ایرانیان جهان

آخرين مطالب

آسیا پیشتاز رشد اقتصادی جهان خواهد بود؟ آسیا

آسیا پیشتاز رشد اقتصادی جهان خواهد بود؟
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - مجمع بوآئو رشد 4.5 درصدی اقتصاد آسیا در سال 2024 را پیش‌بینی کرد.
به گزارش ایسنا، مجمع بوآئو برای آسیا (BFA) گزارشی منتشر کرد که در آن ذکر شده است، انتظار می‌رود اقتصاد آسیا در سال 2024 حدود 4.5 درصد رشد کند و از رشد خود در سال 2023 پیشی بگیرد و همچنان بزرگترین عامل رشد اقتصادی جهانی باشد.
بر اساس گزارش شاخص چشم‌انداز اقتصادی آسیا و پیشرفت یکپارچگی مجمع، اقتصاد آسیا علیرغم مواجهه با چالش‌های مختلف اقتصادی خارجی، همچنان نرخ رشد نسبتا بالایی را حفظ خواهد کرد که با مصرف نسبتا قوی و سیاست‌های مالی فعالانه حمایت می‌شود.
رشد اقتصادی مناطق مختلف آسیا
این مجمع پیش‌بینی کرد که بر اساس منطقه، نرخ رشد اقتصادی شرق آسیا برابر با نرخ رشد اقتصادی سال 2023 یعنی 4.3 درصد پیش‌بینی می‌شود همچنین رشد اقتصادی جنوب آسیا از 5.4 درصد در سال 2023 به 5.8 درصد افزایش خواهد یافت و جایگاه خود را به‌عنوان سریع‌ترین منطقه در آسیا حفظ خواهد کرد.
در همین حال، رشد اقتصادی آسیای مرکزی احتمالا از 4.5 درصد در سال 2023 به 4.3 درصد کاهش می‌یابد، در حالی که انتظار می‌رود رشد اقتصادی در غرب آسیا از 2.5 درصد در سال 2023 به 3.5 درصد افزایش یابد.
این گزارش همچنین به این نکته اشاره کرد که چین همچنان سهم عمده‌ای در رشد اقتصاد جهانی خواهد داشت و اندازه بازار بزرگ آن سودهای زیادی را برای جهان به ارمغان خواهد آورد.
برابری قدرت خرید و تجارت
در این گزارش آمده است: «از نظر برابری قدرت خرید، انتظار می‌رود مجموع اقتصادی آسیا در سال 2024 به میزان 49 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را به خود اختصاص دهد که نسبت به سال 2023 به میزان 0.5 واحد درصد افزایش داشته است».
از نظر تجارت و سرمایه‌گذاری، انتظار می‌رود آسیا روند نزولی سال 2023 را با توسعه شتابان تجارت دیجیتال، احیای گردشگری در آسیا، پیشرفت مداوم ترتیبات اقتصادی و تجاری مانند منطقه‌ای معکوس کند.
انتظار می‌رود مشارکت اقتصادی جامع و اثرات مثبت تجدید ساختار زنجیره‌های ارزش آسیایی و زنجیره‌های صنعتی بر یکپارچگی اقتصادی منطقه‌ای به تدریج ظهور کند و انگیزه جدیدی به تجارت و سرمایه گذاری آسیا بیافزاید.
اشتغال
در پیش‌بینی وضعیت اشتغال آمده است که با توجه به ادامه رکود اقتصادی، چشم‌انداز اشتغال جهانی برای سال 2024 چندان خوش‌بینانه نیست و رشد اشتغال نسبتا کندی را در سال 2024 در مناطق پرجمعیت شرق و جنوب آسیا پیش‌بینی می‌کند که ممکن است رشد کلی اشتغال آسیا را کاهش دهد اما انتظار می‌رود نرخ کلی بیکاری در آسیا کمتر از سطح جهانی باقی بماند.
درآمد
از نظر درآمد، رشد درآمد علیرغم افزایش کل ساعات کار هفتگی مشاغل تمام وقت در بیشتر مناطق آسیایی، «تحت فشار قابل توجهی باقی می‌ماند». با توجه به تنوع گسترده درآمد در بخش‌های مختلف، نابرابری درآمد داخلی در اقتصادهای آسیایی می‌تواند بیشتر تشدید شود.
لی بائودونگ، دبیر کل انجمن بوآئو برای آسیا اظهار کرد: نشست سالانه امسال بخش‌های «4+1» به نام‌های «اقتصاد جهانی»، «نوآوری علم و فناوری»، «توسعه اجتماعی»، «بررسی چالش‌ها با یکدیگر» و «همکاری بین‌المللی» را تشکیل داده است.
وی گفت: «امیدواریم که از طریق بحث در مورد بخش‌های فوق، بتوانیم این اجماع که تحقق توسعه پایدار منافع مشترک جهان است را بیشتر کنیم.»
دبیر کل انجمن بوآئو برای آسیا تاکید کرد که همبستگی و همکاری مسئولیت مشترک جامعه بین‌المللی است.
سهام
انتظار می‌رود با توجه به رشد اقتصادی پایدار و کاهش شدت سیاست‌های پولی خارجی، شاخص‌های سهام در بیشتر اقتصادهای آسیایی مسیر صعودی خود را حفظ کنند، نرخ ارز افزایش یابد، در حالی که بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه‌داری به کاهش خود ادامه دهد همچنین بخش بانکی شاهد کاهش بیشتر نسبت وام‌های غیرجاری در سال 2024 خواهد بود.
سرمایه‌گذاری
این گزارش همچنین نشان داد که در سال 2022، اقتصادهای آسیایی انعطاف‌پذیری قوی در فعالیت‌های سرمایه‌گذاری نشان دادند و سهم بیشتری از سرمایه‌گذاری را از کشورهایی غیر از آسیا جذب کردند. جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به اقتصادهای آسیا-اقیانوسیه بالغ بر 809.4 میلیارد دلار بوده که نسبت به سال قبل 6.76 درصد رشد داشته و 62 درصد از جریان ورودی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی بین‌المللی را تشکیل می‌دهد.
بانک توسعه آسیایی
با استناد به داده‌های ارائه شده توسط بانک توسعه آسیایی، بین سال‌های 2016 تا 2030، منطقه آسیا-اقیانوسیه سالانه نیازمند حدود 569 میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر از سال 2016 تا 2030 است و علیرغم رسیدن به اوج سرمایه‌گذاری 255 میلیارد دلاری بین سال‌های 2008 و 2022، کسری سالانه قابل توجهی به میزان 313 میلیارد دلار در بودجه وجود دارد.
موانع اصلی سرمایه‌گذاری سبز و تامین مالی در بخش انرژی شامل سیاست‌ها و ناهماهنگی‌های نظارتی است که بر قیمت‌گذاری تاثیر می‌گذارد، دسترسی به مسائل مالی به دلیل هزینه‌های بالای مبادله و ظرفیت ناکافی آماده‌سازی پروژه همچنین کاهش پتانسیل درآمد ناشی از ریسک‌های بالا و هزینه‌های تامین مالی از دیگر موانع است.
تورم
این گزارش همچنین پیش‌بینی کرد که به‌طور کلی، انتظار می‌رود فشار تورم در بیشتر اقتصادهای آسیایی در سال 2024 کاهش بیشتری ثبت کند و اشاره کرد، اقتصادهایی که در حال حاضر تورم کمتری را تجربه می‌کنند شاهد افزایش باشند.
مجمع بوآئو برای آسیا
مجمع بوآئو برای آسیا (BFA) با هدف پایه‌گذاری برای ترویج یکپارچگی اقتصادی در آسیا، جمع‌آوری انرژی مثبت برای توسعه آسیا و جهان است و کنفرانس سالانه سال 2024 از 26 تا 29 مارس در شهر تفریحی در استان هاینان در جنوب چین برگزار می‌شود.
به نقل از چاینا، مجمع بوآئو برای آسیا 23 سال پیش تشکیل شد و همه ساله نشست‌هایی با حضور مقامات بخش‌های خصوصی، دولتی و دانشگاهی آسیایی و جهانی برگزار می‌کند. موضوع مجمع بوآئو امسال «چالش‌ها ومسئولیت‌های مشترک آسیا و جهان» اعلام شده است و نزدیک به 2000 نماینده از بیش از 60 کشور و منطقه در این رویداد شرکت می‌کنند و بیش از 1100 خبرنگار از حدود 40 کشور و منطقه نیز این رویداد را پوشش می‌دهند.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/1121856/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

فرش قرمز برای اسکناس درشت؟

از چاله به چاه؟

حملات صهیونیست‌ها به فلسطینی‌ها به بالاترین حد از سال 2006 رسید

رهبر انصارالله: کشتی‌های مرتبط با رژیم اشغالگر در معرض عملیات‌های ما هستند

بزرگ‌ترین ریسک اقتصاد ایران در سال 1403

حق‌شناس: تنش اخیر میان ایران و اسرائیل تأثیری بر نرخ ارز نمی‌گذارد

بازگشت بیش از 250 همت از سرمایه‌های مردمی با احیای واحد‌های تولیدی

15 میلیارد ریال مواد خوراکی و لوازم بهداشتی قاچاق در تبریز کشف شد

مبادلات تجاری ایران و ازبکستان افزایش می‌یابد

تقابل نظامی اسرائیل و ایران؛ پیامدها و راه‌حل‌ها

متحدان اسرائیل در برزخ

رفتار موذیانه همسایه شمالی زیر ذره‌بین

تعقیب سرباز روسی توسط پهپاد انتحاری اوکراینی؛ نتیجه را ببینید

قیمت گوشت مرغ و گوشت گوساله امروز پنجشنبه 30 فروردین

کشف 15 میلیارد ریال مواد خوراکی و لوازم بهداشتی قاچاق در تبریز

کمیسیون مشترک اقتصادی و تجاری ایران و تاجیکستان تشکیل شد

بوشهر ظرفیت خواهرخواندگی با یکی از شهرهای تاجیکستان را دارد

رئیس جمهور وارد شاهرود شد

برنامه مدون اقتصادی همدان منطبق با تحقق شعار سال تکلیف شد

رئیس‌جمهور وارد شاهرود شد

پیش‌بینی کاهش رشد اقتصادی ایران

آشیانه سری

درآمد عجیب از زباله گردی

رشد هزار میلیاردی خروج سرمایه از بورس

رفع مشکلات تولیدکنندگان، نیازمندهمکاری تمام دستگاه های اجرایی در سطح ملی است

چه شد که ون‌ها برگشتند؟

رسوایی 99 درصدی

حمله فسفری؛ روایت جنون صهیونیست‌ها

رهبر انصارالله یمن: متجاوزان فهمیدند که هرگونه تجاوزی بی پاسخ نخواهد ماند

10 ادکلن خوشبو و اصل مردانه

رونق صادرات در جزیره جهانی قشم / تراز تجاری منطقه آزاد قشم به بیش از 313 میلیون دلار رسید

‌رئیس جمهور ایران چه درخواستی از رئیس جمهور ازبکستان داشت؟

راه اندازی رصدخانه ی تحقق شعار سال در اتاق بازرگانی سنندج

عملیات «وعده صادق» شکل دهنده ساختار نظام بین‌الملل آینده است

افزایش نگرانی‌ از نیازهای 250 هزار کودک اخراجی از پاکستان

ایرانی‌ها، رتبه 2 خرید خانه در ترکیه

پاسخ به سوالات پر تکرار درباره بنزین

دیدار رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با خانواده شهید نادر مهدوی

هیچ مانعی برای برنامه های فرهنگی در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت وجود ندارد

کشف انبار نوشابه‌های قاچاق در رشت

هدفگذاری تجارت 700 میلیون دلاری بین ایران و تاجیکستان

گلستان در قیمت گذاری گندم مظلوم واقع شده است

عملیات«وعده صادق» شکل دهنده ساختار نظام بین‌الملل آینده است

«دستورالعمل اعتبار اسنادی داخلی‏-ریالی» بازنگری و به شبکه بانکی ابلاغ شد

استقرار مدیرسرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو در مرکز خدمات سرمایه گذاری آذربایجان غربی

اجرایی نشدن ماده 65 احکام دائمی توسعه کشور اصلی ترین عامل مشکلات تولید کنندگان

چالش‌های پیش روی سوناک برای اجرای طرح ضد مهاجرتی رواندا

تصویر دردناک از غزه، «عکس سال» جهان شد

زمزمه های ورود ایران چک های 500هزار تومانی به بازار

معاون رئیس جمهور: رشد اقتصادی در دولت سیزدهم به بیش از 6 درصد رسید