ایرانیان جهان
زندان در سوئد؛ شکنجه‌گاه یا هتل؟
چهارشنبه 4 تیر 1399 - 4:02:53 AM
ایرانیان جهان - قتل، دزدی، قاچاق، خشونت و بسیاری از این قبیل موارد، گاهی به عمد و گاهی غیر عمدی میتواند زندگی یک فرد را از این رو به آن رو عوض کند و مسیر زندگی یک شخص را یکباره تغییر دهد.
این غیر ممکن است که بگوییم در یک جامعه به هیچ عنوان فرد خاطی و یا مجرمی وجود ندارد اما مجازاتی که برای فرد مجرم تعیین میشود همه جا یکسان نیست.
کشور سوئد نیز از این قضیه مستثناء نمی باشد و حضور ملیت‌های گوناگون و بیشماری که در این کشور زندگی میکنند، بر وقوع انواع جرائم و بی قانونی ها دامن میزند.
بعد از شنیدن خبر ارتکاب یک جرم، اولین فکری که به ذهن شنونده خطور میکند این است که “خوب حالا با این جرم، مجازاتش چیست؟ زندانی هم میشود؟” زندان! محلی برای مجازات فرد مجرم!
شاید حداقل برای ما ایرانی ها و یا حتی مردم بسیاری از کشورهای دیگر، شنیدن اسم زندان دلهره آور و وحشتناک باشد.
محلی پر از آدم های خلافکار و یاغی، تاریک، ترسناک، شکنجه‌های زجرآور، کثیف و آلوده!! شاید هم برای برخی تصور زندان فقط به لباس های راه راه زرد و برادران دالتون در حال شکستن سنگ با چکش و پابند بسنده کند.
اما در مورد زندان های سوئد هیچکدام از این تصورات و فکرها صدق نمیکند. این درست است که زندان جاییست برای مجازات و درس عبرت دادن به فرد مجرم، اما قرار نیست که آلوده و کثیف باشد.
امکان دارد در مورد زندان های کشورهای اسکاندیناوی به خصوص سوئد و نروژ شنیده‌های مختلفی داشته باشید و یا حتی شایعاتی مبنی بر رفاه کامل زندان های سوئد به گوشتان رسیده باشد. اما آیا همه این موارد حقیقت دارد؟
ما در این مقاله قصد داریم که یک روز را با Janne که به جرم مواد مخدر به 2 سال حبس در زندان Västervik Norra محکوم شده بگذرانیم؛ تا کمی اندراحوالات زندانیان سوئد باخبر شویم و از حال روز و وضعیت زندگی روزمره آنها در زندان سر در بیاوریم.
البته وب سایت ایرانیان سوئد امیدوار است که هیچگاه پای همزبانان عزیزمان به این محل ها باز نشود.
ساعت 08:00 – صبح بخیر
Janne منتظر است که مسئولین زندان، قفل بند او را باز کنند.
رأس ساعت هشت صبح مسئول زندان قفل درب بندی که Janne در آن سکونت دارد را باز میکنند. او در این فاصله زمانی که قبل شروع سرو صبحانه در آشپزخانه بخش است فرصت دارد که به توالت رفته و یا دوش صبحگاهی خود را بگیرد.

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان


ساعت 08:30 – کار
Janne هر روز در زندان کار میکند. زندانیان پنج روز در هفته، 6 ساعت در روز را مشغول به کار هستند.
Janne در کارگاه نجاری که برای مشتریان Krimprods مبل می سازند، کار میکند. کریمپرود در اصل بخشی از سازمان زندان هاست که با هدف اشتغال زایی برای زندانیان ایجاد شده است. زندانیان میتوانند به غیر از نجاری، به کارهای دیگری از قبیل خشکشویی، آهنگری، بسته بندی و نساجی نیز مشغول شوند. البته تحصیل در دوره محکومیت و یا شرکت در دوره های بازپروری نیز به عنوان کار محسوب میشود. حقوق هر زندانی برای کار معادل 13 کرون در ساعت است.

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان


ساعت 11:30 – نهار
بخشی که بند Janne در آن قرار گرفته، خود مسئول پخت غذا برای نهار و شام است.
این بدین معناست که زندانیان خودشان مسئول حفظ و نگهداری بندشان هستند، از تعیین بودجه برای خرید مواد اولیه غذا و خوراکی گرفته تا جمع کردن و شستن ظرفها بعد از صرف غذا. تمیزکاری، گردگیری و لباس شستن نیز بخشی از این مسئولیت‌های فردی زندانیان است. هزینه مواد غذایی دقیقاً به همان میزان معمول فروشگاهای سطح شهر محاسبه میشود. مبلغ در نظر گرفته شده برای هر سه وعده غذایی، تقریباً 45 کرون به ازای هر زندانیست.

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان


ساعت 12:30 – قدم زنی
تمام زندانی حق این را دارند که حداقل یک ساعت در روز را به عنوان هواخوری در بیرون از سلول بگذرانند.
در شش ماهه دوم سال، این هواخوری به صورت یک قدم زنی و تنفس هوای آزاد است. این قدم زنی در ساعات نیم روزی به دلیل استفاده از نور آفتاب برای سلامت زندانی ها صورت میگیرد. در شش ماهه اول سال و فصل تابستان که روزها طولانی تر هستند، معمولاً یک قدم زنی ظهر و یک قدم زنی شبانه است که امکان هواخوری به زندانی ها را میدهد. در حیاط و باغچه ی هواخوری، زندانی ها میتوانند به تفریحاتی مانند فوتبال و بسکتبال بپردازند.

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان


ساعت 13:30 – درمان
چند بار در هفته Janne در یک برنامه‌ی سلامت و درمان برای ترک اعتیاد و بازپروری شرکت میکند.
برنامه ی سلامت و بازپروری به صورت گروهی تشکیل و توسط 2 مسئول برنامه رهبری میشود. در اینجا Janne کمک های خوبی برای خودشناسی، درک مرحله اعتیاد، شناخت خطرات ناشی از اعتیاد، راهها و ابزار لازم برای طی کردن مسیر تغییرش را می‌آموزد. همچنین این برنامه به او کمک میکند تا برای آینده ای پاک و بدون اعتیاد خودش را آماده کند.

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان


ساعت 16:00 – تفریح و بازدید
هنگامی که کارهای Janne تمام میشود، نوبت به وقت آزاد و فراغت او میرسد.
او به همراه دیگر هم بندیهایش بازی میکند، تلویزیون میبیند و یا در سالن ورزشی بخش خود مشغول به تمرین میشود. اغلب اوقات در این ساعت Janne اجازه ملاقات با همسرش را دارد. آنها در یک اتاق مخصوص ملاقات، همدیگر را میبینند، آنجا با هم قهوه ای مینوشند و حرف میزنند.

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان


ساعت 18:00 – تماس با منزل
بعدازظهر Janne و دیگر زندانیان به منزلشان زنگ زده و با بچه ها و اعضای خانواده صحبت میکنند. او هر شب این کار را میکند.
یک بار در هفته او کارت تلفنی را از کیوسک واقع در زندان خریداری میکند تا بتواند با منزلش تماس بگیرد. حتی اگر بچه ها همراه مادرشان به ملاقات Janne بیایند باز هم او دلش میخواهد که هر شب با آنها تماس تلفنی داشته باشد.

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان


ساعت 20:00 – شب بخیر
شب که از راه میرسد Janne به داخل سلولش رفته تا مسئولین زندان درب سلول او را قفل کنند.
او با خود یک لقمه غذا به عنوان شام به همراه یک لیوان چای را به داخل اتاقش میبرد و ادامه شب را با خواندن کتاب و یا تماشای تلویزیون سپری میکند. اگر او در طول شب نیاز به توالت رفتن و دستشویی داشته باشد، باید با یکی از مسئولین بخش تماس بگیرد تا درب سلول را برایش باز کنند. در غیر اینصورت او تا ساعت 8 صبح فردا و بازگشایی دوباره‌ی سلول در اتاقش باقی میماند و شب را به روز میرساند.

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان

ایرانیان جهان


منبع: kriminalvarden.se

http://www.ilandnews.ir/fa/News/160267/زندان-در-سوئد؛-شکنجه‌گاه-یا-هتل؟
بستن   چاپ