ایرانیان جهان

آخرين مطالب

افت قیمت و تولید نفت ایران خواندنی ها

افت قیمت و تولید نفت ایران
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - دنیای اقتصاد /با انتشار گزارش‌های ماهانه موسسات بین‌المللی مشخص شد که اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی درباره تقاضای نفت اختلاف نظر دارند. اوپک برآورد خود از تقاضا در سال جاری را کاهش و آژانس افزایش داده است. با این حال، هر دو تاکید بر استمرار افزایشی بودن روند نسبت به سال گذشته دارند. همچنین پیش‌بینی می‌شود تقاضا در سال2023 دست‌کم 1/ 2میلیون بشکه در روز رشد کند.
با وجود افزایش 380هزار بشکه‌ای برآورد آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) از تقاضای نفت در سال 2022، اوپک آنقدر خوش‌بین نبود و تخمین خود را 260هزار بشکه در روز پایین آورد. اولی دلیل بهبود را سوئیچ سوخت پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌های برق به نفت و دومی علت کاهش را مسائل اقتصادی مرتبط با جنگ در اوکراین و تورم بالا بیان کرده است. با وجود تناقض در پیش‌بینی این موسسات، بازار نفت به چشم انداز تقاضا توجه کرد. در این میان، آژانس گفته تولید نفت روسیه در 3ماه گذشته افزایشی بوده اما در سال میلادی آینده ممکن است دو میلیون بشکه در روز کاهش یابد.
خوش‌بینی آژانس به تقاضا
آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی خود از تقاضای نفت در سال جاری را به‌دلیل قیمت‌های فزاینده گاز طبیعی و موج‌های گرمایی که موجب تغییر سوخت نیروگاه‌های برق از گاز به نفت می‌شود، 380هزار بشکه در روز نسبت به برآورد این موسسه در ماه گذشته افزایش داد. به گزارش بلومبرگ، آژانس در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود گفته مصرف جهانی نفت در سال جاری میلادی 1/ 2میلیون بشکه در روز یا حدود 2درصد افزایش خواهد یافت. تقاضای اضافی به‌شدت در دو منطقه خاورمیانه و اروپا متمرکز خواهد بود. بر این اساس، تقاضای نفت در سال 2022، معادل 7/ 99میلیون بشکه در روز و در سال آینده 8/ 101میلیون بشکه پیش‌بینی شده است.
قیمت‌های گاز طبیعی در سال جاری به‌علت اینکه روسیه جریان گاز به اروپا را محدود کرد، جهش پیدا کرد. این حرکت از نظر بسیاری به تلافی تحریم‌های غرب به علت حمله این کشور به اوکراین انجام شده است. این افزایش قیمت باعث شد بسیاری از مصرف‌کنندگان صنعتی از جمله پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌های برق سوخت خود را از گاز به برق تغییر بدهند. علاوه بر این، دمای بالا موجب تحریک تقاضا برای وسایل سرمایشی به‌خصوص در خاورمیانه شده است، یعنی جایی که نفت زیادی در تابستان برای تولید برق مصرف می‌شود. در ماه ژوئن انبارهای نفتی با کاهش 5میلیون بشکه‌ای رو‌به‌رو شده‌اند، اما این موسسه مستقر در پاریس معتقد است انبارهای نفتی در باقیمانده سال روزانه 900هزار بشکه افزایش خواهد یافت که باعث شده IEA در مورد احتمال کمبود در بازار نفت تردید داشته باشد.
تولید روسیه فعلا مقاوم
تولید نفت روسیه در 3 ماه گذشته افزایشی بوده است و طی ماه میلادی گذشته 83/ 10میلیون بشکه در روز توسط آژانس تخمین زده شده است. صادرات این کشور نیز در ژوئیه 4/ 7میلیون بشکه در روز برآورد شده که فقط 600هزار بشکه کمتر از سطوح پیش از جنگ است. با این حال، صادرات روسیه در ماه گذشته 115هزار بشکه روزانه افت پیدا کرده و آژانس پیش‌بینی می‌کند در سال آینده تولید نفت این کشور 20درصد کاهش پیدا خواهد کرد چراکه ممنوعیت واردات فرآورده‌های نفتی اتحادیه اروپا از روسیه آغاز می‌شود. آژانس در گزارش ماهانه خود که پنج‌شنبه منتشر کرد، گفته کاهش تدریجی تولید روسیه از ماه فعلی (اوت) می‌تواند آغاز شود، چراکه کرملین پالایش نفت را کاهش می‌دهد و این روند با اجرایی شدن ممنوعیت نفت روسیه سرعت می‌گیرد. آژانس انتظار دارد در سال 2023، نزدیک به 2میلیون بشکه در روز از عرضه روسیه با وجود بازیابی سالم تولید در ماه‌های گذشته، کاسته شود.
بدبینی اوپک به مصرف نفت امسال
اوپک نیز پنج‌شنبه گزارش ماهانه خود را منتشر کرد اما برخلاف آژانس پیش‌بینی خود را از تقاضا کاهش داد. این سومین مرتبه از ماه آوریل است که اوپک چنین می‌کند. به گزارش رویترز، اوپک با توجه به تاثیر اقتصادی ناشی از حمله روسیه به اوکراین، تورم بالا و تلاش‌ها برای کنترل همه‌گیری کرونا، انتظار دارد تقاضا در سال 2022، 1/ 3میلیون بشکه در روز افزایش یابد که 260هزار بشکه روزانه کمتر از پیش‌بینی قبلی این سازمان است. اوپک در گزارش خود گفته است: «عوامل بنیادی بازار نفت روند قوی بازیابی به سطوح پیش از کرونا را در بیشتر نیمه اول سال 2022 ادامه داد، البته نشانه‌های کند شدن رشد اقتصاد جهانی و تقاضای نفت ظهور کرده است.» اوپک با این حساب معتقد است تقاضا در سال جاری حدود 100میلیون بشکه در روز به‌طور متوسط خواهد بود. این سازمان همچنین گفته سال آینده تقاضا 7/ 2میلیون بشکه در روز رشد خواهد کرد و به 7/ 102میلیون بشکه می‌رسد.
افت قیمت و تولید نفت ایران
تولید نفت اوپک در ماه قبل با 216هزار بشکه رشد روزانه به 84/ 28میلیون بشکه رسید که افزایش کوچک‌تری از آنچه تعهد داده شده بود است. اوپک انتظار دارد عرضه کشورهای غیراوپکی 7/ 1میلون بشکه در روز طی سال 2023 افزایش یابد. با توجه به پیش‌‌بینی رشد 7/ 2میلیونی کلی تقاضا در سال آینده، اوپک باید به‌طور متوسط حدود 900هزار بشکه در روز افزایش تولید داشته باشد تا بازار به موازنه برسد. در ماه گذشته تولید نفت خام عربستان سعودی، امارات و کویت افزایش یافت و تولید ونزوئلا و آنگولا کاهش پیدا کرد. بر این اساس، تولید عربستان 714/ 10میلیون، عراق 496/ 4میلیون و امارات 131/ 3میلیون بشکه در روز بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اوپک هستند. علاوه بر این، ایران در این بازه زمانی 558/ 2میلیون بشکه در روز تولید نفت داشت که 11هزار بشکه کمتر از ماه ژوئن است. از سوی دیگر، قیمت نفت سنگین ایران 8دلار و 22سنت در هر بشکه کاهش پیدا کرد و به 107دلار و 63سنت رسید. این گرید نفتی ایرانی در ماه ژوئن به‌طور متوسط 115دلار و 85سنت بر بشکه قیمت داشت. قیمت سبد نفتی اوپک نیز در ژوئیه کاهشی بود و به 108دلار و 55سنت رسید که افت شدید 9دلاری را نشان می‌دهد.
پیش‌بینی قیمتی موسسه آمریکایی
اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) نیز مانند اوپک به پیش‌بینی قبلی خود دست زد و آن را کاهش داد؛ هرچند این کاهش کمتر از اوپک بود. EIA در گزارش خود گفته در سال جاری 4/ 99میلیون بشکه در روز نفت و دیگر سوخت‌های مایع مصرف خواهد شد که رشدی 1/ 2میلیون بشکه‌ای نسبت به سال گذشته دارد. این در حالی است که این اداره دولتی پیش از این رشد 2/ 2میلیون بشکه‌ای تخمین زده بود. علاوه بر این، تقاضا در سال 2023 با رشد 1/ 2میلیون بشکه‌ای به 5/ 101میلیون بشکه روزانه خواهد رسید که 100هزار بشکه بیش از برآورد قبلی EIA است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا همچنین قیمت نفت برنت را در سال جاری 105دلار و در سال بعد 95دلار بر بشکه تخمین می‌زند که برای هر دو سال، یک دلار رشد در پیش‌بینی دیده می‌شود. این موسسه همچنین درباره تولید نفت آمریکا گفته در سال 2022، به‌طور متوسط 9/ 11میلیون بشکه در روز خواهد بود و سال آینده 7/ 12میلیون بشکه روزانه تخمین زده می‌شود که رکود تاریخی سالانه برای تولید آمریکا به‌حساب می‌آید. رکورد فعلی 3/ 12میلیون بشکه روزانه مربوط به سال 2019 است. البته اواخر این سال و اوایل سال 2020، تولید نفت آمریکا از 13میلیون بشکه در روز گذشت.

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/324130/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

وطن امروز مطرح کرد: دستان آلوده دروغ‌پردازان

روایت "هم میهن" از اضطراب ارشـاد

روایت پولیتیکو از رویکرد محتاطانه اروپا در قبال روسیه

خبر جدیدی درباره ترسیم مرزهای دریایی لبنان با رژیم صهیونیستی

جزییات حمایت غیر تورمی بانک مرکزی از بخش تولید اعلام شد

بحران انرژی به آمریکا رسید؛ تولید کنندگان نفت شیل دچار چالش شدند

یوسف القرضاوی درگذشت

بازداشت 2 مدیر دولتی در قزوین / ماجرا چیست؟

صندوق بین المللی پول پیش بینی رشد اقتصادی برای فیلیپین را کاهش داد

بلینکن: امیدی به احیای برجام در کوتاه مدت ندارم

تولد یک بحران اقتصادی از دل فیلترینگ اینستاگرام در ایران

اجرای سریع پروژه‌های زیرساختی منطقه آزاد چابهار در اولویت است

ایران باید در عرصه اقتصادی قوی شود

تحت تاثیر جنگ اوکراین؛ رشد اقتصادی جهان کُند می‌شود

چالش‌های اقتصادی و بودجه از مشکلات اساسی استان کرمانشاه است

بلاتکلیفی بازار سرمایه در برابر برجام

نیوجرسی‌های بزرگراه شهید یاسینی در منطقه13 تکمیل شد

اعزام طلاب حوزه علمیه امام القائم و هیأت ائمه بقیع به میدان انقلاب

حضور معاون امور بانوان ریاست جمهوری در گلزار شهدای بهشت حضرت زهرا(س)

تکریم و معارفه مدیر بازرسی سازمان بهشت حضرت زهرا(س)

شفیعی، مشاور شهردار تهران در امور حمل و نقل و ترافیک شد

اجتماع امام حسنی ها در میدان آزادی

هشدار تحلیلگر آمریکایی: جهان در لحظه خطرناکی قرار گرفته است

هتک حرمت صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی برای دومین روز متوالی

جذب 32 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در مناطق آزاد

آیا تجربه جهانی کالابرگ به کار ایرانیان می آید؟

یادداشت| دولت و تعاونی‌ها

دیدارهای دیپلماتیک وزیر امور خارجه ایران در حاشیه نشست سازمان ملل

خلع ید زمین های راکد و غیرفعال در شهرک های صنعتی

افت بی سابقه ارزش یورو در 20 سال گذشته

همایش فاتحان تاریخ در منطقه2 برگزار می‌شود

بازگشت فاشیست‌ها

مشکلات رقیب ایران از زبان رسانه‌های انگلیسی

خیزش موسولینی جدید در ایتالیا

پاسخ حماس به تهدیدات رئیس شاباک

چالش جدی آقای رئیس‌جمهور

رئیس فایزر برای دومین بار در 6 هفته اخیر، به کرونا مبتلا شد

نگرانی از حضور گسترده القاعده و شاخه خراسان داعش در افغانستان

پرتاب موشک از کره‌ شمالی/ سئول: تحریک‌آمیز است

رفتار وحشیانه نظامیان صهیونیست با خبرنگار آناتولی در سرزمین‌های اشغالی

تیراندازی در دفتر ثبت نام نیروهای نظامی روسیه

فرش قرمز بانک‌های برزیلی برای کشاورزان ایرانی

تخلف 6 بانک در سود سپرده/ پرونده یک بانک به هیئت انتظامی رفت

رییس جمهور اوکراین:‍ تهدیدهای هسته‌ای پوتین ممکن است فراتر از یک بلوف باشد

مشاور امنیت ملی آمریکا: مذاکره هسته‌ای با تهران، آمادگی ما برای صحبت کردن درمورد آن‌چه در خیابان‌های ایران رخ می‌دهد را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد

مصوبه مالیاتی چقدر معامله گران بورس را تهدید می‌کند؟ | ادامه افت و رکود بازار سرمایه

تاکید امیرعبداللهیان بر اهمیت آفریقا در برنامه‌های سیاست خارجی دولت سیزدهم

دیدار و گفتگوی وزرای خارجه ایران و اوگاندا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل

عربستان از درآمدهای بادآورده نفتی خود چگونه استفاده می کند؟/ تغییر زندگی مردمانی که از گهواره تا گور وابسته به حمایت دولت بودند!

عضویت ایران در شانگهای، فرصتی برای چندجانبه گرایی و نظم اقتصادی