ایرانیان جهان

آخرين مطالب

آغوش راهبردی؛ روسیه چرا و چگونه روابط خود را با طالبان گسترش می دهد؟ افغانستان

آغوش راهبردی؛ روسیه چرا و چگونه روابط خود را با طالبان گسترش می دهد؟
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - : «محمد سلامی» به تازگی در مقاله ای با عنوان « آغوش راهبردی: روسیه چگونه روابط خود را با طالبان توسعه می دهد؟» به بررسی روابط طالبان و روسیه پرداخته است. ترجمه این مقاله که در سایت interregional منتشر شده است را در ادامه می خوانیم.
در آگوست 2021، پس از خروج ایالات متحده از افغانستان، طالبان به قدرت بازگشتند.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
با این حال، روسیه نگران این تحول نبود: سفارت خود را در افغانستان نبست و سومین کشوری (پس از پاکستان و ترکمنستان) بود که دیپلمات های منصوب شده توسط طالبان را پذیرفت. همانطور که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هم گفت: روابط با طالبان «باید به نحوی برقرار شود-این افراد هستند که کشور و قلمرو آن را کنترل می کنند».
اگرچه دادگاه عالی روسیه در سال 2003 طالبان را به عنوان یک سازمان تروریستی طبقه بندی کرد، روسیه اکنون در حال بررسی حذف طالبان از لیست سازمان های تروریستی خود است. این سازمان از طالبان دعوت کرد تا در یک مجمع اقتصادی بین المللی در سن پترزبورگ شرکت کنند و طالبان را در مذاکرات منطقه ای در آسیای مرکزی شرکت داده است.
در همین راستا، مسکو مایل است شاهد به رسمیت شناختن بین المللی طالبان از سوی سازمان ملل باشد که به دولت فعلی افغانستان مشروعیت بیشتری می بخشد. در این میان، روسیه همچنان در گنجاندن طالبان در برنامه های منطقه ای خود برای آسیای مرکزی پیش خواهد رفت.
تهاجمات دیپلماتیک در آسیای مرکزی
پوتین در 27 مه 2024، در آغاز پنجمین دوره ریاست جمهوری خود، سومین سفر خود را به ازبکستان آغاز کرد؛ در حالی که مسکو تاشکند را به عنوان یک شریک اقتصادی و سیاسی ارزشمند می بیند. در این سفر دو کشور تصمیم گرفتند حجم تجارت را به 30 میلیارد دلار افزایش دهند و یک صندوق سرمایه گذاری مشترک 500 میلیون دلاری برای تامین مالی پروژه ها در ازبکستان ایجاد کنند. ابتکارات دوجانبه کلیدی شامل همکاری در انتقال گاز روسیه به ازبکستان از طریق قزاقستان و ساخت یک نیروگاه هسته ای کوچک در ازبکستان است.
روسیه علاوه بر توسعه روابط اقتصادی از طریق این سفر، قصد دارد از طریق روابط خود با کشورهای آسیای میانه، جایگاه افغانستان را در صحنه جهانی تقویت کند. ازبکستان که همسایه افغانستان است، برخلاف کشورهایی مانند تاجیکستان، روابط خوبی با طالبان دارد. از طرفی، مسکو و تاشکند موضع تقریباً یکسانی در قبال حکومت طالبان دارند که این موضوع فرصت‌هایی را برای تشویق سایر کشورهای آسیای مرکزی به اتخاذ صراحت مشابه در تعامل با طالبان فراهم کرده است.
بسیاری از کشورهای آسیای مرکزی نسبت به افغانستان تحت حاکمیت طالبان مشکوک یا محتاط بوده اند. این مسئله به دلیل چالش های کلیدی مانند کشت مواد مخدر، مشکلات پناهندگان، بنیادگرایی اسلامی و تروریسم و ​​بی ثباتی است. با این حال، تقریباً همه کشورهای آسیای مرکزی تعامل با طالبان را آغاز کرده اند، حتی اگر آنها به طور رسمی دولت را به رسمیت نشناخته باشند. تمامی کشورهای آسیای میانه در سفارتخانه ها و کنسولگری های خود در افغانستان نمایندگان تعیین شده توسط طالبان را پذیرفته اند. اخیراً، در 17 آوریل 2023، قزاقستان با نمایندگی دیپلماتیک تعیین شده توسط طالبان در سفارت افغانستان در آستانه موافقت کرد. قزاقستان همچنین قصد دارد یک دفتر ارتباط تجاری در کابل باز کند، در حالی که سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد که قزاقستان قصد دارد طالبان را از لیست سازمان های ممنوعه خود حذف کند.
حتی تاجیکستان که به احمد مسعود، برجسته‌ترین مخالف طالبان پناه داده و طالبان را یک سازمان تروریستی اعلام کرده است، همچنان به طالبان اجازه داده است که نمایندگانی را برای کنسولگری افغانستان در شهر خاروق تاجیکستان، که در مرز دو کشور قرار دارد، تعیین کنند.
نفوذ روسیه
با وجود توسعه روابط سیاسی و اقتصادی بین آسیای مرکزی و افغانستان، پیشرفت در ایجاد این روابط کند است. آسیای مرکزی بیشتر نگران وضعیت امنیتی ناشی از هرج و مرج در داخل افغانستان است تا سود بردن از منافع تجاری.
روسیه این موضوع را درک می کند و از نفوذ منطقه ای خود برای فشار آوردن به آسیای مرکزی برای تعامل بیشتر با طالبان استفاده کرده است. روسیه آسیای مرکزی را حیاط خلوت خود می داند و نفوذ قابل توجهی در کشورهای مختلف منطقه دارد. وضعیت آشفته ناشی از کنترل طالبان بر افغانستان به مسکو نفوذ امنیتی و نظامی بیشتری بر آسیای مرکزی داده است. مسکو در بسیاری از کشورهای آسیای مرکزی از جمله پایگاه های نظامی در تاجیکستان و قرقیزستان و یک میدان آزمایش موشک های بالستیک در قزاقستان حضور نظامی دارد.
تاجیکستان هم مستقیماً در معرض فشارهای امنیتی ناشی از درگیری در افغانستان قرار دارد و همچنین یکی از اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری مسکو (CSTO) است که یک اتحاد نظامی متشکل از قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان، ارمنستان و بلاروس است. در پی تحولات اخیر در افغانستان، روسیه نیروهای خود را به مرز افغانستان و تاجیکستان منتقل و اعلام کرد که سازمان پیمان امنیت جمعی آماده است تا در صورت بدتر شدن اوضاع در افغانستان از تمام توان نظامی خود برای حمایت از تاجیکستان استفاده کند.
این سازمان، مشارکت گسترده تر روسیه در کشورهای عضو را امکان پذیر کرده است و بی ثباتی افغانستان توجیه بیشتری برای تلاش های ضد تروریسم برای گسترش همکاری های نظامی و امنیتی روسیه با این کشورها فراهم می کند. فعالیت‌های اطلاعاتی_ نظامی فرامرزی روسیه نیز برای توضیح دخالت مسکو در درگیری‌های نظامی با کشورهای غیرعضو سازمان پیمان امنیت مانند ازبکستان و ترکمنستان، مورد استفاده قرار گرفته است.
علاوه بر این، روسیه از افغانستان به عنوان اهرمی برای مشارکت بیشتر در کشورهای آسیای مرکزی از طریق امضای موافقتنامه های دفاعی، امنیتی و نظامی دوجانبه استفاده کرده است. در 27 آوریل، پس از بازدید سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه از تاجیکستان، توافق نامه ای برای ایجاد سیستم های دفاع هوایی مشترک امضا شد. این موضوع به وضوح به این دلیل بود که روسیه تهدید بالقوه ای را که افغانستان برای تاجیکستان ایجاد می کرد، تشخیص داد.
در همان روز، وزیر روسیه از ازبکستان بازدید کرده بود. بر همین اساس، اعلام شد که وزارت دفاع دو کشور برنامه مشارکت راهبردی 2025-2021را تدوین کرده اند. در همین راستا، روسیه با اتخاذ رویکرد چندجانبه می‌تواند زمینه را برای مشارکت گسترده‌تر افغانستان در آسیای مرکزی از طریق اتحادهایی که قبلا ایجاد کرده است، فراهم کند.
اینها عبارتند از سازمان پیمان امنیت جمعی، سازمان همکاری شانگهای (که در آن اکثر کشورهای آسیای مرکزی یا عضو یا شریک گفتگو هستند و افغانستان کشور ناظر بوده است). اتحادیه اقتصادی اوراسیا و رایزنی های فرمت مسکو در مورد افغانستان که شامل پنج دور با افغانستان، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان بوده است.
این ابتکارات مجموعاً فرصت هایی را برای روسیه فراهم می کند تا بر کشورهای آسیای مرکزی برای تعامل بیشتر با طالبان فشار وارد کند. در سطح استراتژی ملی، روسیه قصد دارد تا افغانستان را با کمک سایر کشورهای منطقه با آسیای مرکزی ادغام کند. مفهوم جدید سیاست خارجی روسیه که در ماه مارس تصویب شد، بر افغانستان به عنوان حیاتی برای تضمین صلح و ثبات در آسیای مرکزی تاکید می کند.
این سند سیاست خارجی مارس 2024 به ایجاد خط ادغام مشارکت بزرگ اوراسیا اشاره کرده و بر ایجاد یک افغانستان باثبات و اولویت دادن به ادغام افغانستان در فضای اوراسیا برای همکاری تمرکز دارد. در همین راستا، انزوای بین‌المللی روسیه پس از جنگ اوکراین، از جمله عدم حمایت آسیای مرکزی از اقدام این کشور، مسکو را به دنبال روابط نزدیک‌تر با طالبان تشویق کرده است.
به همین منظور، روسیه قصد دارد افغانستان را در پروژه های زیربنایی و تجاری آسیای مرکزی ادغام کند تا زمینه ای برای مشارکت گسترده تر طالبان در جامعه بین المللی فراهم کند. با این حال، بی میلی سایر کشورهای آسیای مرکزی همچنان به عنوان یک مانع باقی مانده است و مسکو باید ارزیابی کند که چگونه ممکن است از مشوق ها یا اعمال فشار بیشتر برای همسو کردن کشورهای آسیای مرکزی با اهداف منطقه ای خود استفاده کند.

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/1145369/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

قاضی‌زاده هاشمی و مشاورانش در میزگرد اقتصادی انتخابات چه گفتند؟

عشایر در تولید ملی نقش پدافند اقتصادی دارد

ویدیو/ اظهارات امیرحسین قاضی‌زاده در برنامه میزگرد اقتصادی از شبکه خبر

ایتالیا 2-1 آلبانی ؛ گام سخت مدافع عنوان قهرمانی در اروپا

«فرانسوا اولاند» هم نامزد انتخابات فرانسه شد

(تصاویر) ماجرای موشک هوا به هوای آمریکایی که شوروی آن را ربود

هدف ما ارتقا معیشت خانوار است | در دهه 90 رشد اقتصادی ما نزدیک به صفر بود | باید بازار اقتصادی 80میلیونی را به یک بازار 700میلیونی ارتقا دهیم

کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در روز ششم تبلیغات تلویزیونی چه گفتند؟

اریکسن بدترین روز زندگی‌اش را فراموش می‌کند

سفیر ایران در عراق: ملت فلسطین مصداق بارز مظلوم مقتدر هستند

هدف ما ارتقا معیشت خانوار است | متاسفانه در دهه 90 رشد اقتصادی ما نزدیک به صفر بود

توضیح محسن رضایی درباره اجماع کاندیداها

زاکانی: سفره‌ها کوچک شده؛ فشار اقتصادی بر دوش مردم است

افشاگری مهم قالیباف علیه جلیلی

قاضی‌زاده هاشمی: هدف ما ارتقاء معیشت خانوار است

پورمحمدی: مردم به قول دادن ما بی‌اعتماد شده‌اند

سریع‌ترین گل تاریخ جام ملت‌های اروپا به ثمر رسید (فیلم)

سریع‌ترین گل تاریخ جام ملت‌های اروپا به ثمر رسید؛ آلبانی با گلی در ثانیه 22 ایتالیا را شوکه کرد (فیلم)

سریع‌ترین گل تاریخ جام ملت‌های اروپا؛ آلبانی در ثانیه 22 ایتالیا را شوکه کرد (فیلم)

ممنوعیت واردات خودروهای ساخت قبل از 2005 در افغانستان

صهیونیست‌ها شماری منزل مسکونی در رفح را به آتش‌ کشیدند

معاون بایدن : پیشنهادات جدید روسیه مستلزم تسلیم شدن کی یف است

آلمان: صلح در اوکراین بدون مشارکت روسیه ممکن نیست

سفیر ایران در عراق: ملت فلسطین مصداق مقتدر مظلوم هستند

فیلم/قاضی‌زاده هاشمی: ذره ذره ارز ترجیحی باید حذف شود

انتقاد قاضی‌زاده هاشمی از وضع حقوق کارمندان و کارگران

روایت پورمحمدی از حضور یک پیرزن‌ روستایی و دختر 7 ساله فوت کرده در پرونده پولشویی میلیاردی| دلیل ناکامی‌های پی در پی ما چیست؟

قاضی‌زاده هاشمی: رشد پایین اقتصادی به دلیل کاهش میزان سرمایه‌گذاری است

پورمحمدی: شکل برنامه هفتم داد می‌زند که نمی شود آن را درست اجرا کرد

حاشیه و متن انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم 27 خرداد

قاضی‌زاده هاشمی: حقوق کارمندان و کارگران به وسط ماه هم نمی‌رسد + فیلم

صد‌ها هزار فرانسوی علیه جریان راست افراطی تظاهرات کردند

«فرانسوا اولاند» هم نامزد انتخابات زودهنگام فرانسه شد

اردوغان: بایدن ثابت کند طرح آتش‌بس غزه برای بهره‌برداری انتخاباتی نبوده است

شفیعی کدکنی: روسیه برای نابودی زبان فارسی در آسیای‌میانه می‌جنگد

باید از مداخله اشخاص در امور بانکی جلوگیری کنیم

قاضی‌زاده هاشمی: حقوق کارمندان و کارگران به وسط ماه هم نمی‌رسد

متاسفانه فقط 30 تا 35 درصد برنامه‌ها اجرا شده است/ فراتر از مسائل اقتصادی، مهم‌ترین مساله اعتماد است

قاضی‌زاده: مهار تورم، ایجاد اشتغال و ریشه کنی فقر 3 اولویت اقتصادی دولت مردم و خانواده است

خوشبینانه رشد اقتصادی حدود 2.5 درصد بوده، براورد 8 درصد از کجا آمده است؟ + ویدئو

ببینید | حقوق کارگران و کارمندان بعضا به وسط‌ ماه نمی‌رسد

افشاگری مهم قالیباف علیه طرح نفتی جلیلی؟/ اعتراف قالیباف به ضربه سهمگین تحریم ها به کشور

قاضی‌زاده هاشمی: برای رفع ناترازی بانک‌ها باید از مداخلات اشخاص غیرمسئول جلوگیری کرد

مهار تورم، ایجاد اشتغال و ریشه کنی فقر 3 اولویت اقتصادی دولت مردم و خانواده است

قاضی‌زاده: هدف ما ارتقا معیشت خانوار است

اعلام مواضع اقتصادی کاندیداهای چهاردهمین دوره انتخابات/وعده قاضی‌زاده درباره حقوق چیست؟

محسن رضایی: پیام اجماع، اداره کشور توسط مردم است

فیلم/ روایت قاضی‌زاده هاشمی از مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم

مهار تورم، ایجاد اشتغال و ریشه کنی فقر 3 اولویت اقتصادی دولتم است/ حقوق کارمندان و کارگران به وسط ماه هم نمی‌رسد

این عادت‌های عجیب ژاپنی‌ مردم جهان را شوکه کرد!