ایرانیان جهان
پیام نخست‌وزیر کانادا به مناسبت سالگرد کشتار مسجد کبک
شنبه 11 بهمن 1399 - 11:34:24 AM
ایرانیان جهان-به گزارش ایکنا به نقل از سی بی سی ، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا اعلام کرد که 29 ژانویه در این کشور روز رسمی گرامیداشت قربانیان حمله به مسجد کبک نامگذاری خواهد شد. وی این روز را فرصتی برای دعوت به اقدام علیه اسلام هراسی و دفاع از حق مردم برای عبادت کردن به دور از خشونت دانست.
ترودو گفت: هر ساله در این روز یاد این قربانیان گرامی  داشته می شود و ما بار دیگر تعهد خود را به مبارزه با تبعیض و نفرت پراکنی که آنها را از ما گرفت، اعلام می کنیم. هیچ کس نباید از شیوه عبادت کردن خود نگران باشد نه در کانادا و نه در دیگر نقاط جهان.
جرارد دلتل، نماینده محافظه کار نیز در سخنرانی خود در مجلس عوام گفت: چهار سال قبل، شش کانادایی که مسلمان بودند با گلوله های یک قاتل به قتل رسیدند. این اقدامی تروریستی و الهام گرفته از اسلام هراسی بود.
وی افزود: اسلام هراسی و هراس ناشی از باورهای دینی در این کشور هیچ جایی ندارد و باید بدون هیچ گونه شرطی محکوم شود. این نوع خشونت در کانادا جایی ندارد. یاد شما برای همیشه حفظ خواهد شد؛ ما شما را هرگز فراموش نمی کنیم.
29 ژانویه 2017، جوان نژاد پرست 27 ساله به نام الکساندر بیزونت وارد مرکز فرهنگی اسلامی کبک شد و اقدام به تیراندازی به سوی نمازگزاران کرد که در این حادثه شش نفر کشته و 5 نفر زخمی شدند.

http://www.ilandnews.ir/fa/News/219623/پیام-نخست‌وزیر-کانادا-به-مناسبت-سالگرد-کشتار-مسجد-کبک
بستن   چاپ