ایرانیان جهان
پاکستان: اجازه ساخت پایگاه نظامی به آمریکا را نمی‌دهیم
چهارشنبه 5 خرداد 1400 - 10:36:48
ایرانیان جهان - ایرنا / وزیر امور خارجه پاکستان اعلام کرد: اسلام آباد به هیچ عنوان به آمریکا اجازه ساخت پایگاه نظامی در خاک خود را نمی‌دهد.
به نقل از سایت خبری داون نیوز، شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان در واکنش به اذعان دولت آمریکا از آغاز مذاکرات دولت این کشور با چند کشور آسیای میانه جهت استقرار نیرو‌ها در همسایگی افغانستان، گفت: پاکستان هیچ پایگاه نظامی به ایالات متحده نخواهد داد.
او طی سخنانی در مجلس سنای پاکستان افزود: دولت اسلام آباد همچنین با انجام عملیات پهپادی آمریکا در خاک پاکستان مخالف است و اجازه آن را نمی‌دهد.
شاه محمود قریشی در پاسخ به نگرانی اعضای سنا مبنی بر اینکه اگر پس از خروج آمریکا جنگ داخلی در افغانستان شروع و این امر بر پاکستان تأثیر بگذارد، گفت: "پاکستان از عقب نشینی مسئولانه و به موقع نظامیان آمریکایی از افغانستان حمایت می‌کند، چرا که هرگونه خلا در این خصوص می‌تواند افغانستان را به دهه 90 برگردانده و آغازگر جنگ داخلی در این کشور باشد.
گفتنی است به دنبال انتشار اظهارات یک مقام پنتاگون مبنی بر این که پاکستان به ارتش آمریکا اجازه داده تا از فضای هوایی و زمینی خود جهت دسترسی به افغانستان استفاده کند، وزارت امور خارجه پاکستان روز گذشته در بیانیه‌ای صریحا این موضوع را رد و آن را بی اساس دانست.
این موضوع نگرانی مقامات، رهبران سیاسی، مذهبی و اندیشمندان پاکستانی را در پی داشته است از این رو بسیاری از آنان در پیام‌های مجزا ساخت پایگاه نظامی آمریکا در پاکستان را مغایر با منافع امنیت ملی این کشور توصیف کردند.

http://www.ilandnews.ir/fa/News/249749/پاکستان--اجازه-ساخت-پایگاه-نظامی-به-آمریکا-را-نمی‌دهیم
بستن   چاپ