ایرانیان جهان
"آنالنا بائربوک" گزینه جانشینی "آنگلا مرکل"
سه شنبه 31 فروردین 1400 - 10:33:32 AM
ایرانیان جهان - ایسنا / حزب سبز آلمان "آنالنا بائربوک" را به عنوان گزینه خود برای صدراعظمی در انتخابات پیش رو در ماه سپتامبر امسال معرفی کرد. این اولین بار در عمر چهل ساله این حزب است که گزینه‌ای را برای صدراعظمی معرفی کرده است.
نقش محوری حزب سبزها در انتخابات سپتامبر هم به همان اندازه می‌تواند یک رویداد تاریخی محسوب شود.
حزب سبز آلمان روز، دوشنبه 19 آوریل اعلام کرد که آنالنا بائربوک، 40 ساله، نامزد این حزب برای گرفتن قدرت از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در انتخابات سپتامبر خواهد بود. خانم بائربوک، احتمالا تنها نامزد زن در این رقابت خواهد بود.
حزب سبزها که زمانی به یک گروه "هیپی‌های صندل‌پوش ریشو" شهرت داشتند، حالا بیش از هر زمان دیگری شانس ورود به حکومت بعدی آلمان را دارند.
به گزارش بی.بی.سی در حالیکه اختلاف و جدال دو حزب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی آلمان بر سر معرفی نامزد به کاهش محبوبیت آنها انجامیده، حزب سبز ممکن است که بتواند بزرگترین حزب در ائتلاف جدید باشد و در اینصورت خانم بائربوک صدراعظم بعدی آلمان خواهد شد.
همین حالا هم بسیاری او را با رهبران زن جوان در کشورهای نیوزیلند و فنلاند مقایسه می‌کنند.
بائربوک، در سال 1980 متولد شده است. دقیقا همان سالی که حزب سبز تاسیس شد. پدر و مادرش او را با خود به تجمعات مخالف استفاده از انرژی هسته‌ای می‌بردند.
بائربوک فارغ التحصیل رشته علوم سیاسی دانشگاه هامبورگ و رشته علوم سیاسی و حقوق عمومی دانشگاه اقتصاد لندن (ال اس ای) است.
از سه سال پیش بائربوک به طور مشترک با روبرت هابک رهبری حزب سبز آلمان را برعهده دارند.
بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها، حزب سبز 22 درصد آرا را در اختیار دارد یعنی بعد از دو حزب محافظه کار حاکم دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی در جایگاه دومین حزب قرار دارد.
آنگلا مرکل، صدراعظم کنونی آلمان پیشتر اعلام کرده بود که در سال 2021 هم‌زمان با پایان دوره فعلی صدراعظمی خود از دنیای سیاست کناره‌گیری می‌کند.
صدراعظم آلمان به طور معمول با رای‌گیری در انتخابات فدرال مشخص می‌شود که دور بعدی آن قرار است در سپتامبر امسال برگزار شود.

http://www.ilandnews.ir/fa/News/240577/"آنالنا-بائربوک"-گزینه-جانشینی-"آنگلا-مرکل"
بستن   چاپ