ایرانیان جهان

آخرين مطالب

97 کشته از زمان آغاز درگیری ها در سودان قاره آفریقا

97 کشته از زمان آغاز درگیری ها در سودان
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری فوری به نقل از اتحادیه پزشکان سودان اعلام کرد تاکنون در درگیری‌های این کشور 97 نفر کشته و صد‌ها نفر زخمی شده اند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : صداوسیما: روز سوم درگیری‌ها در سودان درحالی ادامه دارد که نگرانی‌ها درباره مداخله خارجی وجود دارد برخی کشور‌ها خواستار توقف درگیری‌ها شدند امریکا تاکید دارد اکنون زمان مناسبی برای تشکیل دولت انتقالی در سودان است.
شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری فوری به نقل از اتحادیه پزشکان سودان اعلام کرد تاکنون در درگیری‌های این کشور 97 نفر کشته و صد‌ها نفر زخمی شده اند.
واشنگتن: در حال حاضر طرحی برای خروج اتباع آمریکایی از سودان نداریم
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر، سفارت آمریکا در پایتخت سودان اعلام کرد، در حال حاضر طرحی برای خروج اتباع آمریکایی از سودان نداریم، اما توصیه ما به آنان این است که از منازلشان بیرون نیایند.
مصر: طرف‌های درگیر در سودان فورا درگیری‌ها را متوقف کنند
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر، وزارت امور خارجه مصر اعلام کرد‏, از طرف‌های درگیر در سودان می‌خواهیم فورا درگیری‌ها را متوقف کنند و برای حل اختلافات در پی گفتگو باشند.
این وزارتخانه تاکید کرد، بر ضرورت حفاظت از سلامت اتباع مصر و همچنین حمایت از نمایندگی‌ها و دارایی‌های وابسته به نمایندگی‌های سیاسی مصر در سودان تاکید داریم.
از سرگیری درگیری‌ها در نزدیک کاخ ریاست جمهوری در خرطوم
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر، خبرنگار الجزیره مباشر از آغاز مجدد درگیری در نزدیک کاخ ریاست جمهوری در خرطوم، پایتخت سودان خبر داد.
اعضای خانواده وزیر معادن سودان کشته شدند
به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، وزیر معادن سودان خبر داد در پی اصابت دو گلوله به منزلش، پنج نفر کشته شدند که دو نفر از اعضای خانواده او هستند.
سازمان ملل:عاملان کشته شدن کارکنان سازمان ملل باید محاکمه شوند
سخنگوی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد یکشنبه اعلام کرد عاملان کشته شدن سه تن از کارکنان بشردوستانه برنامه جهانی غذا در درگیری‌های سودان باید هرچه زودتر محاکمه شوند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از سازمان ملل متحد (آمریکا)، استفان دوجاریک سخنگوی گوترش در بیانیه‌ای اعلام کرد گوترش «کشته شدن غیرنظامیان، از جمله سه تن از کارکنان بشردوستانه، را به شدت محکوم می‌کند».
وی با ابراز تأسف گفت «ساختمان‌های سازمان ملل متحد و دیگر سازمان‌های بشردوستانه نیزهدف پرتابه‌ها قرار گرفتند و در مکان‌های بسیاری در دارفور غارت شدند».
منابع دیپلماتیک اعلام کردند شورای امنیت سازمان ملل متحد دوشنبه اوضاع سودان را در پشت در‌های بسته بررسی خواهد کرد.
ارتش سودان و یک نیروی قدرتمند متشکل از شبه نظامیان، یکشنبه برای دومین روز متوالی درگیر شدند. درگیری‌ها بر سر رقابت بین دو ژنرال فرمانده برای به قدرت رسیدن از زمان کودتای 2021 است.
طی 24 ساعت گذشته، دست کم 56 غیرنظامی براثر این درگیری‌ها کشته شدند.
ارتش: فرودگاه نظامی مروی و مقر فرماندهی بخش کردوان را به کنترل خود در آوردیم
به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، ارتش سودان اعلام کرد، فرودگاه نظامی مروی و مقر فرماندهی بخش کردفان را به کنترل در آوردیم.
نیرو‌های واکنش سریع از بازداشت رئیس مرکز اطلاعات نظامی ارتش خبر دادند
به گزارش شبکه تلویزیونی الحدث‏, نیرو‌های واکنش سریع خبر دادند، سرهنگ حیدر محمد احمد، مدیر مرکز اطلاعات نظامی ارتش بازداشت شد.
نیرو‌های واکنش سریع یک بالگرد را سرنگون کردند
به گزارش شبکه تلویزیونی الحدث، نیرو‌های واکنش سریع یک بالگرد را در خرطوم سرنگون کردند.
ارتش تصاویری از فرار نیرو‌های واکنش سریع را منتشر کرد
به گزارش شبکه تلویزیونی الحدث‏, ارتش سودان تصاویری را از فرار نیرو‌های واکنش سریع منتشر کرد، پادگان کافوری در خرطوم که مقر نیرو‌های واکنش سریع است در پی فرار نیرو‌ها تخلیه شد.
نیرو‌های واکنش سریع چند نیروی امنیتی را بازداشت کردند
به گزارش شبکه تلویزیونی الحدث، نیرو‌های واکنش سریع برخی از نیرو‌های امنیتی را در خرطوم بازداشت کردند.
فرماندهی منطقه غربی نیرو‌های مسلح نیز از پیوستن خود به نیرو‌های واکنش سریع خبر داد.
ارتش: پادگان شورشیان در منطقه الری المصری به کنترل ارتش در آمد
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، ارتش سودان اعلام کرد، نیرو‌های زرهی ارتش پادگان شورشیان را در محله الشجره منطقه الری المصری، به کنترل خود در آوردند.
فرماندهی منطقه غربی ارتش به نیرو‌های واکنش سریع پیوست
به گزارش شبکه تلویزیونی العربی، نیرو‌های واکنش سریع خبر دادند، فرماندهی منطقه غربی ارتش سودان در نیالا، با تمام نظامیان و تجهیزات نظامی به نیرو‌های واکنش سریع پیوست.
آمریکا خواستار تشکیل دولت انتقالی در سودان شد
به گزارش شبکه آرتی، چندین کشور از جمله روسیه و مصر خواستار آتش بس در سودان و انجام گفتگو‌ها برای پایان دادن به درگیری‌ها شدند. کشور‌های عضو اتحادیه عرب نیز خواستار آتش بس فوری در سودان شدند و پیشنهاد میانجی گری برای حل بحران کنونی را دادند. با این حال، دولت آمریکا برغم درگیری‌های نظامی کنونی در سودان تاکید دارد که اکنون زمان مناسبی برای تشکیل دولت انتقالی غیرنظامی در سودان است.
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت:" اوضاع در سودان شکننده است. گروه‌های سیاسی دیگری نیز در سودان هستند که ممکن است مانع از تشکیل دولت انتقالی شوند، اما این فرصتی واقعی است تا سرانجام دولت انتقالی غیرنظامی در این کشور تشکیل شود. ما و کشور‌های دیگر تلاش می‌کنیم از این روند حمایت کنیم. "
کشته شدن کارکنان نهاد‌های بشردوستانه سازمان ملل: فرانسه ابراز تأثر شدید کرد
به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، پس از کشته شدن چندین نفر از کارکنان بشردوستانه برنامه جهانی غذا و سازمان غیردولتی «امداد بین المللی» در سودان، فرانسه یکشنبه ابراز تأثر شدید خود را اعلام کرد.
وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد پاریس «بر درخواست خود برای آنکه همه تلاش‌ها به منظور متوقف کردن درگیری‌ها به کار گرفته شود تأکید می‌کند و درباره هرگونه افزایش تنش هشدار می‌دهد». در این بیانیه بر رعایت کامل محافظت از کارکنان بشردوستانه تأکید شده است.
نخست وزیر سابق خواستار مخالفت با هرگونه مداخله خارجی شد
نخست وزیر سابق سودان ضمن فراخواندن طرف‌های درگیر در این کشور به گفتگو، خواستار مخالفت با هرگونه مداخله خارجی شد.
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، عبدالله حمدوک تاکید کرد، شرایط انسانی در کشور فاجعه بار است و این مشکلات به دلیل خطر بروز جنگ داخلی بیشتر خواهد شد.
حمدوک گفت همین الان و قبل از آنکه دیر شود این جنگ باید متوقف و فرصت برای صلح مهیا شود. صلح تنها گزینه مردم سودان است تا بتوانند از افتادن در دام جنگ داخلی بگریزند.
وی در ادامه تصریح کرد، خواستار آنم تا با هرگونه مداخله خارجی در امور سودان مخالفت شود، به همین دلیل از جامعه بین الملل می‌خواهم در حمایت از آغاز گفتگو‌های سیاسی در سودان نقش مثبت ایفا کند. بار دیگر به فرماندهی ارتش و فرماندهی نیرو‌های واکنش سریع تاکید می‌کنم فورا بر سر میز مذاکرات حاضر شوند و در پی حل اختلافات بر آیند.
نیروی واکنش سریع سودان: 3 جنگنده را سرنگون کردیم
شبکه ”الجزیره عربی“ به نقل از نیروی واکنش سریع سودان گزارش داد: 3 جنگنده را (در درگیری با نیرو‌های ارتش) سرنگون کردیم.
نخست وزیر سابق سودان: درگیری‌ها باید فوری متوقف شود
نخست وزیر سابق سودان در واکنش به درگیری شدید نیرو‌های ارتش و واکنش سریع این کشور‏، از طرفین خواهان توقف فوری درگیری‌ها شد.
به گزارش شبکه تلویزیونی ”الجزیره انگلیسی“ ”عبدالله حمدوک“ خطاب به فرمانده ارتش و فرماندهان نیروی واکنش سریع گفت: گلوله باران متقابل باید فوری متوقف شود و ندای خرد باید حکمفرما شود. (در این درگیری) همگان زیان خواهند دید و هیچ کس پیروز نخواهد شد.
بیانیه ارتش سودان: اوضاع کلی پایتخت آرام است
شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری فوری گزارش داد: نیرو‌های مسلح سودان با صدور بیانیه‌ای از اعضای نیرو‌های واکنش سریع که تاکنون در خدمت به کشور تلاش کرده اند خواست به ارتش بپیوندند، زیرا نیرو‌های مسلح به چنین افرادی نیاز دارند.
در این بیانیه تاکید شده است که ارتش به عهد خود با مردم پایبند است و از مواضع خود عقب نشینی نمی‌کند و روند سیاسی را که در پیش گرفته است ادامه خواهد داد.
نیرو‌های مسلح سودان همچنین از به غنیمت گرفتن میزان زیادی سلاح و مهمات و تجهیزات و تسلط بر فرودگاه مروی، فرماندهی بخش کردوان و پادگان الری المصری در منطقه الشجره خبر داد و از مردم خواست منازل خود را تخلیه نکنند بلکه در منزل باقی بمانند و از آن خارج نشوند.
ارتش اعلام کرد درگیری‌ها به اطراف مرکز فرماندهی محدود است و اوضاع کلی پایتخت آرام است.
اتحادیه عرب: فعلا ابتکار عملی برای سودان نداریم
شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری فوری گزارش داد: حسام زکی معاون دبیر کل اتحادیه عرب گفت در حال حاضر اتحادیه عرب ابتکاری برای سودان مطرح نکرده است و وضعیت به گونه‌ای نیست که ابتکار عمل سیاسی را پذیرا باشد. اکنون بهترین کار، تعهد طرفین به توقف درگیری هاست. اعزام نماینده به سودان در شرایط کنونی خطرناک است. امیدواریم دخالت خارجی در سودان صورت نگیرد مگر برای آرام کردن اوضاع و بازگرداندن ثبات.
وی وضعیت کنونی سودان را وخیم و دشوار خواند و افزود: مصر برای بازگرداندن نظامیان خود از سودان از اتحادیه عرب درخواست کمک نکرده و مقامات مصری در حال پیگیری موضوع هستند.
وضعیت انسانی در سودان به شدت فاجعه بار است
شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری فوری گزارش داد: وضعیت انسانی در سودان به شدت فاجعه بار و وخیم است. برق بسیاری از بیمارستان‌ها و مناطق در خرطوم قطع است.
سخنگوی جمعیت متخصصان سودان: جنگ به نفع انقلاب سودان نیست
شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری فوری گزارش داد: سخنگوی جمعیت متخصصان سودان اعلام کرد نتایج جنگ داخلی به نفع انقلاب سودان نیست.
تصاویر انهدام خودرو‌های زرهی ارتش سودان در خرطوم
شبکه تلویزیونی الجزیره اعلام کرد نیرو‌های واکنش سریع تصاویری از انهدام خودرو‌های زرهی ارتس سودان در خرطوم منتشر کردند.

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/898286/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

«کرانه کوه و کویر» در سمنان منتشر شد

برنامه‌های راهیان نور باعث توسعه فرهنگی و اقتصادی استان می‌شود

واشنگتن پست: بن سلمان آمریکا را به انتقام اقتصادی تهدید کرد

64 طرح صنعت نفت به ارزش 14.5 میلیارد دلار به بهرخ برداری می رسد

پرداخت هزار و 332 فقره تسهیلات فرزندآوری و 884 وام ازدواج در قم

رئیس جمهور پیشین فرانسه در مورد ترامپ و پوتین چه می گوید؟

پیامد‌های نامطلوب قیمت‌گذاری دستوری در تولید/علیه شعار سال اقدام نکنیم

شاهد کم‌رنگ شدن نقش دلار در معاملات جهانی خواهیم بود

دشمنان با حربه فرزند کمتر و زندگی بهتر کانون خانواده ها را نشانه گرفتند

صرفه و صلاح در بافت فرسوده بی‌نظیر است/ تلاش می‌کنیم به بافت ناپایدار نیز تسهیلات دهیم

قرارداد خرید 500 دستگاه اتوبوس تک‌کابین امضا شد

روی هوا و هوس تهران قفل شد/ با جان مردم سیاسی بازی کردند

تامین 16 درصد از آب موردنیاز فضای سبز منطقه 8 با احداث تصفیه‌خانه

سخنگوی شورای نگهبان: طرح مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی به مجلس برگشت

یادمان شهدای مدافع سلامت در «شاهد یاران»

اختصاص 390 میلیارد تومان تسهیلات بند الف تبصره 18 به خراسان جنوبی

یارانه نقدی فقط به شرط خرید کالا افزایش می یابد

همگرایی و تعامل دولت و مجلس در راستای حل مشکلات اقتصادی و تولید

حوزه یورو رسما وارد رکود اقتصادی شد

بهره‌برداری از 64 طرح نیمه‌تمام و جدید به ارزش 14.5 میلیارد دلار در صنعت نفت

ارتقای نظام اقتصادی و ارائه راهکارها برای تحقق ثبات پولی و مالی

توقیف کامیون کالای قاچاق در بازار تهران

نقض مصوبه‌ای در کمیسیون ماده5 تا به امروز نداشتیم

ساماندهی و ایجاد گذر ورزش در مجاورت مجموعه شهید شیرودی

امکان سنجی طرح ها سد اقدام‌های سلیقه است

صورتحساب میلیونی ترامپ برای خوشگذرانی کارکنان پنتاگون

کاهش قیمت‌ها در بازار سکه دوام نیاورد؛ نوسان دلار در کانال 49 هزار تومان

اختلال موقت در سامانه کالابرگ الکترونیک

شهردار در سایه، تهران را به تعطیلی کشاند

ریزش سنگین بورس با کاهش 73 هزار واحدی شاخص کل

توافق با وزارت نیرو برای استفاده از آب‌های سطحی پایتخت

بادمان شهدای مدافع سلامت در «شاهد یاران»

گرگ و میش مذاکرات

فارن پالسی: اسرائیل رسما کرانه باختری را به اراضی خود ملحق کرده است

کاهش قیمت‌ها در بازار سکه دوامی نیاورد؛ نوسان دلار در کانال 49 هزار تومان

بررسی لوایح حجاب و تشکیل وزارت بازرگانی در دستور هفته جاری مجلس

سقوط توان رقابت اقتصادی ژاپن به رده 34 دنیا

64 طرح نیمه‌تمام و جدید صنعت نفت به ارزش 14.5 میلیارد دلار امسال به بهره‌برداری می‌رسد/ شروع عملیات اجرایی 14.3 میلیارد دلار پروژه جدید در سال جاری

بن سلمان آمریکا را به انتقام اقتصادی تهدید کرده است

از سرگیری افتتاحیه‌های شبکه مترو تهران در تیر ماه با پروژه‌هایی به ارزش تقریبی 450 میلیارد تومان

دودِ آتش‌سوزی‌های جنگلیِ کانادا به نروژ هم رسید

رویکرد شهرداری تهران ارتقا کمی و کیفی فضاهای ویژه بانوان است

آدرس انحرافی دولت برای تورم اجاره

سهم پوشاک در سبد خانوارهای ایرانی نصف شد

افزایش قیمت 25 محصول ایران خودرو با مصوبه شورای رقابت

اقدامات مقتدرانه قوه قضائیه در مبارزه با فساد فعالان اقتصادی را امیدوار کرده است

سهمیه آرد نانوایی ها بر اساس کیفیت نان تولیدی خواهد بود/ میزان آرد کسر شده نانوایی ها اضافه می شود

رییس بانک مرکزی به کمیسیون اقتصادی می رود

رئیس بانک مرکزی به کمیسیون اقتصادی می‌آید

رشد اقتصادی ایران 4.7 درصد شد