‌مان یا عبور و پذیرفتن سیلی از فشار و تهمت و ابهام و ایهام.
او ادامه داد: شورای پنجم با وجود همه ایرادهایی که به آن می‌گرفتیم، مصوبه‌ای تحت عنوان تعارض منافع داشته که به اعتقاد من یکی از بهترین کارهای شورای پنجم بوده است. چون خودشان عمل نکردند، مردم از آنها روی‌گردان شدند؛ یعنی خودشان تصویب کردند؛ اما کارکنان شهرداری دیدند خودشان خلاف آن عمل می‌کنند. از ما که خودمان ایراد می‌گرفتیم به عملکرد آنها شایسته نیست که از کنار واقعیتی که در‌حال‌حاضر در اذهان عمومی و رسانه‌ها به‌عنوان نقطه ضعف ما مطرح می‌شود، بگذریم.
این عضو شورا اضافه کرد: حداقل باید موضع‌مان را اعلام کرده و بگوییم مخالف این روند هستیم و با این روند هماهنگ نبوده و تصمیم با شهردار تهران و مدیران شهری است؛ اما ما باید به‌عنوان شورا به قانون تعارض منافع به‌شدت باید پایبند باشیم و حتی باید ابهامات و ایهام‌های آن را هم برطرف کنیم که بهانه را از دست همه‌کس بگیریم. این طرح برای برطرف‌کردن ابهام آن قانون است تا از حیثیت شورای ششم دفاع کنیم.
مهدی چمران در واکنش به صحبت‌های مطرح‌شده گفت: حیثیت همه اعضای شورا برای ما قابل احترام است و به آن پایبندیم و نمی‌خواهیم شخصیت هیچ‌یک از اعضای شورا خدشه‌دار شود. اجازه دهید در این زمینه خودم تصمیم بگیرم و در خدمت شما هستم و تلاش می‌کنم به نتیجه مطلوب دست پیدا کنیم.
چمران در حاشیه شورای شهر تهران هم به خبرنگاران گفته که بنده صلاح دیدم با توجه به مسائلی که وجود دارد، به گونه‌ای عمل کنیم که این طرح در جلسه بعدی مطرح شود. مسئله‌ای که مطرح است داخلی است و قطعا این مسائل درون‌خانوادگی حل‌وفصل خواهد شد.
اما پیشنهاد شورای ششم برای اصلاح مصوبه تعارض منافع چیست.
براساس متن پیشنهادی این طرح باید در بخش 2 ماده 2 بعد از کلمه مدیران شهرداری و واحدهای تابعه عبارت اعضای شورای اسلامی شهر تهران در مدت عضویت اضافه شود.
در بخش دوم ماده 3 بخش چهارم مواد 10 و 11 بخش پنجم ماده 12 و بخش ششم ماده 14 و بخش هفتم ماده 15 نیز عبارت اعضای شورای اسلامی شهر اضافه شود.
همه انتصابات صورت‌گرفته از تاریخ 15 مرداد امسال از سوی کمیسیون نظارت حقوقی بررسی و چنانچه برخلاف این اصلاحیه تشخیص داده شود، کأن لم یکن می‌شود.
کسی که قبل از تاریخ 15 مرداد استخدام شده و پستی گرفته، از این مصوبه مستثناست. فقط در‌صورتی‌که ارتقای پست از این تاریخ به بعد باشد، مشمول تعارض منافع می‌شود و براساس مصوبه عمل می‌شود.
دلایل بررسی طرح از سوی امضاکنندگان نیز ضرورت شفاف‌سازی و تکمیل و به‌روز‌رسانی مصوبه تعارض منافع اعلام شده است. به اعتقاد امضاکنندگان عمل‌نکردن به این مصوبه در شورای پنجم و مدیریت شهری باعث روی‌گردانی افکار عمومی از آنان شد.
همچنین هزینه‌های روانی و فضای سنگینی که علیه شورای ششم که خود را انقلابی و اصولگرا می‌داند، به راه افتاده و باعث کاهش سرمایه اجتماعی شورا هم درون و هم بیرون شهرداری شده است.

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/290444/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

موافقت نیمی از خریداران گاز روسیه به پرداخت با روبل

سی ان ان: بایدن با ولیعهد عربستان سعودی دیدار می کند

مرمت جنجالی گنبد مسجد امام(ره) اصفهان در ایستگاه پایانی

اسب سرکش اجاره‌خانه مهار می‌شود؟

تحریم ایران نقض حقوق بشر است

قیمت خودرو سه نرخی می‌شود

یک گروه مخالف طالبان مسئولیت انفجار مزارشریف را برعهده گرفت

قدردانی و تمجید پوتین از مسلمان روسیه

روسیه اقدام علیه اسرائیل را تکذیب کرد

جدایی یک عضو کنست در اعتراض به قتل شیرین ابوعاقله

فنلاند و سوئد سلاح گرم و ضدتانک می‌خرند

سلاح مخفی روسیه رو شد؛ نسل جدید سلاح‌های لیزری در اوکراین

پایان تحقیقات درباره رسوایی «پارتی‌گیت» با صدور 126 جریمه

پیام هشدارآمیز مقاومت به تل‌آویو

آن‌چه از جنگ جهانی دوم نمی‌دانستید

اردوغان: ترکیه با عضویت فنلاند و سوئد در ناتو مخالفت خواهد کرد

آرامش در بازار طلا و سکه؛ دلار تغییری نکرد

شاه‌میرزایی: واردکنندگان روغن خوراکی از فردا ارز نیمایی می‌گیرند

توزیع روزانه 500 تن تخم مرغ در تهران

معاون تامین اجتماعی: با افزایش فوق‌العاده ویژه کادر درمان موافقت شد

چک موردی چیست و متقاضیان دریافت آن چه شرایطی باید داشته باشند؟

نماینده مجلس: ارز 4200 تومانی، یک فاجعه مانند حوادث غارت تیمور و چنگیز بود

برخورد با متخلفان افزایش بی ضابطه نرخ اجاره مسکن

چطور یک فرد مجرد بالای 30 سال می‌تواند یارانه‌اش را از سرپرست خانواده جدا کند؟

راه‌اندازی گشت‌های میدانی برای نظارت بازار در همه نقاط تهران

اوکراین: قیمت گندم جهانی 40 درصد افزایش می‎‌یابد

فلسفه وجودی مناطق آزاد کشور تولید و صادرات محور است

ایجاد بیش از 8 هزار فرصت شغلی جدید در مناطق آزاد کشور

چین به آمریکا: موضوع تایوان حساس‌ترین و مهم‌ترین مساله در روابط ما و شماست / اگر به بازی با کارت تایوان ادامه دهید، وضعیت، «خطرناک» خواهد شد

ادعای انگلیس: دو فرمانده ارشد روسیه به دلیل ناکامی در «خارکیف» و غرق شدن ناو روسی برکنار شده‌اند

روسیه: اوکراین مذاکرات را متوقف کرده نه ما / هر وقت کی یف تمایل خود را برای بازگشت به میز مذاکرات اعلام کند، ما نیز پاسخ مثبت خواهیم داد

ایسر از مدل به‌روزشده لپ‌ تاپ‌ها و دسکتاپ‌های سری ConceptD رونمایی کرد

فروش اولین لپ تاپ گیمینگ با پردازنده گرافیکی Arc A730M اینتل آغاز شد

ایسر مدل جدید لپ‌تاپ‌های Aspire Vero را با تراشه نسل دوازدهم اینتل Evo معرفی کرد

ایسر 6 لپ‌تاپ جدید از سری TravelMate P4 و Spin P4 با تراشه‌های اینتل و AMD را معرفی کرد

لپ تاپ جدید Predator ایسر با توانایی نمایش بازی‌ها به صورت سه‌بعدی و بدون نیاز به عینک رونمایی شد

سامسونگ برای سومین سال پیاپی عنوان شرکتی با بهترین مدیریت را در کره‌ جنوبی از آن خود کرد

بررسی لپ تاپ ایسوس Zephyrus M16 2022 [به‌همراه ویدیو]

اپل با هدف راحتی بیشتر افراد کم‌توان، قابلیت‌های جدیدی را به دستگاه‌های خود اضافه می‌کند

لپ‌تاپ Spin 5 2022 ایسر با نمایشگر لمسی، قلم استایلوس و تراشه نسل دوازدهم اینتل معرفی شد

لپ‌تاپ HP Envy 16 و Envy 17.3 با پردازنده‌های گرافیکی اینتل ARC و انویدیا RTX معرفی شدند

مراسم ورود 20 ون‌ ویژه به ناوگان خدمات‌رسانی به معلولان و جانبازان

دیدار سفیر ایران در قطر با زاکانی

پویش «سلام فرمانده» در ضلع غربی دریاچه شهدای خلیج‌فارس برگزار می‌شود

لزوم حمایت مدیریت شهری پایتخت از زورخانه‌های تهران

کریم باقری؛ هر بازی 155 میلیون تومان!

مذاکرات وین کمبود دارو را درمان می‌کند؟

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی برکنار شد

نفت همچنان بالای 110 دلار

ایسر از لپ تاپ TravelMate P2 با پردازنده نسل دوازدهم اینتل vPro و لولای 180 درجه رونمایی کرد