ایرانیان جهان
سرمقاله سیاست روز/ چند نکته خیلی ساده
چهارشنبه 5 خرداد 1400 - 10:38:23
ایرانیان جهان - سیاست روز / « چند نکته خیلی ساده » عنوان سرمقاله روزنامه سیاست روز به قلم قاسم غفوری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
فضای حاکم بر کشور از دیروز در حالی بیش از گذشته رنگ انتخابات گرفته است که همچنان مسئله مذاکرات برجامی از محورهای اصلی سیاست داخلی و خارجی کشور می باشد بویژه اینکه چشم به لغو تحریم‌ها همچنان بخشی از دیدگاه دولتمردان را تشکیل می‌دهد. دور جدید مذاکرات در حالی آغاز شده است که در باب سیاست‌های برجامی چند نکته ساده قابل توجه است. نخست آنکه جمهوری اسلامی ایران در حالی توافق با آژانس را برای یک ماه دیگر تمدید کرده است که هدف از آن نشان دادن صداقت رفتاری و عملی ایران در باب تعهدات هسته‌ای و نیز فرصت دادن به طرف‌های برجامی برای اجرای تعهداتشان در قالب مذاکرات وین است. نکته مهم آن است که این تمدید نباید از سوی طرف‌های مقابل به عنوان ناتوانی و یا نیاز ایران به توافق وین قلمداد گردد و مطلوب است که تیم هسته‌ای این امر را مشخص سازد که این تمدید صرفا در قالب فرصت دادن به دیپلماسی است که خیلی زود به پایان خواهد رسید. نکته مهم آن است که بازی غرب برای مذاکره برای مذاکره فرسایشی و بی حاصل طراحی شده است لذا مسئله تمدید توافق با آژانس و نیز فضای انتخاباتی کشور نباید ابزاری برای تحقق این طرح غرب شود بویژه اینکه تجربه نشان داده است که غرب با ایجاد فضای غبارآلود در فضای انتخاباتی به دنبال فرار از اجرای تعهداتش برای لغو تحریم‌هاست. 
دوم آنکه دولت در حالی به هفته‌های پایانی کارش می‌رسد که بر اساس قانون تا روز پایانی مسئولیت اداره کشور و رفع مشکلات را دارد. نکته مهم آن است که مسئله توافق برای آنچه لغو تحریم‌ها نامیده می‌شود به عنوان هدف دولت قرار نگیرد چرا که نتیجه آن می‌تواند خطر تکرار توافق بد کردن بهتر از توافق نکردن باشد. رویکردی که زمینه ساز برجام شد که پیامدهای آن را در این سالها می‌توان مشاهده کرد. نکته آن است که راستی آزمایی لغو تحریم‌ها ماه‌ها زمان خواهد برد و به عمر دولت کنونی نمی‌رسد لذا اصل منافع ملی به جای ثبت عنوان احیا کننده برجام در کارنامه دولت امری ضروری می‌نماید. سوم آنکه با توجه به آغاز فرایند تبلیغات انتخاباتی، مراقبت نامزدهای احراض صلاحیت شده از دست برتر ایران در مذاکرات امری ضروری می‌نماید. تبدیل شدن مسئله مذاکرات و برجام به مسئله ای انتخاباتی برای جلوگیری از ایجاد تصور نیاز ایران به برجام و لغو تحریم‌ها امری مهم است. اصل مهم تکیه بر داشته های داخلی برای حل مشکلات است و عدم چشم داشت به خارج و لغو تحریم‌ها مولفه‌ای مهم برای مشخص شدن کارآمدی برنامه‌های نامزدهای انتخابات می‌باشد. 
نکته پایانی آنکه ملت ایران همواره بر مشارکت گسترده در تعیین سرنوشت کشورشان تاکید داشته و توانسته‌اند به بهترین نحو تکلیف خود را با حضور در انتخابات‌ها انجام دهند. بر این اساس، اصرار به نتیجه بخش ساختن مذاکرات وین با عنوان ایجاد انگیزه در مردم برای مشارکت در انتخابات امری نادرست است که می‌تواند زمینه ساز تکرار اشتباهات زمان اجرای برجام و البته سوء استفاده طرف‌های مقابل برای تحمیل زیاده خواهی‌هایی همچون تعلیق به جای لغو تحریم‌ها گردد. مسئله اصلی آن است که ملت ایران همواره تکلیف محور بوده و نیازی به تصمیم گیری به جای آن از جمله توجیه پذیرش خواسته‌های طرف‌های برجامی در مذاکرات با ادعای ایجاد انگیزه مشارکت مردم در انتخابات وجود ندارد. 
به هر تقدیر می‌توان گفت که فضای کشور از دیروز هر چند که وارد عرصه انتخاباتی شده است اما باید در نظر داشت که این مسئله نباد مولفه‌ای برای کم کاری‌ها در انجام تکالیف دولتمردان و مسئولان و نیز اشتباهات محساباتی در روند مذاکرات برجامی شود. اصل مهم حفظ منافع ملی و امنیت ملی کشور است که مسئولیتی سراسری برای دولتمردان، تیم مذاکره کننده هسته‌ای، نامزدهای انتخابات و ملت بزرگ ایران است. روندی که در کنار حرکت در مسیر کاهش مشکلات کشور می‌تواند زمینه ساز دستاوردهای جدیدی از جمله برگزاری انتخاباتی رقابتی و پرشور گردد که ثمره آن تقویت مدیریت جهادی و انقلابی برای حل مشکلات و ارتقای جایگاه جهانی ملت ایران و نظام اسلامی باشد. 

http://www.ilandnews.ir/fa/News/249760/سرمقاله-سیاست-روز--چند-نکته-خیلی-ساده
بستن   چاپ