ایرانیان جهان
اعتراض شدید چین به حضور ناو آمریکایی در تایوان
پنجشنبه 30 ارديبهشت 1400 - 07:55:51
ایرانیان جهان - تسنیم / چین با انتقاد از تردد ناو آمریکا در تنگه تایوان، واشنگتن را به تحریک اشتباه تایوان متهم کرد.
به نقل از ویون، دولت چین به حضور ناو آمریکایی در تنگه تایوان اعتراض کرد و آن را نشانه تحریک آمریکا و عاملی منفی بر صلح و ثبات در منطقه خواند.
تنگه 177 کیلومتری تایوان آب‌های آزاد به شمار می رود اما چین آمریکا را به ارسال سیگنال‌های اشتباه به نیروی استقلال طلب تایوان متهم کرد.
با اینحال نیروی دریایی آمریکا در واکنش به حضور ناو ارلی بورک اعلام کرد: تردد کشتی از تنگه تایوان بیانگر تعهد آمریکا به منطقه آزاد ایندوپاسیفیک است. ارتش آمریکا به پرواز، کشتیرانی و فعالیت در هر مکانی که قوانین بین‌الملل اجازه می دهد ادامه خواهد داد.
سخنگوی مرکز فرماندهی صحنه شرق چین مخالفت جدی خود را با این رفتار آمریکا ابراز داشت و گفت: اقدامات آمریکا پیام های نادرستی را به نیروهای استقلال طلب تایوان ارسال می کند و عمدا باعث اختلال در وضعیت منطقه‌ای شده و صلح و ثبات در تنگه تایوان را به مخاطره خواهد انداخت.
تنش میان چین و تایوان همچنان بالاست. تایوان هفته گذشته چین را متهم کرد که دسترسی این جزیره به سازمان بهداشت جهانی را به شکل کینه جویانه‌ای مسدود کرده و سیاستهایش را بر جان مردم تایوان در اولویت قرار داده است.
این انتقاد تایوان پس از آن مطرح شد که پکن به طور ضمنی اعلام کرد که اجازه شرکت مقامات این جزیره در جلسات سازمان بهداشت جهانی را نخواهد داد.
وزارت خارجه چین نیز در واکنش به این اظهارات بارها اعلام کرد که این جزیره اگر خواستار دسترسی به نهادهای بین‌المللی است باید این موضوع را بپذیرد که بخشی از چین است، چیزی که دولت تایوان رعایت نمی کند.

http://www.ilandnews.ir/fa/News/247893/اعتراض-شدید-چین-به-حضور-ناو-آمریکایی-در-تایوان
بستن   چاپ