ایرانیان جهان
پنتاگون به دنبال مجوز بایدن برای حمله به گروه‌های مقاومت در عراق
شنبه 8 خرداد 1400 - 00:53:39
ایرانیان جهان - فارس / منابع خبری مدعی شده‌اند وزارت دفاع آمریکا دنبال کسب مجوز از رئیس‌جمهور این کشور برای حمله به مواضع گروه‌های مقاومت در عراق است.
دو منبع آگاه به یک رسانه آمریکایی گفته‌اند پنتاگون در صدد کسب مجوز از «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا برای حمله به مواضع گروه‌های مقاومت در عراق است.
یکی از این منابع که خواسته نامش مخفی بماند به پایگاه «دیلی‌کالر» گفته دولت بایدن در حال بررسی گزینه‌های خود برای پاسخ دادن به حملات راکتی اخیر علیه آمریکایی‌ها در عراق است.
منابع خبری عراقی روز دوشنبه از حملات راکتی به پایگاه عین الاسد -بزرگترین مرکز استقرار نظامیان تروریست آمریکایی در غرب عراق- خبر دادند.
کانال تلگرامی «صابرین‌نیوز» گزارش داد بیش از پنج راکت 122 میلیمتری، به مواضع حساسی در داخل این پایگاه اصابت کرده است. گزارش‌ها حکایت از آن داشت که پدافند هوایی آمریکا موفق به رهگیری راکتها نشد.
علاوه بر این، کانال تلگرامی «صابرین نیوز» روز گذشته (پنجشنبه) گزارش داد که یک کاروان لجستیکی ارتش آمریکا در شهر «السماوه» در جنوب عراق هدف حمله قرار گرفته است.
منبع مورد استناد «دیلی‌کالر» تصریح کرده از زمان حمله تروریستی آمریکا در نزدیکی فرودگاه عراق در دی‌ماه سال 1398 که به شهادت سپهبد «قاسم سلیمانی»، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منجر شد پنتاگون، از اختیار حمله در عراق برخوردار شده اما انجام هر حمله منوط به صدور مجوز از سوی رئیس‌جمهور است.
دومین منبع گفته گزینه‌های پنتاگون و برنامه‌ریزی برای اجرای این عملیات از طریق شورای امنیت ملی آمریکا مورد رایزنی قرار خواهد گرفت.
این منبع گفته مقام‌های پنتاگون به زودی در صدد دریافت مجوز از بایدن برای انجام این حملات برخواهند آمد. او با وجود این، به زمان مشخصی برای انجام این کار اشاره نکرده است.
نخستین منبع گفته این جلسه روز جمعه برگزار خواهد شد، اما پایگاه «دیلی‌کالر» مستقلاً موفق به تأیید آن نشده است.
واشنگتن و بغداد، 7 آوریل 2021 در بیانیه مشترکی اعلام کردند به توافقی دوجانبه درباره تبدیل نقش نیروهای آمریکایی و ائتلاف در عراق به نقش مشورتی و آموزشی دست یافته‌اند. 
حدود سه هزار نظامی در قبال نیروهای ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه ادعایی با داعش در عراق حضور دارند که 2500 نفر آن‌ها آمریکایی هستند.
نمایندگان پارلمان عراق دو روز بعد از اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن فرماندهان مقاومت، شهیدان «سپهبد حاج قاسم سلیمانی»، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و «ابومهدی المهندس»، جانشین فرمانده الحشد الشعبی عراق، به طرح خروج نظامیان خارجی از جمله آمریکایی‌ها از کشورشان رأی مثبت دادند.
بر اساس این مصوبه پارلمان عراق حضور نظامیان آمریکایی و غیرآمریکایی در این کشور غیرقانونی است و آنها باید هرچه سریعتر خاک عراق را ترک کنند. بسیاری از گروه‌های عراقی بر همین اساس، نیروهای آمریکایی حاضر در این کشور را اشغالگر می‌دانند و بر خروج فوری این نیروها از خاک کشورشان تاکید دارند و بارها از دولت خواسته‌اند تصمیم پارلمان را اجرایی کند.
شورای امنیت ملی آمریکا، پنتاگون و کاخ سفید به درخواست «دیلی‌کالر» برای اظهارنظر در خصوص این گزارش پاسخ نداده‌اند. این پایگاه نوشته هنوز مشخص نیست جو بایدن با درخواست پنتاگون برای انجام این عملیات در عراق موافقت کند.
وزارت دفاع آمریکا اسفندماه گذشته به دستور «جو بایدن» مواضع متعلق به گروه‌های مقاومت را در شرق سوریه بمباران کرد. 
این اقدام چند روز بعد از دو حمله راکتی به منافع نظامیان تروریست آمریکایی در عراق اتفاق افتاد.

http://www.ilandnews.ir/fa/News/250243/پنتاگون-به-دنبال-مجوز-بایدن-برای-حمله-به-گروه‌های-مقاومت-در-عراق
بستن   چاپ