ایرانیان جهان
اخراج ناوجنگی انگلیس از آب‌های سرزمینی روسیه در دریای سیاه
جمعه 7 خرداد 1400 - 12:56:20 AM
ایرانیان جهان - مهر / یک مقام امنیتی روسیه در اظهاراتی تازه افشا کرد که در اکتبر گذشته مسکو یک فروند ناو جنگی انگلیس را که بدون مجوز قانونی وارد آبهای سرزمینی روسیه در مجاورت شبه جزیره کریمه شده بود، اِخراج کرد.
به گزارش الجزیره، «ولادیمیر کولیشوف» معاون اول سرویس امنیتی فدرال روسیه روز پنج شنبه در سخنانی افشا کرد که روسیه در اکتبر سال گذشته با بکارگیری نیروی هوایی و دریایی خود یک فروند ناو جنگی انگلیس موسوم به «اِچ اِم اِس دراگون» را از آبهای سرزمینی روسیه در مجاورت شبه جزیره کریمه بیرون رانده است.
به گفته کولیشوف، این ناوجنگی انگلیس به رغم هشدار روسیه مبنی بر عدم ورود به آبهای سرزمینی این کشور، روز سیزدهم اکتبر 2020 از مرز آبی واقع در جنوب کریمه عبور کرده و وارد آبهای سرزمینی روسیه شده بود.
این مقام امنیتی روسیه اعلام کرد که ناوجنگی مذکور که از سوی نیروی دریایی انگلیس در زمره ناوشکن پدافند هوایی قرار می گیرد، برای توجیه این اقدام خود به حق «عبور بی ضرر» استناد کرده بود.
حق عبور بی ضرر یک مفهوم حقوقی است که به کشتی ها اجازه عبور از دریای سرزمینی کشورهای بیگانه ساحلی را به شیوه ای که برای صلح، نظم یا امنیت این کشورهای ساحلی آسیب رسان نباشد، مجاز می شمرد.
کولیشوف به خبرگزاری ریانوواستی روسیه گفت که مسکو فوراً از این کشتی خواست تا آبهای سرزمینی روسیه را ترک کند؛ اما ناخدای این ناوجنگی در پاسخ گفته بود که سینگال ضعیفی دریافت می کند.
این مقام امنیتی روسیه در پایان گفت که در نهایت با اقدام مشترک نیروی دریایی و هوایی روسیه ناو جنگی انگلیس به سمت آبهای بیطرف هدایت شد.
هنوز وزارت دفاع انگلیس نسبت به اظهارات این مقام امنیتی روسیه واکنشی نشان نداده است.
گفتنی است که روسیه شبه جزیره کریمه واقع در دریای سیاه را در سال 2014 به خاک خود الحاق کرد؛ اقدامی که با انتقاد تند قدرتهای غربی و تحریمهای شدید علیه روسیه همراه شد.

http://www.ilandnews.ir/fa/News/250081/اخراج-ناوجنگی-انگلیس-از-آب‌های-سرزمینی-روسیه-در-دریای-سیاه
بستن   چاپ