ایرانیان جهان
نخست وزیرپیشین هلند: به احساسات مسلمانان توجه بیشتری کنید
چهارشنبه 17 دی 1399 - 11:57:18 AM
ایرانیان جهان-به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از nlpress ، «دریس فان آخت» نخست وزیر پیشین هلند و رهبر حرب دموکرات مسیحی( CDA ) گفت: پس از اهانت به حضرت محمد(ص)، باید توجه بیشتری به احساسات مسلمانان شود.
آخت افزود: مسیحیان هرگز تحمل نمی کنند که تصویر حضرت عیسی(ع) با این روش نشان داده شود.
دریس فان آخت (89 ساله)، شش سال در وزارت دادگستری در هلند فعالیت می کرد و پس از آن بین سالهای 1977 تا 1982 به عنوان نخست وزیر خدمت کرد.
این سیاستمدار محافظ کار گفت: زمانی که در دولت بود، رسیدگی به مسئله بحران، بحث سقط جنین و افزایش جنبش های چپ در سراسر جهان مطرح بود. اما اکنون راستگرایان به طور فزاینده رشد کرده اند.
آخت پس از خروج از سیاست بر مسئله فلسطین متمرکز شد. وی به دلیل انتقاد از سیاست های رژیم صهیونیستی بارها مورد حمله قرار گرفته است.
وی گفت: من یهودی ستیز نیستم. اما رژیم صهیونیستی به شکل خطرناکی قانون بین المللی را نقض می کند و به نقض کنفوانسیون بین المللی حقوق کودکان و توافقنامه مبارزه با شکنجه اقدام کرده است.
گفتنی است، از مجموع 16 میلیون جمعیت هلند چهار میلیون این جمعیت را مسلمانان تشکیل می دهند. مسلمانان بزرگترین اقلیت در هلند به شمار می آیند و اسلام دومین دین در این کشور است. بسیاری از آنان در چهار شهر اصلی هلند یعنی آمستردام، لاهه، اوترخت و روتردام زندگی می کنند .
براساس قانون اساسی هلند، تمامی ادیان و مذاهب اجازه تاسیس مدارس دینی را دارند و حکومت از این مدارس حمایت مالی به عمل می آورد. اولین مدرسه اسلامی در سال 1988 میلادی افتتاح شد. در سپتامبر سال 2000 میلادی نیز اولین مدرسه راهنمایی اسلامی در شهر آمستردام آغاز به کار کرد.

http://www.ilandnews.ir/fa/News/212971/نخست-وزیرپیشین-هلند--به-احساسات-مسلمانان-توجه-بیشتری-کنید
بستن   چاپ