ایرانیان جهان

آخرين مطالب

آیا نورالینک ایلان ماسک واقعاً می‌تواند وزوز گوش را درمان کند؟ خواندنی ها

آیا نورالینک ایلان ماسک واقعاً می‌تواند وزوز گوش را درمان کند؟
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - ایلان ماسک در تازه‌ترین اظهارات خود ادعا کرده است که تراشه مغزی شرکت نورالینک او می‌تواند وزوز گوش را تا پنج سال آینده کاملاً درمان کند.

مغز انسان پیچیده‌ترین سازه زیست‌شناختی است که تا به امروز در طبیعت به وجود آمده است و درحالی‌که علم هنوز فهم کاملی از این سازه‌ی خارق‌العاده پیدا نکرده، اما محققان علوم اعصاب در این حوزه‌ی همواره در حال گسترش، پیشرفت‌های شگرفی داشته‌اند. به گزارش وب‌سایت کانورسیشن ، دانشمندان علوم اعصاب به‌تازگی توانسته‌اند در مسیر نقشه‌برداری از کارکردهای پیچیده‌ی بیش از 85 میلیارد نورون مغز و صد تریلیون ارتباط بین آن‌ها، گام‌های چشمگیری بردارند. برای درک بهتر این عدد نجومی، بهتر است بدانید شمار تمام ستارگان کهکشان ما، راه شیری به بیش از 400 میلیارد می‌رسد! اینجا است که شرکت نورالینک (Neuralink) وارد ماجرا می‌شود، این استارتاپ از درّه‌ سیلیکون کالیفرنیا، با حمایت‌های مالی ایلان ماسک ، غول دنیای کارآفرینی و تجارت و با هدف پیشرفت در دنیای علوم اعصاب به‌خصوص ساخت تراشه‌های عصبی برای ارتباط بین مغز و کامپیوتر پایه‌ریزی شده است. ماسک اخیراً در مصاحبه‌ای مدعی شد تراشه‌های این شرکت می‌توانند وزوز گوش را طی 5 سال آینده کاملاً درمان کنند؛ اما آیا این زمان‌بندی واقع‌بینانه است؟ نورالینک چیست؟
دستگاه نورالینک که به اندازه‌ یک سکه معمولی است، «لینک» نامیده می‌شود و به وسیله یک ربات جراح در جمجمه انسان کاشته خواهد شد. این ربات هزار رشته‌ بسیار ریز را از تراشه‌ به نورون‌های مخصوصی اتصال خواهد داد. قطر هر کدام از رشته‌ها یک‌چهارم تار موی انسان است. تراشه‌های نورالینک هم به وسیله‌ی بلوتوث به یک کامپیوتر متصل می‌شوند تا ارتباط همیشگی برقرار شود. گفته می‌شود، این تراشه‌ها در آینده می‌توانند در درمان انواع اختلال‌های عصبی که بر اثر قطع یا کارکرد ناقص بین مغز و اعصاب به وجود آمده‌اند به کار روند. این بیماری‌ها می‌توانند شامل برخی از عارضه‌های عصبی جدی از جمله پاراپلژی (نوعی فلج کامل ناشی از آسیب‌دیدگی طناب نخاعی)، کوادری‌پلژی یا فلج چهار اندام، بیماری پارکینسون و صرع باشند. شرکت نورالینک از زمان شروع به کار در سال 2016، دانشمندان ممتاز علوم اعصاب را از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مختلف برای تحقیق و توسعه فناوری‌های خود به خدمت گرفته است. این شرکت در آوریل 2021 ویدئویی جالب از یکی از آزمون‌های خود منتشر کرد . در این ویدئو، یک میمون ماکاک 9 ساله به نام «پیجر» نشان داده می‌شد که مغز او به وسیله یکی از تراشه‌های نورالینک به یک کامپیوتر متصل شده بود. پیجر چنانچه در ویدئو اثبات مفهوم نورالینک نشان داده می‌شد، قادر به انجام بازی پونگ با ذهن خود بود. تراشه‌های نورالینک روی کاغذ قادر به درمان طیف وسیعی از بیماری‌های عصبی و مغزی خواهند بود
به پیجر نحوه‌ی بازی پونگ به وسیله یک جوی‌استیک آموخته شده بود. با هر حرکت صحیح به پیجر ازطریق یک لوله‌ جرعه‌ای اسموتی موز خورانده می‌شد. در حین بازی هم تراشه‌ی نورالینک نوار مغزی او را ثبت و ضبط می‌کرد. محققان با این کار مشخص کردند، کدام‌ نورون‌ها کدام یک از حرکات را کنترل می‌کنند. وقتی هم که جوی‌استیک قطع شد، پیجر توانست با استفاده از ذهن خود بازی کند و برنده شود. انتظار می‌رود آزمایش‌های بالینی برای ساخت نمونه‌ی آزمایشی تراشه‌های نورالینک از اواخر سال جاری آغاز شود. بااین‌حال، شرکت نورالینک همچنان باید تأییدیه سازمان غذا و دارو ایالات‌متحده را به دست بیاورد. ایلان ماسک ادعا می‌کند، دستگاه نورالینک می‌تواند تا سال 2027 وزوز گوش را درمان کند. وزوز گوش که احتمالاً اغلب افراد تجربه‌ی آن را داشته‌اند، عارضه عصبی است که باعث به وجود آمدن صداهای آزاردهنده‌ای همچون سوت در یک یا هر دو گوش بدون هیچ منبع خارجی می‌شود. این عارضه زمانی به وجود می‌آید که عصب اتصال‌دهنده‌ی گوش داخلی به مغز که به عصب دهلیزی حلزونی هم شناخته می‌شود، به دلیل صدای بلندِ طولانی، آسیب‌ یا کمبود خون دچار آسیب‌دیدگی شود. همچنان درمان کاملاً قطعی برای وزوز گوش موجود نیست، اما در اکثر موارد پوشاندن صدا یا نادیده گرفتن آن را بهترین درمان می‌دانند. تراشه‌های نورالینک در حال حاضر به ناحیه‌ی قشری مغز، لایه‌ی سطحی مغز اتصال پیدا می‌کنند و می‌توانند آسیب‌دیدگی مغز در پردازش اطلاعات ورودی یا خروجی حسی-حرکتی را برطرف کنند. اما، آیا باید ادعاهای ایلان ماسک را جدی بگیریم؟
هر چقدر ادعاهای او ممکن است بزرگ به نظر برسند، اما حوزه‌ی تحقیقات شرکت او، نورالینک اصلا بحث‌برانگیز نبوده است. در واقع، تراشه‌های عصبی از اوایل سال‌های 1960، زمانی که اولین حلزون شنوایی با کاشت در گوش به شنوایی افراد کمک کرد، مورد استفاده قرار گرفته‌اند. تردیدی هم نیست که در طی 6 دهه‌ی اخیر پیشرفت‌های شگفت‌انگیزی در این حوزه‌ی تحقیقاتی به وجود آمده است. هم‌اکنون، محققان علوم اعصاب نسبت به پتانسیل‌های درمانی تراشه‌های عصبی کاملاً خوش‌بین هستند. این تراشه‌ها همچنین با تحریک‌ عمیق مغز قادر به درمان سایر اختلال‌های عصبی از جمله اختلال وسواس فکری-عملی، ترمیم آسیب‌دیدگی‌های مغزی و درمان عارضه‌هایی مانند اوتیسم یا بیماری‌های زوال عصبی خواهند بود.

ایرانیان جهان

ابداع روشی عینی برای اندازه‌گیری وزوز گوش درمان التهاب مغز می‌تواند موجب توقف وزوز گوش شود در ابتدای امر، نورالینک باید اطلاعات جامع مربوط به کارآزمایی‌های بالینی آزمایش‌های شرکت روی نمونه‌های حیوانی (مانند پیجر) را دراختیار این سازمان قرار دهد. متأسفانه برخی از میمون‌ها در طی آزمایش‌های نورالینک جان خود را از دست داده‌اند ، به همین سبب اخیراً منتقدان نگرانی‌های خود از رفاه حیوانات را هم به گوش مسئولان رسانده‌اند. بااین‌حال، سازمان‌های نظارتی مانند سازمان غذا و دارو احتمالاً بیشتر به‌دنبال پیامدهای منفی و ناخواسته‌ی این فناوری روی انسان‌ها از جمله افسردگی خواهد بود. در همین حال، نورالینک باید اطلاعات دقیقی درباره‌ی نحوه‌ برداشتن یا تعمیر تراشه‌ها در صورت خرابی و همین‌طور نحوه‌ی کنترل آسیب‌های مغزی یا عفونت ارائه دهد. نورالینک پس از دریافت تأییدیه می‌تواند از داوطلبان دعوت به عمل آورد تا دور بعدی آزمایش‌های خود را شروع کند. اما اینکه چقدر طول می‌کشد تا نسخه‌های تجاری این تراشه‌ها وارد بازار شود و مهم‌تر، قیمت هر کدام از این دستگاه‌ها چقدر باشد، همچنان نامشخص است. ممکن است این تراشه‌ها مانند بسیاری از فناوری‌های دیگر، برای مدت‌های طولانی‌ای با قیمت‌های نجومی که تنها از عهده‌ی افراد ثروتمند برمی‌آید دردسترس قرار بگیرند. بنابراین، عاقلانه‌ این است که امیدواری‌ زیادی به این تراشه‌ نداشته باشیم.

لینک کوتاه:
https://www.iranianejahan.ir/Fa/News/311919/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز: بسیاری از پروژه های توسعه شهرستانی باید از مسیر تعاونی ها دنبال شود

آنکارا با موفقیت سیستم دفاع موشکی "سپر" را آزمایش کرد

گشت مشترک ارتش سوریه، روسیه و شبه‌نظامیان کُرد

بایدن در گاف جدید دو کُره را قاطی کرد

یارانه گاز مشترکان پرمصرف حذف می‌شود

تحویل نهاده مدت دار به تولید کنندگان؛ صادرات مرغ آزاد شد

روابط تجاری و اقتصادی استان بوشهر با آفریقای جنوبی توسعه می‌یابد

پلمب 57 انبار احتکار کالاهای اساسی طی 48 ساعت

کارد به استخوان مردم رسیده/ دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند

ماهاتیر محمد: هدف گروه اقتصادی جدید آمریکا، انزوای چین است

گوگل قابلیت نظارت بر کیفیت خواب و تنفس افراد را به دستگاه‌های اندرویدی اضافه می‌کند

آنر 70 پرو با تراشه Dimensity 8000 و 12 گیگابایت رم در Geekbench فهرست شد

سامسونگ شدت تاخوردگی نمایشگر گلکسی زد فولد 4 را کاهش می‌دهد

فعالیت دوباره پارک آبی آزادگان و مجموعه ورزشی صدف| دریافت شهریه ورزشی بیشتر از نرخ مصوب را به 137 گزارش کنید

رئیس سازمان نظام مهندسی: قدرت لازم برای توقف پروژه های نا ایمن را نداریم!

شاخص کل با افت 11هزار واحدی معاملات را به پایان برد

چرا اقتصاد چین جهانی شده است؟

رئیس سازمان توسعه تجارت: برنامه قطعی برای تخصیص ارز واردات آیفون به واردات خودرو وجود ندارد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان بر انجام بازرسی های پیشگیرانه تاکید کرد

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی: روابط عمومی‌ها سربازان جهاد تبیین هستند

سرپرست دفتر ترویج، آموزش و تحقیقات تعاونی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منصوب شد

مدیرکل پشتیبانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منصوب شد

تشییع پیکر دو شهید گمنام در منطقه 14

در «ماخونیک» چای خوردن و سیگار کشیدن گناه است

اختلاف الجزیره با رویترز بر سر خبری درباره ایران

آمریکا: از حملات مسلحانه علیه طالبان حمایت نمی‌کنیم

ترامپ: تیراندازی تگزاس دلیلی برای مسلح شدن است نه خلع سلاح

جانبداری توییتر از صهیونیست‌ها پس از پیام مقتدی صدر

وزیر جهاد کشاورزی: تا پایان طرح مردمی سازی یارانه‌ها از تولید حمایت می‌کنیم

رئیس اتحادیه طلا: بعید است قیمت سکه از 14میلیون تومان بالاتر برود اما شاید هم رفت!

پایان رانت و سوداگری با عرضه خودرو در بورس

فائو اعلام کرد: جایگاه مهم ایران در تولید 20 محصول کشاورزی در جهان

حرکت صعودی قیمت طلا و سکه در بازار

جراحی اقتصادی مراحل تکمیلی خود را طی کند/ضرورت رفع مشکلات گام اول مردمی سازی یارانه‌ها

بازنشستگان بخوانند/ نامه رییس کمیسیون اقتصادی مجلس به رییس‌جمهور درباره حقوق بازنشستگان

نامه رییس کمیسیون اقتصادی مجلس به رییس‌جمهور درباره حقوق بازنشستگان

وزیر صنایع سوریه: هماهنگی تهران-دمشق برای غلبه بر تحریم‌ها ضروری است

مالک متروپل آبادان با فرزند محسن رضایی ارتباط داشت؟

بحران اقتصادی انگلیس گریبانگیر بی‌بی‌سی شد؛ 1000 نفر اخراج می شوند

راز رشد اقتصادی مالزی در چیست؟/ نسخه صوتی «معمای توسعه» منتشر شد

آرد کافی برای نانوایی‌های استان اردبیل تامین می‌شود

پلمب 57 انبار احتکار کالاهای اساسی در 48 ساعت

پلمب 57 انبار احتکار کالاهای اساسی در 48 ساعت/ بازرسی 2619 مرکز توزیع

حل مشکل بازار اجاره با تصویب اجاره‌داری حرفه‌ای/ آمادگی بخش خصوصی برای ساخت مسکن استیجاری

لزوم رفع ناامنی اماکن پرخطر از مسیر قانونی و حقوقی/وجود 59 ساختمان ناایمن در منطقه 8

نرخ نوسازی متغیر بالأخره به سرفیس لپ‌ تاپ استودیو اضافه شد

ساعت هوشمند امیزفیت T-Rex 2 با نمایشگر AMOLED و شارژدهی 24 روزه معرفی شد

حیات پس از مرگ برای چشم انسان: دانشمندان چشمان فرد اهداکننده عضو را احیا کردند

ظاهراً اینتل قصد دارد پردازنده‌های نسل سیزدهمی Raptor Lake را در اکتبر امسال معرفی کند

چهارمین جشنواره توت محله کن برگزار می‌شود