ایرانیان جهان
درسی که بایدن می‌تواند به بن سلمان بدهد
شنبه 8 خرداد 1400 - 00:55:10
ایرانیان جهان - ایسنا /متن پیش رو در ایسنا منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
محمد بن سلمان، حاکم دوفاکتوی عربستان و ولیعهد این کشور، سعی دارد بفهمد که آیا برنامه کم سابقه جو بایدن برای بازبینی روابط دوجانبه به چیزی بیش از نتایج ظاهری منجر خواهد شد یا خیر. اگر ارزیابی مجدد بایدن در روابط آمریکا و عربستان به سیاستهای جدیدی فراتر از فرار از مجازات محمد بن سلمان از بابت قتل خاشقجی منجر شود، آینده منافع آمریکا در حوزه خلیج فارس ممکن است تاریکتر از قبل شود.
پایگاه هیل در تحلیلی به قلم علی الاحمد، بنیانگذار و مدیر انستیتوی امور خلیج فارس مستقر در واشنگتن دی.سی با موضوع "ضرورت اتخاذ قاطع عمل کردن دولت جو بایدن در قبال محمد بن سلمان ولیعهد عربستان" می‌نویسد:
"ماه فوریه، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا تحریمهایی علیه 76 متهم همدست در قتل بی رحمانه جمال خاشقجی،‌روزنامه نگار منتقد دولت سعودی اعمال کرد، اما این به اصطلاح "ممنوعیت‌های مرتبط با خاشقجی" شامل محمد بن سلمان، رئیس حلقه، که طبق نتیجه گیری سازمان سیا در پشت این قتل بدنام بوده نشده و همچنین دیگر سوءاستفاده‌های فاحش از حقوق بشر توسط دولت عربستان را نیز شامل نشد. آمریکا فرصتی طلایی را برای پاسخگو کردن عربستان و بازداشتنش از موارد نقض استانداردهای بین‌المللی در آینده از دست داد.
دولت بایدن نیاز دارد که فراتر از این برود. این دولت باید قراردادهای چند میلیارد دلاری فروش تسلیحات به عربستان را که توسط ترامپ تایید شدند، لغو کند. این به معنی سلاح‌های کمتر برای حمله به غیرنظامیان یمنی و همچنین شهروندان عربستانی و از دست دادن تامل برانگیز اعتبار به عنوان مشتری ارجح "انحصاری‌ترین اسباب بازی‌های آمریکا" است. همچنان که بن سلمان به تبلیغ طرح آینده نگر "چشم انداز 2030" می پردازد این برنامه ممکن است باعث اخلال در وابستگی دو جانبه نفت عربستان و تسلیحات آمریکا شود.
کاخ سفید کمی بعد از آغاز ریاست جمهوری بایدن، نشان داد که رئیس جمهور آمریکا، ملک سلمان را به عنوان پادشاه عربستان مورد تعامل قرار می‌دهد نه این که همچون ترامپ به سراغ پسرش محمد بن سلمان به عنوان نماینده او برود. با توجه به مشکلات سلامتی و کارکردهای شناختی ملک سلمان، گفتگوهای آنها احتمالا چندان قاطع و دقیق نبوده و این روند همچنان جلوی محمد بن سلمان دمدمی مزاج از اداره نمایش تا روزیکه خودش به پادشاهی برسد را نمیگیرد. اما اقدامات سختگیرانه وضعیت روابط آینده را تعیین می کند.
دولت آمریکا یک موضع اصولی زودهنگام را با دفاع از زندانیان سیاسی عربستان که بدون اتهام در بازداشت هستند و همچنین انتقاد از احکام مجازات شنیع صادر شده از سوی دادگاه‌های پوشالی اتخاذ کرد. دولت عربستان در اولین هفته‌های ریاست جمهوری بایدن به ناگهان اقدام به آزاد کردن دو فرد دارای تابعیت دوگانه آمریکایی-عربستانی به نامهای بدر الابراهیم و صلاح الحیدر بعد از دو سال حبس کرد. همچنین عربستان لجین الهذلول، فعال مشهور حامی حقوق زنان را نیز آزاد کرد.
محمد بن سلمان هر چند ممکن است از کلانتر جدید در واشنگتن دی.سی بترسد اما همچنان تلاش دارد که قدرتش را نمایش دهد و ترجیحاتش را پیاده کند. روشن است که بن سلمان با کنترل مطلق بر دادگاه‌ها و هر بخش دیگر نظام عربستان، این هدایا را به نشانه تواضع به بایدن داده و در صورتی که دولت جدید آمریکا صرفا درباره اصلاحات واقعی و حاکمیت قانون در عربستان لفاظی کند، یک پوشش را فراهم کند.
محمد بن سلمان خواستار آن است که تصمیم گیرهای آمریکا و سهامداران شرکتی باور کنند او درباره اصلاحات دموکراتیک و بازارهای آزاد به عنوان ضمانت ثبات، جدی است. او تاکنون هیچ کاری که نشان دهنده تعهد صادقانه باشد انجام نداده است و در کمترین حالت تیم بایدن می‌تواند این روایت گمراه کننده را رد کند.
همچنان که نتایج ارزیابی های دولت آمریکا در هفته ها و ماه های آینده فاش شوند، محمد بن سلمان خواهد فهمید چقدر آزادی عمل برای تداوم تقویت حاکمیت آهنین خود و ماجراجویی منطقه‌ای که هر دو به ضرر آمریکاست، خواهد داشت."

http://www.ilandnews.ir/fa/News/250260/درسی-که-بایدن-می‌تواند-به-بن-سلمان-بدهد
بستن   چاپ