ایرانیان جهان
نامه جانسون به پیروز انتخابات پارلمانی اسکاتلند
یکشنبه 19 اردیبهشت 1400 - 12:37:21 PM
ایرانیان جهان-

نخست وزیر انگلیس در نامه‌ای به "نیکولا استروژن"، وزیر اول اسکاتلند که حزبش به عنوان حامی استقلال این منطقه پیروز انتخابات پارلمانی شده است از وی همکاری برای مبارزه با چالش‌های مشترک را درخواست کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "دی ولت" آلمان، بعد از پیروزی انتخاباتی حامیان استقلال اسکاتلند در انتخابات پارلمانی در این منطقه بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس در نامه ای به نیکولا استروژن، وزیر اول اسکاتلند و پیروز این انتخابات برای همکاری های بیشتر با این منطقه جدایی طلب تبلیغ کرد.

جانسون تاکید کرد که این اعتقاد قلبی و پر شور من است که منافع مردم انگلیس و به ویژه مردم اسکاتلند در همکاری های بیشترو بهتر تامین می شود. امتیازات این همکاری ها بخصوص در بحران کرونا خود را نشان داده است.

حرب ملی اسکاتلند به رهبری نیکولا استورژن در انتخابات پارلمانی روز پنج شنبه توانست با اکثریت قاطع پیروز انتخابات شود. این حزب به همراه سبزها که طرفدار استقلال اسکاتلند هستند اکثریت مطلق در پارلمان را بدست آوردند.

وزیر اول اسکاتلند در عین حال تاکید کرده بود که مشروعیت برگزاری مجدد همه پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا فارغ از دستیابی یا عدم دستیابی حزب ملی اسکاتلند به اکثریت مطلق کرسی های پارلمان آینده پابرجا است.

نیکولا استروژن در همین راستا گفت که «جای شک و تردیدی باقی نمانده» است که اکثریت نمایندگان پارلمان آینده هوادار استقلال از بریتانیا خواهند بود.

حدود 55 درصد رای دهندگان در اسکاتلند در همه پرسی سال 2014 با جدایی از بریتانیا مخالفت کردند. با این حال با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا درخواست برگزاری مجدد همه پرسی مطرح شده است. بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا تصمیم گیر نهایی درباره برگزاری یا عدم برگزاری مجدد این همه پرسی خواهد بود. او پیش از این تاکید کرده بود که با برگزاری مجدد این همه پرسی مخالف است.

استروژن می خواهد یک اسکاتلند مستقل را بعد از برگزیت به اتحادیه اروپا بازگرداند. وی از جانسون درخواست کرده که برگزاری همه پرسی مجدد در این باره را تایید کند. بدون موافقت لندن به دیدگاه اکثر کارشناسان برگزاری همه پرسی مجدد قانونی نخواهد بود.

جانسون در نامه خود به استروژن نوشت که چالش های بزرگی در برابر این منطقه قرار دارد. وی افزود: شانه های گسترده انگلیس در طول بحران کرونا از مشاغل و شرکت ها محافظت کرده است. اما بهبود اوضاع اقتصادی یک وظیفه مشترک است. جانسون از استروژن دعوت کرد تا در یک دیدار با سران دولت انگلیس و مقامات ولز و ایرلند شمالی درباره چگونگی غلبه بر چالش های مختلف گفتگو کنند.


http://www.ilandnews.ir/fa/News/245673/نامه-جانسون-به-پیروز-انتخابات-پارلمانی-اسکاتلند
بستن   چاپ